• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Joga a medycyna

10 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Czy wiesz, czym jest zdrowie? Według większości z nas brakiem choroby, ale według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): "Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)". Czy w takim razie możesz powiedzieć o sobie, że jesteś zdrowy?



Nawet jeśli fizycznie na razie nic ci nie dolega, to tempo życia współczesnego człowieka jest tak duże, że na pewno odczujesz lub już odczuwasz skutki stresu, przepracowania, nadmiaru obowiązków i braku odpoczynku.

Istnieje ścisły związek pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym. Na tyle poważny, że lekarze w pierwszej połowie lat 80. XX wieku opisali i scharakteryzowali objawy tej, uznanej obecnie za chorobę cywilizacyjną, jednostki chorobowej, zwanej zespołem przewlekłego stresu. Umysłowe i emocjonalne napięcie przyczynia się do większości znanych obecnie chorób: serca, autoimmunologicznych, infekcyjnych, nowotworowych, przewodu pokarmowego, zaburzeń psychicznych, niepłodności i wielu innych.

Brak ruchu, nieprawidłowe oddychanie, niedbałe, nieprawidłowe odżywianie oraz brak umiejętności bycia szczęśliwym i samoakceptacji dramatycznie odbijają się na naszym zdrowiu i skracają nam życie. W chwili obecnej na bóle kręgosłupa cierpi większość dorosłych Polaków i duża część nastolatków. Wzrasta niemal dziesięciokrotnie tępo otyłości u dzieci w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Coraz więcej jest wśród nas chorych na cukrzycę, choroby krążenia i nowotwory. Co możemy w takim razie zrobić, aby nie dopadły nas statystyki? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest praktykowanie jogi.

Z medycznego punktu widzenie joga regularnie praktykowana dostarcza nam odpowiedniej dawki ruchu, uczy fizycznego relaksu, skupienia umysłowego i widzenia naszych codziennych problemów we właściwych proporcjach. Pomaga osiągnąć harmonię pomiędzy ciałem a duchem, czyli uzyskać dobre samopoczucie, tak podkreślane w definicji zdrowia WHO. Może być nie tylko układem ćwiczeń, ale również całościowym stylem życia połączonym z prawidłowym oddychaniem, odżywianiem i umysłowym spokojem, który jest potrzebny w naszym zabieganym życiu.

Pewnie powiesz, że nie masz czasu, że musisz pracować, że zajęcia kosztują zbyt dużo, lub znajdziesz jeszcze sto innych wymówek. A ja jako lekarz zapytam cię o to - czy masz czas na siedzenie w kolejkach w przychodni lub pobyty w szpitalu, czy masz czas na zwolnienie z pracy z powodu choroby, czy stać Cię na kosztowne leki i czy wiesz, co znaczy ból?

Jeśli nie chcesz odpowiadać twierdząco na moje pytania, weź swoje zdrowie we własne ręce, nie czekając na magiczną różdżkę, która uczyni Cię pięknym, młodym i zdrowym. My lekarze nie posiadamy takich różdżek i nie możemy za Ciebie pilnować Twojego trybu życia, regularnych ćwiczeń, zdrowej diety, prawidłowej wagi, badań profilaktycznych. Jeśli wolisz czytać artykuły dotyczące porad związanych ze zdrowiem, a nie spotkać mnie osobiście (oczywiście z wyjątkiem badań profilaktycznych), zalecam ci jogę.

Agnieszka Napora, lekarz

Szkoła Jogi MaKai - Marleny Kotas


Gdańsk, Opacka 7 zobacz na mapie Gdańska (Szkoła Podstawowa 23 w Oliwie)
tel. 692-838-841
e-mail: info@joga-makai.pl
Więcej na stronie: www.joga-makai.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (8) 1 zablokowana

  • (3)

    "...Brak ruchu, nieprawidłowe oddychanie, niedbałe, nieprawidłowe odżywianie oraz brak umiejętności bycia szczęśliwym i samoakceptacji dramatycznie odbijają się na naszym zdrowiu i skracają nam życie..."

    Ano tak...a więc recepta jest prosta - wystarczy nieco więcej się ruszać, zamiat chodować brzuszki i wałeczki przed TV, dowiedzieć się nieco o prawidłowym oddychaniu (żadna filozofia...), zadbać o jedzonko (oszczędności na jedzonku są pozorne...), poszukać szczęścia we własnym życiu (pasja, rodzina i tysiące innych rzeczy...), i po spełnianie powyższych warunków zaakceptować zmieniające się na lepsze zdrowie, ogólną kondycję i samoakceptację... Proste....

    Joga - wyciąganie pieniędzy dla leniwych, którym nie chce się ruszyć i żyć aktywnie... Tyle w temacie...

    • 6 13

    • (2)

      To niewiele w temacie....
      A Ty Odessa byłaś kiedyś na zajęciach jogi? Wiesz ile kosztują zajęcia dla leniwych? Potrafisz schylić się po klucze, które upadły Ci na ulicy, bez stękania i trzeszczenia stawów? A co Twój kręgosłup na Twoje aktywne życie i kotlet schabowy z frytkami? No i czy Twoje aktywne życie obejmuje także umysł? Sądząc po wypowiedzi - niekoniecznie....
      Chodzę na jogę od kilku lat i nie zaliczyłabym się do leniwych, nie wydaję fortuny na zajęcia, na pewno wydaję mniej niż tzw. aktywni na siłownię czy aerobik. Ale nie krytykuję czegoś, za czym sama nie przepadam, każdy robi co lubi, dla każdego co innego jest dobre. Ale mieszanki krytykanctwa z ignorancją nie znoszę...

      • 1 1

      • Popieram w całej rozciągłości. Ja również chodzę na jogę od kilku lat i nie uważam, żeby zajęcia były drogie i dla leniwych, bo dzięki jodze sporo oszczędzam na lekach przeciwbólowych i wreszcie nie boli mnie kręgosłup. Poza tym jest też wiele innych dobroczynnych działań jogi miedzy innymi spokojny umysł i dystans do świata. Współczuję Odessie krytykanckiego podejścia do tematu, bo to tylko powoduje niepotrzebny stress. A dobroczynne działanie jogi już dawno zostało udowodnione naukowo wystarczy poczytać i zacząć samemu praktykować.

        • 0 0

      • "Chodzę na jogę od kilku lat i nie zaliczyłabym się do leniwych, nie wydaję fortuny na zajęcia, na pewno wydaję mniej niż tzw. aktywni na siłownię czy aerobik."

        Nie popierasz mieszanki krytykanctwa z ignorancją, a sama między słowami kpisz z domieszką ignorancji z ludzi, którzy spędzają czas inaczej niż ty, czyli według ciebie tak zwanie aktywnie uprawiają aerobik, chodzą na siłownię (i pewnie jeszcze dodałabyś do tego pływanie na basenie, jazdę na rowerze, itd). Konstatując, według ciebie wszystkie sporty poza jogą nie oznaczają aktywności, a ludzie tak naprawdę nie czerpią satysfakcji i korzyści z uprawianych sportów? Jeśli tak uważasz, to jesteś w błędzie.

        "Potrafisz schylić się po klucze, które upadły Ci na ulicy, bez stękania i trzeszczenia stawów? A co Twój kręgosłup na Twoje aktywne życie i kotlet schabowy z frytkami? No i czy Twoje aktywne życie obejmuje także umysł?"

        Piszesz to na własnym doświadczeniu czy wysysasz z palca?
        PS A czy twój umysł jest już tak w pełni jasny, czy może twa hipokryzja i kpiarstwo są częścią ćwiczeń jogi?

        • 0 0

  • sorka za "c" w hodować...:) pisanie na kolanie....

    • 1 9

  • na zdjęciu baba joga ?

    • 3 2

  • POPIRERAM

    POPIERAM W CAŁEJ ROZCIĄGŁOŚCI WYPOWIEDZI YES YES YES :-)

    • 7 0

  • polecam

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane