• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Onkolodzy: znieśmy limity w leczeniu nowotworów

list otwarty
8 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Prof. Jacek Jassem, onkolog: - Znieśmy limitowanie świadczeń onkologicznych. Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków. Prof. Jacek Jassem, onkolog: - Znieśmy limitowanie świadczeń onkologicznych. Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków.

W Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 proc. z powodu wypadków, a aż 25 proc. z powodu nowotworów. By przeciwdziałać sytuacji, w której pacjentom ze zdiagnozowanym nowotworem odmawia się leczenia, lekarze proszą o zniesienie limitowań w lecznictwie onkologicznym.



Zobacz pełną treść listu w formacie PDF. Zobacz pełną treść listu w formacie PDF.
Poniżej publikujemy list, jaki znany gdański onkolog, prof. Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wystosował do prezydenta, premiera i ministra zdrowia.

Zwraca w nim uwagę, że polityka ograniczonych płatności za nadwykonania (a więc niezakontraktowane świadczenie medyczne) ogranicza dostęp Polaków do zabiegów ratujących im życie. Postuluje więc zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych przy zachowaniu kontroli i poprawy efektywności wydawanych środków. Najprościej mówiąc: PTO chce, aby żaden pacjent ze zdiagnozowanym nowotworem już nigdy nie usłyszał, że jego leczenie rozpocznie się za kilka miesięcy, bo dopiero wtedy NFZ da na to pieniądze.

Oto pełna treść listu

Nowotwory stanowią główną przyczynę przedwczesnej umieralności Polaków i stanowią największe obciążenie społeczne spośród wszystkich schorzeń. Mimo stałego zwiększania wydatków Państwa, wyniki leczenia nowotworów są w Polsce znacznie gorsze w porównaniu ze średnią Unii Europejskiej i pogarszają się w stosunku do "nowych" krajów Unii. W Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 proc. z powodu wypadków, a aż 25 proc. z powodu nowotworów. Śmierć tak wielu osób stanowi oczywistą stratę w wymiarze ludzkim, ale także ekonomicznym. Utrata roku życia w przypadku śmierci osoby w wieku produkcyjnym oznacza stratę 350 tys. zł. Należy więc zadbać, aby tam, gdzie to możliwe inwestować w profilaktykę i medycynę naprawczą. Inwestować mądrze, strategicznie i długofalowo.

Czy onkolodzy powinni leczyć pacjentów bez względu na limity NFZ?

Jednoznaczna zależność pomiędzy wydatkami na onkologię a wynikami leczenia nowotworów została potwierdzona w wielu opracowaniach. Wśród 27 krajów członkowskich UE wydatki per capita na ochronę zdrowia należą w Polsce do najniższych. Wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około 1/3 średniej unijnej i są znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji.

Rosnąca w wysoce przewidywalny sposób liczba zachorowań na nowotwory pozwala względnie łatwo zaplanować potrzeby finansowe w tym zakresie. Leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie - ponoszone przez Państwo i obywateli. Polityka oszczędności, polegająca np. na ograniczaniu refundacji tzw. nadwykonań skutkuje ograniczeniem dostępu do leczenia ratującego życie. W konsekwencji, oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków. Można znaleźć liczne dowody, że jest to w Polsce możliwe. Świadczą o tym różnice w efektywności kosztowej leczenia w poszczególnych województwach czy ośrodkach.

Obecnie, w gronie ponad 100 ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego i ekonomii, reprezentujących największe towarzystwa i organizacje onkologiczne oraz organizacje pacjentów, przygotowujemy Strategię dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan", którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii.

Poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. Decyzje te powinny zmierzać w kierunku zmian strukturalnych w szeroko pojętej walce z nowotworami, zmniejszenia deficytów w finansowaniu i racjonalizacji wydatków. Ogłoszony w roku 1971 przez prezydenta Richarda Nixona w USA plan "The war against cancer", czy w roku 2000 przez prezydenta Jacques'a Chiraca we Francji "Plan cancer" zapoczątkowały w obu krajach spektakularny postęp w wynikach leczenia nowotworów. Liczymy, że nasz kraj podejmie także takie wyzwanie i że przyniesie ono od dawna oczekiwane efekty.
list otwarty

Miejsca

Opinie (106)

  • to nieprawda co piszecie

    wodzunio z arłoukowiczem nie kłamią, ze jest lepiej. odszczekajcie to!

    • 2 3

  • Po co leczyć umierających na raka? (2)

    Po co leczyć umierających na raka, oni może nie dotrwają do przyszłych wyborów wiec pies im d... lizał.lepiej wydać kasę na imprezę sylwestrową lub podobne shit i zapłacić kupe kasy Polsatowi i beznadziejnym artyscinkom.Gryzoń i Donaldinio mają łeb i kumają co im sie opłaci

    • 9 3

    • szczur wydał 700tys na impreze na 200tysiecy mieszkańców Budyń wydał 500tyszł na impreze na 3 tys mieszkańców (1)

      wiec przestań pieprzyc bo na imprezie Polsatu było całe trójmiasto pociągi pękały w szwach .Razem zemną zGdańska przyjechało kilkadziesiat tysiecy!!I dziekujemy za taką impreze jak w Gdyni i oby za rok była ponownie!!Wiec nieporównuj szczura do kolesia Tuska czyli budynia bo do dzisiaj niewytłumaczyli naco wydali pól miliona na te prowincjonalną imprezkę!!

      • 6 3

      • cała Gdynia na sylwestrze Polsatu?

        jak rozumiem wszyscy mieszkańcy Gdyni byli na tym sylwestrze...

        • 2 0

  • Gdzie zysk?

    Przykład - miałem problem z kręgosłupem - z prywatnych środków opłaciłem lekarzy - neurologa, neurochirurga, lekarza rehabilitacji + badania - rezonans, rtg, usg i rehabilitację - razem około 3000 pln. I nie byłem ani dnia na zwolnieniu. Na szczęście mogłem to zapłacić. W półtora miesiąca zakończyłem leczenie. Teraz scenariusz przez nfz - min 3 miesiące czekania tylko na rezonans na zwolnieniu lekarskim. Koszt dla rp w moim przypadku 80%*5000= 4000*3 = 12000 to znaczy 3 razy tyle ile nfz wydałby na leczenie... W którym momencie zaoszczędziłby skarb państwa?

    • 23 0

  • Czekając na tragedię

    Już był przypadek studenta, który nie wytrzymał absurdów profesorów na Politechnice Gdańskiej i przyszedł z siekierką. Mnie osobiście nie dziwi ten przypadek, ale dziwi mnie fakt tylko jednego takiego przypadeku. Jeszcze bardziej mnie dziwi, że w skali Polski jeszcze nikt nie wziął spraw w swoje ręce przy odmowie leczenia onkolicznego z powodu limitów.

    • 13 0

  • ratowac życie

    a nie liczyc czy starczy czy nie starczy nauka idzie do przodu nie po to żebyśmy sie cofali ! stop limitom !!!

    • 8 0

  • Nieznosić limitów, zmniejszyć je

    Państwo nie będzie przecież płacić za rehabilitacje, renty, a później szkołę i za emerytury tych dzieci, które i tak wyemigrują do irlandii

    • 2 5

  • W niedziele znowu beda zebrac o datki z Owsiakiem na sprzet dla szpitali (3)

    Daje co roku od kilkunastu lat!!Teraz już nie dam.Bo kasa nato jest ale POlitycy wydaja ją na luksusy dla siebie na nagrody po kilkadziesiąt tysięcy!!
    Płacimy podatki a politycy urzedasy je do własnej kieszeni wsadzaja imówią ze mamy sie leczyc prywatnie a na sprzet to dawać owsiakowi!!Owisak juz niera tez udowodnił ze jego kupiony za nasze datki sprzet stoi w szpitalu i rdzewieje bo NFZ niedaje kasy na wykonanie badania bo takie niskie limity ustalił rzad Tuska!!

    • 14 4

    • radzę spojżeć na problem z szerszej perspektywy

      albo uważaj że następni po Donaldzie dadzą ci więcej. Nagle z dnia na dzień znajdziesz się w krainie mlekiem i miodem płynącej.

      • 0 0

    • Zwłaszcza ze 40% idzie na Owsiaka

      Ja też nie dam , 40% na Owsika jąkatego idzie a zakupy i tak robi bez przetargów wiec dodatkowo zarabia i pieniadze na koncie trzyma i ma jeszcze z odsetek..a s...y z podatków sobie limuzyny kupują albo lataja samolotami

      • 0 1

    • Można nakupować tony sprzętu do każdego szpitala a jak NFZ nie da pieniędzy na wykonywanie świadczeń za jego pomocą to będzie stał i rdzewiał.

      Coraz częstsze są przypadki że szpitale nie chcą brać sprzętu bo NFZ nie finansuje jego używania więc szpital będzie na tym stratny (bo o konserwację trzeba dbać). Oczywiście za każdym razem pan O. urządza ogromnego focha medialnego i nagonkę na biedne szpitale które miały czelność (!!!!!!!) nie przyjąć DARU

      • 0 0

  • (1)

    co za ignoranci tu wypisują ! ludzie łatwo wypowiadać się na tematy które was nie dotyczą ! ale jak to właśnie was dopadnie rak to zmienicie zdanie ! po za tym wszystko jest w naszym kraju źle już brak nawyku regularnych badań daje do myślenia a lekarze często określają nasz stan zdrowia na podstawie krótkiej rozmowy przez biurko bo nie chce się zbadać pacjenta , dentysta to temat bardzo szeroki nie leczy się dzieci bo nie bo poco później dentysta ma potencjalnego klienta no chyba ze biedny to szczerbaty , a chore zęby zarażają cały organizm ! znaleźć lekarza prawdziwego jest niezmiernie trudno bo to jest powołanie a nie bankowość ! pozamieniały się ludziom priorytety ! kim chciałbyś być jak będziesz dorosły .... lekarzem bo dużo zarabia ! i jeszcze jedno jak na razie to państwo-my ponosimy koszty kształcenia między innymi lekarzy

    • 3 7

    • ...

      Cytologia powinna być robiona regularnie raz do roku, szkoda że NFZ gwarantuje darmową raz na 3 lata.....kogoś nie stać, to nie robi

      • 6 0

  • w 1996 wiedział ze moja Córka umiera,ale koperty brał !

    • 9 1

  • Jeden konkret w tym liście: WIĘCEJ KASY

    coś mi umknęło?

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane