• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK. Pierwsza taka w Polsce

Ewa Palińska
11 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Monika Puchowska, koordynator aplikacji CChP Monika Puchowska, koordynator aplikacji CChP

Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego uruchomiło bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, stanowiącą kompleksowy przewodnik oraz kompendium wiedzy dla pacjentów, u których zdiagnozowano raka piersi. Aplikacja pomaga m.in. uporać się z topografią szpitala, a dzięki specjalnej ankiecie każdy z pacjentów może przesyłać do Centrum informacje na temat swojego samopoczucia, co w razie konieczności umożliwi szybkie udzielenie pomocy.



Czy często korzystasz z pomocy aplikacji na urządzenia mobilne?

Pomysłodawczynią stworzenia aplikacji jest dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, spec. onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. Głównym zadaniem darmowej aplikacji miało być bieżące monitorowanie pacjentów z rakiem piersi, a także zapewnienie im dostępu do bieżących informacji na temat tej choroby.

Aplikacja ma wygodną i przejrzystą szatę graficzną. Aplikacja ma wygodną i przejrzystą szatę graficzną.

Pakiet niezbędnych informacji w twoim telefonie



W aplikacji mobilnej pacjent znajdzie informacje na temat raka piersi (m.in. jak się badać i jak poprawić wyniki leczenia), działalności Centrum Chorób Piersi UCK oraz organizacji pacjenckich, a także wszelkie ciekawostki, jakie mogłyby zainteresować chorego. Będzie też można tu znaleźć aktualne informacje dotyczące praktycznej strony leczenia w Centrum Chorób Piersi UCK, jak zmiana godzin przyjęć lekarza, czy dane teleadresowe.

- Doceniamy rolę nowoczesnej informacji. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania zdarzeń niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia - mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK. - To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce, mają udowodniony wpływ na poprawę warunków leczenia.

Ankieta, która sprowadzi pomoc



Pacjentki, które zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą codziennie wypełniały ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia, do pielęgniarki zajmującej się chorymi na raka piersi zostanie wysłany automatyczny, alarmowy email. Po otrzymaniu takiej wiadomości, pielęgniarka niezwłocznie skontaktuje chorą osobę z lekarzem, który doradzi sposób postępowania czy pokieruje do szpitala.

- Każdy z pacjentów Centrum Chorób Piersi UCK ma przypisany indywidualny, kilkucyfrowy numer. Aby móc wysłać ankietę, będzie należało ten numer podać. Pozwoli nam to uniknąć fałszywych zgłoszeń i w razie konieczności rozpoznać, który z pacjentów zwrócił się do nas po pomoc - wyjaśnia Monika Puchowska, koordynator aplikacji CChP.
W prezentacji aplikacji, która miała miejsce 11 czerwca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, udział wzięli: Jakub Kraszewski - dyrektor naczelny UCK, dr n. med.  Jarosław Skokowski - z-ca ordynatora Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK,
Monika Puchowska - koordynator aplikacji CChP, przedstawiciele fundacji zajmujących się pomocą osobom chorym onkologicznie, pracownicy Centrum Chorób Piersi i dziennikarze. W prezentacji aplikacji, która miała miejsce 11 czerwca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, udział wzięli: Jakub Kraszewski - dyrektor naczelny UCK, dr n. med.  Jarosław Skokowski - z-ca ordynatora Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK,
Monika Puchowska - koordynator aplikacji CChP, przedstawiciele fundacji zajmujących się pomocą osobom chorym onkologicznie, pracownicy Centrum Chorób Piersi i dziennikarze.

Kompleksowa opieka, również psychologiczna



Aplikacja mobilna wpisuje się w ideę kompleksowej opieki, którą Centrum Chorób Piersi oferuje swoim pacjentom. Na pierwszej wizycie chora osoba jest badana przez onkologa i chirurga onkologicznego. W zależności od potrzeby, kierowana jest na mammografię, usg piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, USG i biopsję węzłów chłonnych. W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy konieczna jest chemio lub/i radioterapia czy od razu zabieg chirurgiczny. Istnieje również możliwość udziału w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej, z wykorzystaniem najnowocześniejszych leków.

Walka z rakiem piersi nie jest łatwa, także pod względem psychicznym, dlatego też na pacjentki Centrum Chorób Piersi UCK czeka wykwalifikowany psychoonkolog. Tematyce tej poświęcony został jeden z działów aplikacji.

- Pod odpowiednim "kafelkiem" znajdziemy m.in. informacje na temat tego, jak poradzić sobie z trudną diagnozą, jak poinformować bliskich, w jaki sposób rozmawiać z nimi o chorobie i jak oni powinni traktować chorą osobę - informuje Monika Puchowska. - W aplikacji zamieszczone są również przekierowania do artykułów na temat raka o szerokim zakresie tematycznym. Ten dział będziemy aktualizowali na bieżąco, więc pacjenci będą mieli cały czas dostęp do najświeższych informacji.
Aplikacja jest darmowa i już teraz można ją pobrać ze sklepu Google Play. Za dwa tygodnie będzie też dostępna w App Store. W najbliższym czasie podobne aplikacje mają u siebie wdrożyć akredytowane Centra Chorób Piersi z innych polskich ośrodków. Aplikacja została sfinansowana przez firmę Pfizer (sponsor główny) oraz firmy Egis i Pierre Fabre.

Miejsca

Opinie (17)

  • A może tak aplikacja, gdzie dyżurują specjaliści ...

    ... spróbuj znaleźć np. informację, gdzie teraz dyżuruje okulista, czy inny specjalista ....
    Kolejne działanie zastępcze, tworzą aplikację, która sugeruje, że coś robią.
    Niech lepiej przestaną się spóźniać, niech przyjmują pacjentów o godzinie, na którą wyznaczają wizytę.

    • 5 0

  • Diagnostyka

    A kiedy poprawicie dostęp do lekarzy? Sami mówicie o wczesnej diagnostyce, a skąd niby ma się ona brać. Wasz onkolog wyśmiał moje wątpliwości wynikające z samobadania, ale badania nie przeprowadził. Wizyta trwała 2 minuty, a czekałam na nią miesiąc. Aplikacja jesli już to nikogo nie uratuje...

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane