• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lekarze uratowali nastolatka z zapaleniem mózgu. Przyczyną wirus grypy

Piotr Kallalas
26 stycznia 2023, godz. 08:00 
Opinie (74)

Lekarze ze Szpitali Pomorskich uratowali 11-letniego chłopca, u którego dynamicznie rozwijało się zapalenie mózgu. Pacjent po kilku dniach infekcji stracił możliwość komunikowania się z otoczeniem, a przyczyną tego stanu był wirus grypy.Lekarz rodzinny w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy zaszczepiłe(a)ś się w tym roku przeciw grypie?

Na przełomie grudnia i stycznia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie został przywieziony 11-letni chłopiec, który nagle przestał mówić i miał duże problemy z koordynacją ruchową. Z wywiadu wynikało, że nastolatek od dwóch dni borykał się z przeziębieniem.

Pierwszego dnia infekcji pojawiła się gorączka, a drugiego dnia bóle mięśni i stawów, były to więc klasyczne objawy przeziębieniowe. Gdy jednak doszło do problemów z komunikowaniem się, rodzice od razu przyjechali na oddział.

- Chłopiec został przywieziony do SOR i praktycznie nie było z nim kontaktu. Nie odpowiadał na pytania, był wiotki, jedynie wodził wzrokiem za przedmiotami, nie był natomiast w stanie się samodzielnie komunikować. Wykonaliśmy szybką diagnostykę, najpierw wykluczając infekcję bakteryjną, a następnie potwierdzając, że mamy do czynienia z wirusem grypy typu A. Przeprowadziliśmy dodatkowo nakłucie lędźwiowe, badanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Wyniki wskazywały na dynamicznie rozwijające się zapalenie mózgu. Stan chłopca wskazywał na zagrożenie zdrowia, a nawet życia - mówi lek. Adam Hermann, ordynator Oddziału Pediatrii.
Oddział Zakaźny przeniesiony z Gdańska do Gdyni Oddział Zakaźny przeniesiony z Gdańska do Gdyni

"Po 3 godzinach od włączenia leczenia pacjentowi wróciła mowa"Gdy tylko udało się potwierdzić diagnozę, lekarze od razu włączyli leczenie farmakologiczne, podając leki przeciwwirusowe. Po kilku godzinach objawy zaczęły ustępować.

- Po 3 godzinach od włączenia leczenia pacjentowi wróciła mowa, a po 4 godzinach praktycznie pełna świadomość. W mojej ocenie, gdyby nie została wdrożona szybka diagnostyka i podane leki, to zmiany częściowo mogłyby mieć charakter nieodwracalny. Obecnie pacjent będzie poddawany dalszym kontrolom, aby ocenić poziom regeneracji - informuje lek. Adam Hermann.
4
miejsce: Pediatrzy
Aleksander Krasnow
Gdynia, Korzenna 9A/9
7.5

"W tym sezonie mieliśmy już kilkoro dzieci z lekkim zapaleniem mózgu"W Polsce cały czas niewiele osób decyduje się na szczepienie przeciw grypie. Tymczasem od ubiegłego roku szczepienie można przyjąć nie tylko w przychodni, ale również w aptece. Trwają także przygotowania przepisów, które umożliwiłyby farmaceutom wystawianie skierowań, co dodatkowo uprościłoby ścieżkę profilaktyki.

- Grypa jest powszechnie uważana za chorobę niegroźną, ale nie jest to prawda. W tym sezonie mieliśmy już kilkoro dzieci z lekkim zapaleniem mózgu, kilkoro miało incydenty drgawkowe. Inne powikłania, które obserwowaliśmy, to zapalenia płuc, zapalenia mięśni. U dorosłych najczęstszymi powikłaniami są zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie płuc powikłane nadkażeniem bakteryjnym. Dlatego tak istotne jest coroczne szczepienie, które redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby - dodaje ordynator.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nieśmiałość, czy fobia społeczna?

konsultacje

Festiwal Dobrego Porodu

10,00 zł
warsztaty

Warsztaty antystresowe dla nastolatków

400 zł
warsztaty

Najczęściej czytane