• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oddaj krew, uratuj życie

21 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
"Nie bądż żyła - oddaj krew". Pod takim hasłem rusza czwarta juz edycja Wampiriady, akcji organizowanej przez klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Młodzi". Każdy, kto chciałby oddać krew, może przyjść w dniach 25-26 kwietnia 2006, w godzinach 9-15 do Akademickiego Klubu "Kwadratowa" .

O tym, dlaczego powinniśmy oddawać krew, kto może zostać krwiodawcą i czy krew można przechowywać w nieskończoność opowiada lek. med. Małgorzata Szafran, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Wampiriada
- Pomysł Wampiriady powstał kilkanaście lat temu - mówi Małgorzata Szafran. - Po raz pierwszy akcję zorganizowali studenci z Katowic. W Trójmieście akcją opiekują się studenci Poltechniki Gdańskiej, którzy założyli nawet klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Młodzi".

Pierwsza akcja trwała jeden dzień i zgromadziła 150 osób. Rok później zgłosiło się tych osób znacznie więcej.

- Okazało się że nie byliśmy w stanie pobrać krwi od wszystkich chętnych - opowiada Małgorzata Szafran. - Dlatego stwierdziliśmy, że jeden dzień w roku to za mało. Teraz Wampiriada odbywa się dwa razy w roku przez dwa dni.

Do Centrum zgłasza się coraz więcej krwiodawców. Najwięcej jest studentów, najmniej - trzydziesto i czterdziestolatków.

- Bardzo ważne jest to, że studenci przychodzą oddać krew i już zostają - mówi Małgorzata Szfran. - Daje im to poczucie satysfakcji, że mogą coś zrobić dla innych. Co najważniejsze, ta pomoc jest bezinteresowna, oni nie chcą nic w zamian. Ci którzy są u nas po raz pierwszy są zaskoczeni, że po zakończeniu pobierania krwi dostają czekoladę.

Każdy krwiodawca po pobraniu musi otrzymać równowartość kaloryczną utraconej krwi. Pracownicy stacji rozdają im czekoladę. Studenci często zbierają czekolady, które następnie są przekazywane domom dziecka czy domom pomocy.

Krew
Podczas zabiegu przetacza się 450 ml krwi Z tej krwi produkowane są krwinki czerwone, osocze i krwinki płytkowe. Z pobranych składników zostaje przygotowany składnik krwi którego potrzebuje chory.
Poszczególne składniki krwi mają określony termin ważności:
- krwinki czerwone - 42 dni
- osocze- 2 lata
- krwinki płytkowe - 5 dni

- Dlatego zapasy krwi trzeba uzupełniać na bieżąco - opowiada Małgorzata Szafran. - Nie można zorganizować kilku dużych akcji i uznać sprawę za załatwioną. Stąd też takich masowych akcji nie organizuje się często. Bo potwornym marnotrastwem byłoby pobranie kwri która musiałaby potem ulec zniszczeniu z powodu przeterminowania.

W Polsce rocznie przetacza się około półtora miliona jednostek krwi. Oznacza to, że rocznie krew musi oddać półtora miliona osób.

Kto może oddać krew
- osoby w wieku od 18 do 65 roku życia
- osoby o wadze co najmniej 50 kilogramów
- osoby, u których w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
- osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczony krwią i jej składnikami
- osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii
- osoby po 4 tygodniach od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej
- po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego
- po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C krew można oddać co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia

Kto nie może oddac krwi
- osoby, które przebyły lub są chore na żółtaczkę zakaźną
- po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce
- nosiciele wirusa HIV i chorzy na AIDS
- chorzy na choroby weneryczne
- chorzy na gruźlicę
- chorzy na padaczkę
- chorzy na choroby nowotworowe
- chorzy na choroby układu krążenia (wady serca, choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego)
- alkoholicy, narkomani
- chorzy na cukrzycę
- chorzy na łuszczycę
- kobiety po porodzie przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji

Gdy brakuje krwi
- Krwi zaczyna brakować w czasie wakacji - mówi Małgorzata Szafran. - Spowodowane jest to tym, że stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a jeśli pracują to często nie ma kto ich zastąpić w pracy. Poza tym mieszkamy w rejonie gdzie w okresie letnim przyjeżdża sporo turystów i zdarza się, że wówczas krwi potrzeba więcej niż w innych okresach.

Ubiegły rok był pierwszym takim rokiem w Polsce, gdzie nie było dramatycznej sytuacji niedoboru krwi.

- Wynika to głównie z nowego podjeścia, że to nie krwiodawca ma przyjść i nas znaleść tylko my musimy wyjść do krwiodawcy - opowiada Małgorzata Szafran.- Stąd też takie akcje jak Wapiriada, ambulans stojący w różnych częściach miasta, w którym można oddać krew wracając z pracy, czy wyjazdy bezpośrednio do firm, gdzie krew oddają pracownicy. Bo najważniejsze, aby krwi nigdy dla nikogo nie zabrakło.

Szczegółowe informacje dotyczące krwiodawstwa oraz adresy i terminy postojów ambulansów można znależć na stronie http://www.rckik-gdansk.internetdsl.pl/

Po informacje o Wampiriadzie zaprzaszamy na stronę http://www.pg.gda.pl/hdk-mlodzi/

rozmawiała Magdalena Oleszko - Włostowska

Wydarzenia

Opinie (8)

  • Zacofany kraj

    Każdy szanujący się lekarz w USA nie weźmie transfuzji ani nie poda krwi nikomu z najbliższej rodziny. Medycyna amerykańska wie ile niebezpieczeństw wiąże sie z transfuzją. Wiadomo także jak olbrzymie są koszty transfuzji (choroby, dłuższy powrót do zdrowia). Im gorszy (mniej wykwalifikowany) lekarz, tym więcej krwi zużywa podczas zabiegu. XXI wiek to medycyna bez użycia krwi. Powstaje olbrzymia ilość metod leczenia pomijających transfuzję. No ale oczywiście nie w Polsce - tu podaje się transfuzję zawsze, wszędzie i każdemu. Bez znaczenia. Zaopobiegawczo. Bo jest dobra na wszystko. Taka witamina C

    • 0 0

  • podczas studiów oddałam krew, po badaniach odesłano ją do "zniszczenia". Nikt nie wyjaśnił mi dlaczego ani nie powiedziano mi czy mam jeszcze próbować np. za rok. Dowiedziałam się jedynie, że nie jestem chora, ale mojej krwi nie chcą. I bądź tu człowieku mądry...

    • 0 0

  • OD 18 LAT:(

    Dlaczego tylko osoby ktore maja powyzej 18 roku zycia moga oddawac krew.. ??

    • 0 0

  • P

    puknij sie w glowe. dawno nie czytalem takich bzdur.

    • 0 0

  • ????

    coooooo za bzdury powiedzial niejaki Pan "P" hahahaha po prostu brak slow!:|:|:|:|

    • 0 0

  • Do ja

    Czytałes kiedyś jakiekolwiek pismo fachowe dot medycyny lub widziałeś choćby jeden rzeczowy program telewizyjny dot. tego problemu?? Wątpię..

    • 0 0

  • do Pana P

    Czlowieky my zyjemy w XXI wieku a nie XXXI. Mimo ogromnego postepu medycyny nie zawsze mozna sie obejsc bez transfuzji. Ciekawe co zrobisz jak Ciebie spotka jakies nieszczescie i bedziesz tej krwi potrzebowal. I odpowiedz na Twoje pytanie brzmi TAK czytam specjalistyczna literature i nawet wlasnie ze Stanow (i jeszcze nie doszlam do momentu gdzie pisza ze czlowiek sie bez krwi moze obejsc)

    • 0 0

  • ??????

    człowieku, to ze postepy medycyny sa ogromne i narzady mozna zastapic sztucznymi...to nie znaczy ze krew tez mozna zastapic...krwi niczym nie zastapisz!!! zastanow sie co Ty w ogole piszesz...gdyby krew mozna bylo zastapic innym plynem to szpitale, lekarze nie kierowaliby sie do ludzi o pomoc...w oddawaniu krwi ktora moze komus uratowac zycie!!!!w jakim Ty swiecie w ogole zyjesz...to jest zycie a nie film science-fiction!:|:|:|

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane