• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy sposób na walkę z przemocą domową

Alicja Katarzyńska
27 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 

Gdańskie Centrum Interwencji Kryzysowej znalazło nowy sposób na pomoc osobom szczególnie narażonym na przemoc. Jak? Wysyła do nich kartki z deklaracją pomocy

.

Już od maja pocztową kartkę z adresem i telefonem Centrum dostaje co miesiąc kilkudziesięciu mieszkańców Gdańska, którzy byli ofiarami przemocy. Oprócz adresu na kartce znajduje się odręcznie napisana wiadomość: "Wiemy, że interweniowała u państwa policja i dzieje się coś niepokojącego. Może Pani/Pan zechce skorzystać z naszej pomocy."

- Taką kartę zamykamy w kopercie, żeby nikt niepowołany nie dostał jej w swoje ręce - mówi Krzysztof Sarzała, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej PCK w Gdańsku. - Wybraliśmy taką nie nachalną formę przypomnienia o możliwości naszej pomocy, bo nie mamy pracowników ani uprawnień, żeby wejść do domu osób, u których interweniowała policja i powiedzieć: "Dzień dobry, przyszliśmy pomóc".

Od kilku lat gdański CIK, podobnie jak inne organizacje tego typu, dostają od policji informacje o interwencjach patroli. Zwykle są krótkie i zawierają dane o tym, kiedy i gdzie interweniowali policjanci, w jakiej sprawie oraz jakiej pomocy udzielili.

- Nie bardzo wiedzieliśmy, co z tym robić - tłumaczy Sarzała. - A miesięcznie dostawaliśmy około 30 takich informacji o interwencjach. Czyli wiedzieliśmy, że wszystkie te osoby potrzebują pomocy. Pewnie są narażone na przemoc fizyczną, psychiczną, może seksualną. Tylko że my musimy zaoferować swoją pomoc delikatnie. I dlatego wymyśliliśmy taką właśnie "bezpieczną pocztówkę".

Kartka, wydrukowana bezpłatnie przez firmę wydawniczą Pan Dragon z Gdańska, ma przede wszystkim dotrzeć do osób dorosłych, wobec których policja podejmowała rutynowe interwencje domowe, które jednak same, bez motywowania, zachęcania, pokazywania "ludzkiej twarzy" psychologa boją się lub wstydzą skorzystać z pomocy CIK.

Centrum chce przy tej okazji zachęcić poszkodowanych do korzystania z innych placówek pomocowych, np. leczenia uzależnień, terapeutycznych, pomocy społecznej. Według CIK, na podstawie danych sporządzanych przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku, tylko 20-30 proc. osób, w których domu interweniowała policja, zgłosiło się później po pomoc do różnych organizacji, placówek czy schronisk. Bezpieczne kartki mają to zmienić.

Centrum Interwencji Kryzysowej PCK, 80-543 Gdańsk, ul. Pl. ks. Gustkowicza 13, tel. (58) 511 01 21, 511 01 22
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (3)

  • Bardzo fajny pomysł.

    • 0 0

  • Pomysł dobry

    z tym, że warto pamiętać, że osoby będące ofiarami domowej przemocy są uzależnione od swoich agresorów- i tkwią w silnym uzależnieniu psychicznym, nie dążąc konsekwentnie do rozwiązania problemu.
    Korzystają z pomocy doraźnej, gdy sytuacja jest niebezpieczna, ale nie podejmują żadnych kroków prawnych, nawet nie chcą skorzystać z darmowych terapii , które proponują np. mi.inn. Ośrodki Leczenia uzależnień ( np. dla nie pijących żon alkoholików).
    Spotkanie raz w tygodniu- bardzo pomocni psycholodzy, naprawdę ośrodek w Gdańsku prężnie działa, ale raz w tygodniu- to o wiele za duży wysiłek dla wielu osób naprawdę potrzebujących pomocy- tzn. te osoby tak sądzą..., bo znam takie, które dały sobie pomóc- ale musiały zacząć działać, obrać cel, poprosić o pomoc, i działać zgodnie z radami specjalistów.

    Często ucieczka w marazm,. w użalanie się.

    • 1 0

  • A ja wysyłam kartki, w których wyrażam współczucie i proszę o poddanie się losowi i umiłowanie sprawców

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane