Wiadomości

stat

Odra w Gdańsku. Kolejny przypadek

To już kolejny przypadek zachorowania na odrę na Pomorzu w ostatnim czasie.
To już kolejny przypadek zachorowania na odrę na Pomorzu w ostatnim czasie. fot. 123rf.com

24-letni obywatel Ukrainy trafił z podejrzeniem odry do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm pracujących na terenie gdańskiej rafinerii.Czy poddajesz się szczepieniom?

tak, ale tylko obowiązkowym

53%

tak, również tym wykraczającym poza kalendarz szczepień obowiązkowych

34%

nie

13%
- Chory na odrę, niepotwierdzoną ale klinicznie bardzo prawdopodobną to 24-latek narodowości ukraińskiej, jest hospitalizowany w gdańskim szpitalu. Materiał od chorego został pobrany i przesłany do badania do Narodowego Instytutu Zdrowia w Warszawie - poinformowała Anna Obuchowska, rzecznik prasowy, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Jak dodała, w czwartek zostanie zaszczepionych 30 osób, które przebywały w otoczeniu chorego. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm pracujących na terenie gdańskiej rafinerii.

Czytaj też: Pracownika nie można zmusić do szczepienia

Chorzy na odrę pacjentami na PomorzuTo już kolejny przypadek zachorowania na odrę na Pomorzu w ostatnim czasie. W połowie października do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjęto kilkuletnie dziecko z Ukrainy z rozpoznaniem odry, które w stanie dobrym pod koniec miesiąca wypisano do domu.

Na początku listopada dwoje obywateli Ukrainy z rozpoznaniem odry zostało przetransportowanych ze szpitala w Kwidzynie.

Czytaj też: Szczepionki przeciwko odrze nie dla wszystkich

Groźna dla otoczeniaOdra jest bardzo zakaźną chorobą wirusową roznoszącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98 procent.

Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (159)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje