- 1 Lech Wałęsa trafił do szpitala (183 opinie)
- 2 6 sposobów na zwiększenie odporności (35 opinii)
- 3 1 tys. zachorowań na COVID-19 w 2 tygodnie. Zapisy na szczepienia od 6.12 (50 opinii)
- 4 Zasada "jedz mniej, ruszaj się więcej" nie działa? (157 opinii)
- 5 Przepełniony oddział psychiatryczny dla dzieci (216 opinii)
- 6 Na co nie stać Polaków? Każdy może zrobić "Szlachetną Paczkę" (195 opinii)
W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku wykryto bakterię
Legionelli. Jak zapewnia dyrekcja placówki, nie było konieczności zamknięcia całej placówki jak w przypadku IX LO, gdzie wykryto bakterię z grupy coli.
Bakterię Legionelli wykryto pod prysznicami w szatniach dla uczniów. Szkoła nadal pracuje.
- Wyłączyliśmy z użytkowania pomieszczenia z prysznicami, w związku z czym nie było konieczności zamknięcia całej szkoły. W dniu wczorajszym i dzisiejszym wykonywana jest przez GPEC dezynfekcja termiczna (przegrzew) ciepłej wody, płukanie rur. Po tych czynnościach zaplanowany jest pobór próbek z wody na obecność Legionelli. Dalsze działania będą podjęte po otrzymaniu wyników badań na obecność Legionelli - poinformowała mgr Maria Kluszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku.
Legionella - jak można się zarazić?
Legionella to gram-ujemne pałeczki, bakterie wywołujące tzw. chorobę legionistów, a więc ciężkie zapalenie płuc. Patogen występuje w wodzie, gdzie też się rozmnaża w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza, jednak nie można się nim zarazić od drugiego człowieka.
- Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody) - mówi Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Ryzyko zachorowania na legionelozę nie jest wysokie - szacuje się, że wynosi poniżej 5 proc. w skali populacji. Bakteria ma ograniczone możliwości transmisji.
- Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - dodaje Zbigniew Zawadzki.

LO przeszło na zdalną przez bakterię coli
Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku do 20.11 będą uczyć się zdalnie. Wszystko przez to, że w placówce w wodzie wykryto bakterie z grupy coli. Uczniowie wrócą do szkoły, kiedy tylko sanepid wyrazi na to zgodę.
O przejściu na zdalne nauczanie szkoła poinformowała uczniów i rodziców w środę po południu.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-17 18:50
Legionella we Wrzeszczu (1)
CKUiZ1 nie jest pierwszą szkolą z takim problemem. Stare rury we Wrzeszczu powodują ten sam problem w innych obiektach użyteczności publicznej.
- 12 3
-
2023-11-17 19:00
Wiek rzekomo "starych" rur nie ma nic wspólnego z legionellą.
- 5 0
-
2023-11-18 12:24
Kontrole w mieszkaniach!!! (1)
Szczególnie w szkołach Pomorza powinno być bezpiecznie. Spółdzielnie mieszkaniowe tez powinny sprawdzać próbki losowo w mieszkaniach co jakiś czas, bo rury są stare 40 letnie!!!
- 6 2
-
2023-11-25 06:18
Wygoń taką starą rurę z domu i weż góra 20- letnią.
- 0 0
-
2023-11-18 20:12
Wszędzie są stare rury, które już nie spełniają norm
A oni mówią, że kranówka jest zdrowa, bo oczyszczalnia wypuszcza czystą wodę...
- 5 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.