• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od listopada leki na cukrzycę podrożeją. Warto zrobić zapas?

Piotr Kallalas
27 października 2023, godz. 10:00 
Opinie (62)
Od listopada pacjenci z cukrzycą zapłacą znacznie więcej za flozyny. Od listopada pacjenci z cukrzycą zapłacą znacznie więcej za flozyny.

Od listopada z listy leków refundowanych znikają dwie flozyny stosowane przez pacjentów z cukrzycą typu 2. To oznacza nawet trzykrotny wzrost cen, dlatego chorzy mają ostatnie dni na zakup preparatów ze zniżką.



Czy leki na cukrzycę powinny być w pełni refundowane?

Ministerstwo Zdrowia regularnie, co dwa miesiące (choć od przyszłego roku co trzy miesiące), publikuje nową listę leków z nowymi wskazaniami refundacyjnymi. Dawno jednak aktualizacja nie wzbudziła takich kontrowersji. Z listopadowej listy leków refundowanych zniknęły bowiem popularne preparaty stosowane przez pacjentów borykających się z cukrzycą typu 2.



Cena wzrośnie trzykrotnie?



Chodzi o flozyny, czyli leki nowej generacji redukujące poziom cukru we krwi oraz działające w obszarze kontroli ciśnienia tętniczego. Z listy znikają dapagliflozyny i kanagliflozyny, co może stanowić znaczne utrudnienie dla chorych, którzy przyjmują preparaty.

- Leki skończą mi się mniej więcej za miesiąc, czyli gdzieś na początku grudnia będą musiała kupić kolejne opakowanie. Obecnie płacę ponad 50 zł, potem cena ma wzrosnąć trzykrotnie. W jednym opakowaniu jest 30 tabelek - mówi pani Katarzyna, która od dwóch lat przyjmuje flozyny.
Zmiana listy refundacyjne oznacza, że na darmowe leki nie mogą liczyć również pacjenci poniżej 18. roku życia i powyżej 65. roku życia. Dlatego lekarze sugerują zakup leków jeszcze w październiku, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Polska nie refunduje leku na achondroplazję. Polska nie refunduje leku na achondroplazję. "Nasze dzieci nie mają czasu"

Dlaczego leki nie będą refundowane?



Ministerstwo Zdrowia w obwieszczeniu dotyczącym listopadowej listy refundacyjnej wskazuje, że taki krok jest spowodowany działaniem producentów.

- Podmiot odpowiedzialny AstraZeneca AB nie złożył wniosków o kontynuację refundacji na kolejny okres obowiązywania ww. leku Forxiga we wszystkich dotychczas obowiązujących wskazaniach (cukrzyca, przewlekła niewydolność serca, przewlekła choroba nerek). Złożony przez Janssen-Cilag International NV wniosek o kontynuację refundacji leku Invokana nie spełniał natomiast warunków określonych przepisami - czytamy w obwieszczeniu.
Jakie badania wykonać w ciąży? Jakie badania wykonać w ciąży? "Istnieją wady, które możemy leczyć jeszcze w okresie ciąży"

Flozyny wrócą w styczniu?



Wszystko wskazuje na to, że jest to przejściowa sytuacja. Polskie Towarzystwo Diabetyków liczy na powrót leków na listę już w styczniu, kiedy to zostanie opublikowane nowe zestawienie.

- Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwróciliśmy się do producenta z prośbą o informację dotyczącą kosztu zakupu leków w czasie przejściowym. Wiemy, że osoby, które nie zdążą wykupić leku w ramach refundacji, będą miały gwarancję ceny maksymalnej na poziomie 54,00 zł za opakowanie dapagliflozyny. Bardzo liczymy także na dobrą wolę zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i producenta, aby od stycznia pacjent mógł być leczony nowoczesnymi flozynami ponownie w ramach refundacji - informuje Anna Śliwińska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetyków.
Warto przypomnieć, że flozyny nie są jedynymi preparatami, jakie znikają z listy leków refundowanych. Od początku miesiąca refundacją nie zostanie objęta również donosowa szczepionka przeciw grypie Fluenz Tetra. Obecnie jednak szczepionki i tak praktycznie nie ma w aptekach.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane