• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie uwierzysz, ile problemów rozwiązuje fizjoterapia!

18 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Fizjoterapia rozwiązuje wiele problemów. Fizjoterapia rozwiązuje wiele problemów.

Ostatnie lata to ogromny rozkwit fizjoterapii. Powstaje coraz więcej skutecznych metod i technik leczenia chorób. Nie wszystkie powody udania się do fizjoterapeuty są tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Kiedy więc warto wybrać się do fizjoterapeuty po pomoc? Którego specjalistę wybrać? Jak się przygotować do wizyty? Odpowiedzi poznasz w Good Life ClinicMapka.Wizyta u fizjoterapeuty kojarzy się przede wszystkim z leczeniem w przypadków schorzeń układu ruchu, takich jak: bóle kręgosłupa, urazy i przeciążenia mięśni oraz ścięgien czy w innych bólach pochodzenia napięciowego. Jednak pomoc fizjoterapeutyczna jest również wskazana w leczeniu chorób przewlekłych o podłożu neurologicznym, kardiologicznym czy reumatycznym. Do fizjoterapeuty powinniśmy się udać, kiedy chcemy wrócić do sprawności po przebytych urazach, kontuzjach czy zabiegach operacyjnych, ale także w korekcji wad postawy u dzieci i zaburzeniach napięcia mięśniowego u niemowląt. Mniej osób wie, że wizyta u fizjoterapeuty może być ratunkiem także w leczeniu dolegliwości związanych z bólami głowami, zaburzeniem pracy stawów skroniowo-żuchwowych lub bruksizmem, jak również w nietrzymaniu moczu, rozejściu mięśni prostych brzucha czy bolesnym miesiączkowaniu. W Good Life Clinic w Gdańsku znajdziesz fizjoterapeutów, którzy mają odpowiednie specjalizacje, by rozwiązać każdy z tych problemów!

Odwiedź stronę internetową klinikiFizjoterapeuta Good Life Clinic radzi, jak przygotować się do wizyty u specjalistyKiedy iść do fizjoterapeuty? Kiedy iść do fizjoterapeuty?

Jak widać powyżej, wachlarz usług fizjoterapeutycznych jest zaskakująco szeroki, a fizjoterapeuci specjalizują się w różnych dziedzinach. Przed umówieniem wizyty warto sprawdzić, czy osoba, do której się wybieramy, ma dostatecznie duże kompetencje i wiedzę, by nam pomóc. Sprawdź nasz zespół fizjoterapeutów i zobacz, dlaczego wybraliśmy właśnie ich!

Sprawdź kadręJak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty? Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?


W zależności od problemu, z jakim zgłaszamy się do fizjoterapeuty, wizyta może wyglądać inaczej.
  • Na początek do każdej wizyty warto przygotować dotychczasową dokumentację medyczną - opisy badań, zalecenia lekarskie i ewentualnie płyty CD z badań obrazowych do wglądu.
  • Podczas spotkania fizjoterapeuta może poprosić o rozebranie się do bielizny w celu oceny postawy, może też zlecić wykonanie kilku ćwiczeń w celach diagnostycznych, więc warto być przygotowanym na taką ewentualność.
  • Fizjoterapeuci uroginekologiczni przeprowadzają podczas wizyty badania per vaginam lub per rectum, co będzie wymagało rozebrania się od pasa w dół. Oczywiście zawsze tego typu interwencje przeprowadzane są wyłącznie za zgodą pacjenta.
  • Fizjoterapeuta jako zawód medyczny ma obowiązek prowadzenia dokumentacji elektronicznej pacjenta, więc podczas wizyty konieczne jest podanie swoich pełnych prawidłowych danych osobowych i numeru PESEL.


Wiesz już, że fizjoterapia ma wiele specjalizacji. Pokrótce przedstawimy ci każdą z nich.

Fizjoterapia ortopedycznaJest jedną z najpopularniejszych specjalizacji. Jej celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa zakresu ruchu w stawach i pełny powrót do aktywności fizycznej po przebytych kontuzjach i operacjach w obrębie narządu ruchu. Rehabilitacja ortopedyczna jest kluczowym elementem regeneracji po przebytych złamaniach, skręceniach, urazach mięśni, ścięgien, więzadeł, łąkotek. Zapobiega przykurczom stawowym oraz adaptuje na nowo układ ruchu po przebytym urazie do aktywności dnia codziennego, radzenia sobie z obciążeniami oraz przygotowuje do aktywności sportowych.

Fizjoterapia uroginekologicznaJest jedną z najmłodszych i najprężniej rozwijających się dziedzin fizjoterapii. Choć w innych krajach europejskich obowiązkowa rehabilitacja uroginekologiczna po porodzie jest włączona w standardy opieki okołoporodowej, w Polsce usługa ta pojawiła się w świadomości społecznej kilka lat temu i wciąż obecność fizjoterapeutów na oddziałach ginekologicznych, urologicznych i położniczych należy do rzadkości.

Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na pracy z obszarem miednicy, brzucha i leczeniu jednostek chorobowych powstałych w wyniku nadmiernych napięć lub osłabienia/uszkodzenia struktur w tych okolicach. Jest rekomendowana jako nieinwazyjna, nisko kosztowa metoda terapii pierwszego rzutu: w ciąży - w ramach profilaktyki i przygotowania do porodu, po porodzie - w celu oceny i kontroli stanu mięśni brzucha i mięśni miednicy (oraz oceny i terapii ewentualnej blizny po CC), a także w leczeniu dolegliwości, takich jak: nietrzymanie moczu, parcia naglące, obniżenie narządów rodnych, rozejście mięśni prostych brzucha, bóle menstruacyjne, bóle podczas współżycia, vulvodynia oraz inne bóle w obszarze dolnego brzucha i miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna nie ogranicza się do pracy tylko z kobietami - mężczyźni i dzieci z problemami dna miednicy mogą się udać po pomoc.

Fizjoterapia dzieci i niemowlątStanowi bardzo ważny filar fizjoterapii. Wysoko wyspecjalizowani fizjoterapeuci dziecięcy posiadają wiedzę na temat prawidłowego rozwoju dzieci i niemowląt. Są w stanie na podstawie badania, obserwacji dziecka zdiagnozować i skorygować istniejące zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia rozwoju motorycznego dziecka, zaburzenia integracji sensomotorycznej (SI) czy wady postawy, takie jak: skolioza, plecy płaskie czy płaskostopie.

Fizjoterapia dzieci i niemowląt opiera się na rehabilitacji ruchowej, czyli na odpowiednio dobranych i ułożonych pod potrzeby dziecka ćwiczeniach. Zajęcia takie mają często charakter pracy poprzez zabawę - odbywają się w miłej atmosferze, w kolorowym otoczeniu, z zastosowaniem akcesoriów, takich jak: piłki, fasolki, maty z wypustkami, drabinki, liny, huśtawki czy hamaki. Fizjoterapeuci dziecięcy pomagają również w doborze odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego - ewentualnych gorsetów czy ortez, a także mogą pomóc w doborze odpowiedniego, zdrowego dla stopy dziecka obuwia czy nauczyć rodziców, jak wspomagać prawidłowy rozwój dziecka poprzez odpowiednią pielęgnację i aktywności w domu.

Fizjoterapia stomatologicznaFizjoterapia stomatologiczna zajmuje się problemami ruchowymi i napięciami w obszarze głowy i szyi, ze szczególną koncentracją na pracy stawów skroniowo-żuchwowych i zgryzu. Celem fizjoterapii stomatologicznej jest rozluźnienie mięśni w obrębie szczęki i żuchwy, zmniejszenie ich nadaktywności oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów. Tego typu fizjoterapia może stanowić uzupełnienie leczenia ortodontycznego a także działać wspomagająco w leczeniu bruksizmu, w problemach związanych z niepełnym otwieraniem lub zamykaniem szczęk czy w bólach głowy.

Fizjoterapia oddechowaWraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 wzrosła świadomość społeczna dotycząca wagi rehabilitacji oddechowej. Oddech w naszym ciele odgrywa ogromną rolę, a fizjoterapia oddechowa to nie tylko ćwiczenia oddechowe, drenaż oskrzeli i nauka efektywnego kaszlu. Nowoczesne metody rehabilitacji oddechowej wspomagają nie tylko leczenie takich jak POChP, astma, czy mukowiscydoza, ale także chorób nerwowo-mięśniowych, bólów kręgosłupa, czy wad postawy.

Inne metody fizjoterapiiNowoczesna fizjoterapia to fizjoterapia koncentrująca się na najskuteczniejszych metodach pracy w oparciu o metody naukowe. Oprócz terapii manualnej, terapii powięziowych i kinezyterapii (ćwiczeń rehabilitacyjnych) do metod o udowodnionej skuteczności zalicza się również niektóre zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak laser wysokoenergetyczny czy fala uderzeniowa. Dzięki rozwojowi fizjoterapii możemy dziś skutecznie leczyć dolegliwości i choroby, na które konwencjonalne metody leczenia nie znajdowały rozwiązania.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane