• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Buty, jakich nie znamy. Wystawa obuwia w Gdańsku

Anna Bojarowicz
11 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najstarsze prezentowane na wystawie buty mają prawie 900 lat. Zostały ręcznie zrekonstruowane z tysięcy kawałków skór odnalezionych przez archeologów na terenie Gdańska. Najstarsze prezentowane na wystawie buty mają prawie 900 lat. Zostały ręcznie zrekonstruowane z tysięcy kawałków skór odnalezionych przez archeologów na terenie Gdańska.

Co to jest zapiętek, jak zapinano buty w średniowieczu i po co noszono w nich mech - między innymi takie ciekawostki czekają na odwiedzających wystawę obuwia "Każdy krok zostawia ślad" w Muzeum Archeologii w Gdańsku. Jeśli myślicie, że o butach wiecie wszystko, jest okazja to sprawdzić.



Polegając na zapiskach archeologicznych, prawdopodobnie buty były jedną z pierwszych rzeczy stworzonych przez naszych przodków. Mogły mieć formę jedynie kawałka grubej skóry przywiązanej do stopy rzemykiem, ale miały zapewnić bezpieczeństwo podczas chodzenia. Niegdyś obuwie robione było wyłącznie na miarę i dopasowywane do konkretnej stopy. Nosiło się je aż do zdarcia i nie każdego było na nie stać, bo nawet proste buty potrafiły kosztować majątek. Jak zmieniały się fasony, wzory i techniki produkcji obuwia na przestrzeni stuleci przedstawia unikatowa wystawa "Każdy krok zostawia ślad". Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Jedynym elementem współczesnym, użytym przy rekonstrukcji butów, były nici, które przeprowadzono dokładnie po śladach zostawionych przez dawne szwy. Dzięki tej metodzie udało się nadać odkrywanym w częściach butom pierwotny kształt i wygląd. Jedynym elementem współczesnym, użytym przy rekonstrukcji butów, były nici, które przeprowadzono dokładnie po śladach zostawionych przez dawne szwy. Dzięki tej metodzie udało się nadać odkrywanym w częściach butom pierwotny kształt i wygląd.
Na wystawie zaprezentowało ponad 70 zrekonstruowanych butów, pochodzących wyłącznie z ziemi gdańskiej, z wykopalisk na terenach Głównego i Starego Miasta oraz Wyspy Spichrzów. Najstarsze buty, które udało się odtworzyć, mają prawie 900 lat. Trzeba pamiętać, że to są buty archeologiczne. Często były odzyskiwane z odpadków, z resztek, znalezionych kawałków skór i dopiero w muzeum otrzymały drugie życie. Praca nad zbieraniem eksponatów trwała prawie półtora roku.

- Nici, gdy przebywają w glebie, ulegają rozpuszczeniu i z całego buta, który składa się z około trzydziestu elementów, zostaje te trzydzieści elementów gdzieś rozrzuconych w ziemi - tłumaczy Beata Ceynowa, kuratorka wystawy, która pracowała nad odtworzeniem obuwia. - Archeolodzy to wykopują, wtedy przynoszą do nas i my, fragment po fragmencie, staramy się to złożyć w całość. Jak układankę. To jest syzyfowa praca, jak coś pójdzie nie tak, trzeba zaczynać od nowa. Zrekonstruowanie jednego buta potrafiło zająć nawet tydzień - dodaje.
  • Przykłady zdobionego obuwia z XV wieku
  • Typ obuwia należący do Tudorów, XVI wiek
  • But wysoki zapinany na 11 rzemykoguzików, z dodatkowym zapięciem na podbiciu, XV wiek
  • But półwysoki zapinany na rzemykoguziki, z dodatkowym zapięciem na podbiciu, XV wiek
  • Buty niskie, odkryte w całości z paskami zapiskowymi wiązanymi na podbiciu, XV wiek
  • Buty niskie, XVII-XVIII wiek
  • Buty niskie wiązane, XVII-XVIII wiek
Podstawowa rola obuwia, jaką była ochrona stóp, zaczęła ustępować modzie. Gdańszczanie w XII wieku masowo zdobili swoje buty, czy to za pomocą stempli, czy nakłuwania i wycinania wzorów na skórze. Popularne było także haftowanie oraz naszywanie elementów ozdobnych. Obuwie podlegało takim samym kaprysom mody, jak odzież i nakrycia głowy.

- Moda rządziła światem tak wtedy, jak i teraz. Mamy przykłady butów, które były bardzo niepraktyczne i niewygodne w noszeniu, ale świadczyły o pozycji społecznej - mówi Beata Ceynowa. Mężczyźni na przykład, którzy udawali się na wojnę w modnych butach poulaine, z długim noskiem (same noski mogły mieć do 50 centymetrów długości), nie bardzo mieli sposobność ucieczki z pola walki. Wielu przypłaciło to życiem - dodaje.
  • Autentyczny mech wyjęty z butów typu poulaine, XV wiek
  • Archaiczne akcesoria szewskie, XIV-XVIII wiek
  • Archaiczne akcesoria szewskie, XIV-XVIII wiek
  • Archaiczne dodatki do obuwia, XIV-XVIII wiek
  • Archaiczne dodatki do obuwia i akcesoria szewskie, XIV-XVIII wiek

Czy interesują cię wystawy tematycznie związane z modą?

Oprócz butów na wystawie zobaczymy także dodatki do obuwia, które zmieniały jego charakter - obcasy, metalowe raki, ostrogi, elementy ozdobne, a także archaiczne akcesoria szewskie (szydła, dłuta, kopyto). Śledząc proces powstawania butów łatwo zauważyć, że wiele współcześnie stosowanych technik miało swoje początki już w XIV wieku.

Największą chyba ciekawostką wystawy jest pudełeczko z autentycznym, historycznym mchem, znalezionym w noskach butów. W jakim celu się tam znajdował - tego dowiedzą się już odwiedzający muzeum. Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia w oddziale muzeum przy ul. Mariackiej 25/26 zobacz na mapie Gdańska. Wstęp (bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł) uprawnia do zwiedzenia wszystkich kolekcji muzeum.

Wydarzenia

Każdy krok zostawia ślad - wystawa

8 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (22) 2 zablokowane

  • Anna fajna puperka

    Ta Anna - autorka to całkiem fajna z fotki.

    :) Aniu masz kapciuszki?

    • 0 0

  • Klapki Kubota i Zico

    czy były te klasyki mody na wystawie?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane