- 1 Lech Wałęsa trafił do szpitala (200 opinii)
- 2 6 sposobów na zwiększenie odporności (36 opinii)
- 3 1 tys. zachorowań na COVID-19 w 2 tygodnie. Zapisy na szczepienia od 6.12 (55 opinii)
- 4 Zasada "jedz mniej, ruszaj się więcej" nie działa? (159 opinii)
- 5 Przepełniony oddział psychiatryczny dla dzieci (216 opinii)
- 6 Na co nie stać Polaków? Każdy może zrobić "Szlachetną Paczkę" (195 opinii)
Niemal 350 dzieci czeka na rodziny zastępcze. Jak nimi zostać?
W Gdańsku aż 348 dzieci czeka na rodzinę zastępczą. Rodzina zastępcza to najlepsza pomoc, gdy zawodzi rodzina biologiczna. Dlaczego warto zostać rodzicem zastępczym? "Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą" to kampania społeczna zachęcająca mieszkańców Gdańska oraz okolicznych miejscowości do pełnienia roli zastępczych opiekunów dla potrzebujących dzieci.

Prawo wychowywania się w rodzinie
Kampania została zainicjowana w listopadzie 2023 roku przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i jest finansowana przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Jej celem jest promowanie rodzicielstwa zastępczego oraz szerzenie świadomości społecznej na temat zasad funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej, która często jest mylona z adopcją.
- Kampania społeczna promująca rodzicielstwo zastępcze jest dla UNICEF-u jednym z priorytetowych działań. Z Gdańskiem współpracujemy na wielu polach dotyczących m.in. wspierania systemu rodziny pieczy zastępczej, przeciwdziałaniu wszelkich form przemocy wobec dzieci, zapewnianiu wsparcia psychicznego i psychospołecznego oraz wzmacnianiu systemu ochrony dzieci. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć kampanię zarówno ze strony finansowej, merytorycznej, jak i eksperckiej. 20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Upamiętnia on ustanowienie Konwencji Praw Dziecka, w której jest zapis, że każde dziecko ma prawo wychowywania się w rodzinie. Dokładamy wszelkich starań, żeby to prawo było realizowane - mówiła Aleksandra Mosiołek, specjalistka ds. Ochrony dzieci z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.
Rodzina potrzebna od zaraz
Aktualnie, w samym Gdańsku, aż 348 dzieci czeka na rodzinę zastępczą. To dzieci w różnym wieku, które nie mogą liczyć na opiekę swoich biologicznych rodziców. Są też wśród nich dzieci z rodzin uchodźczych.
- Najtrudniejsza sytuacja dotyczy tych dzieci, które ze względu na brak miejsc w pieczy przebywają w swoich dysfunkcyjnych rodzinach, jest ich aż 41. Środowiska oczywiście monitorowane są przez pracowników socjalnych Ośrodka, co nie zmienia faktu, że dzieci natychmiast potrzebowałyby rodziny zastępczej. Niestety z roku na rok wzrasta liczba dzieci kierowanych do pieczy przez sąd. Dlatego mam wielką nadzieję, że dzięki tej kampanii znajdą się osoby, które mają w sobie dobro, miłość i będą uważne na potrzeby dzieci - mówił Maciej Bylicki, zastępca dyrektorki MOPR.

Wiele osób nie jest zainteresowanych staniem się rodzicem zastępczym z powodu różnych barier. Wśród nich znajdują się m.in. lęki związane z tym, że rodzicielstwo zastępcze ich emocjonalnie przerośnie. Częste są również obawy przed niewystarczającymi warunkami mieszkalnymi i finansowymi oraz skomplikowanymi procedurami prawnymi.
- Dzieci te bardzo często mają ciężki bagaż doświadczeń i pochodzą ze środowisk, w których nie były zaspokajane ich podstawowe potrzeby. Po odebraniu ich od biologicznych rodziców, trafiają najczęściej do instytucjonalnej pieczy zastępczej, jednak pomimo największych starań nie jest ona w stanie zastąpić prawdziwego ciepła rodzinnego domu - mówi Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka, kierownik Wydziału Pieczy Zastępczej gdańskiego MOPR.
Liczba osób, która jest gotowa, by zostać rodziną zastępczą jest niestety o wiele mniejsza od liczby potrzebujących dzieci. Nadrzędnym celem kampanii jest to, aby tę niekorzystną sytuację poprawić, niwelując dysproporcję.
Uzyskasz niezbędne wsparcie, wystarczy wielkie serce
Kampania ma na celu uświadomić potencjalnych kandydatów, że najważniejsze w byciu rodzicem zastępczym jest to, by mieć w sobie pokłady miłości, ciepła, empatii i wrażliwości oraz by być obecnym w życiu dziecka. W każdym momencie można także skorzystać z ogromnej pomocy, wsparcia i szkoleń dawanych przez specjalistki i specjalistów MOPR w Gdańsku. Rodziny zastępcze nie są w tym procesie same.
- Wiele osób, które myślą o tym, żeby zostać rodzicem zastępczym, ma obawy z tym związane. Czy mieszkanie, zarobki, czy ja jestem na tyle idealny, aby zostać rodzicem zastępczym. W wielu problemach Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest w stanie pomóc. Możemy wesprzeć w kwestii mieszkania, w kwestii środków na opiekę, a przede wszystkim szkolimy kandydatów to tego, aby zostali rodzicem zastępczym. Nie idealnym, ale wystarczająco dobrym, który podaruje dom, podaruje ciepło i bezpieczeństwo dziecku, by miało ostoję i mogło być dzieckiem. Proces nie jest taki skomplikowany, wystarczy w MOPR złożyć wniosek. Pracownicy poprowadzą chętnych przez cały proces - dodaje Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka.
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Do programu może się zgłosić każdy dorosły, który chciałby odmienić życie dziecka i sprawować nad nim opiekę. Co istotne - nie trzeba być w związku małżeńskim, rodzicem zastępczym może być także singiel. Chętni przechodzą wstępną akceptację i szkolenia, które trwają 3 miesiące. Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji do zostania rodzicem zastępczym, przyjmują dziecko do swojego domu.
Wydział Pieczy Zastępczej zapewnia stałe wsparcie m.in. koordynatora, finansowe i szkoleniowe. Specjalistki i specjaliści Ośrodka zachęcają do kontaktu, rozmowy oraz współpracy każdą osobę, która może i chce stworzyć dziecku z trudnym bagażem doświadczeń bezpieczny dom, gdzie panują szacunek, troska i miłość. Głównym celem jest pozyskanie nowych opiekunów zastępczych dla gdańskich dzieci, które tego wsparcia bardzo potrzebują.
Osoby, które chcą stworzyć dla potrzebujących dzieci dom, mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej: www.dajprzyszlosc.pl oraz kontaktując się bezpośrednio z Wydziałem Pieczy Zastępczej MOPR, przy ul. K. Leczkowa 1A, 80-432 w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 i 58 347 82 78.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-16 10:27
Zachęcam
Właśnie jestem w trakcie szkolenia. Z jednej strony boję się, ale z drugiej wiem i czuję, że chcę i muszę.
- 37 6
-
2023-11-16 09:26
Dlaczego nie adopcja (4)
Przyspieszenie procedur adopcyjnych zmniejszyłoby ten problem, jest mnóstwo rodzin które czekaj latami na swoje dziecko a bycie przechowalnia nie jest dla nich wyjsciem
- 29 7
-
2023-11-17 15:39
Procedury , procedury...
W Polsce ciężko jest adoptować psa a co dopiero mówić o dziecku .
- 10 1
-
2023-11-18 16:56
Tylko adoptować mozna dziecko o uregulowanej sytuacji prawnej
A większość dzieci jest z rodzin, które zawiodły, ale polskie państwo jeszcze w nie wierzy, że się zmienią, zerwą z nałogiem, przemocą itp. Polskie państwo tak bardzo wierzy w polska rodzinę, te biologiczną rodzinę, że czasem zapomina o dobru dziecka.....
- 13 1
-
2023-11-18 22:40
Bo rodziny zastępcze pomagają dzieciom "chwilowo" zabranym rodzicom biologicznym. Adopcja jest generalnie na stałe.
- 0 0
-
2023-11-20 22:34
Bo to są dzieci z rodzin których rodzice nie utracili praw rodzicielskich a jedynie mają je ograniczone.
Adopcja natomiast wiąże się z przeniesieniem wszelkich praw a tak się nie da w większości przypadków. Często to są dzieci z niezaradnych rodzin ale też częściowo dysfunkcyjnych. Dzieci są w pieczy zastępczej ale nadal mają rodziców.
- 2 0
-
2023-11-16 09:26
Trzeba byc dobrymi (4)
Ludźmi żeby podjąć tak ważna decyzję to nie piesek trzeba się poświęcić na wiekszosc życia podziwiam takich ludzi
- 29 4
-
2023-11-16 18:21
Jedno z najwyższych poświęceń na jakie człowiek może się zdobyć. Czyli świadoma adopcja obcego dziecka.
to prawdziwy certyfikat człowieczeństwa i stempel wiarygodności.
Oczywiście należy mieć na uwadze osoby, które robią to z pobudek finansowych lub co gorsze "upodobań" seksualnych ale mam nadzieje, że nasze służby odpowiednio prześwietlają takich patrycjuszy. Aby dziecko nie trafiło z deszczu pod rynne.
W mojej hierarchii chyba tylko bezinteresowne oddanie życia obcej osobie jest wyższym poświęceniem.- 7 0
-
2023-11-19 14:40
(2)
Rozumiem, że pieska można zwrócić jak nie spełni oczekiwań...
- 0 0
-
2023-11-19 18:31
Oczywiście
- 1 1
-
2023-11-20 22:37
Jak jest jeszcze ślepy to można nawet uśpić wedle prawa. Taka późna aborcja. Natomiast warto wybrnąć z analfabetyzmu i czytać ze zrozumieniem. Gość napisał że to nie piesek i trzeba poświęcić dziecku na jego wychowanie większość życia. Generalnie chodziło o to że pieskowi na wychowanie nie trzeba poświęcać większości życia. Ba pieski żyją krócej niż się wychowuje człowieka.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.