• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Ilona Raczyńska
23 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem są m.in. wąskie lub zarośnięte kanały i zakrzywione korzenie. W takich wypadkach mikroskop umożliwia wgląd do wnętrza zęba. Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem są m.in. wąskie lub zarośnięte kanały i zakrzywione korzenie. W takich wypadkach mikroskop umożliwia wgląd do wnętrza zęba.

Leczenie kanałowe - kiedyś nieprzyjemne i długotrwałe, dziś niemal bezbolesne, a dzięki użyciu mikroskopu szybkie i niezwykle precyzyjne. Spytaliśmy trójmiejskich stomatologów, na czym polega i dla kogo jest przeznaczone leczenie kanałowe zębów.




Czy przechodziła(a)ś leczenie kanałowe zębów?

Wiele osób siedzących w fotelu dentystycznym na hasło "leczenie kanałowe" robi wielkie oczy z przerażenia. W głowie pojawiają się myśli, że zabieg jest skomplikowany, bolesny i drogi. Tymczasem na przestrzeni lat technologia kanałowego leczenia zębów mocno się zmieniła.

Leczenie kanałowe - na czym polega?



Leczenie kanałowe zęba (inaczej endodontyczne) polega na dokładnym, całkowitym usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanału zęba. Dzięki czemu eliminuje się przyczynę infekcji i dolegliwości bólowych.

- Robi się to przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi ręcznych lub maszynowych, a także różnych przeciwbakteryjnych środków płuczących. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie kanału lub kanałów korzeniowych zęba najczęściej za pomocą gutaperki - tłumaczy Paulina Bautembach-Koberda, dentysta, specjalista protetyki stomatologicznej z Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech.
Takie leczenie jest bardzo precyzyjne, dlatego przeprowadzane jest pod kontrolą radiologiczną oraz przy użyciu koferdamu, czyli materiału izolującego leczony ząb od środowiska jamy ustnej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.

- Duża część pacjentów zgłasza się do lekarza dentysty z bólem, który trwa już od kilku dni, często są zmęczeni po nieprzespanej nocy. Dzisiaj mamy wiele możliwości skutecznego znieczulenia miejscowego, dzięki czemu leczenie kanałowe staje się praktycznie zabiegiem bezbolesnym - dodaje Paulina Bautembach-Koberda.

Kiedy leczenie kanałowe?



Leczenie kanałowe jest przeznaczone dla pacjentów, u których miazga zębowa znajduje się w stanie zapalenia nieodwracalnego spowodowanego działaniem czynników drażniących bądź urazem.

- Najczęstszą przyczyną chorób miazgi są bakterie zawarte w nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej próchnicy zębów. Innymi czynnikami drażniącymi mogą być choroby przyzębia, zabiegi na przyzębiu oraz czynniki jatrogenne - mówi Maciej Koberda, dentysta z Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech. - Czy dany ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego lekarz dentysta sprawdza na pierwszej wizycie.
Zęby niekwalifikujące się do leczenia endodontycznego to między innymi te głęboko zniszczone próchnicowo, ale także zęby znacznie rozchwiane czy z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi.

Leczenie kanałowe - jak wygląda?



Leczenie kanałowe wymaga od lekarza wiedzy, precyzji i przede wszystkim doświadczenia.

Znajdź stomatologa w katalogu Trojmiasto.pl

- Każdy stomatolog już w trakcie studiów jest uczony endodoncji i posiada umiejętności pozwalające przeprowadzić takie leczenie. Niemniej jednak dodatkowe ciągłe szkolenia i praktyka podnoszą umiejętności zabiegowe, które wraz z zaawansowanymi urządzeniami pozwalają zmaksymalizować powodzenie leczenia - dodaje Adam Bielawski, stomatolog z Kliniki dentystycznej Dentineo.
W precyzyjnym leczeniu kanałowym często pomaga mikroskop, którego użycie jest nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne.

- Mikroskop stomatologiczny to narzędzie, które pomaga w leczeniu bardziej skomplikowanych przypadków, likwidacji powikłań, np. usunięcie złamanych narzędzi kanałowych i ponownym leczeniu kanałowym - dodaje Paulina Bautembach-Koberda. - Opracowywanie kanałów korzeniowych musi być przeprowadzone z dużą precyzją i dokładnością porównywaną do pracy zegarmistrza. Kanały korzeniowe często są bardzo wąskie, a ich ujścia mogą być trudne do odnalezienia. Niekiedy występują dodatkowe kanały, które zazwyczaj charakteryzują się nieregularnym przebiegiem, przez co ich dokładne opracowanie bywa bardziej skomplikowane. W tym celu w endodoncji stosujemy powiększenie optyczne czyli mikroskop stomatologiczny.
Użycie mikroskopu w leczeniu endodontycznym pozwala znacznie powiększyć i rozjaśnić miejsce leczenia. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe, zwężenia, zarośnięcia kanału oraz perforacje kanałowe. Zdaniem niektórych stomatologów to niemalże idealna forma leczenia kanałowego.

- Każde nowoczesne leczenie kanałowe powinno odbywać się przy pomocy mikroskopu ze względu na to, że taki rodzaj leczenia jest bardziej dokładny. Myśląc o leczeniu kanałowym myślimy o skomplikowanym systemie kanałów, z odnogami od głównych pni kanałów, o nieregularnym kształcie głównych pni. Poza tym nie wszystkie główne kanały, które powinniśmy oczyścić są widoczne bez mikroskopu - mówi Jowita Żebrowska-Zakrzewska stomatolog z DentiCo. - Płukanie kanałów podczas leczenia pod mikroskopem jest bardziej efektywne. Dzięki temu, że widzimy więcej, płuczemy efektywniej i mamy mniej powikłań w trakcie i po leczeniu.

Ile trwa leczenie kanałowe?



Leczenie endodontyczne w zależności od stopnia powikłania może być przeprowadzone podczas jednej lub kilku wizyt.

- Gdy nie ma powikłań wokół korzeni zęba, leczenie kończy się na jednej bądź dwóch wizytach - dodaje Adam Bielawski. - W przypadku zmian, których wyleczenie wymaga dłuższego czasu, bądź gdy leczenie kanałowe jest leczeniem powtórnym, może zaistnieć konieczność odbycia kilku wizyt celem dokładnego wyczyszczenia i uszczelnienia kanałów.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?



W zależności od gabinetu cena za leczenie kanałowe średnio waha się między 300 a 800 zł za leczenie pierwotne, a wtórne nawet do 1200 zł.

- Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem jest uzależniony od rodzaju zęba i tego, czy jest to leczenie pierwsze, czy powtórne, ponieważ wiąże się to z ilością włożonej pracy - dodaje Jowita Żebrowska-Zakrzewska. - Natomiast wtórne leczenie jest uzależnione od liczby kanałów w zębie.
Leczenie endodontyczne dla osób dorosłych jest świadczeniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w zakresie zębów przednich od trójki do trójki. Z refundacji wyłączone są zęby przedtrzonowe i trzonowe i za ich leczenie płaci się 100 procent. Leczenie kanałowe całego uzębienia przysługuje natomiast dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz kobietom w ciąży i w okresie połogu.

Miejsca

Opinie (71) 5 zablokowanych

  • robiła mi młoda jakby świeżo po studiach stomatolożka, w prywatnej firmie stomatologiczne (1)

    nie chciałem żadnego znieczulenia, nie cierpię tego odrętwienia potem pół dnia,

    jako, że był młoda, robiła to bardzo długo ale też skrupulatnie, czyściła niesamowicie długo (chyba z 5 wizyt było) i muszę powiedzieć zrobiła rewelacyjnie. 5 lat juz minęło i żadnych problemów z tym wykonaniem nie było.
    myślę, że młodzi po studiach są dużo lepsi od starych rutyniarzy. no i są na tip top z obecną wiedzą.

    • 3 3

    • Taaaa, tyle że aktualna wiedzą promowana jest na super drogich kursach, a nie na studiach. Na studiach nikt nie ma w tym interesu, żeby wykształcić dobrego stomatologa.

      • 2 2

  • Zapomnijcie o leczeniu kanałowy bo drogie bo nasi fachowcy za złotówki to raczej nie przykładają się do pracy bo taki ząb może być nośnikiem bakterii które zakaza cały organizm przez wiele wiele lat a później do padają jakieś dziwne choroby łącznie z rakiem i wtedy dylemat skąd te choubska . Lepiej zapobiegać juz od mleczko znaleźć dobrego mądrego dentystę i regularnie kontrolować zęby nuż doprowadzać do kanału wtedy lepiej wyrwać ten trąd niż żyć z baba zegarowa.

    • 4 5

  • leczenie pod mikroskopem

    Jestem pacjentką dr Katarzyny Musiał (Gdańsk, Wrzeszcz ul Grunwaldzka) - leczy pod mikroskopem- którą polecam wszystkim którzy chcą swoje własne zęby utrzymać jak najdłużej. Fachowa wiedza, perfekcjonizm, dokładność, uczciwość i miła atmosfera - to co mnie spotyka podczas każdej wizyty u Pani doktor. Mam pełne zaufanie i poczucie że jestem objęta dobrą opieka medyczną. Polecam :)

    • 0 3

  • ;)

    Miałam ostatnio leczona 8 kanołowo pod mikroskopem,całkowity koszt 550zl. Prostując,nie mikroskop swiadczy o cenie zabiegu,a nasze uzębienia... kazdy stomatolog ktory posiaga mikroskop zobaczy przez niego dla swoje pewnosci a naszego zdrowia; ) zabieg w 100% bezbolesny

    • 0 1

  • Re: Leczenie kanałowe pod mikroskopem

    Teraz juz leczenie kanałowe nie jest takie straszne. Lekarze maja doswiadczenie i uzywaja dobrego sprzetu znanych marek takich jak http://www.endostar.eu/pl Jest tez mozliwosc skorzystanie ze znieczulenia, wiec da sie to przezyc.

    • 0 0

  • Ważny jest dobry dentysta

    Strasznie bałam się leczenia kanałowego, zwłaszcza, że mam przykre doświadczenia po wizytach u niektórych dentystów. Ale trafiłam do gabinetu Medens i już się nie boję, świetny stomatolog, szczerze polecam! Ma super podejście do pacjentów i nei ma się czego bać ;)

    • 1 0

  • Najgorzej jak będzie takie potrzebne. (1)

    W DentalCare na ul.Barona 30 w Tychach miałam robione kanałowe pod mikroskopem dolnej prawej szóstki. Zabieg trochę skomplikowany, trwało to długo, ale końcowy efekt jest zadowalający. Korzystajcie z nici dentystycznych, tylko tyle mam wam do powiedzenia...

    • 1 0

    • to u nich można wyprostowac zeby Invisalign?! zastanawiam się czy warto podjechac do nich az z Krakowa

      • 0 0

  • Ceny.

    Dentineo bierze ponad 2100zł za jednego zęba leczonego pod mikroskopempowariowali!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane