Wiadomości

stat

Okażą solidarność chorym psychicznie

Często z powodu strachu osoby wymagające pomocy specjalisty zgłaszają się na terapię po dłuższym czasie od wystąpienia objawów. To prowadzi do dalszych komplikacji życiowych, a także, niejednokrotnie, do spędzenia wielu lat w samotności.
Często z powodu strachu osoby wymagające pomocy specjalisty zgłaszają się na terapię po dłuższym czasie od wystąpienia objawów. To prowadzi do dalszych komplikacji życiowych, a także, niejednokrotnie, do spędzenia wielu lat w samotności. fot. Rafael Ben-Ari/123rf.com

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie to wydarzenie informacyjno-edukacyjne, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych, w szczególności schizofrenii, oraz przybliżenie problematyki związanej z sytuacją osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-21 września.Jak oceniasz stan swojej psychiki?

wszystko z nią w porządku 21%
nie jest idealnie, ale póki co nie mam potrzeby zwracać się po pomoc do specjalisty 42%
jest źle - potrzebuję pomocy specjalisty 37%
zakończona Łącznie głosów: 432
Dni Solidarności z Osobami Chorymi Psychicznie to część kampanii "Odmień swoją głowę - schizofrenia - nie oceniaj, dowiedz się więcej!", która ma na celu zmianę myślenia o osobach doświadczających kryzysów psychicznych i zachęca do pozbycia się stereotypów.

- Jak co roku wyrażamy nadzieję, że wspólny wysiłek podejmowany przez pomorskie organizacje i instytucje w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego przyczynia się do poprawy sytuacji osób chorujących psychicznie i ich rodzin, promocji psychiatrii środowiskowej i zdrowia psychicznego - mówi Piotr Harhaj, prezes koalicji. - Pomimo zwiększającej się liczby osób doświadczających kryzysów psychicznych, świadomość społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego i zaburzeń jest wciąż niewielka, a ludzie kierują się stereotypami. Dlatego uważamy, że wydarzenia organizowane w ramach naszej akcji zasługują na szczególną uwagę - dodaje.
Inauguracja Dni Solidarności odbędzie się 16 września 2019 r. na skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo. Tam też będzie funkcjonował trójmiejski punkt informacyjny z ofertami wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. O godz. 13 będzie można natomiast przejść przez symboliczne drzwi do tolerancji.


W poniedziałek, 16 września, w Urzędzie Marszałkowskim w godz. 9-14 odbędą się konferencja i warsztaty zatytułowane "Otworzyć Bramy Tolerancji - jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie?". Tego samego dnia, w godz. 15-18, w ogrodzie przy siedzibie Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA odbędzie się - nomen omen - "Ogród Tolerancji", czyli prezentacja dobrych praktyk na podstawie doświadczeń Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Kręgi wsparcia" jako perspektywa działań wobec osób w kryzysie.

To tylko niektóre z propozycji Dni Solidarności z Osobami Chorymi Psychicznie. Więcej wydarzeń i szczegółowy program znajduje się na stronie www.otwartebramy.org

Opinie (40) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje