Wiadomości

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Dla kogo?

Coraz bliżej powstania funduszu dla rodzin, które borykają się z powikłaniami poszczepiennymi.
Coraz bliżej powstania funduszu dla rodzin, które borykają się z powikłaniami poszczepiennymi. Fot. Fotolia/Narong Jongsirikul

Po raz pierwszy o pomyśle usłyszeliśmy w maju w Gdańsku z ust samego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Po kilku miesiącach o funduszu dla osób, u których wystąpiły niepożądane skutki szczepień wiadomo coraz więcej. Kto może liczyć na odszkodowanie finansowe i na jakich zasadach świadczenie będzie przyznawane?Czy uważasz, że rodzice powinni płacić kary za uchylanie się od obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka?

tak, to nieodpowiedzialne ze strony rodziców 28%
grzywna to przesada, ale jakaś forma upomnienia powinna być 6%
nie, to rodzic powinien decydować, co dobre dla dziecka 66%
zakończona Łącznie głosów: 777
Fundusz, który najprawdopodobniej już od nowego roku będzie wypłacał rekompensaty za powikłania poszczepienne to z jednej strony ukłon w stronę rodziców wywiązujących się z obowiązku szczepień ochronnych dzieci, a z drugiej - próba uciszenia środowisk antyszczepionkowych.

Ministerstwo Zdrowia prace nad jego utworzeniem przekazało Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS). Pieniądze na odszkodowania mają pochodzić od wielkich koncernów farmaceutycznych, które zawarły umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych.

- Projekt jest w fazie uzgodnień wewnętrznych w Ministerstwie Zdrowia, wkrótce powinien trafić do konsultacji społecznych - zapewnia Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.
Fundusz ma stanowić realną i szybką pomoc dla rodzin, które - np. w związku z hospitalizacją dziecka - potrzebują wsparcia.

- Dla wypłaty świadczeń nie jest konieczne wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy produktem szczepionkowym konkretnego producenta a wystąpieniem objawów. Wystarczające jest, że dostępne badania epidemiologiczne wskazują na pewne, nawet niewielkie, prawdopodobieństwo takiego związku dla danej kategorii szczepionek - przekonuje Bondar. - Świadczenie kompensacyjne będzie przyznawane w trybie uproszczonego postępowania administracyjnego - jednak z udziałem opinii lekarza specjalisty dokonującego oceny przedłożonej dokumentacji lekarskiej. Lista objawów oraz czas ich wystąpienia od podania szczepionki określi rozporządzenie opracowane we współpracy z ekspertami w zakresie wakcynologii i pediatrii - dodaje.
Nie wiadomo dokładnie, jakiej wysokości będą świadczenia, ale górna granica rekompensaty może sięgać nawet 70 tys. zł.

Niewiele poszczepiennych powikłań

O konkretnych przypadkach niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) słyszy się niewiele. Szacuje się, że rocznie ciężka odmiana poszczepiennych powikłań obejmuje co najwyżej 20-30 przypadków, a to - jak wskazywał szef resortu zdrowia, zaledwie promil ogólnej liczby szczepionych.

Do objawów powikłań poszczepiennych zalicza się m.in. miejscowe zaczerwienienie, gorączkę czy grypę. Takie skutki uboczne najczęściej nie wymagają hospitalizacji. W przypadku wystąpienia ciężkich niepożądanych objawów chorobowych zachodzi poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Coraz więcej rodziców w Trójmieście uchyla się od obowiązkowych szczepień dzieci.
Coraz więcej rodziców w Trójmieście uchyla się od obowiązkowych szczepień dzieci. Fot. Fotolia/miss_mafalda
Rodzice coraz mniej chętnie szczepią dzieci w Trójmieście

Rodzice w obawie przed pogorszeniem stanu zdrowia dzieci coraz częściej świadomie unikają obowiązkowych szczepień ochronnych. Anna Obuchowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zauważa, że z roku na rok unikających szczepień przybywa.

Pod koniec pierwszego półrocza 2017 roku łączna liczba dzieci w Trójmieście, które nie zostały szczepione z powodu niewyrażania zgody przez rodziców wzrosła do 1302. Najwięcej nieszczepionych dzieci jest w Gdańsku (733), w Gdyni obowiązkowego szczepienia nie wykonano u 458 dzieci, a w Sopocie liczba niezaszczepionych sięga 111.

Rodziców nie odstraszają nawet kary finansowe nakładane przez wojewodów na opiekunów, którzy nie szczepią swoich dzieci. Kara może wynieść od 500 zł do 10 tys. zł. W 2015 roku wojewoda pomorski nałożył 247 grzywien (urzędnicy nie potrafią wskazać łącznej kwoty - red.), w 2016 roku było ich 239 w łącznej wysokości 351 500 zł, w pierwszym kwartale 2017 roku podobnych grzywien nałożono 50 w wysokości 60 tys. zł.

Zakaz wstępu dla nieszczepionych

Rosnąca liczba nieszczepionych dzieci i brak skutecznego narzędzia do dyscyplinowania rodziców skłoniły niedawno Naczelną Izbę Lekarską do zaproponowania kontrowersyjnego rozwiązania. Miał polegać na konieczności przedłożenia przez rodziców zaświadczenia o zaszczepieniu dziecka przed przyjęciem do żłobka czy przedszkola. Inicjatywa nie spotkała się jednak z aprobatą m.in. resortu zdrowia.

- W systemie prawnym istnieją regulacje określające egzekwowanie obowiązku poddawania się szczepieniom. Kryterium uzależnienia przyjęcia dziecka do placówki - jak wskazano w odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej - mogłoby budzić wątpliwości co do realizacji konstytucyjnej zasady równego dostępu do edukacji - podkreśla Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

Opinie (212) 4 zablokowane

 • Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu ...

  Odszkodowanie, OK. Ale też całkowicie odpłatne leczenie chorób świadomie niezaszczepionych .... Równość stron, te same ryzyko finansowe. Ryzykuje NFZ (w dodatku publicznymi pieniędzmi) to ryzykuje i pacjent (swoimi).

  • 66 24

 • jak sępy z przeróżnych "kancelarii" odszkodowawczych mają doić kasę od koncernów to jestem za.

  Gorzej jak te pijawki dobierają się do państwowej kasy bo ktoś robi na tym biznes, bo płacimy za to wszyscy.

  • 21 5

 • ale zaraz zaraz....

  przecież w tv wszędzie mówią, że nie ma czegoś takiego jak NOP. Przecież to wymysł "antyszczepionkowców" czyżby jednak mieli rację te "nawiedzone" baby i "świrnięte dewiantki"? Lekarze to samo. Nawet jak dziecko dostanie krzyku mózgowego to rodzic ma wmawiane, że to napewno nie od szczepienia. W ostateczności taki lekarz powie Ci szeptem w gabinecie bez świadków, że to był NOP, ale na piśmie napewno tego nie poświadczyi.

  • 59 30

 • szczepienia powinny być obowiązkowe!!!

  • 30 51

 • a co z ludźmi świadomie trującymi się? Narkomani, pijacy, palacze? Oni płacą wyższe składki? argument z d*py powielany milion razy bez grama zastanowienia

  • 8 20

 • przecież są mózgownico.

  • 10 5

 • Na niektorych szkoda publicznych pieniedzy na ich edukacje.

  Skoro nie umieja wyciagnac najprostszych wnioskow, co dowodzi ich funkcjonalnego analfabetyzmu, bo nie umieja czytac ze zrozumieniem.
  A wniosek jest smiesznie prosty: odkad wprowadzono szczepienia to srednia dlugosc zycia diametralnie wzrosla. Dlaczego? Bo przede wszystkim ograniczono smiertelnosc wsrod dzieci. A szczepionka na ospe prawdziwa praktycznie wyrugowala ta chorobe (mimo stosunkowo duzego procentu powiklan), a niegdys ta choroba zabijala setki tysiecy w czasach epidemii zmieniajac niekiedy nawet porzadek swiata.

  • 33 25

 • Nie wiem jaka TV ogladasz, ale kazdy lek

  (szczepionka tez) ma efekty uboczne i nikt tego nie ukrywa. Jest to zawsze w ulotce. No, ale jesli ktos nie umie czytac to trzeba mu szeptem podpowiadac jak gamoniowi w szkole.

  • 27 5

 • Narkomani, pijacy, palacze ...

  Też się dziwię dlaczego płace za leczenie raka płuc kogoś kto jara mimo ze na kazdym kroku napisane jest że palenie zabija. W umowach z firmami ubezpieczeniowymi (OWU do polis) stoi napisane że jak nie spełnisz warunków (np. bedziesz jechał po pijaku) to odszkodowania nie dostaniesz. A tu, w ubezpieczeniach zdrowotnych, wolna amerykanka - jarą , nie sczepią a jak trwoga to do szpitala - za publiczne pieniądze.

  • 18 5

 • Nie baranie.

  Każdy myślący rodzic wie, że nawet witamina C ma swoje skutki uboczne. To media i propaganda wmawia ciemnemu narodowi, że nic takiego jak NOP nie istnieje. Jak rodzice z Białogardu poprosili o ulotkę to okazało się, że takowa w ogóle w języku polskim nie istnieje. Skoro jest ryzyko to dlaczego coś co może zaszkodzić jest obowiązkowe? Masz nakaz brania gripexu podczas grypy? Masz obowiązkowe szczepienia na grypę? Grypa też zaraża, a powikłania mogą zabić.

  • 16 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane