• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niedźwiednik bez apteki. Czy coś się zmieni?

Piotr Kallalas
11 kwietnia 2024, godz. 09:00 
Opinie (67)
Na Niedźwiedniku cały czas nie ma apteki. Na Niedźwiedniku cały czas nie ma apteki.

To już kolejne podejście do otwarcia apteki na gdańskim Niedźwiedniku. Pojawił się podmiot, który w ramach franczyzy dużej sieci chce otworzyć swoją placówkę przy ul. Góralskiej. Sprawa nie jest jednak taka prosta, bo zastrzeżenia ma gdański samorząd aptekarski i wskazuje, że takie rozwiązanie naruszyłoby przepisy prawa.Czy masz blisko do apteki?

Niedźwiednik z racji swojego położenia jest nieco odcięty od reszty Brętowa, co siłą rzeczy wiąże się z problemami z dostępnością do różnych sektorów dla mieszkańców.

Od lat jest podnoszony temat braku apteki na osiedlu, najbliższa znajduje się bowiem w promieniu kilku kilometrów, co stanowi duży problem dla ponad 7 tys. mieszkańców. W ostatnim czasie pojawił się podmiot, który chce otworzyć aptekę przy ul. Góralskiej 13.

- Postanowiliśmy podjąć więc stosowne kroki. W zeszłym roku znaleźliśmy ze wspólnikiem lokal spełniający wymagania formalne i prawne, by móc uruchomić aptekę w tym miejscu. Zawarliśmy odpowiednią umowę najmu, wyremontowaliśmy i dostosowaliśmy przestrzeń. Jesteśmy gotowi, by aptekę w tym miejscu otworzyć jak najszybciej. Niestety napotkaliśmy po drodze na pewne przeszkody natury formalnej, związane z wydaniem zezwolenia na prowadzenie apteki - napisała do nas Anna Szydłowska, która jest przedstawicielką spółki farmaceutów (Hipokrates Choiński Szydłowska Sp.J.) działającej w ramach sieci franczyzowej pod marką Gemini.
Zapytanie o opinię wysłaliśmy także do Rady Dzielnicy Brętowo, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Pomorskie e-Zdrowie za 195 mln zł opóźnione. Pomorskie e-Zdrowie za 195 mln zł opóźnione. "Termin został przesunięty"

GOIA za apteką na Niedźwiedniku, ale zgodnie z przepisami prawaZ naszych informacji wynika, że ponad dwa tygodnie temu Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Gdańsku wydał zezwolenie na prowadzenie apteki w tym miejscu. W ubiegłym tygodniu Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska miała jednak złożyć zaskarżenie. To oznacza, że za pośrednictwem Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego sprawa trafi do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a ten będzie miał 30 dni na rozpatrzenie, choć zwykle dzieje się to w o wiele dłuższym czasie.

O komentarz poprosiliśmy Gdańską Okręgową Izbę Aptekarską, która również jest zdania, że na Niedźwiedniku apteka powinna powstać.

- Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska uważa za wskazane powstanie apteki w rozpatrywanej okolicy. Na taką potrzebę wskazują również mieszkańcy, niemniej nie może to oznaczać, że apteka ta może być prowadzona w sposób sprzeczny z przepisami prawa, do czego może dojść w przypadku udzielenia zezwolenia - mówi Michał Pietrzykowski, prezes Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej

"Stanowisko poparte jest licznym orzecznictwem"Przedstawiciele samorządu aptekarskiego zaznaczają, że swoje stanowisko argumentuje decyzjami sądów w podobnych sprawach.

- Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska swoje stanowisko wyraziła w toku postępowania administracyjnego, jeszcze przed wydaniem decyzji udzielającej zezwolenie na prowadzenie apteki i stanowisko to jest znane podmiotowi ubiegającemu się o jego udzielenie. Stanowisko to poparte jest licznym orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które wielokrotnie potwierdzały, że w podobnych okolicznościach faktycznych podmioty ubiegające się o udzielenie zezwolenia lub o przeniesienie zezwolenia wskutek związania się wieloma umowami różnego rodzaju z franczyzodawcą lub z podmiotami z nim powiązanymi naruszają przepisy obowiązującego Prawa farmaceutycznego.
W tym wypadku zastrzeżenia pojawiły się w związku z prawem, które ogranicza rozwój sieci aptecznych w Polsce. 7 lat temu przyjęto regulacje dopuszczające, aby jeden pomiot posiadał nie więcej niż cztery apteki. Dotyczy to również przejmowania aptek. Takie prawo miało chronić rynek przed monopolem dużych sieci.

Szukasz apteki całodobowej?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia (2 opinie)

(2 opinie)
festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane