• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Migotanie przedsionków: otwarte spotkanie

15 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

O tym, jak radzić sobie z migotaniem przedsionków, opowiedzą kardiolodzy z Zabrza, Warszawy i Gdańska. Będzie można ich posłuchać podczas otwartego dla wszystkich i bezpłatnego spotkania, które odbędzie się w środę, 18 listopada, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.



Podczas spotkania, skierowanego głównie do seniorów, o problemach z arytmią serca opowiedzą czołowi polscy kardiolodzy: prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Grzegorz Opolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ale oprócz ich wykładów, podczas spotkania odbędą się także zajęcia praktyczne, podczas których zademonstrowane zostaną techniki prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego i ocena tętna. W planie spotkania przewidziana jest także dyskusja z możliwością zadawania pytań wykładowcom.

Problem z migotaniem przedsionków

Pierwszym objawem migotania są najczęściej: uczucie niemiarowej pracy serca czy kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, osłabienie. Ponieważ jednak często problem pojawia się bezobjawowo lub ma łagodny przebieg, ważne jest jak najszybsze rozpoznanie migotania. Następuje to zazwyczaj przez przypadek, podczas rutynowych badań. Pomocne w rozpoznaniu jest prowadzenie zapisów pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości tętna. Czasami pozwala to ustalić, od kiedy pojawiła się arytmia.

Zagrożenie

Migotanie przedsionków może być przyczyną inwalidztwa lub śmierci, najczęstszym powikłaniem jest udar mózgu lub niewydolność serca.

W przypadku szybkiego rozpoznania migotania przedsionków i właściwego leczenia ryzyko wystąpienia powikłań jest istotnie mniejsze. Z tego powodu tak ważne jest systematyczne przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych oraz kontrolujących prawidłowy rytm serca.

Aby zapobiec arytmii należy systematycznie leczyć choroby współistniejące, dbać o higieniczny tryb życia, uprawiać rekreacyjną aktywność fizyczną oraz unikać tytoniu i alkoholu.

Spotkanie w Gdyni

Spotkanie poświęcone problemowi migotania przedsionków, odbędzie się w sali audytoryjnej C Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego, przy al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni.

Organizatorem spotkania jest Gdyńskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia "Serca Sercom" przy współpracy z Centrum Aktywności Seniora w Gdyni oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Serca sercom - Migotanie przedsionków

wykład, konferencja

Opinie (3)

  • fajnie że takie spotkania się odbywają, jednak ... (1)

    spotkanie skierowane do seniorów, a jednym z punktów wystąpienia jest "jak dożyć 100 lat w dobrej kondycji",

    z całym szacunkiem, ale czy ktoś obserwował kondycję naszych "seniorów"? jak można im obiecywać dożycie 100 lat, kiedy zdecydowana większość z nich bierze leki na negatywne skutki po innych lekach itd...

    takie wystąpienia powinny być normalnym programem profilaktycznym już od szkoły podstawowej, zamiast innych głupot nikomu nie potrzebnych, które tylko ogłupiają naszą młodzież

    • 5 0

    • no nie do końca

      w każdym wieku edukacja zdrowotna, promocja zdrowia, prewencja pierwotna i wtórna jest potrzebna w zależności od środowiska, wielu czynników m.in genetycznych itd. Oczywiście w starszym wieku z problemami to interwencja med., hospitalizowanie i rehabilitacja kardiologiczna.

      Fakt, zgadzam się że ogłupia się młodzież, ale także młodzież w tym wieku nie wyobraża sobie i nie widzi siebie w sytuacji w której na chorobę sobie zapracuje ?

      Widząc młodą kobietę w ciąży paląca papierosa zapytałem, czy chce mieć Pani zdrowe dziecko ? Oczywiście odpowiedziała, ale po chwili zaatakowała, a co to pana obchodzi. Odpowiedziałem. Żal mi Pani dziecka bo ono tu niewinne, ale Pani jest najlepszym przykładem porażki polskiej edukacji zdrowotnej.

      Następnie dzieci psuje nam szkoła, rodzice którzy na siłę chcą z nich zrobić ZAWODOWYCH SPORTOWCÓW? Tak, jeśli chodzi o sport wyczynowy to szkoła go najbardziej promuje. Natomiast, jeśli chodzi o sport dzieci i młodzieży WYCHOWANIE FIZYCZNE - to już mniej. Przez to dzieci siedzą przy komputerach, twitterach, facebookach, smartfonach,... itd. Więc już w tak młodym wieku ma ca 40%. dzieci problemy z kręgosłupem i jeśli rodzić nie dopilnuje to jego pociecha zamiast na korektywę trafi do koszykówki, a bywa jeszcze gorzej. Nawet ci uprawiający sport, ale źle prowadzeni, do tego źle odżywiani, mają kłopoty z nawykowym migotaniem przedsionków. O tym nie usłyszymy nigdzie, bo to mało trendy i żadna szkoła się nie przyzna. Często samorządy mają problemy z wyborem, bo jak radnych przekonać do zajęć wyrównawczych - profilaktyczno usprawniających - już nie mówiąc rodziców, pomyślą, że ich dziecko jest gorsze, zamiast do sportu, gdy każda szkoła chwali się gdy chodzi o wynik, mistrzostwo miasta, województwa czy inne mistrzostwo, a przecież w WF powinno być tylko ruch i zdrowie, sport wyczynowy to ca 9% . Oczywiście po lekcjach uczestnictwo w sporcie dla zakwalifikowanych, a nie jedynie wyczyn za wszelka sprawę, który powinny finansowo wspierać szkółki i spółki sportowe z udziałem Skarbu Państwa. Widzimy co mamy w naszym woj. wszystko upolitycznione nie ma fachowców do oceny sportowych programów, nie ma właściwego monitoringu, ewaluacji.

      Nie możemy patrzeć tylko na wyniki i kasę... Często rodzic prowadząc latorość do klubu od razu pyta ile on będzie zarabiał ??? Tak niska jest świadomość ludzi:)
      Musimy i trzeba powoli zmieniać mentalność, wszystkich od Ministerstwa Sportu i Turystyki poczynając. Niektórym krają się udaje Finowie, którzy kiedyś byli w gorszej sytuacji niż my dokonali ogromnego skoku. Wiec jest to możliwe. Nie można niczego narzucać, ale pokazywać prawidłową drogę m.in. poprzez sprawdzone stowarzyszenia, kluby,..., gdzie pierwsze pytanie powinno brzmieć. Czy chce mieć zdrowe dziecko, każdy powie, że chce. Wtedy zaglądamy w genetykę i zakładamy pewne modele. Bo nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób tę chęć powiązać ze sportem, życiem i dożyciem 126 lat. Bo sport czasami może być szkodliwy, ale to już inna historia.

      • 4 0

  • serce

    migotanie ,a leki przeciw zakrzepowe,nie daj boże złamania i co pacjent odchodzi bo trzeba odczekać 2 doby by wyrównać gęstość. Tak załatwili w copernikusie moją MAMĘ chcieli pomóc odstawili leki i przedobrzyli wystarczyło 30 godzin .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane