• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jest pielęgniarką na neonatologii, ale pozuje dla włoskiego Vogue'a - rozmawiamy z Agatą Joutsen

Arnold Szymczewski
21 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Agata Joutsen jednego dnia jest modelką, drugiego pielęgniarką i tak w kółko. Agata Joutsen jednego dnia jest modelką, drugiego pielęgniarką i tak w kółko.

Na co dzień pracuje na oddziale neonatologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki - jest pielęgniarką, jednocześnie robi karierę modelki - miała swój epizod w internetowej edycji włoskiego Vogue'a. Brzmi jak historia wyrwana z kina? A jednak to codzienność młodej dziewczyny z Gdańska. Rozmawiamy z Agatą Joutsen, 29-latką, która przełamuje wiele stereotypów.Arnold Szymczewski: Kiedy w twoim życiu pojawił się pomysł, by iść na medycynę, to powołanie?

Agata Joutsen: Chyba zawsze ciągnęło mnie do medycyny. Mając 13 lat, bardzo mocno chorowałam i dużo czasu spędzałam w szpitalu. Wtedy uświadomiłam sobie, jak ważna jest praca personelu w takim miejscu. Większość pracowników służby zdrowia ma bardzo duże poczucie empatii, a ja zawsze chciałam pomagać ludziom i uważam, że jest to takie moje powołanie. Z pomocy innym czerpie ogromną radość i o to chyba chodzi.

To bardzo trudne studia, ty miałaś pod opieką jeszcze małego synka, a jednak się udało.

Myślałam, że pielęgniarstwo wymaga o wiele mniej nauki, jednak studia szybko pokazały mi, że się myliłam, ale... udało się.

- Mój synek ma dzisiaj ma 11 lat. Kiedy zaczynałam studia był jeszcze mały, ale i tak zaczekałam, aż osiągnie wiek, w którym będzie mógł iść do przedszkola. Inaczej mogłoby być bardzo ciężko. To była dobra decyzja, bo pierwsze trzy lata spędziliśmy bardzo blisko razem, potem mogłam sobie pozwolić na studia. Myślałam, że pielęgniarstwo wymaga o wiele mniej nauki, jednak studia szybko pokazały mi, że się myliłam, ale... udało się. Oczywiście nie dałabym rady, gdyby nie ogromna pomoc moich rodziców, którzy na każdym kroku mnie wspierali i pomagali. Nadal to robią, za co jestem im bardzo wdzięczna.

Pracujesz jako pielęgniarka na oddziale neonatologii, to nie jest łatwa praca, prawda?

- Pracuję z noworodkami i wcześniakami, które mają najróżniejsze schorzenia. Jest to bardzo ciężka praca, ale taka, w której się odnajduję. Trafiają do nas dzieci, często przywiezione z OIOM-u, wcześniaki, które uczą się u nas dojrzeć, uczymy je m.in. jeść. Ich rodzice często są w ciężkim stanie psychicznym, bo jak choruje noworodek, każdy jest przerażony. Jednak oprócz opieki nad maluszkiem, staramy się też wspierać rodziców - na naszym oddziale zdaje to egzamin, bo cały personel jest bardzo empatyczny, z czego bardzo się cieszę.

Agata Joutsen jest pielęgniarką na oddziale neonatologii w Szpitalu Dziecięcym na Polankach. Agata Joutsen jest pielęgniarką na oddziale neonatologii w Szpitalu Dziecięcym na Polankach.
Kiedy w twoim życiu nastąpił przełom, mam na myśli modeling? Jak to wszystko się zaczęło?

- Pracę z modelingiem zaczęłam dość późno, bo nigdy mnie to jakoś nie kręciło. Zawsze byłam i jestem skupiona na pielęgniarstwie i na mojej rodzinie. Nigdy nawet nie lubiłam zdjęć, zresztą nadal nie lubię, to stresujące [śmiech]. Jakieś sześć lat temu zaczepił mnie na ulicy agent, który zaproponował mi współpracę. Miałam obawy, ale na pierwszą sesję przyszłam z przyjaciółką, więc czułam się nieco bezpieczniej. Żeby było śmieszniej, z nimi nie nawiązałam jakiejś większej współpracy, ale dało mi to do myślenia. Zaprzyjaźniłam się za to z fotografem z Finlandii, z którym wcześniej współpracowałam przy produkcji biżuterii. Mogę powiedzieć, że tak naprawdę prawdziwa kariera - jeśli tak to mogę nazwać - zaczęła się od Finlandii.

W mediach pojawiasz się jako Agata Joutsen, ale to nie jest twoje prawdziwe nazwisko, prawda?

- Tak jak wspomniałam, na początku mojej drogi modelingowej pracowałam w Finlandii i nie każdy tam potrafił wymówić moje nazwisko. Wtedy to mój kolega przekształcił je, szukając genezy w języku niemieckim - ze skojarzenia wyszedł łabędź, czyli po fińsku Joutsen i tak zostało. Nie ukrywam - bardzo podoba mi się nazwisko Joutsen, wszędzie pasuje i jest ciekawe.

Był polski agent, potem fiński fotograf, ale teraz większość sesji realizujesz u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech?

- Finlandia to kraj, w którym żyje zaledwie pięć milionów ludzi, tam się bardzo mało dzieje, dlatego postanowiłam współpracować z naszymi zachodnimi sąsiadami. Najwięcej sesji zdjęciowych mam w Berlinie, bo współpracuję z tamtejszą agencją. Mam 29 lat, nie jestem już młodziutką osobą. Jednak mam już dość spore doświadczenie, co Niemcom się bardzo podoba. Trendy cały czas się zmieniają, ja nie jestem wychudzoną modelką z wybiegu, ale mam podobno ciekawe rysy twarzy i to się dobrze sprzedaje, dlatego mam dużo zleceń.

Agata Joutsen współpracuje z wieloma markami, reklamuje m.in. bieliznę gdańskiej firmy. Agata Joutsen współpracuje z wieloma markami, reklamuje m.in. bieliznę gdańskiej firmy.
Przełamujesz pewne stereotypy, bo zaczęłaś pracę jako modelka dość późno. Inne dziewczyny zaczynają w wieku 15 lat, co niekoniecznie wychodzi im potem na dobre.

- To nigdy nie wychodzi na dobre, kiedy zaczynasz w tak młodym wieku. Są mocne wymagania rynku, ale to się powoli zmienia - projektanci i domy mody stawiają na różnorodność. Wielu producentów też niekoniecznie chce mieć tak wychudzone modelki. Młode dziewczyny ze względu na wiek mają wąską talię, biodra i mniejszy biust. Potem te dziewczyny chcą to utrzymać za wszelką cenę, stosując złe diety. Tutaj pojawia się kwestia rodziców, którzy powinni pilnować swoich córek.

Miałaś już okazję pojawić się w magazynie Vogue, prawda? Opowiedz o tym, jakie to uczucie i gdzie można cię jeszcze zobaczyć?

Dla fotografa, jak i modelki jest to ogromne wyróżnienie i duma, w końcu nie codziennie mamy okazję widzieć siebie na fotografii ze znakiem wodnym magazynu Vogue.

- Pojawiłam się w internetowej edycji włoskiego Vogue'a, gdzie jest dużo wyróżnionych zdjęć. Zarówno dla fotografa, jak i modelki jest to ogromne wyróżnienie i duma, w końcu nie codziennie mamy okazję widzieć siebie na fotografii ze znakiem wodnym magazynu Vogue. Teraz pracuję z gdańską firmą produkującą bieliznę oraz z innymi firmami odzieżowymi, niekoniecznie z Polski. Miałam swój udział w kampanii L`Oreal, także nie mogę narzekać.

Modelka 3-4 razy w miesiącu wyjeżdża na sesje zdjęciową. Modelka 3-4 razy w miesiącu wyjeżdża na sesje zdjęciową.
Jak to robisz, że łączysz pracę pielęgniarki z modelingiem i wychowywaniem synka?

- Bez mojej rodziny nie dałabym rady. Staram się brać mniej zleceń modelingowych teraz, bo nie mam zbyt wiele czasu dla siebie, nawet nie pamiętam, kiedy miałam cały dzień dla siebie. Dzisiaj odwiozłam synka do szkoły, przyjechałam na wywiad, na noc idę do pracy na dyżur, jutro wizyta u kosmetyczki, drzemka u mamy i odebranie syna, pojutrze jadę do Berlina na sesję zdjęciową, ale to nie koniec... wracam po dwóch dniach i znów idę na dyżur do pracy. Nie jest łatwo, ale tak wygląda mój tydzień.

Jak utrzymujesz formę i zdrowie tak ciężko pracując?

Praca pielęgniarki to nie jest siedzenie z kawą w pokoju socjalnym. Na dyżurze spala się masę kalorii.

- Mam dość ciężką fizyczną pracę. Praca pielęgniarki to nie jest siedzenie z kawą w pokoju socjalnym. Na dyżurze spala się masę kalorii, poza tym nie mam jakiegoś nadmiernego apetytu. Na moich studiach dowiedziałam się wiele o jedzeniu, dzięki czemu jestem w stanie tak dostosować swoją dietę, żebym nie przytyła i nie chodziła głodna.

Częściej pracujesz jako pielęgniarka czy jako modelka?

- Pracuję w szpitalu na cały etat, ale udaje nam się dostosowywać grafik do moich sesji lub na odwrót. Staram się, żeby wyjazdów nie było więcej niż trzy-cztery w miesiącu. Nie zawsze wyjeżdżam za granicę, często pracuje w Gdańsku.

Opowiedz, jak reagują pracownicy szpitala na twój drugi zawód?

- Na początku, jak przyszłam do pracy, raczej patrzono na mnie z dystansem, bo do modelki jest przyklejona łatka raczej niezbyt mądrej dziewczyny. Cały czas z tym walczę. Chociaż teraz już jest o wiele lepiej, mogę mówić tutaj o swoim małym sukcesie, bo przełamuję ten stereotyp.

Zdarzyło się, żeby ktoś rozpoznał cię na zdjęciach? Jaka była reakcja?

- Tak, to się zdarza dość często. Ostatnio byłam na konferencji neonatologicznej, a to jest małe środowisko. Podeszły do mnie pielęgniarki z innych miast i powiedziały, że mnie kojarzą z mediów. Nie było w tym żadnej zawiści czy zazdrości, porozmawiałyśmy i to było bardzo miłe.

Jak długo planujesz łączyć dwa zawody i jakie masz plany na przyszłość?

- Nie stawiam sobie granic - tak długo, jak będą ciekawe zlecenia, tak długo będę brała w tym udział. Czerpię z tego przyjemność, to fajna pamiątka, coś, co można wspominać i być z tego dumnym - po prostu super.

Miejsca

Opinie (130) ponad 50 zablokowanych

 • piękna kobieta (5)

  • 176 39

  • tego kwiatu, to pół światu

   • 28 14

  • mi się nie podoba, do tego deska

   • 34 25

  • Ty chyba pięknych kobiet nie widziałeś/(aś). Zadzwoń do Siary to ci pokaże.

   • 21 9

  • gdzie jest (1)

   Ojciec tego dziecka?

   • 13 21

   • H wam do tego cebulaki .. interesuj sie swoimi sprawami .

    • 21 7

 • taaa..... (4)

  świetna " reklama " szpitala, którego Biały Personel nie wie, co będzie dalej !!!
  Świetna działka, lokalizacja, kilka różnych smrodków..........
  i tylko brak pomysłu: co dalej ???

  • 45 61

  • co ty pleciesz? typowy polski janusz narzekacz, sam jest zerem to i musi wyhejtowac sie w necie nawet jak to nie jest na temat.

   • 16 8

  • jak nie wiadomo ? (1)

   przecież już było oficjalnie POwiedziane że są plany żeby szpital zrobił wypad a działka na sprzedaż pod developerkę
   i może budyń przytuli kolejne mieszkanko ?

   • 14 10

   • budyń przytuli kolejne mieszkanko

    bez tego żyć nie możesz. A raczej masz tak g*niane życie że jak nie przytuli to się chyba potniesz.

    • 6 11

  • Najważniejsze, że w ,,Berlinie''

   wiedzą co będzie dalej.

   • 5 1

 • Miło przeczytać (3)

  Pani Joutsen i mądra i piękna i jeszcze tak zorganizowana. Ekstra! :)

  • 133 23

  • no i dziecko sama wychowuje

   To nie wstyd, ale grzech.

   • 5 23

  • czy piękna? (1)

   na pewno mocno zrobionia

   • 8 9

   • Zrobiona? W sensie chirurgicznym i medycyny estetycznej?

    • 5 1

 • Super

  Takich ludzi promujcie, a nie jakieś napompowane glonojady, z bojami unoszącymi się na wodzie. Wszystkiego dobrego.

  • 193 13

 • (15)

  Szkoda, ze pan redaktor nie wie, ze aby być pielęgniarka nie studiuje się medycyny..

  • 153 45

  • (2)

   A co się studiuje? może marketing i zarządzanie?

   • 24 40

   • pielęgniarstwo

    bo wiesz, raczej nikt nie mówi: studiuję filologię ;)

    • 44 2

   • germanistyke zeby pozniej miec prace przy starych helmutach

    • 25 2

  • Medycyna to nie tylko lekarski

   • 39 10

  • Ale studiuje się często na uniwersytecie medycznym pielęgniarstwo

   • 42 4

  • nie studiuje się medycyny

   A co? Architekturę?

   • 9 26

  • żeby być panem redaktorem

   też nie trzeba polonistyki kończyć. Niestety.

   • 36 1

  • GUMMED

   https://rekrutacja.gumed.edu.pl/1258.html

   • 3 5

  • Szkoda... (1)

   że przemądrzałe polonistki jak i sekretarki zmuszone są do napisania przed nazwiskiem dr filologii.

   • 0 0

   • I nie studiowały medycyny o zgrozo

    • 0 0

  • Brawo..

   w moim pięknym Gdańsku muszą znaleźć się zawsze dziwolągi, którzy wszystko mają za be..

   • 0 1

  • (1)

   Droga Sylwio.....medyczne studnia ...czyli Uniwersytet Medyczny wydział Pielęgniarstwo....a i można skończyć tylko kursy medyczne....lub Liceum Medyczne....chcesz wyżej np.być przełożona....kończysz studnia....i to na równi z Panami i Paniami lekarzami......

   • 4 1

   • Kończysz studnię.

    • 0 1

  • ?

   A czym jest pielęgniarstwo jak nie dziedziną medyczną na Uniwersytecie Medycznym? Ogrodnictwem czy stolarstwem? Czym tak się Sylwia oburza???

   • 1 0

  • A co się studiuje droga Pani ?Może rolnictwo? żeby Panią uświadomić medycyna to nie tylko wydział lekarski,to tez stomatologia,położnictwo,pielęgniarstwo itp.

   • 0 0

 • (2)

  Ładne brwi, normalne ;)

  • 61 6

  • (1)

   no i owłosione nogi też pewnie są piękne? przestańcie o tym pięknie bo to rzecz gustu np dla innych jest ideałem pani rzecznik rządu .mówcie że nie .

   • 0 4

   • Przecież

    jak ktoś piszę, że ktoś jest piękny, to chyba wiadomo, że pisze w swoim imieniu (czyli MI się podoba/ jest piękna itp) nie trzeba każdego zdania zaczynać od "moim zdaniem"...
    "De gustibus non est disputandum"

    • 0 0

 • Praca pielęgniarki to nie siedzenie z kawą...? (21)

  Zgodzę się z tym w 100 % jednak nie na Polankach i nie na oddziale dla noworodków. Byłam tam dwa razy z moim synkiem i pielęgniarki nie robią nic po za pobraniem krwi i rozdaniem leków, bo już same leki podają rodzice! Pielęgniarki nie kąpią dzieci, nie pielęgnują ich, nie przebierają, nie karmią bo to robi rodzic.... Nie przebierają pościeli, nie sprzątają bo od tego jest salowa...

  • 60 87

  • (1)

   A jak ja byłam z córką, to panie nie miały chwili wytchnienia. Myślę, że wszystko zależy od okresu, na jaki się trafi i ile jest dzieciaczków

   • 49 3

   • No sorki, ale to jest szpital dziecięcy

    Naprawdę rodzice oczekują, że dzieci będą karmione, myte i przebierane przez pielęgniarki kiedy oni są obok??? Zwłaszcza dla małych dzieci już sam pobyt w tym obcym miejscu to stres i jak najbardziej wskazanym jest aby, o ile to tylko możliwe, opiekowali się nimi rodzice. Pielęgniarki powinny wykonywać jedynie czynności, których oni nie są w stanie zrobić lub to co rodzice ale wtedy kiedy ich nie ma w szpitalu.

    • 19 1

  • Położna (5)

   Po to rodzic może zostać z dzieckiem, aby je pielęgnować, szpital leczy- pozdrawiam Panią Pielęgniarkę

   • 42 7

   • pięlęgnować jak sama nazwa wskazuje powinna pielęgniarka... (4)

    leczy lekarz, rodzic towarzyszy dziecku

    • 25 23

    • Lekarz zleca leczenie: (3)

     Leki podaje pielęgniarka:dozylnie,domiesniowo itd.

     • 20 1

     • czyli leczy lekarz pielęgniarka wykonuje polecenia (2)

      tak jak dyrektor jest szefem a sekretarka pomagierem

      • 6 5

      • Polecenia? (1)

       Pielęgniarstwo to samodzielny zawód, a nie pomocniczy!
       Jak już to realizuje skierowania, wykonuje zlecenia/zalecenia.

       • 8 4

       • czyli niesamodzielny

        • 3 5

  • Chyba jednak trochę przesadzasz, moja zona także była z maluchem w tym szpitalu ale mogła sobie na to pozwolić nie musiała pracować natomiast było wiele dzieci których rodzice nie mogli sobie pozwolić na to by spędzać czas z swoimi pociechami. Myślisz ze w takich przypadkach dzieciaki, często maluszki same się przebrały, wykąpały czy nakarmiły?? Ja bym się z tymi paniami nie zamienił.

   • 46 4

  • To przyjzyj sie lepiej. Piszesz bzdury

   • 5 2

  • To przyjzyj sie lepiej. Piszesz bzdury

   • 1 1

  • ma się uczyć

   rodzic pod okiem pielęgniarki !

   • 5 1

  • Sprostowanie

   Droga pani neonatologia to oddział wcześniaków. I tam raczej rodzice sami leków nie podają i nie kąpią dzieci w inkubatorach :) prosze nie krytykowac bo to niepotrzebne. Pozdrawiam

   • 40 2

  • A jak rodzic ma sie inaczej nauczyć opieki nad noworodkiem jak będzie tylko stał obok a na neonatologii to już one mają co robić te dzieci mikrusie wiecej kabli niz tego dziecka inkubatory pompy a nawet respiratory

   • 15 1

  • Szczera prawda

   • 2 2

  • (2)

   Nic po zatem że pobierają krew i podają leki nie salowa przebiera pościel nie salowa zanosi probowki z krwią
   nie salowa sprzata tylko są teraz sprzątaczki tak się mówi o stalowych

   • 2 5

   • Poza tym

    • 0 0

   • Sprzątaczka??!!!

    Ja sobie wypraszam! Pracuję jako konserwatorka powierzchni płaskich! Dorabiam sobie na krzywych - lepiej płacą.

    • 0 0

  • Prawda

   Tez tam byłem i wiem, że to prawda. Niestety, żeby pięknie wyglądać i pachnieć do obiektywu nie można się przepracowywać.

   • 5 6

  • Kłamczucha

   "Praca pielęgniarki to nie jest siedzenie z kawą w pokoju socjalnym. Na dyżurze spala się " hahahahaha co za stek bzdur. Tez tam bylam z synkiem i wlasnie to robia w nocy,spanie pod kocem na fotelu.przychodza tylko podlaczyc lek dozylnie , ewentualnie dac leki,ale sa zadowolone gdy robi to mama dziecka.

   • 5 12

  • Szok.

   Bzdury!!!!!

   • 0 0

 • nie jestem wychudzoną modelką? Zdjecie w bieliznie pokazuje ze jest bardzo chuda . (7)

  Wygląda jak płaskie chude modelki .

  • 63 53

  • (6)

   Raczej Ty jesteś gruba i myślisz że to norma

   • 26 30

   • Może jestem gruba ale nie mam 11 letniego syna w wieku 29 lat (5)

    • 23 37

    • Może dlatego nie masz

     że jesteś gruba? Co Cię to obchodzi? Piękna kobieta ma pracę, rodzinę i jeszcze realizuje marzenia. Zazdrosna?

     • 44 17

    • A ile powinna mieć lat?
     30?
     40?
     Napisz i uzasadnij dlaczego dzido

     • 15 13

    • I tu widac że wczesne macierzyństwo służy figurze (2)

     Te co rodzą po 30.to później cialo mają jak smoczyce czy maciory

     • 8 23

     • W wieku 35 lat urodziłam bliźniaki

      w pasie 70 cm przy wzroście 175. Więc panie Bosman zapnij pan płaszcz!

      • 19 1

     • Odezwał się Knur Wielki.

      Taki z ciebie bosman jak ze mnie baletnica

      • 8 1

 • Brawo dla dziewczyny!

  Pomaga dzieciom i pracuje na emeryturę jako modelka!

  • 63 13

 • Dobry makijaż to minimum połowa sukcesu. (3)

  Kurteczka, szkoda że (już) nie jestem noworodkiem....

  • 43 6

  • (2)

   Psychicznie jesteś

   • 2 8

   • zonk (1)

    Psychicznie to mnie nie ma.

    • 4 0

    • ja tez bywam ale żatko

     Też tak chcem!!!

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne konsultacje psychologa z zakresu zaburzeń lękowych

konsultacje

Warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków

169 zł
spotkanie, warsztaty

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Najczęściej czytane