Wiadomości

Nadchodzi zima, czas szczepień na grypę

Najnowszy artukuł na ten temat

Recepta na szczepienie przeciw grypie ważna nawet po 30 dniach

Grypa to choroba wirusowa, której występowanie nasila się w pewnych okresach roku, zwłaszcza zimą. Najskuteczniejszą ochronę zapewniają szczepienia, dlatego w piątek, 4 października, dając dobry przykład, poddali się im przedstawiciele m.in. GUMedu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, NFZ czy Urzędu Marszałkowskiego. Za szczepionkę wraz z konieczną wizytą kwalifikacyjną u lekarza internisty zapłacimy od 40 zł wzwyż. Gdańscy seniorzy, w ramach miejskiego programu profilaktycznego, mogą zaszczepić się bezpłatnie.Grypę mylimy często ze zwykłym przeziębieniem, a jest to w istocie groźna choroba wywoływana przez wirusy, które mnożą się w nabłonku górnych dróg oddechowych. Grypy nie można bagatelizować, bo nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Nie chcesz zachorować? Zaszczep się!Czy planujesz w tym roku zaszczepić się na grypę?

tak 48%
nie 40%
jeszcze nie zdecydowałe(a)m 12%
zakończona Łącznie głosów: 623
Szczepienia wzbudzają kontrowersje, ale pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie mają najmniejszych wątpliwości, że należy się szczepić. Wzorem lat ubiegłych, w partnerstwie z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, GUMed przygotował akcję medialną propagującą szczepienia ochronne. W piątek, 4 października, w Centrum Medycyny Rodzinnej (CMR) GUMed szczepieniom poddali się m.in. Elżbieta Rucińska-Kulesz - dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, prof. Marcin Gruchała - rektor GUMedu, prof. Tomasz Smiatacz - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, Tomasz Augustyniak - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Agnieszka Kapała-Sokalska, członek zarządu Województwa Pomorskiego.

Za szczepienie wraz z wizytą kwalifikacyjną zapłacimy od 40 zł wzwyż. Gdańscy seniorzy mogą zaszczepić się bezpłatnie.
Za szczepienie wraz z wizytą kwalifikacyjną zapłacimy od 40 zł wzwyż. Gdańscy seniorzy mogą zaszczepić się bezpłatnie. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Gdańscy seniorzy szczepią się za darmoTrwają zapisy w ramach gdańskiego programu profilaktyki grypy, zatytułowanego "Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia!". Program skierowany jest do osób mieszkających w Gdańsku, w wieku 65 lat i więcej, w szczególności o obniżonej odporności lub chorujących przewlekle.

W ramach programu, oprócz szczepień, prowadzona jest też edukacja w zakresie znaczenia szczepień ochronnych i zagrożeń wynikających z braku szczepienia oraz pod względem postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Szczepienia wykonywane są w okresie od września do początku grudnia w wybranych placówkach na terenie miasta.

W tych placówkach możliwe jest bezpłatne wykonanie kwalifikacji lekarskiej i zaszczepienie się przeciwko grypie w ramach programu finansowanego ze środków miasta Gdańska.
W tych placówkach możliwe jest bezpłatne wykonanie kwalifikacji lekarskiej i zaszczepienie się przeciwko grypie w ramach programu finansowanego ze środków miasta Gdańska. graf. Trojmiasto.pl
Gdański program realizowany jest nieprzerwanie od 2006 r. W sezonie 2018/2019 zakontraktowane przez miasto szczepienia zostały wykorzystane w stu procentach: zaszczepiono 3868 osób.

Opinie (95) 4 zablokowane

 • Jasne

  Chyba tylko po to, żeby zaraz zachorować!

  • 86 58

 • A właśnie, że nie warto

  Zaszczepiłem się dwa razy: pierwszy i ostatni. Tamtej zimy przeszedłem taką grypę z powikłąniami, że mało się nie przekręciłem. Nigdy przedtem ani potem jak udało się w ogóle złapać grypę to szybko i lekko ją przechodziłem. Przypadek? Nie sądzę...

  • 94 55

 • Nie chcesz zachorować?

  Ruch na świeżym powietrzu, zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce oraz od czasu do czasu dobrze przewietrzyć mieszkanie. To taka podstawa.

  • 99 16

 • Zaszczepić obowiązkowo lekarzy i ich rodziny

  • 79 4

 • Nigdy się nie szczepilem przeciw grypie i nigdy grypy nie miałem, a kontakt z chorymi ludźmi praktycznie mam codziennie. Koledzy z pracy się szczepią i chorują nawet parę razy w sezonie. Także nie wierzę w te magiczne szczepionki.

  • 79 42

 • Promowanie nic nie wartej szczepionki z azji

  Żeby firmom farmaceutycznym żyło się lepiej

  • 85 42

 • Mutacja zeszłoroczna, czy som jakieś nowości?

  • 40 13

 • Tego misia to dostali tylko ci ktorzy bali sie zaszczepic.

  Ot tak dla dodania odwagi i zachecic do dalszych szczepien.

  • 10 14

 • Nigdy się nie zaszczepie.W Niemczech jest już obowiązek więc tylko patrzeć jak i u nas będzie konieczność.

  • 29 29

 • no to dzwonię do Centrum Zaspa, bo wg artykuliku największa liczba szczepionek

  szczepionek nie ma, dawno,
  byly, 460 sztuk, ale 'wyszły'
  może będą w połowie października, ale kilka zaledwie sztuk,
  trza przyjść w ciemno o siódmej rano i stać w kolejce

  albo doczekać do połowy... grudnia
  wtedy zwykle przychodzi trzecia partia szczepionek, zwykle jest ich zbyt dużo
  i się marnują, są wyrzucane. tak, wyrzucane.

  nożkurde, socyjalizm, komunizm, opieka zdrowotna

  kraj,
  w ktorym recepta przestała być listem lekarza do farmaceuty, listem z
  zakodowaną/zformalizowaną instrukcją leczenia dla pacjenta, a zaczęła być
  talonem na balon, kwitem refundacyjnym, banknotem jak bony
  pseudodolarowe peweksu za nieśw.pam.Gierka,
  zginie

  • 31 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane