Wiadomości

Obłożnie chorzy otrzymają pomoc? Sopot planuje budowę ZOL

Miejsc zapewniających stacjonarną opiekę nad osobami obłożnie chorymi, które nie kwalifikują się do pobytu w placówce, takiej jak hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej, nadal brakuje. Jest szansa na to, że niebawem nowy ZOL powstanie w Sopocie.
Miejsc zapewniających stacjonarną opiekę nad osobami obłożnie chorymi, które nie kwalifikują się do pobytu w placówce, takiej jak hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej, nadal brakuje. Jest szansa na to, że niebawem nowy ZOL powstanie w Sopocie. fot. Katarzyna Biłasiewicz/123rf.com

Sopot planuje otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który stacjonarnie, całodobowo i profesjonalnie zająłby się przewlekle chorymi mieszkańcami miasta. W poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 16 w siedzibie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49, w sali gimnastycznej (wejście od strony lasu), odbędzie się dyskusja publiczna, otwarta dla sopocian, nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach planu.Czy brałe(a)ś kiedyś pod uwagę umieszczenie bliskiej osoby w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym?

tak, ponieważ nie radziłe(a)m sobie z opieką 60%
nie, ponieważ uważam, że lepiej zajmę się tą osobą sam(a) 18%
nie, ponieważ nigdy nie opiekowałe(a)m się osobą obłożnie chorą 22%
zakończona Łącznie głosów: 207
Od listopada 2019 roku w Sopocie działa Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. To placówka medyczna, która zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego: diagnozowaniem i leczeniem osób starszych.

Obłożnie chorzy bez pomocyNierozwiązanym problemem pozostaje stacjonarna opieka nad osobami obłożnie chorymi, które nie kwalifikują się do pobytu w placówce, takiej jak hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej.

- I są to osoby w bardzo różnym wieku, choć w tej grupie - trzeba to podkreślić - przeważają osoby starsze - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Do sopockiego Domu Pomocy Społecznej na ul. Mickiewicza zgłaszają się coraz częściej rodziny chorych sopocian, z opieką nad którymi nie potrafią sobie poradzić. Przyczyną jest złożoność choroby, komplikacje, ból, który trudno uśmierzyć. Takie osoby bezwzględnie powinny znaleźć się w specjalistycznej placówce, pod opieką wykwalifikowanej i troskliwej kadry medycznej. Dobrze, by ta placówka była w niewielkiej odległości od rodzin, przyjaciół i znajomych, bo częste odwiedziny bliskich mają ogromny wpływ na proces rekonwalescencji i utrzymywanie więzi - wyjaśnia.

Pierwszy geriatryczny szpital w województwie otwarty


Obecnie osoby wymagające pobytu w ZOL kierowane są do ośrodków poza Sopotem, nie tylko w Gdańsku czy Gdyni, ale również do Prabut, Nowego Dworu Gdańskiego czy Sztumu.

- Z tych potrzeb, oraz w odpowiedzi na postulaty środowisk seniorów, zrodziła się konieczność budowy w naszym mieście Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który stacjonarnie, całodobowo i profesjonalnie zajmie się przewlekle chorymi sopocianami - mówi Dyksińska. - Dzięki temu - w oparciu o działający już Dom Pomocy Społecznej i Centrum Opieki Geriatrycznej oraz o planowany ZOL - sopocianie zyskają kompleksowy zespół opieki nad osobami przewlekle chorymi, starszymi oraz wszystkimi potrzebującymi specjalistycznej opieki - podkreśla.

W poszukiwaniu godności chorego człowieka


Nowy Zakład Opiekunczo-Leczniczy dla sopocianPlacówka miałaby się mieścić w sąsiedztwie sopockiego Domu Seniora i w przyszłości mogłaby odciążyć DPS, przejmując pensjonariuszy kwalifikujących się do leczenia szpitalnego. Planowany obiekt byłby przeznaczony dla 30-60 chorych. Budynek miałby podobną wysokość do DPS - do 15 m - i zająłby powierzchnię około 2,5 tys. m kw.

Rada Miasta Sopotu podjęła w 2017 roku decyzję o rozpoczęciu prac nad zmianą planu miejscowego, co stworzy możliwość budowy w przyszłości Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Po uzyskaniu stosownych uzgodnień, m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków, nastąpił kolejny etap zmiany planu - czyli wyłożenie do publicznego wglądu projektu planu miejscowego, pozwalającego na wybudowanie ZOL.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu wschodniego fragmentu osiedla "Mickiewicza" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko jest dostępny w dniach od 20 stycznia 2020 r. do 14 lutego 2020 r. w siedzibie Urzędu Miasta Sopotu (Wydział Architektury i Urbanistyki), przy ul. Kościuszki 25/27, pokój nr 107, w godzinach: w poniedziałki od 10 do 18, a od wtorku do piątku od godz. 10 do 14.

W celu umożliwienia udziału mieszkańców w opracowaniu projektu planu w poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 16 w siedzibie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49(wejście od strony lasu), odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach planu. Władze kurortu zapraszają do udziału w nim wszystkich mieszkańców.

Opinie (21) 1 zablokowana

 • Brawo Sopot,

  • 14 5

 • ZOL-e to niestety konieczność w naszym starzejącym się społeczeństwie.

  Pomimo szczerych chęci bliscy rzadko są w stanie zapewnić kompleksową opiekę starszemu członkowi rodziny, zwłaszcza w tych najtrudniejszych ostatnich miesiącach życia.

  • 24 3

 • Zapytajcie prezydenta

  Co jeszcze ma powstać,w tej kameralnej okolicy, niedługo hałas deweloperka skończy się idylla ciszy i spokoju dla mieszkańców a przecież niedawno otwarto szpital geriatryczny nie można było tam wybudować dodatkowego budynku dla tych celów

  • 15 8

 • Iestem dwa lat po

  po udarze. Zeby było weselej to zajmuje się ojcem (95lat) i wiem z autopsji jak wygląda tzw opieka nad staruszkami. Czegoś takiego nie ma. Mamy tylko eutanazje przez zaniechanie w różnej postaci Ja sam nie mogę się nigdzie doprosić o pomoc w załatwieniu kabiny prysznicowej. Nie wspomne o windzie bo byłby to niewyobrażalny luksus MOPR? Wolne żarty Gdy słyszę o nich przypomina mnie sie dowcip z epoki gierkowskiej o facecie biegającym po budowie z pustą taczką. Tak więc zaoszczędżcie czytelnikom czytania takich bzdetów o tym jak to się w tym mieście za które kiedyś nikt nie chciał umierać ktoś się przejmuje losem starszych ludzi Bo jedyne co macie do zaoferowania to opieka taka aby osoba w podeszłym wieku nie odchodziła z tego świata tonąc we własnych ekskrementach. Za odpowiednią opłatą No jakżeby inaczej Oczywista

  • 27 4

 • Źle to zabrzmi, ale liczę na to, że nim będę stary...

  ... to zmienią prawo na tyle bym mógł decydować czy chce dalej wegetować we własnym sosie, czy zastrzyk.

  • 23 5

 • tylko nie koło mnie!

  tylko nie kiolo mnie

  • 1 4

 • Sopot to jeden wielki ZOL

  Nie ma co budować

  • 12 3

 • ja nie rozumiem prezydenta Sopotu

  mieszkam i płacę podatki w Sopocie / przeprowadziłem się " do kurortu " w 1999 r. / - dlaczego boję się wyjść w nocy na pociąg na peron bo po drodze mijają mnie grupy wulgarno-naćpanych -pijanych młodo ludzi , w weekend na moniciak wieczorem .... zero policji , zero straży miejskiej - nie widać nie czuję się tu bezpieczniej za to nad ranem widzę sopot jak po demolce , świeże ślady oddania moczu na tynkach budynków , setki małpek , syf a'la ibiza - jaki to kurort ? gdzie są władze miasta i kto tym zarządza , dworzec pkp po remoncie - peron wyłożony kostką gdzie idąc na ranne pendolino budzę ludzi wkoło peron - peron jest dla pasażerów czy dla bruku ? większość ma walizki na kółkach co za problem było zrobić gładką powierzchnię ? nie działające tablice informacyjne np. wczoraj to SOPOT jest kurortem / balangownią jest / wstyd mi że oprawa tego miasta jest tak skandaliczna i nieprzyjazna dla nas mieszkańców też , sopot centrum - centrum handlowe pepco i rossmann taki wybór sklepów mają prowincjonalne stacje a nie " kurorty " i pół powierzchnii jest pusta ... , nie ma żadnej kontroli - tunel na Marynarzy dziesiątki rowerów jedzie mimo zakazu gdzie jest straż Miejska to jest mega nagminne , nie wspomnę o Monciaku ...

  • 25 4

 • A to ci ciekawostka. Gdański ZOL jest dla mieszkancow Gdanska, okolic, woj. pomorskiego itd. a sopocki bedzie tylko dla sopocian? Buahahahaha

  • 7 1

 • Czlowieku, gdzie interpunkcja? Tego bełkotu nie da sie czytac.

  • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje