Wiadomości

Laser pomoże ci pozbyć się tatuażu

Zanim zrobisz tatuaż, przemyśl dobrze swoją decyzję. Co prawda zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bezpieczny, ale należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań w formie blizn, infekcji bakteryjnych, alergii czy opryszczki.
Zanim zrobisz tatuaż, przemyśl dobrze swoją decyzję. Co prawda zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bezpieczny, ale należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań w formie blizn, infekcji bakteryjnych, alergii czy opryszczki. fot. ©istock/Milenko Bokan

Tatuaż, na który zdecydowaliśmy się kilka lat temu, a który niekoniecznie wciąż się nam podoba, zawsze można usunąć. Jak? Za pomocą lasera. Sprawdziliśmy na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zabiegu.Czy zdecydował(a)byś się na tatuaż?

tak, mam już kilka, ale to nie koniec. Z pewnością dojdą nowe 35%
mam jeden i choć nie żałuję, to nie chcę nowych 13%
mam już tatuaż i żałuję, że się zdecydowałem(łam) 5%
chciał(a)bym, ale boję się bólu 11%
nie, tatuaże mi się nie podobają, szpecą, a nie zdobią 36%
zakończona Łącznie głosów: 324
Laserowe usuwanie tatuażu polega na serii impulsów świetlnych, które powodują rozszczepienie barwnika i w efekcie jego stopniowe usuwanie. Istnieją różne systemy laserowe. Głównym wyznacznikiem jakości działania jest energia i czas trwania impulsu. Im krótszy czas i większa energia, tym lepszy efekt, większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko powikłań.

- Mechanizm laserowego usuwania tatuażu opiera się na tzw. efekcie fotoakustycznym. Kiedy krótkie i wysokoenergetyczne impulsy światła laserowego uderzają w cząstki barwnika, są one przez nie pochłaniane - tłumaczy Jacek Toboła z Centrum Dermatologii, Medycyny Estetycznej i Chirurgii Skóry Proderm. - Zjawisku temu towarzyszy wydzielenie dużych ilości ciepła, które rozchodzą się z dużą prędkością powodując powstanie fal dźwiękowych. Powstałe fale uderzają w cząstki barwnika i rozbijają go na mikrocząsteczki, które są następnie usuwane przez układ odpornościowy organizmu.

Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie próby. Przeciwwskazania do usuwania tatuażu to: ciąża, czynny proces zapalny, zmiany ropne, choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, przyjmowanie niektórych leków czy ciemna karnacja.

Gdy żadne z tych przeciwwskazań nie występuje, a próba laserowa jest udana, można zacząć proces usuwania tatuażu. Słowo proces to idealne określenie, bo może trwać nawet kilka lat. Wszystko zależy od wielkości wzoru, użytych kolorów, głębokości tatuażu, pigmentu skóry oraz ... zasobności portfela. Najtrudniej usunąć m.in. kolor żółty, zielony i niebieski.

- Około 90-95 proc. wszystkich poddawanych laseroterapii tatuaży dobrze odpowiada na leczenie. Jednak końcowy efekt w dużej mierze jest zależny od rodzaju i koloru barwnika użytego do wykonania tatuażu. Uogólniając, czarny tusz reaguje najlepiej, żółty często nie reaguje w ogóle. Zielony, niebieski wymagają odpowiedniej długości fali i są trudniejsze do leczenia. Biały lub cielisty może nie odpowiadać na terapię, a nawet ściemnieć podczas leczenia, podobnie jak czerwony - wyjaśnia Jacek Toboła. - Starsze barwniki są zwykle łatwiejsze do usunięcia niż nowe. Tatuaże amatorskie lepiej reagują na terapię niż profesjonalne. Wielkość tatuażu jest najmniej istotnym czynnikiem decydującym o skuteczności zabiegu laserowego. Nierzadko duże tatuaże ustępują znacznie szybciej niż małe, które potrafią być bardzo oporne na leczenie.

Do usunięcia tatuażu potrzeba wykonania kilku, a czasem nawet kilkunastu serii, w odstępach od ok. 6 tygodni do nawet 6 miesięcy. Jeden zabieg trwa od 5 do 60 minut.

- Przy wstępnej ocenie tatuażu nie jest możliwe precyzyjne określenie ilości wymaganych zabiegów - dodaje Andrzej Grabias z Gabinetu Dermatologii i Medycyny Estetycznej Cosmea. - Im bardziej wielobarwny tatuaż, tym trudniejszy do usunięcia. Czasem po zabiegu pozostaje cień na skórze.

I to jest właśnie główny minus - nie zawsze efekt estetyczny zabiegu jest zadowalający w stu procentach. Niekiedy tatuaż zostaje rozjaśniony i staje się mniej widoczny.

- Z reguły daje się całkowicie usunąć tatuaż bez pozostawienia śladu, ale zdarzają się pacjenci, u których po zabiegu, konsystencja lub koloryt skóry zmieniają się. Ważne by nie poddawać się zabiegowi częściej niż raz w miesiącu. Czasem nawet im większa przerwa między zabiegami tym lepiej - mówi Dariusz Dziwura z Centrum Dermatologii Laserowej Epi Centrum. - Duże nadzieje co do usuwania trudnych kolorów wiążemy z nowym laserem, który niedługo trafi do Polski.

Nie dość, że proces usuwania tatuażu jest długi, to nie należy też do tanich. Koszt jest ustalany indywidualnie, ale średnia cena jednej sesji to ok. 250-300 zł. Mimo to chętnych nie brakuje. W trójmiejskich gabinetach medycyny estetycznej takie zabiegi wykonywane są kilka razy w tygodniu.

- Zdarza się, że ktoś chce usunąć tatuaż na drugi dzień po jego zrobieniu, ale można to zrobić dopiero, gdy się wygoi - tłumaczy Dziwura.

Najczęściej usuwane są tzw. błędy młodości lub tatuaże zlokalizowane w bardzo widocznym miejscu.

- Nie prowadzę statystyk jaki rodzaj tatuażu jest najczęściej usuwany, ale z moich obserwacji wynika, że są to tatuaże nieprzemyślane - robione w czasie imprezy, z imieniem byłej dziewczyny itp. - dodaje Andrzej Grabias.

Często, gdy tatuaż brzmi np. "Kocham Kasię" to klient usuwa tylko imię byłej dziewczyny. Zdarzają się też osoby, którym tatuaż uniemożliwia pracę w określonym zawodzie, np. służby mundurowe, stewardessy, prawnicy. Klientami są też osoby, którym zwyczajnie znudził się tatuaż, więc usuwają go, by zrobić miejsce na nowy.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bezpieczny, ale zawsze należy się liczyć z powikłaniami w formie blizn, infekcji bakteryjnych, alergii czy opryszczki. Po zakończeniu każdej serii, ranę należy smarować specjalną maścią. Pod żadnym pozorem nie można zrywać powstałych po zabiegu strupków. Całkowite wygojenie miejsca po tatuażu może trwać rok, a nawet kilka lat.

Jeśli nie myślisz o usunięciu tatuażu, a o zrobieniu sobie nowego, skorzystaj z naszej wyszukiwarki i znajdź w Trójmieście odpowiednie dla siebie studio tatuaży.

Opinie (56) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje