Wiadomości

Pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia otwarta w UCK

Kobiety z problemami dotyczącymi narządów płciowych zgłaszają się do ginekologa. Gdzie natomiast powinni zgłosić się panowie, zmagający się z analogicznymi problemami? "Prąciologa" jako specjalisty wprawdzie jeszcze nie ma, ale we wtorek, 28 stycznia, w Centrum Medycyny Inwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego otwarto pierwszą w Polsce Poradnię Chorób Prącia. Rejestracja odbywa się mailowo i telefonicznie - aby jej dokonać, niezbędne jest skierowanie.Czy odczuwasz dyskomfort, rozmawiając z lekarzem na temat intymnych dolegliwości?

tak, dlatego nigdy mu o nich nie mówię 12%
tak, ale staram się go przezwyciężyć, bo inaczej lekarz nie będzie w stanie mi pomóc 35%
nie - to dolegliwości jak każde inne, nie ma powodu do wstydu 40%
nigdy nie rozmawiałe(a)m z lekarzem na takie tematy, bo nie było ku temu potrzeby 13%
zakończona Łącznie głosów: 428
Istnieje duża dysproporcja w dostępności do leczenia chorób związanych z narządami płciowymi dla kobiet, które zgłaszają się po prostu do ginekologa, i mężczyzn, którzy nie bardzo mają gdzie się udać.

Co więcej, panowie z intymnymi problemami do lekarza zgłaszają się niechętnie - "macho" w ich mniemaniu nie choruje, więc przyznanie się do własnej ułomności dla wielu z nich jest upokarzające. Problematyczne może też być opowiadanie o problemach, bo wielu osobom słowo "prącie" nie może przejść przez gardło.

"Prącie" to nie słowo, którego należy się wstydzićAby oswoić panów z tym, że prącie ma prawo chorować, a jeśli tak się dzieje, należy zwrócić się do lekarza po pomoc, stworzono w Centrum Medycyny Inwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Poradnię Chorób Prącia.

- Wyciągnęliśmy słowo "prącie" na światło dzienne. Ono widnieje na szyldzie poradni, pacjent ma więc uzasadnioną potrzebę, aby go użyć podczas rejestracji. Być może dzięki temu uda nam się przełamać pewne tabu - mówi dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.
Poradnia Chorób Prącia UCK jest pierwszą tego typu placówką w Polsce.

- Nigdzie w Polsce nie ma takiej placówki, a przecież rożnych chorób prącia jest bardzo dużo - dodaje dr hab. Marcin Matuszewski. - Z punktu widzenia pacjenta najczęściej jego obawę budzą dwie sprawy: czy jego dolegliwości są związane z chorobą weneryczną, czy z rakiem. Rzeczywiście nowotwór prącia to najgroźniejsza (szczególnie w sytuacji, gdy pacjent trafi do specjalisty zbyt późno) i tym samym najważniejsza choroba, którą się zajmujemy. Jest to równocześnie choroba stosunkowo rzadka - przekonuje.

Leczą choroby prącia, a nie dysfunkcje seksualneW poradni leczone są infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia, deformacje, zmiany łagodne oraz stany przednowotworowe i wspomniane nowotwory. Poradnia nie specjalizuje się natomiast w leczeniu dysfunkcji seksualnych czy impotencji.

- Bardziej efektywna diagnostyka i leczenie schorzeń prącia są możliwe dzięki współpracy dermatologów i urologów. Dermatolog wykonuje dermatoskopię - badanie za pomocą specjalnego sprzętu, dzięki któremu uzyskiwany jest powiększony obraz niepokojących zmian, co pozwala na diagnostykę chorób zapalnych i nowotworowych tej okolicy. Zarówno urolodzy, jak i dermatolodzy wykonują także biopsje ze zmian skórnych/śluzówkowych - wyjaśnia prof. Roman Nowicki, ordynator Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK. - Dermatolog prowadzi także leczenie miejscowe, wykonuje takie zabiegi lecznicze, jak np. kriodestrukcja czy laseroterapia niektórych rodzajów zmian prącia. Natomiast urolog ma możliwość wykonania zabiegów operacyjnych: od tych mniejszych, jak zabieg plastyki wędzidełka czy zabieg obrzezania, po zaawansowane operacje usunięcia raków prącia z rekonstrukcją. Wspólna praca dermatologa i urologa umożliwia zatem kompleksową opiekę nad pacjentem, przeprowadzenie go przez całą ścieżkę - od momentu postawienia diagnozy do skutecznego leczenia.

Na wizytę ze skierowaniem, ale bez kolejkiWspółpraca pomiędzy Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz Kliniką Urologii UCK w tym zakresie trwa od około trzech lat. W tym czasie diagnozowana i leczona była grupa około 500 pacjentów z różnymi schorzeniami prącia, zarówno zapalnymi, jak i nowotworowymi. W obecnej formie poradnia działa od listopada 2019 r. Dotychczas porad udzielono około 50 mężczyznom i niemal każdego dnia zgłaszają się nowi pacjenci wymagający pomocy.

Do Poradni Chorób Prącia można rejestrować się pod numerem tel. 58 727 05 05 lub mailowo: rejestracja@uck.gda.pl. Pacjenci przyjmowani są w każdy wtorek w godz. 14:30-17 w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK, przy ul. Smoluchowskiego 17, Gdańsk. Wymagane jest skierowanie, np. od lekarza rodzinnego.

W obecnej chwili pacjenci przyjmowani są na bieżąco.

Badania, konsultacje