• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejka na NFZ. Czy jest sens wyjechać poza Trójmiasto?

Piotr Kallalas
25 września 2023, godz. 10:30 
Opinie (74)
"Ogromny wpływ na kolejki oczekujących ma również niestawianie się pacjentów na umówione wizyty lekarskie, bez wcześniejszego ich odwołania." "Ogromny wpływ na kolejki oczekujących ma również niestawianie się pacjentów na umówione wizyty lekarskie, bez wcześniejszego ich odwołania."

Pacjenci z Trójmiasta coraz częściej szukają wolnych terminów na zabiegi czy do poradni już nie tylko w trójmiejskich szpitalach, ale są skłonni umawiać się również do dalszych placówek medycznych na Pomorzu. Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia oczekiwania na świadczenia.Jak długo czekasz na świadczenie na NFZ?

Zapytaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia o najdłuższe i najkrótsze kolejki na Pomorzu. Otrzymaliśmy zestawienie wskazujące na pewne trendy w stosunku do konkretnych zabiegów czy specjalizacji, jak również lokalizacji ośrodków.

Nikogo oczywiście nie dziwi fakt, że największa liczba oczekujących znajduje się w trójmiejskich placówkach medycznych. Są to często duże, wysokospecjalistyczne szpitale znajdujące się w środku aglomeracji o dużej liczbie mieszkańców.

- Coraz częściej spotykamy się z pacjentami z Trójmiasta, którzy pytają o wolne terminy i umawiają się na zabiegi. Kiedyś rzeczywiście odsetek takich chorych był mniejszy - słyszymy w placówce w Starogardzie Gdańskim.
Analizując przypadki stabilne pod kątem oddziałów z najdłuższymi kolejkami, okazuje się, że z kolei liczba pacjentów oczekujących na wybrane świadczenie sięga od 100 do 300 chorych poza Trójmiastem i 245-500 chorych w Trójmieście, do nawet przeszło 4,1 tys. chorych. w aglomeracji.


W niektórych ośrodkach na zabieg poczekamy nawet 11 latDo świadczeń z największym czasem oczekiwania możemy śmiało zaliczyć leczenie protetyczne, endoprotezoplastykę, operacje plastyczne oka czy zabiegi ortopedyczne. Jeśli bylibyśmy przywiązani do konkretnego ośrodka, to rekordowo umówimy się nawet na maj 2034 r., czyli za 11 lat. Taki termin oferuje jeden z gdańskich szpitali w przypadku operacji wprowadzenia protezy stawu kolanowego. Przekroczenie roku 2030 w przypadku świadczeń z największą liczbą oczekujacych nie jest natomiast niczym wyjątkowym.

- Czas oczekiwania na świadczenia różni się w zależności od miejsca i placówki je realizującej. Podkreślić też należy, że pacjent ma prawo do wyboru placówki, w której będzie miał wykonywane świadczenie. Natomiast dane o czasie realizacji świadczenia i pierwszy wolny termin zgłaszane są do NFZ przez świadczeniodawców. Oczywiście stale monitorujemy ten proces i sprawdzamy systematycznie przyjęcia dotyczące świadczeń zwłaszcza u lekarzy specjalistów - zaznacza Monika KieratPOW NFZ.
Dziecko czeka nawet 1445 dni do psychiatry. Pomorze z niechlubnym rekordem Dziecko czeka nawet 1445 dni do psychiatry. Pomorze z niechlubnym rekordem

Są poradnie, gdzie umówimy się od rękiNieco lepiej sytuacja w przypadku oczekujących do poradni specjalistycznych. Rekord kolejki padł w Poradni Neurochirurgicznej w UCK w Gdańsku, gdzie czeka 2,6 tys. chorych, natomiast w przypadku Trójmiasta najbardziej odległe terminy dotyczą Poradni Hematologicznej szpitala klinicznego. Tu umówimy się na końcówkę 2028 r. Za 5 lat zarejestrujemy się również w Poradni Stomatologicznej w Kościerzynie i Poradni Neurochirurgii w Słupsku. Zdecydowanie dłużej na termin poczekamy w przypadku poradni: gastroenterlogicznych, endokrynologicznych czy remuatologicznych.

Nie wszędzie jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Są bowiem specjalizacje, w których nie tylko nie będziemy czekać miesiącami czy latami, ale wręcz umówimy się od ręki. Takie terminy oferuje między innymi Centrum Medyczne "Sopmed" w przypadku Poradni Ginekologiczno-Położniczej, Poradni Chirurgii Ogólnej czy Poradni Onkologicznej. Wrześniowe terminy znajdziemy też w NZOZ Śródmieście w Gdyni w przypadku Poradni Chirurgicznej czy w przychodni "Remed+Lectus" w Gdańsku w przypadku Poradni Preluksacyjnej.


Pacjenci sztucznie generują kolejkiWażną składową dostępności wolnych terminów jest również system rejestracji, a dokładniej luki, które generują pacjenci. Chodzi oczywiście o sytuację, kiedy chory umawia się do kilku ośrodków, a następnie nie przychodzi na wizytę, a co najgorsze - nie odwołuje wizyty.

- Ogromny wpływ na kolejki oczekujących ma również niestawianie się pacjentów na umówione wizyty lekarskie, bez wcześniejszego ich odwołania. Na Pomorzu w pierwszym półroczu tego roku odnotowano blisko 37 tys. nieodwołanych wizyt u specjalistów z dziedziny onkologii, endokrynologii, kardiologii i ortopedii. W całej Polsce na umówione wizyty u tych specjalistów nie przyszło ponad 457 tys. Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii "Odwołuję, nie blokuję", której celem jest właśnie edukacja zarówno pacjentów, jak i placówek medycznych, mająca na celu usprawnienie wzajemnego kontaktu w celu odwołania wizyty, a tym samym zwiększenie skuteczności zagospodarowania niewykorzystanych terminów - mówi Monika Kierat.

Na nowe biodro poczekamy przeszło rokPierwszy wolny termin, na jaki mogą się zapisać pacjenci w przypadku endoprotezoplastyki stawu biodrowego, to listopad 2024 r. Taką datę oferuje Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku. Do wyboru mamy też Szpital Marynarki Wojennej i UCK w Gdańsku, ale tu terminy zaczynają się od końca 2027 r. w pierwszym przypadku, a w przypadku szpitala klinicznego w 2028 r. Stawkę zamyka Szpital im. Kopernika z datą 2029 r.

Przy tych datach nieźle wypada również Gdynia - Szpital Miejski w Gdyni oferuje termin końca listopada 2024 r. Co ciekawe, najbliższy termin w regionie oferuje Starogard Gdański, gdzie umówimy się już na połowę 2024 r.

W przypadku stawu kolanowego sytuacja wygląda bardzo podobnie. Najszybsze terminy są na Kociewiu, a w Trójmieście w szpitalu na gdańskiej Zaspie pierwszy możliwy termin jest pod koniec 2024 r.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Depresja - konsultacje

badania

Darmowe konsultacje z zakresu chirurgii i chirurgii onkologicznej (1 opinia)

badania, konsultacje

Bezpłatne konsultacje z psychologiem

konferencja

Najczęściej czytane