• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mówią o nim "biała śmierć". Jak wyeliminować cukier z diety?

Joanna Puchala
2 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Cukier - popularnie nazywany "białą śmiercią" może uzależniać i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Cukier - popularnie nazywany "białą śmiercią" może uzależniać i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.

Nadużywanie cukru nie tylko sprawia, że czujemy się chronicznie przemęczeni, a z czasem wskazówka na wadze pokazuje coraz większą wartość. Jego duże ilości przyczyniają się też do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Cukier - popularnie nazywany "białą śmiercią" może uzależniać i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Zanim zdecydujemy się wyeliminować go z codziennego jadłospisu, warto sprawdzić, gdzie najczęściej możemy go spotkać.



Czy próbowałeś kiedyś ograniczyć spożywanie cukru?

- Według badań Światowej Organizacji Zdrowia Polacy spożywają aż dwa razy więcej cukru niż jest rekomendowane. Warto ograniczyć ten składnik w naszej diecie, gdyż działa bardzo niekorzystnie na nasz organizm - powoduje gromadzenie się nadmiernej tkanki tłuszczowej, pogarsza nastrój, koncentrację, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych i nowotworów - mówi Magdalena Oleś z Poradni Dietetycznej Slimfood.
Tak naprawdę, eliminacji cukru towarzyszą z reguły dwie przesłanki: zdrowotna i estetyczna.

- Jeśli chodzi o aspekt wyglądu to najczęściej ograniczamy cukier z diety po to, by zredukować tkankę tłuszczową. W kontekście zdrowotnym wyeliminowanie cukru sprzyja ochronie przed chorobami dietozależnymi, do których należą: cukrzyca typu II, insulinooporność, miażdżyca i otyłość - mówi Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Diety.
Warto zauważyć, że zachowanie wyrównanego indeksu glikemicznego pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego zdrowe odżywianie jest tak ważne przy chorobach endokrynologicznych, zwłaszcza niedoczynności tarczycy.

Dlaczego cukier jest szkodliwy i uzależnia?

Nadmierne spożywanie cukru powoduje nadwagę, a w konsekwencji otyłość, i zaburza gospodarkę lipidową organizmu. Zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na cukrzycę. Powoduje również przewlekły stan zapalny organizmu i zwiększa możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

- Spożycie produktów bogatych w cukry proste działa pobudzająco na ośrodek przyjemności, znajdujący się w mózgu, który odpowiada za motywację i kontrolę zachowania, również tego związanego z odżywianiem. To oznacza, że organizm odbiera jedzenie słodkości jako nagradzanie. W ten sposób kształtuje nieprawidłowe nawyki żywieniowe i może prowadzić do uzależnienia od cukru - tłumaczy Aurelia Ziółkowska z Naturhouse.
Węglowodany proste i złożone

- Węglowodany, czyli inaczej cukry, są dla organizmu podstawowym źródłem energii i powinny stanowić około 50 proc. naszej diety. Potrzebujemy ich do prawidłowej pracy naszego organizmu, zwłaszcza do pracy mózgu i krwinek czerwonych. Dlatego też niemożliwe i nieprawidłowe jest całkowite wykluczenie węglowodanów z diety - dodaje Ziółkowska.
Ze względu na budowę, węglowodany dzielimy na proste i złożone. Do tych złożonych zaliczamy między innymi produkty pełnoziarniste, warzywa skrobiowe i strączkowe. Cukry proste są natomiast obecne w znacznej mierze w owocach i mleku.

Eliminacji cukru towarzyszą z reguły dwie przesłanki: zdrowotna i estetyczna. Eliminacji cukru towarzyszą z reguły dwie przesłanki: zdrowotna i estetyczna.
Ograniczenie cukru w diecie

- Powinniśmy skupić się na ograniczeniu produktów takich tak słodycze, ciasta i inne wyroby cukiernicze, białe pieczywo, słodkie płatki śniadaniowe, owocowe produkty mleczne, słodzone napoje, soki, napoje gazowane i alkoholowe, jak również cukier biały i trzcinowy - doradza Aurelia Ziółkowska.
Chcąc ograniczyć cukier w pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować z tego, który po prostu widzimy. Powinniśmy przestać słodzić herbatę lub dodawać cukier do przygotowywanych posiłków. Kolejnym krokiem jest zerwanie z piciem słodzonych napojów i soków. W późniejszych etapach warto zrezygnować nie tylko z jedzenia słodyczy, ale także uważać na pozornie zdrowe produkty, takie jak suszone owoce czy niedosładzane soki. W niewielkich ilościach nie wpłyną negatywnie na nasz organizm, jednak są wysokokaloryczne i mogą utrudnić nam schudnięcie.

- Co ciekawe, ograniczając cukier, warto zwrócić uwagę na ilość wypijanej kawy z mlekiem. Jeżeli pijemy ją pomiędzy posiłkami i dodajemy do niej dużo mleka, to nasz organizm będzie traktował to jako dodatkowy posiłek, a bilans kaloryczny może przekraczać nasze dzienne zapotrzebowanie - podkreśla Dominika Dietrich.
Zdrowe zamienniki cukru

Istnieje wiele substancji, które możemy potraktować jako zamienniki cukru. Do najpopularniejszych należy ksylitol, o takim samym indeksie glikemicznym, ale o około 40 proc. mniejszej kaloryczności.

- Innym dobrym przykładem są glikozydy stewiolowe, czyli tzw. stewia, która ma znacznie większą słodkość niż cukier przy zerowej kaloryczności. Jest to dobry sposób na zastąpienie cukru w diecie oraz ograniczenie przyjmowanych w ciągu dnia kalorii. Należy jednak pamiętać, że są to substancje chemiczne, które powinny być spożywane z umiarem - przestrzega Aurelia Ziółkowska.
Osoby próbujące wyeliminować cukier z diety często sięgają po różnego rodzaju produkty typu "light". Niestety, bardzo często są one dosładzane aspartamem, który jest szkodliwy dla naszego organizmu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest samodzielne skomponowanie posiłków, które zawierają cukry naturalnego pochodzenia. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, co znajduje się na naszym talerzu. Słodzone płatki śniadaniowe możemy zastąpić mieszanką musli oraz bakalii skomponowaną według własnego uznania, dżem dosładzany cukrem z powodzeniem możemy zamienić na taki, który zawiera 100 proc. naturalnych składników. Dostępność różnorodnych substytutów pozwala nam uzyskiwać słodki smak posiłków, bez odstępstw od prowadzenia zdrowego stylu życia.

- Zrezygnowanie z rafinowanego cukru nie musi wiązać się z całkowitym odstawieniem słodyczy. Można upiec wiele różnych ciast i skomponować wiele deserów z dodatkiem węglowodanów występujących naturalnie. Po pewnym czasie od eliminacji cukru nasze kubki smakowe wyostrzą się, dzięki czemu zdamy sobie sprawę, jak naturalnie słodkie są zjadane przez nas produkty - dodaje Magdalena Oleś.
Dlaczego warto wyeliminować cukier?

Zmniejszenie w jadłospisie produktów bogatych w cukier pozytywnie wpływa na nasz organizm. Oprócz ochrony przed nadmierną masą ciała, spowalnia procesy starzenia czy korzystnie wpływa na nastrój.

- Spożywając duże ilości cukru, najczęściej niedługo po spożyciu, odczuwa się przypływ energii i pobudzenie. Jest ono jednak chwilowe. Gdy poziom cukru we krwi się obniża, skutkuje to spadkiem energii, ospałością, drażliwością. Wyeliminowanie cukru z codziennego żywienia powoduje ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, przez co nie odnotowujemy nagłych przypływów i spadków energii, znika drażliwość, nadpobudliwość, a sen jest znacznie spokojniejszy - ocenia Natalia Bobowik z Mój Dietetyk Gdańsk.
Nadmierna ilość cukrów prostych przyspiesza także proces starzenia, gdyż cukier powoduje sztywnienie włókien kolagenowych w skórze.

- Zastąpienie go warzywami, owocami czy orzechami zmniejszy proces powstawania zmarszczek. Dodatkowo, zwiększenie spożycia warzyw i owoców spowoduje większą ilość witamin w diecie, co opóźnia starzenie i poprawia stan skóry - zauważa Natalia Bobowik.
Wyeliminowaniu cukru z diety powinien towarzyszyć jednak zdrowy rozsądek. Zdrowy człowiek raz na jakiś czas może pozwolić sobie na zjedzenie czegoś słodkiego. Jeżeli wkomponujemy ten posiłek w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, to możemy być spokojni, że nie wpłynie to negatywnie na nasz organizm.

- Nowoczesna dietetyka zmierza w kierunku stabilizacji i znalezienia balansu. Drastyczne restrykcje nie przynoszą oczekiwanych efektów, dlatego osoba, która jest cały czas na diecie, najprawdopodobniej nigdy nie schudnie - podsumowuje Dominika Dietrich.

Miejsca

Opinie (167)

  • Polecam ksiazke Dr. Jasona Funga - Kod Otylosci

    Tam wszystko w temacie.

    • 6 4

  • (3)

    A skąd informacje, że słodzenie aspartamem jest szkodliwe?

    • 9 9

    • z literatury medycznej- dostępnej np.w czytelni GUMedu---czytałam (2)

      • 3 3

      • (1)

        Serio? Bo ja akurat też czytałem, ale wnioski znalazłem zgoła odmienne. Jakieś źródła?

        • 6 2

        • Filmy na yt z żółtymi napisami :X
          Na pubmed nie licz......

          • 4 1

  • Jasne... jak mam ochote na coś słodkiego to sie zapcham jabłuszkiem....

    • 11 1

  • (7)

    Słodycze uzależniają to fakt, ja nie potrafię przeżyć jednego dnia bez słodyczy niestety... wiem że to niezdrowe i niedobre... ale to silniejsze odemnie... przyznaję nie umiem sobie z tym poradzić... jak nie zjem nic słodkiego to robię się nerwowa...:( no i słodycze są niestety najlepszym lekarstwem na skołatane nerwy... pocieszają na chwilke...

    • 14 2

    • Wystarczy przetrwac pierwsze kilka dni jak na detoksie (jest bardzo ciezko, ale da sie) a potem juz tak nie ciagnie do cukru i okazuje sie tez, ze czlowiek nie ma az takich napadow nerwow.
      To ze slodycze uspokajaja to zluda, jak z alko czy kokaina.

      • 6 0

    • Ja też.. (3)

      Też tak mam. Nie potrafię przeżyć dnia bez słodkiego:(( Już nieraz próbowałem, ale nie udało się:((

      • 7 0

      • (2)

        Nawet mi was nie żal :) potraficie się tylko użalać nad sobą i płakać, jakie to życie jest ciężkie, jak to trudno jest bez słodyczy. Serio? Ile lat wy macie? 14?

        • 2 5

        • (1)

          Może też sobie zjedz trochę słodyczy i osłodz sobie życie bo złośliwosc aż w tobie buzuje!!!

          • 2 0

          • Wręcz przeciwnie, nie ma tutaj żadnej złośliwości. Po prostu jestem trochę rozczarowany podejściem niektórych osób. Ile się można użalać nad sobą? Po co? Mamy tylko jedno życie, trzeba się nim cieszyć, a nie rozpaczać z powodu tego, jak ciężko jest żyć bez słodyczy.

            • 1 1

    • (1)

      Sprzedałaś broszkę babci albo napadłaś kogoś na ulicy żeby mieć forsę na słodycze?

      • 0 0

      • Nie... zwyczajnie pracuję i zarabiam...

        • 0 0

  • (4)

    Na temat można by się długo rozpisywać. Bardzo długo.
    Cukier (prosty, którym się słodzi) jest zły, ale nie tylko on. Niestety, w większości dotyczy to wszystkich węglowodanów - nawet i owoców, ryżu, pełnoziarnistych makaronów, płatków owsianych i tak dalej.
    Z jednej strony - w MAŁYCH ilościach na pewno nie szkodzą. Wręcz przeciwnie, są bardzo pożądane.
    Z drugiej strony - przy klasycznym, polskim trybie życia nie ma czegoś takiego jak 'małe ilości węglowodanów'. I to jest największy problem - chleb/płatki na śniadanie, ziemniaki/makaron/ryż na obiad, chleb na kolację.
    Największym złem są węglowodany z rana - efekt niezrozumienia pewnych mechanizmów działania ludzkiego organizmu + propaganda wielkich koncernów. Np. Nestle, które wmawia ludziom od dawna (reklamy), że najlepszą opcją na śniadanie są płatki (najlepiej te przetworzone z cukrem), owoce, soki, etc.
    Nic bardziej mylnego! Śniadanie, jako najważniejszy posiłek, tylko białkowo-tłuszczowy! Poczytajcie, w miarę możliwości rozważcie i wprowadźcie. Sam to stosuję od wielu lat i to jedna z najlepszych zmian żywieniowych, jakie wprowadziłem.
    Bez hejtu, trzymajmy się wszyscy i dbajmy o zdrowie, bo mamy tylko jedno!

    • 11 4

    • każdy ma inny organizm, ja schudłam i ustalibilował mi się poziom cukru na niskim- w normie poziomie

      odkąd jem na śniadanie płatki owsiane na wodzie- z dodatkiem żurawiny lub startego jabłka.
      Nie są to płatki "ekspresowe", a zwykłe.

      Nie można porównywać cukru prostego do tego złożonego zawartego w makaronach, kaszy- gdyż ten prosty szybko "idzie" do krwi i poziom glukozy po zjedzeniu czekolady po 2 godzinach będzie zawsze wyższy niż po zjedzeniu porcji kaszy.

      Płatki owsiane powodują wolne uwalnianie się cukru do krwi i dlatego, mimo zawartości węglowodanów, są zdrowe.

      • 5 0

    • Ze co oszołomie co ma godnosc człowieka do żarcia?Rozumu to ty nigdy niemiałes. (1)

      Masz zato sieczkę w głowie i nic wiecej cukier jest niezdrowy ale weglowodany naturalna juz tak .Zawsze jest tak że oszołomy zawsze propagują skrajności .Dietetycy to większości takie oszołomy kazdy kieruje sie tylko moda bo na tym zarabia.

      • 0 3

      • Właśnie o tym piszę. Węgle złożone są okej, choć je też lepiej ograniczyć - polecam przerzucić się na dietę BT z małą ilością węgli. Tak jak pisałem - trochę znajomości różnych mechanizmów ludzkiego organizmu.
        Mimo wszystko - już nawet zrezygnowanie z przetworzonych płatków i jedzenie prawdziwych na śniadanie jest bardzo dobrym krokiem. Może i pierwszym z wielu, ale jak najbardziej na plus.
        Na ten temat można by się rozpisywać godzinami i długo dyskutować ;)
        PS. Sfrustrowany hejterze - na szczęście są też ludzie, którzy na tym nie zarabiają, tak jak ja. Zdrowy styl życia dla niektórych to po prostu trochę hobby i pasja, nic więcej. Mniej złośliwości, więcej radości - skąd tyle nienawiści?

        • 5 0

    • Prawda!

      • 0 0

  • (1)

    Dlaczego w Tłusty czwartek nie pojawi się taki temat...

    • 13 1

    • a ja nie jem pączków w tłusty czwartek i w ogóle mnie nie ciągnie:-)

      • 0 0

  • Da się żyć bez wielu rzeczy ale po co???!!! (2)

    na okrągło kontestowanie cukru, kawy, węglowodanów, itp ....naprawdę życie ma być bez smaku?! i polegać na tym co jeść a czego nie....nie ma ważniejszych problemów niż te z "pierwszego świata"?

    • 15 2

    • Ty niemasz zadnego smaku leming ,bo jestes typowym nałogowcem jak wiekszość. (1)

      • 0 7

      • zyje nalogowo i polecam nie rezygnowac z zasad pisowni

        jak i z cukru:)

        • 0 1

  • (4)

    'Węglowodany, czyli inaczej cukry, są dla organizmu podstawowym źródłem energii i powinny stanowić około 50 proc. naszej diety.'

    Dawno nie czytałem takich bzdur. Tego brakowało, by takie osoby, bez pojęcia o żywieniu, zajmowały się dietetyką...

    • 8 3

    • Sam wypisujesz oszołomie bzdury. (1)

      • 0 4

      • Skąd tyle nienawiści? Masz jakąś wiedzę na ten temat, by zwracać się do mnie w tak ordynarny sposób czy po prostu hejtujesz dla zasady, bo ci się nudzi?

        • 2 1

    • (1)

      a ile Pana/Pani zdaniem powinny wynosić? ;)

      • 0 0

      • Węgle: 35%
        Białko: 25%
        Tłuszcze: 40%

        Wartości orientacyjne, plus minus kilka pkt. procentowych. Ja sam jeszcze bardziej ścinam węgle, powiedzmy do max. 20-25% od kilku lat i dzięki temu bardzo dobrze się czuję :)

        • 2 0

  • Proponuje wszystkim film caly ten cukier doskonale udowodnili ze cukier to przedewszystkim legalny narkotyk

    Wykorzystywany przez przemysł by dorabiać się kosztem zdrowia ludzi. Cukier jest narkotykiem a 90% produktów jest przesłodzona bo bo dzieki temu lepiej sie sprzedaje!!
    Kazda osoba która wyeliminowała cukier z diety ,przyznała ze wszystko nagle nabrało innego smaku.Nawet marchewka zaczęła im inaczej smakować :) Prawda jest taka ze cukier w nadmiarze upośledza wszystkie zmysły !!! Nawet Węch ludziom be z cukru się poprawia.!!

    Ankieta tez jest niepoprawna bo to nie chodzi tylko by ograniczyć słodycze ale przede wszystkim żywność do której dodawany jest cukier ,pod kłamstwem żywności odchudzającej typu Licht sprzedaje się często jeszcze bardziej szkodliwe produkty.

    • 12 2

  • tto prawde ale zamienniki nie maja takiej słodyczy. (1)

    • 2 1

    • Gwarantuje ci ze mają jeszcze wiekszą słodycz!!banany

      Dojrzałe banany są bardzo słodkie,winogrona są bardzo słodkie ,gruszki są bardzo słodkie,borówki są bardzo słodkie moge tak długo wymieniać,Arbuzy sa bardzo słodkie,melony są słodkie jest nawet odmiana słodkich grejpfrutów.
      Twoja nieświadomość jest porażająca.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane