Wiadomości

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Dla kogo?

Coraz bliżej powstania funduszu dla rodzin, które borykają się z powikłaniami poszczepiennymi.
Coraz bliżej powstania funduszu dla rodzin, które borykają się z powikłaniami poszczepiennymi. Fot. Fotolia/Narong Jongsirikul

Po raz pierwszy o pomyśle usłyszeliśmy w maju w Gdańsku z ust samego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Po kilku miesiącach o funduszu dla osób, u których wystąpiły niepożądane skutki szczepień wiadomo coraz więcej. Kto może liczyć na odszkodowanie finansowe i na jakich zasadach świadczenie będzie przyznawane?Czy uważasz, że rodzice powinni płacić kary za uchylanie się od obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka?

tak, to nieodpowiedzialne ze strony rodziców 28%
grzywna to przesada, ale jakaś forma upomnienia powinna być 6%
nie, to rodzic powinien decydować, co dobre dla dziecka 66%
zakończona Łącznie głosów: 777
Fundusz, który najprawdopodobniej już od nowego roku będzie wypłacał rekompensaty za powikłania poszczepienne to z jednej strony ukłon w stronę rodziców wywiązujących się z obowiązku szczepień ochronnych dzieci, a z drugiej - próba uciszenia środowisk antyszczepionkowych.

Ministerstwo Zdrowia prace nad jego utworzeniem przekazało Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS). Pieniądze na odszkodowania mają pochodzić od wielkich koncernów farmaceutycznych, które zawarły umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych.

- Projekt jest w fazie uzgodnień wewnętrznych w Ministerstwie Zdrowia, wkrótce powinien trafić do konsultacji społecznych - zapewnia Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.
Fundusz ma stanowić realną i szybką pomoc dla rodzin, które - np. w związku z hospitalizacją dziecka - potrzebują wsparcia.

- Dla wypłaty świadczeń nie jest konieczne wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy produktem szczepionkowym konkretnego producenta a wystąpieniem objawów. Wystarczające jest, że dostępne badania epidemiologiczne wskazują na pewne, nawet niewielkie, prawdopodobieństwo takiego związku dla danej kategorii szczepionek - przekonuje Bondar. - Świadczenie kompensacyjne będzie przyznawane w trybie uproszczonego postępowania administracyjnego - jednak z udziałem opinii lekarza specjalisty dokonującego oceny przedłożonej dokumentacji lekarskiej. Lista objawów oraz czas ich wystąpienia od podania szczepionki określi rozporządzenie opracowane we współpracy z ekspertami w zakresie wakcynologii i pediatrii - dodaje.
Nie wiadomo dokładnie, jakiej wysokości będą świadczenia, ale górna granica rekompensaty może sięgać nawet 70 tys. zł.

Niewiele poszczepiennych powikłań

O konkretnych przypadkach niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) słyszy się niewiele. Szacuje się, że rocznie ciężka odmiana poszczepiennych powikłań obejmuje co najwyżej 20-30 przypadków, a to - jak wskazywał szef resortu zdrowia, zaledwie promil ogólnej liczby szczepionych.

Do objawów powikłań poszczepiennych zalicza się m.in. miejscowe zaczerwienienie, gorączkę czy grypę. Takie skutki uboczne najczęściej nie wymagają hospitalizacji. W przypadku wystąpienia ciężkich niepożądanych objawów chorobowych zachodzi poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Coraz więcej rodziców w Trójmieście uchyla się od obowiązkowych szczepień dzieci.
Coraz więcej rodziców w Trójmieście uchyla się od obowiązkowych szczepień dzieci. Fot. Fotolia/miss_mafalda
Rodzice coraz mniej chętnie szczepią dzieci w Trójmieście

Rodzice w obawie przed pogorszeniem stanu zdrowia dzieci coraz częściej świadomie unikają obowiązkowych szczepień ochronnych. Anna Obuchowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zauważa, że z roku na rok unikających szczepień przybywa.

Pod koniec pierwszego półrocza 2017 roku łączna liczba dzieci w Trójmieście, które nie zostały szczepione z powodu niewyrażania zgody przez rodziców wzrosła do 1302. Najwięcej nieszczepionych dzieci jest w Gdańsku (733), w Gdyni obowiązkowego szczepienia nie wykonano u 458 dzieci, a w Sopocie liczba niezaszczepionych sięga 111.

Rodziców nie odstraszają nawet kary finansowe nakładane przez wojewodów na opiekunów, którzy nie szczepią swoich dzieci. Kara może wynieść od 500 zł do 10 tys. zł. W 2015 roku wojewoda pomorski nałożył 247 grzywien (urzędnicy nie potrafią wskazać łącznej kwoty - red.), w 2016 roku było ich 239 w łącznej wysokości 351 500 zł, w pierwszym kwartale 2017 roku podobnych grzywien nałożono 50 w wysokości 60 tys. zł.

Zakaz wstępu dla nieszczepionych

Rosnąca liczba nieszczepionych dzieci i brak skutecznego narzędzia do dyscyplinowania rodziców skłoniły niedawno Naczelną Izbę Lekarską do zaproponowania kontrowersyjnego rozwiązania. Miał polegać na konieczności przedłożenia przez rodziców zaświadczenia o zaszczepieniu dziecka przed przyjęciem do żłobka czy przedszkola. Inicjatywa nie spotkała się jednak z aprobatą m.in. resortu zdrowia.

- W systemie prawnym istnieją regulacje określające egzekwowanie obowiązku poddawania się szczepieniom. Kryterium uzależnienia przyjęcia dziecka do placówki - jak wskazano w odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej - mogłoby budzić wątpliwości co do realizacji konstytucyjnej zasady równego dostępu do edukacji - podkreśla Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

Opinie (212) 4 zablokowane

 • Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu ... (24)

  Odszkodowanie, OK. Ale też całkowicie odpłatne leczenie chorób świadomie niezaszczepionych .... Równość stron, te same ryzyko finansowe. Ryzykuje NFZ (w dodatku publicznymi pieniędzmi) to ryzykuje i pacjent (swoimi).

  • 66 24

  • (7)

   a co z ludźmi świadomie trującymi się? Narkomani, pijacy, palacze? Oni płacą wyższe składki? argument z d*py powielany milion razy bez grama zastanowienia

   • 8 20

   • Narkomani, pijacy, palacze ... (1)

    Też się dziwię dlaczego płace za leczenie raka płuc kogoś kto jara mimo ze na kazdym kroku napisane jest że palenie zabija. W umowach z firmami ubezpieczeniowymi (OWU do polis) stoi napisane że jak nie spełnisz warunków (np. bedziesz jechał po pijaku) to odszkodowania nie dostaniesz. A tu, w ubezpieczeniach zdrowotnych, wolna amerykanka - jarą , nie sczepią a jak trwoga to do szpitala - za publiczne pieniądze.

    • 18 5

    • "eż się dziwię dlaczego płace za leczenie raka płuc kogoś kto jara"

     a nie przeszkadza ci za placisz za leczenie grubych swin co zra bez opamietania?

     nie przeszkadza ci ze musisz palcic za leczenie dzieci ktore nie chcialy szalika zalozyc?

     jak dzielisz choroby na te za ktore palcisz i te ktorych nie chcesz?

     to mnie zawsze bawi palacze placa wysoka akcyze za swoj nalog zyja znacnzie rkocej czyli krocej pobieraja emeryture i jewdyne co robia obicazajacego to choruja a niepalacze nie choruja? nie maja nowotworow?
     i palacz i niepalacz umiera na nowotwor
     z tym ze palacz zyje znacznie krocej

     wiec przestan sie madrzyc

     • 2 1

   • akcyza, misiu. (4)

    Oni już płacą za swoje nałogi. Przy każdej paczce fajek i flaszce wódki.

    • 5 2

    • Akcyza pokrywa koszty leczenia (2)

     w niewielkim stopniu.

     • 1 3

     • 12 zlotych z jednej paczki papierosow to akcyza (1)

      jak ktos pali paczke dziennie to wplaca 360 zlotych ekstra miesiecznie
      ile ty wplacasz?

      juz pomine ze niepalacze tez choruja i tez zdarzaja im sie nowotwory

      • 1 0

      • czasem dzięki tym co palą dookoła i dzielą sie tym czego nie wszyscy chcą, prawda

       • 0 0

    • tylko dlatego fajki ciągle są legalne

     swoją drogą jest to hipokryzja do kwadratu ze strony wszystkich rządów po kolei

     • 0 0

  • A co z alkoholikami? Grubasami? Cukrzykami?

   Dlaczego osoba swiadomie pijąca alkohol nie ma sie leczyć za swoje? Osoba która pali papierosy? Osoba ktora jedzie z nadmierna prędkością po wypadku?
   Osoba ktora spożywa masakryczne ilości cukru i przez to ma cukrzyce nabytą, nadcisnienie itd. Co z osobami ktore siedza na telefonie i psuja sobie oczy? Etc

   • 2 1

  • Dzieci po NOP leczy się prywatnie bo NFZ tylko zabiera mi z pensji ale nic nie daje (2)

   Mam chore dziecko po szczepieniu, musiałam go leczyć neurologicznie, jelita i chorą wątrobę. Po szczepieniu obowiązkowym. Że stan mojego 3 latka jest skutkiem szczepienia przyznali lekarze (neurolog, oraz lekarz rodzinny) po podaniu nazwy szczepionki więc raczej nie jest pierwszym przypadkiem i jest to norma

   na leczenie miesięcznie wydaje od 300-900 zł, gdzie na część zabiegów po prostu mnie nie stać i pracuję z dzieckiem w domu. Leczę go całkowicie prywatnie bo leczenie na nfz to fikcja.

   nie ma sprawy jeśli mogę leczyć prywatnie w całości ale wówczas niezgadzam się na pobieranie składek zdrowotnych z mojej i męża pensji. Pieniądze przeznaczymy na rehabilitacje syna!!!!

   • 5 1

   • (1)

    Ściema i dobrze o tym wiecie.. dawno już " lekarz" który nakręcił aferę o powikłaniach przyznał, że badania zostały sfingowane, za kasę na zlecenie konkurencji farmaceutycznej..ale do dziś są niestety tacy którzy wierzą w tę spiskową teorię. Włącznie z lekarzami. Proponuję czytać literaturę FACHOWĄ zanim podejmie się drastyczne decyzje o odebraniu dziecku prawa do szczepienia. Każde schorzenie można skorelować z jakimkolwiek wydarzeniem w życiu dziecka, jeśli się w to wierzy i nie ma dość obiektywizmu żeby poszukać przyczyny.

    • 0 2

    • doczytaj bo niewiele wiesz

     Doczytaj bo masz malą wiedzę, przyznal że zostały sfingowane bo mafia farmaceutyczna go do tego zmusiła! poszukaj jaka jest prawda. ujawnił bardzo niewygodne dla farmaceutyki fakty i musiał za to zapłacić. Również pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu. Ale otwarcie przyznał że go do tego zmusili. Poza tym jak znasz angielski to poszukaj na amerykańkich i angielskich stronach źródłowych informacji (nie artylułów sponsorowanych przez lobby farmaceutyczne). Jak dobrze poszukasz to nawet znajdziesz dokumenty oryuginalne z posiedzeń rządu w tej sprawie i zobaczysz co jeszcze jest przed takim zwykłym szarakiem ukrywane i przedstawiane w innym świetle. a jak nie znasz angielskiego to poszukaj nawet na polsikch stronach, obejrzyj filmy i połącz sam fakty jeśli jesteś choć trochę inteligentny a zobaczysz gdzie leży prawda. Żadna choroba nie bierze sie bez przyczyny. Ale w Polsce jeszcze dużo czasu musi minąć zanim ludzie zrozumieją że koncernom ani lekarzom przynajmniej w większosci nie zalezy na tym zebysmy byli zdrowi - tracą klienta - proste jak drut!

     • 0 0

  • Ok. Ale pod warunkiem,

   Że raka płuc też leczą chorzy, którzy palili papierosy. Sprawcy wypadków samochodowych też sami płacą za leczenie swoje i ofiar ( mogli jechać ostrożniej). A już na pewno narkomani czy osoby po dopalaczach ( mogli nie zażywać) itp. Pod takim warunkiem ok. Moje nieszczepione dziecko i tak leczy się prywatnie więc mi obojętne ale jak tak traktować sprawę to u innych pacjentów, którzy świadomie narażają zdrowie i życie też.

   • 0 3

  • nie głupia

   za co ma płacić? cholera dobrze sie czujesz? płacę składki wiec nie zamierzam płacić, a takie gadanie to sobie wsadź głęboko w d..ę. Moję nie szczepione nie różni się niczym od tych szczepionych. A jeśli już złapie jakąś chorobę to nie martw sie nie zarazi tych zaszczepionych bo przecież ta wspaniała i ratująca życie szczepionka ochroni je przed tym. Jak nie masz pojęcia to nie pisz głupot, bo ja nie powtarzam wszystkiego co usłyszę w mediach.

   • 3 2

  • Ble

   Zaszczepione żywymi szczepionkami do getta bo zarażają zdrowych!

   • 4 4

  • haha

   ale to szczepieni więcej chorują? dlavzego niedzczepieni maja za to placic?

   • 3 3

  • Bardzo chętnie

   Będę leczyć moje nieszczepione dziecie za swoje ciężko zarobione pieniądze. Tylko proszę dać mi wybór. Jest ryzykowne musi być wybór

   • 2 2

  • Pieniądze NFZ (1)

   A jakie to pieniądze NFZ? Rodzice dzieci nieszczepionych też płacą podatki i wszystkie składki. Jeśli ktoś ma ochotę to chętnie przekażę szczepionki przeznaczone dla moich dzieci ich dzieciom by je sobie doszczepili albo sami się doszczepili . Tylko niech nie płaczą jak wystąpi ciężki NOP i skutki będą nieodwracalne

   • 4 0

   • Niestety nieświadomy..i to tragicznie..

    • 0 1

  • Palacze i alkoholicy chorujący

   Ok to idąc tym tropem chorych na raka płuc tych, którzy jarali papierosy też niech będą leczeni za swoje....to samo z alkoholikami. Przecież świadomi dorośli ludzie to robią! Przecież nie można tak dzielić ludzi.Niech się szczepi kto chce. I tak na pewno bedzie to większość społeczeństwa.

   • 0 2

  • A co z leczeniem chorób poszczepiennych? Bo to na razie największy odsetek!!
   Służba zdrowia i bezpłatna opieka zdrowotna uzależniona jest od płacenia składek ZUS a nie od tego czy ktoś szczepi czy nie! Każdy płatnik ZUS ma do tego prawo.

   • 0 2

  • Odszkodowania

   Mi lekarze stwierdzili Nop, ale na piśmie nikt nie dał, bo się bał, Sanepid nie uznał, bo nie mam na piśmie...wszyscy tylko ustnie potwierdzają 4 różnych lekarzy.....

   • 1 1

  • Najpierw niech lekarze nauczą się leczyć choroby, oddadzą nam nasze składki a będzie mnie stać na dobrego fachowca. Wolność wyboru i osobista należy się każdemu, jeżeli jest jakiekolwiek ryzyko to musi być wybór. Lekarze , posłowi i cały rzekomy rząd nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za chorobę moich dzieci, więc dlaczego mają o min decydować. We łbach im się poprzewracało kto jest dla kogo.

   • 0 0

  • Wyższe składki dla wszystkicj

   A ja mam pytanko czy Pan/Pani przyjmuje dawki przypominające szczepionek przeciw chorobom zakaźnym? Jestem pewien że nie. Więc gdy Pan/Pani zachoruje na odrę, krztusiec, różyczkę czy inną chorobę proszę szykować portfel skoro Pan/Pani jest pierwszy/a do obarczania chorujących kosztami leczenia. Jest Pan/Pani świadomie niezaszczepiony/a.

   • 0 0

 • jak sępy z przeróżnych "kancelarii" odszkodowawczych mają doić kasę od koncernów to jestem za. (2)

  Gorzej jak te pijawki dobierają się do państwowej kasy bo ktoś robi na tym biznes, bo płacimy za to wszyscy.

  • 21 5

  • Po prostu podniosą cenę szczepionek, taki będzie efekt. Niestety nie zrozumieją tego zwolennicy dojenia kogokolwiek.

   • 0 2

  • Już to zrobili

   • 1 1

 • ale zaraz zaraz.... (49)

  przecież w tv wszędzie mówią, że nie ma czegoś takiego jak NOP. Przecież to wymysł "antyszczepionkowców" czyżby jednak mieli rację te "nawiedzone" baby i "świrnięte dewiantki"? Lekarze to samo. Nawet jak dziecko dostanie krzyku mózgowego to rodzic ma wmawiane, że to napewno nie od szczepienia. W ostateczności taki lekarz powie Ci szeptem w gabinecie bez świadków, że to był NOP, ale na piśmie napewno tego nie poświadczyi.

  • 59 30

  • Nie wiem jaka TV ogladasz, ale kazdy lek (39)

   (szczepionka tez) ma efekty uboczne i nikt tego nie ukrywa. Jest to zawsze w ulotce. No, ale jesli ktos nie umie czytac to trzeba mu szeptem podpowiadac jak gamoniowi w szkole.

   • 27 5

   • Nie baranie. (24)

    Każdy myślący rodzic wie, że nawet witamina C ma swoje skutki uboczne. To media i propaganda wmawia ciemnemu narodowi, że nic takiego jak NOP nie istnieje. Jak rodzice z Białogardu poprosili o ulotkę to okazało się, że takowa w ogóle w języku polskim nie istnieje. Skoro jest ryzyko to dlaczego coś co może zaszkodzić jest obowiązkowe? Masz nakaz brania gripexu podczas grypy? Masz obowiązkowe szczepienia na grypę? Grypa też zaraża, a powikłania mogą zabić.

    • 16 17

    • Widac tobie wmowiono, ze wmawia sie jakoby NOP nie istnieje. (16)

     Ale nie przejmuj sie, bo to typowe dla fanow prasy kolorowej.
     Jak ktos np. nie chce opieki lekarskiej wg. obecnych standardow to niech leczy sie u znachora i rodzi w jaskini.
     Kazda jedna metoda leczenia jest obarczona jakims ryzykiem, dlatego kazdy podpisuje odpowiednie oswiadczenie kladac sie do szpitala.
     Owo oswiadczenie nie zwalnia szpitala i lekarza od odpowiedzialnosci za bledy.

     • 11 6

     • (9)

      Przecież to samo napisałam wyżej. Tylko do opieki szpitalnej podpisujesz ZGODĘ, a szczepienia są OBOWIĄZKOWE, a i tak trzeba podpisać na nie ZGODĘ. To czysta hipokryzja. Podpisujesz zgodę na coś co jest obowiązkowe. Ale jak się nie myśli własnym mózgiem tylko czyimś omamiony głupotą to tak jest.

      • 10 9

      • Jakos nikogo w Bialogardzie (i nigdzie indziej) na sile nie zaszczepili (8)

       wiec ta obowiazkowosc jest iluzoryczna, poza tym nie ma obowiazku rodzenia w szpitalu, wiec jak komus nie pasuja obowiazujace procedury medyczne to niech rodzi gdzie indziej. Ale masz wbite do lba jakies prawdy objawione, wiec dyskusja z toba nie ma sensu. Widac skutecznie zaszczepiles sie przeciwko mysleniu.

       • 8 3

       • (2)

        A Ty dalej swoje bez ŻADNEGO argumentu. I jak tu z takim ignorantem dyskutować. Napiszę więc jeszcze raz. W szpitalu podpisujesz na wszystko zgodę i klauzulę, że zapoznałeś się z powikłaniami. Możesz odmówić. Szczepienia są obowiązkowe, a ryzyko za sobą niosą. Skoro nie widzisz różnicy to fakt. Dyskusja z Tobą nie mam sensu

        • 4 9

       • Aha ... czyli do szpitala idzie sie, zeby ... (1)

        odmowic poddania sie procedurze medycznej. Ciekawe, ciekawe ...

        • 8 0

       • No tak..

        ,,odmowic poddania sie procedurze medycznej. Ciekawe, ciekawe ...''

        Nie ma się wyboru, trzeba brać wszystko jak leci.... lekarze to przecież nie ludzie. Nigdy się nie mylą.

        • 2 6

       • Naucz się pisac po polsku baranie. (4)

        chcesz powiedzieć, że ta procedura zastosowana do rodziców dziecka była dla nich łatwa, szybka i bezstresowa? I że na tym koniec? Twoje obraźliwe inwektywy i nieumiejętność pisania po polsku świadczą, że albo jesteś zwyczajnie głupi, albo (co bardziej prawdopodobne) jesteś dyżurnym trollem, czyli piszesz na zamówienie.

        • 1 6

       • nie stresuj sie tak, bo ci zylka peknie (3)

        i bedziesz musial sie poddac jakiejs okrutnej, stresujacej i dlugotrwalej procedurze medycznej.

        • 6 1

       • (2)

        Nie martw się, nie grozi. Razi mnie tylko to, że ktoś udziela się na polskim internecie nie umiejąc pisać po polsku. Ale jak widać większości to nie przeszkadza. I korpo o tym wie.

        • 0 6

       • I korpo o tym wie. (1)

        Czysto po"polskiemu", oto nędza umysłowa o wybujałym mniemaniu o sobie.

        • 1 2

       • Robisz postępy. Brawo. Teraz zacznij czytać o szkodliwości szczepień. I włącz myślenie.

        • 1 2

     • Hehe (2)

      Jaka odpowiedzialność debilu?? Pokaz mi lekarza ktory poniosl konsekwencje za powiklania po szczepieniu!

      • 6 7

      • Za powiklania po podaniu leku zgodnie z procedura medyczna nie ma kary (1)

       Jesli bylyby przeciwskazania do szczepienia i lekarz by je zignorowal to bylby blad w sztuce. Za bledy konsekwencje sa i lekarze sa za nie skazywani. Procesy sie ciagna i sa trudne, ale sa skazywani.
       Znam duzo przypadkow, gdzie poszczegolne szczepienia pomijano ze wzgledu na przeciwwskazania.
       Ale zeby te sytuacje odroznic nie wolno byc gamoniem jak ty.

       • 8 1

       • I chcesz powiedziec idioto ze kazdy noworodek od razu po urodzeniu jest badany pod katem przeciwskazan?? Ja takiego nie widzialem a procedury tez znam. Jeszcze raz mowie: PODAJ nazwisko lekarza, ktory zostal skazany. Konkrety!

        • 8 9

     • Rozwiązanie problemu jest proste (2)

      Nie chcesz szczepić dziecka, nie szczep, ale jak zachoruje na chorobę przeciw której była szczepionka płać za leczenie a jak nie to won ze szpitala.

      • 3 4

      • (1)

       Opłacanie publicznej służby zdrowia jest obowiązkowe, więc każdy płaci za jej usługi. Pojmujesz, czy jednak nie bardzo?Twój postulat to wykaz albo nieuctwa i niewiedzy, albo ignorancji - co gorsze, nie wiem.

       • 2 2

       • każdy płaci

        ale rodzic odmawiający dziecku szczepienia świadomie naraża nadwyrężony budżet na wyższe koszty ( i dziecko na cierpienie). juz teraz nie sposób się dopchać do specjalisty a jak to będzie wyglądało jak cała kasa pójdzie na leczenie dzieci które wcale nie musiały zachorować? Leczenie alkoholików, palaczy, narkomanów i dzieci nieszczepionych powinno być nierefundowane.

        • 3 1

    • A jakie skutki uboczne (4)

     ma witamina C?

     • 5 5

     • Mozna przedawkowac

      mozna byc uczulonym na skladniki tabletki inne niz wit. C

      • 8 1

     • Przeczytaj ulotkę jest załączona do każdego leku i jest tej treśći sporo ,tak się bronią producenci przed odpowiedzialnością.

      • 3 0

     • (1)

      Kamica nerkowa. Szansa mała, ale teoretycznie możliwa.

      • 3 0

      • Bzdura, Pudło panie Edek z Krainy Kredek.

       • 0 0

    • (1)

     Dlatego lepiej się szczepić bo większe jest ryzyko na skutek chorób przed którymi szczepionki mają chronić niż powikłań poszczepiennych. Po prostu wybór mniejszego zła, jak zazwyczaj w medycynie. A obowiązkowe dlatego, że nieszczepienie to nie tylko ryzyko dla Ciebie i Twojego dziecka, ale też dla tych, których dziecko jeśli zachoruje zarazi. Powinny być też odszkodowania od rodziców niezaszczepionych dzieci jeśli ich g*wniak kogoś zarazi. I ja o takowe na pewno wystąpię.

     • 4 1

     • Ja wystąpię do ciebie o odszkodowanie jak przyjdziesz zasmarkany, ze sr*czką do roboty albo tramwaju i zarazisz mnie grypą, albo jelitówką.

      • 2 2

   • (13)

    Ciekawe kretynie, o jakiej ulotce mówisz, gdyż (prawie zawsze!) rodzice mający szczepić dziecko już w pierwszej dobie życia nie widzą jej na oczy, (patrz: sprawa z Białogardu). Podobnie z innymi szczepieniami w okresie późniejszym.

    • 7 10

    • (11)

     Kazde szczepienie jest w opakowaniu producenta. Pielegniarki wyjmuja je z niego przy pacjencie. Poprosisz o ulotke to dostaniesz. Ja zawsze pytam, sprawdzam daty na opakpwaniu, czy szczepie siebie czy dziecko i nigdy nikt nie odmowil mi pokazania opakowania.

     • 10 1

     • No, coz ... typa powyzej najwidoczniej zaszczepili woda z kibla (3)

      nie przekonasz, nie da rady.

      • 9 1

      • (2)

       Gdy brakuje argumentów to trzeba obrażać. Domena ludzi zaszczepionych odpowiednią dawką kasy...

       • 4 9

       • taaaak ... ''debil'', ''kretyn'' i ''baran'' to dobre argumenty (1)

        • 6 0

       • Umiesz pisac po polsku?

        "zaszczepili woda z kibla" - z pewnością merytoryczny argument na poziomie farmaceutycznego śmiecia jakim sam jesteś.

        • 1 8

     • (5)

      Nie tylko pokażą ulotkę, ale dadzą opakowanie "na pamiątkę". Ja takie posiadam. Pani nawet nie pytała czy chcę, po prostu dała mi ją.

      • 10 0

      • Cicho. Nie pisz takich rzeczy. (4)

       Burzysz teorie spiskowe lekarzy i wielkich korporacji farmaceutycznych, którzy zawzięli się na dzieci, żeby im zaszczepić raka.

       • 11 1

       • autyzm (3)

        nie raka. Kurczem jak to się dzieje,że tyle zdrowych szczepionych dzieci biega po mieście...

        • 2 1

       • Największym idiotyzmem jest to

        że twierdzi się jakoby korporacje farmaceutyczne przy pomocy lekarzy, którzy dobrze o tym wiedzą, szczepią dzieci aby mieć potem do końca życia wśród nich pacjentów. Skoro lekarze są tak tego świadomi i współuczestniczą to dlaczego sami szczepią swoje dzieci?

        • 2 1

       • (1)

        a jak wytłumaczysz lawinowo rosnącą ilość dzieci z autyzmem?

        • 1 1

       • To od paracetamolu

        i tzw. piw smakowych.

        • 0 0

     • porównaj polską i zagraniczną ulotkę. Zdziwisz się bardzo.

      • 0 0

    • W Białogardzie rodzice

     nie zobaczyli ulotki od preparatu witaminy K a nie szczepionki.

     • 3 0

  • (2)

   Nie, po prostu bydło wyje więc służba musi poudawać działanie.

   • 2 4

   • (1)

    kogo Ty nazywasz bydłem? Kogoś kto świadomie podejmuje decyzje i czyta, a nie jak młody pelikan łyka co mu wciskają?

    • 3 7

    • jak pelikany to wy łykacie lewoskrętną witaminę C

     • 1 1

  • (3)

   Krzyk mozgowy po szczepieniu, no wez, odstaw internet.

   • 12 5

   • (2)

    sam się doucz. Przeczytaj pierwszą lepszą ulotkę szczepionki, albo posłuchaj neurologa

    • 4 7

    • na pierwszej lepszej nic nie byłoj. podaj konkretną.

     • 3 2

    • Ten Twój neurolog to chyba jakiś Matuzalem jest

     bo pojęcia krzyku mózgowego nie używa się w medycynie już od dość długiego czasu. Poza tym akurat krzyk mózgowy nigdy nie był „powikłaniem” poszczepiennej tylko objawem poważnych zaburzeń OUN i nigdy nie występuje samoistnie tylko z innymi objawami klinicznymi.

     To o czym mówisz to tzw. płacz nieutulony (niekontrolowany, nieustający) czyli po prostu płacz trwający ponad 3 godziny. Jest uznawany za powikłanie poszczepienne ale mało istotne tzn. nie powiązano go z jakimikolwiek innymi następstwami.

     No ale KRZYK MÓZGOWY brzmi lepiej i można nim groźnie „pomachać” przed tymi niezorientowanym.

     • 0 1

  • (1)

   Dokładnie tak

   • 0 3

   • Właśnie że niedokładnie tak.

    • 1 1

 • szczepienia powinny być obowiązkowe!!! (5)

  • 30 51

  • (1)

   przecież są mózgownico.

   • 10 5

   • Nie wszystkie!!

    Bezmózgu

    • 1 2

  • retrox

   idz sie zaszczep na grypke, bo na infantylnosc jeszcze nic nie znaleziono.

   • 6 3

  • (1)

   Kiedy ostatnio sprawdzałaś/łeś poziom przeciwciał? Kiedy uzupełniałeś/łaś szczepienia? Bo może właśnie Ty jesteś pasożytem szczepiennym w społeczeństwie? Jeśli chorowało się na różyczkę w dzieciństwie (co daje odporność na całe życie), bo działało szczepienie, to jeśli jest nie uzupełnione, to stanowisz potencjalne zagrożenie dla kobiet w ciąży w przestrzeni publicznej. I możesz nieświadomie rozsiewać wirusa, być przyczyną problemów nie jednej ciężarnej, jeśli i ta nie ma dożywotniej odporności.

   • 2 1

   • Skąd te absurdalne opinie? Włos się jeży na głowie co Państwo wypisują

    • 1 1

 • Na niektorych szkoda publicznych pieniedzy na ich edukacje. (19)

  Skoro nie umieja wyciagnac najprostszych wnioskow, co dowodzi ich funkcjonalnego analfabetyzmu, bo nie umieja czytac ze zrozumieniem.
  A wniosek jest smiesznie prosty: odkad wprowadzono szczepienia to srednia dlugosc zycia diametralnie wzrosla. Dlaczego? Bo przede wszystkim ograniczono smiertelnosc wsrod dzieci. A szczepionka na ospe prawdziwa praktycznie wyrugowala ta chorobe (mimo stosunkowo duzego procentu powiklan), a niegdys ta choroba zabijala setki tysiecy w czasach epidemii zmieniajac niekiedy nawet porzadek swiata.

  • 33 25

  • (1)

   Zachorowalności na raka tez wzrosła...

   • 4 16

   • Tak, bo np. w sredniowieczu zylo sie 40 lat i

    ciezko bylo o taka przed 40tka ...

    • 11 2

  • Jestem za szczepieniami ale...

   To nie tak, że można być przekonanym, że ma się rację. Trzeba pomyśleć choćby o ewolucji, o tym jak mało jest badań i często lat 'praktykowania' danych szczepionek itp.. Np. badania pokazujące wzrost niepneumokokowych zakażeń w skutek szczepień na pneumokoki. Świat nie znosi próżni. Argumenty mają obie strony tego medialnego już konfliktu i wydaje mi się, że ignorowanie racji którejkolwiek ze stron to ignorancja. Warto wiedzieć i podejmować własne decyzje odnośnie szczepień zalecanych i możliwych.

   • 6 12

  • (1)

   Jakbyś posiadał dobrze funkcjonujący mózg i poczytał bardziej, to byś zauważył, że długość życia wydłużyła się znacznie już PRZED wprowadzeniem przymusowych szczepień. No chyba, że piszesz tu na zamówienie?

   • 9 17

   • WOW!

    Brak rzeczowych kontrargumentów i jedynie na co możecie się zdobyć śmiecie z korpofarmy to minusy. Wynik 1:7 ale się nie poddamy!

    • 2 9

  • Najpierw się naucz pisać po polsku, a potem nabierz trochę wiedzy o tematach, o których nie masz pojęcia.

   • 2 9

  • reffi (5)

   mysle ze wyrugowac mozna takie myslenie jak twoje. Naczytac sie bajek zwanych naukowymi to lep na muchy. Gdybysmy sie znali osobiscie przekplalbym ciebie kolego, kimkplwiek jestes czy powiazanym z medyka czy nie ze choroby typu np. zoltaczka, gruzlica, czy rak jest calkowicie wyleczalna domowymi metodami i to calkowicie za darmo i nie potrzeba tylu lekazy ani aptek ani szczepionek. A poczytaj sobie n.t. statystyk wynikajacych ze stosowania szczepionek albo skutecznosci chemioterapi na przyklad jaka jest skutecznosc ich dzialania. Ja bylem szczepiony na gruzlice i po czterech latach zachorowalem. DLACZEGO? Wyzsza srednia dlugosc zycia wynika przede wszystkim z tego ze nie ma dzialan wojennych i z poprawy jakosci zycia.

   • 7 8

   • 100% racji. (1)

    Np. raka odbytu najlepiej leczyc nasiadówkami w kisielu aroniowym o temperaturze 37,69 C. Temperatura musi byc dokładnie taka, to WAŻNE!

    • 10 2

    • Jesteś idiotą.

     • 3 5

   • Nie mędrkuj filozofie prawicowy, a podaj konkretny sposób i udowodnij, że poradzisz (2)

    sobie z rakiem domowym sposobem. Nobel, splendor, sławę i kasę masz gwarantowaną.

    • 4 2

    • a przedtem nieszczęśliwy "wypadek"

     • 0 1

    • no i po co do tego politkę mieszać "lewaku"?

     • 1 0

  • Nie ma jak logika (1)

   A co ma przeżywalność dzieci do długości życia....poza tym osoby które mają ponad 60, 70 czy 80 lat dostały np tylko 1czy dwie szczepionki więc nie pisz bzdur. Akurat Polska ma jeden z największych wskaźników umieralności dzieci do 1r.z., pomimo największej wyszczepialności. Długość życia zwiększył a się przez poprawę higieny, odżywienia, dostępu do leczenia, wprowadzenia kanalizacji i bieżącej wody. A ospa prawdziwa zniknęła, gdy przestano szczepic.... z reszta szybciej zniknęła tam, gdzie nigdy szczepień nie bylo

   • 6 1

   • Polecam wycieczkę do Rumunii z twoimi nieszczepionymi dziećmi, zobaczymy wtedy jak jest z tą ospą.

    • 0 0

  • Twój poziom wiedzy jest dalece ograniczony.Spadek zachorowań nie wział się od wprowadzenia szczepionek. Przed wprowadzeniem szczepionek wskaźnik zarażenia spadał wymiernie.Szczepionka nie ma tu nic do rzeczy, pojwiłą się w dobrym momencie o właściwym czasie by można było trąbić o tym ( co ty właśnie czynisz) jak to szczepionka uratowała świat. Bzduuuura.

   • 3 0

  • A co z Cholerą, dżumą i malarią? Jak żyć (1)

   A co z cholerą? Dżumą Malarią dlaczego nie ma szczepień i nie ma tej choroby, nie ma epidemii na calym świecie?

   • 2 2

   • malaria jest przenoszona przez dwa gatunki komarów

    i te gatunki występują tylko w bardzo ciepłym klimacie.

    • 2 0

  • Ospa

   Ale przeciez dzieci jak juz sa szczepione to na ospe wietrzna prosze pani

   • 1 1

  • Tak, trąd, też wyeliminowała. I cholerę. I dżumę. Szkoda, że jednak nie ma na te choroby szczepionek.

   • 1 0

 • dlaczego w krajach zachodnich większość szczepień jest nieobowiązkowa? (8)

  a w krajach postkomunistycznych odwrotnie?
  Ktoś wie?

  • 45 18

  • (4)

   Bo tego wymaga źle rozumiana poprawność polityczna i wolność jednostki na dzikim zachodzie. Nie wszystko co zachodnie jest dobre ...

   • 7 13

   • To skąd w takim razie (3)

    przekonanie, że u nas jest w tym wzgledzie lepiej, skoro są obowiązkowe?

    • 6 6

    • Od korporacyjnych trolli i innych farmaceutycznych smieci odwiedzajacych to forum odpowiedzi nie uzyskasz...

     • 4 4

    • Bo o tym mówi matematyka, czyli statystyka, ilość zachorowań. (1)

     Dzięki szczepieniom niektóre choroby, młodzi lekarze co najwyżej w książkach zobaczyli.

     • 2 2

     • Bzdura.

      Zachorowalność spadła przed wprowadzeniem obowiązku szczepień. Poczytaj trochę zanim zaczniesz pisać głupoty.

      • 4 2

  • mówisz tylko o jednym szczepieniu (1)

   poczytaj sobie rekomendacje WHO odnośnie obowiązku szczepień w zestawieniu z zachorowaniami na sto tysięcy mieszkańców. Ponieważ u nas nadal ryzyko jest większe - szczepienia są obowiązkowe.

   • 1 3

   • Czyli znów jesteśmy zieloną wyspą na mapie Europy? A choroby, w magiczny sposób ściśle trzymają się granic państwowych?

    • 4 0

  • Status niewolnika

   Bo społeczeństwa w krajach postkomunistycznych nie wiedzą, to są prawa obywatelskie, prawa człowieka. Pokolenia propagandy uczyniły z nich posłusznych niewolników (patrz komentarze powyżej)

   • 2 0

 • Co mi po odszkodowaniu... (1)

  Skoro chodzi o dziecko, o życie to niby kogo ma ugłaskać odszkodowanie. Przeciwnika nie zachęci. Ten kto miał zaszczepić i tak to zrobi. Co z nop'em po szczepieniach zalecanych i nierefundowanych skojarzonych?

  • 24 7

  • Dzieci w Australii posiadające wysoki iloraz inteligencji

   nie mogą być szczepione.

   • 1 0

 • (5)

  Ale jak to? To te powikłania występują czy nie w końcu?

  • 18 4

  • Nie, po prostu rząd ulega powszechnemu atakowi głupoty.

   • 3 8

  • Wystepuja (1)

   Ale i tak lepiej sie szczepic.

   • 6 3

   • Lepiej się nauczyć pisać po polsku.

    Ile płacą za godzinę uprawiania farmaceutycznej propagandy?

    • 2 5

  • MOGĄ, tak samo jak po wszystkim innym co jemy i przyjmujemy

   • 1 1

  • NOP-ow do dziś było już jakieś 10000000 (milionów) na swiecie

   • 1 1

 • W Izraelu NIE MA obowiązkowych szczepień !!!! (7)

  W Izraelu NIE MA obowiązkowych szczepień !!!! jest TYLKO kalendarz zalecanych szczepień !
  A żadnej epidemii w Izraelu NIE ma i Nie było !!!

  • 37 17

  • Szczepienia przynoszą WIĘCEJ STRAT niż rzekomych korzyści !

   Szczepienia przynoszą WIĘCEJ STRAT niż rzekomych korzyści !
   Zawarte w szczepieniach toksyny i neurotoksyny oraz dziwne substancje znane tylko koncernom farmaceutycznym – powoli uszkadzają organizm dziecka.
   Rozejrzyjcie się wokół – EPIDEMIA CHORÓB !!!
   dzieci chorują notorycznie, a lekarze rozkładają ręce !

   Jednocześnie – NIE CHORUJĄ DZIECI POCHODZENIA IZRAELSKIEGO, które mieszkają w Polsce .
   Mali obywatele Izraela – nie sa szczepieni i sa zdrowi ! I nie chorują tyle co Polskie dzieci !
   nie mają dziwnych zaburzen, których medycyna nie potrafi wyleczyć !
   Ludzie !

   Ogladajcie na You Tube z hasłem „szczepienia”
   Dr Jaśkowski
   DR Hubert Czerniak
   Dr Majewska
   Zięba.

   • 11 18

  • (4)

   Szczepienia, to BOMBA Z OPÓŹNIONYM ZAPŁONEM !!
   Tzw. NOP, to ZALEDWIE czubek góry lodowej !
   W rzeczywistości - Szczepienia trwale i powolnie OKALECZAJĄ człowieka !

   Szczepienia powodują:
   - zapalenia jelit i żołądka - bardzo trudne do wyleczenia.
   - atopowe zapalenia skóry
   - powracające infekcje górnych dróg oddechowych
   - nowotwory (kumulacja toksyn z kilku szczepień)
   - zaburzenia neurologiczne w tym PADACZKE LEKOPORNĄ !
   - NIEPŁODNOŚĆ Ulotki szczepionkowe wyraźnie mówią, ze z powodu braku danych o wpływie szczepionek na rozrodczość, I NIE MOGĄ być stosowane u dorosłych >

   Dane te są ZATAJANE PRZED OPINIA PUBLICZNĄ !
   Wszystkie badania i publikacje na ten temat są blokowane !
   Blokowane też jest rejestrowanie NOP-ów !!! Dlatego TEORETYCZNIE liczba poszkodowanych dzieci i ich rodzin jest niska (oficjalnie 1 500 rocznie/ Polska wg sanepidu )

   Zależy Wam na zdrowiu i bezpieczeństwie Waszych dzieci i bliskich osób ? UWAŻAJCIE NA SZCZEPIENIA ! Współczesne szczepienia są toksyczne i NIESKUTECZNE ! Dzieci po szczepieniach zaczynają chorować.

   Szczepienia to bomba z opóźnionym zapłonem. Rodzice ! uważajcie na szczepienia i nie dajcie się zastraszać skorumpowanym i ogłupionym lekarzom, którzy nachalnie wciskają szczepienia !!!

   • 13 20

   • Sto procent racji!

    • 4 13

   • JP***

    Weź się puknij w łeb....

    • 7 1

   • Justysia, przestań się podpisywać męskim imieniem

    my wszyscy wiemy, że twój dzieciak w okolicy szczepienia doznał stresu adaptacyjnego związanego z pójściem do przedszkola, co uznałaś za autyzm atakujący w szóstym roku życia. Twój grzywkowy rozumek powinien jednak wiedzieć, że autyzm ujawnia się wcześniej i nie mija od słówek Harrego z Tybetu.

    • 3 1

   • Dzieki Ci o panie

    za ujawnienie tych zatajonych danych! Jak wszedłeś w ich posiadanie?

    • 1 1

  • Prosze do Izraela albo na Madagaskar

   To prosze sie tam przeprowadzic i nie marudzic...

   • 10 4

 • (1)

  Jezu idzcie juz na miesiecznice bo tego sie czytac nie da co tu wypisujecie. Herezje.

  • 10 15

  • W większości krajów nie ma obowiązku szczepień, np Niemcy przyjęli milion imigrantów i patrz nie ma epidemii plus 30mln niezaszczepionych Niemców. Aajjj herezje same herezje.

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje