• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Legionella w jednej z gdańskich szkół

Wioleta Stolarska
17 listopada 2023, godz. 14:15 
Opinie (24)
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku wykryto bakterię
Legionelli. Jak zapewnia dyrekcja placówki, nie było konieczności zamknięcia całej placówki jak w przypadku IX LO, gdzie wykryto bakterię z grupy coli.Bakterię Legionelli wykryto pod prysznicami w szatniach dla uczniów. Szkoła nadal pracuje.

- Wyłączyliśmy z użytkowania pomieszczenia z prysznicami, w związku z czym nie było konieczności zamknięcia całej szkoły. W dniu wczorajszym i dzisiejszym wykonywana jest przez GPEC dezynfekcja termiczna (przegrzew) ciepłej wody, płukanie rur. Po tych czynnościach zaplanowany jest pobór próbek z wody na obecność Legionelli. Dalsze działania będą podjęte po otrzymaniu wyników badań na obecność Legionelli - poinformowała mgr Maria Kluszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku.

Legionella - jak można się zarazić?Legionella to gram-ujemne pałeczki, bakterie wywołujące tzw. chorobę legionistów, a więc ciężkie zapalenie płuc. Patogen występuje w wodzie, gdzie też się rozmnaża w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza, jednak nie można się nim zarazić od drugiego człowieka.

- Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody) - mówi Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Ryzyko zachorowania na legionelozę nie jest wysokie - szacuje się, że wynosi poniżej 5 proc. w skali populacji. Bakteria ma ograniczone możliwości transmisji.

- Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - dodaje Zbigniew Zawadzki.
Bakterie w wodzie, szkoła przechodzi na zdalną naukę Bakterie w wodzie, szkoła przechodzi na zdalną naukę

LO przeszło na zdalną przez bakterię coliUczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku do 20.11 będą uczyć się zdalnie. Wszystko przez to, że w placówce w wodzie wykryto bakterie z grupy coli. Uczniowie wrócą do szkoły, kiedy tylko sanepid wyrazi na to zgodę.

O przejściu na zdalne nauczanie szkoła poinformowała uczniów i rodziców w środę po południu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane