Wiadomości

stat

Odra w Gdańsku. Kolejny przypadek

To już kolejny przypadek zachorowania na odrę na Pomorzu w ostatnim czasie.
To już kolejny przypadek zachorowania na odrę na Pomorzu w ostatnim czasie. fot. 123rf.com

24-letni obywatel Ukrainy trafił z podejrzeniem odry do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm pracujących na terenie gdańskiej rafinerii.Czy poddajesz się szczepieniom?

tak, ale tylko obowiązkowym

53%

tak, również tym wykraczającym poza kalendarz szczepień obowiązkowych

34%

nie

13%
- Chory na odrę, niepotwierdzoną ale klinicznie bardzo prawdopodobną to 24-latek narodowości ukraińskiej, jest hospitalizowany w gdańskim szpitalu. Materiał od chorego został pobrany i przesłany do badania do Narodowego Instytutu Zdrowia w Warszawie - poinformowała Anna Obuchowska, rzecznik prasowy, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Jak dodała, w czwartek zostanie zaszczepionych 30 osób, które przebywały w otoczeniu chorego. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm pracujących na terenie gdańskiej rafinerii.

Czytaj też: Pracownika nie można zmusić do szczepienia

Chorzy na odrę pacjentami na PomorzuTo już kolejny przypadek zachorowania na odrę na Pomorzu w ostatnim czasie. W połowie października do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjęto kilkuletnie dziecko z Ukrainy z rozpoznaniem odry, które w stanie dobrym pod koniec miesiąca wypisano do domu.

Na początku listopada dwoje obywateli Ukrainy z rozpoznaniem odry zostało przetransportowanych ze szpitala w Kwidzynie.

Czytaj też: Szczepionki przeciwko odrze nie dla wszystkich

Groźna dla otoczeniaOdra jest bardzo zakaźną chorobą wirusową roznoszącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98 procent.

Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej.

Opinie (160) 14 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje