• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto może wstrzyknąć botoks?

Piotr Kallalas
16 lipca 2022, godz. 09:00 
Najczęściej zabiegów medycyny estetycznej podejmują się dermatolodzy, chirurdzy, ale także interniści czy anestezjolodzy. Najczęściej zabiegów medycyny estetycznej podejmują się dermatolodzy, chirurdzy, ale także interniści czy anestezjolodzy.

- Jeśli lekarz podczas procedur medycyny estetycznej popełni błąd, to pacjent ma możliwość udania się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej - każdy specjalista jest też ubezpieczony od takich zdarzeń. W sytuacji, kiedy kosmetolog podejmuje takie działanie, nie ma praktycznie żadnych możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności - pozostaje skarga cywilna - mówi dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.Czy zdecydował(a)byś się na zabieg medycyny estetycznej u kosmetologa?

W tym roku coraz częściej w mediach pojawia się temat określany jako "spór kosmetologów z lekarzami". Dyskusja dotycząca prób wykonywania zabiegów medycyny estetycznej przez pracowników niemedycznych trwa jednak od wielu lat. 

Dr Andrzej Ignaciuk: Nie jest to na pewno nowe zagadnienie. W ostatnim czasie obserwujemy rzeczywiście większą liczbę powikłań, z drugiej strony pojawiają się też zapowiedzi dotyczące systemowego uregulowania tej kwestii. Wszystko sprowadza się do tego, że środowisko kosmetologiczne chciałoby mieć możliwość wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, w których dochodzi do ingerencji w nasz organizm - począwszy od przerwania ciągłości skóry, po wpływ na organizm bez jej przerywania np. w kwestii ultradźwięków.

Problem jest bardzo poważny, bowiem kosmetolog jest zawodem niemedycznym i w toku nauczania poznaje pewne elementy związane z zabiegami medycyny estetycznej, ale nie jest na pewno upoważniony do ich wykonywania. Warto również podkreślić, że zabiegi, nawet wiążąc je z estetyką, jednak w wielu przypadkach są wykonywane jako efekt problemów zdrowotnych. 

Jakie zabiegi kosmetyczne są teraz najbardziej popularne?Co mówi prawo w tej sytuacji?

Jest to po prostu nielegalna praktyka. Powtórzę raz jeszcze, wszystko to, co wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, w tym między innymi aplikacja preparatów, stosowanie urządzeń, ultradźwięków i innych sprzętów czy procedur musi być realizowane przez lekarza, który po pierwsze stawia diagnozę, dokładnie wie, jakie są konsekwencje tych działań i wie jak reagować na ewentualne działania uboczne lub wykonać zabieg, aby do nich nie doprowadzić. Wydaje mi się, że środowisku kosmetologicznemu w pewnym momencie ktoś obiecał, że będzie zajmować się medycyną estetyczną i zostało wprowadzone w błąd. 

Czy środowisko lekarskie również w tej sprawie ma sobie coś do zarzucenia? 

Niestety zdarza się, że przedstawiciele środowiska medycznego biorą udział w szkoleniach kosmetologów i wydają certyfikaty, które jednak nie mają żadnej wartości prawnej. Jest to niebezpieczne i staramy się temu przeciwdziałać. Nie bez kozery Naczelna Izba Lekarska wystąpiła z wnioskiem, aby w ustawie o zawodzie lekarza wprowadzono pojęcie, które kwalifikuje konkretne procedury jako zabieg medyczny. W tym koszyku są również zabiegi medyczne, których celem jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta. Kolejnym grzechem medyków jest traktowanie medycyny estetycznej w kategorii "zabiegów lunchowych", co również jest bardzo niebezpieczne.

Salony kosmetyczne w Trójmieście - znajdź swojego ekspertaJak rozumiem, kosmetolodzy niekiedy decydują się na wykonanie takiego zabiegu?

Jest niestety wiele takich przypadków. Postawmy sprawę jasno. Jeśli lekarz podczas procedur medycyny estetycznej popełni błąd, to pacjent ma możliwość udania się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej - każdy specjalista jest też ubezpieczony od takich zdarzeń. W sytuacji, kiedy kosmetolog podejmuje takie działanie, nie ma praktycznie żadnych możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności - pozostaje skarga cywilna. Część pacjentów wstydzi się faktu, że coś poszło nie tak i nie wraca do kosmetologa. Pacjenci udają się do lekarzy - trochę za późno, ale oczywiście słusznie. To wszystko powoduje, że ci, którzy wykonują zabiegi w sposób nieuprawniony nie dość, że często są bezkarni, to jeszcze często nie są świadomi szkód, które wyrządzili. 

Jakie są to szkody?

Niektóre są tylko kłopotliwe, inne wręcz tragiczne, natomiast gama jest bardzo szeroka. Wystarczy opowiedzieć o pacjentce, która miała toksynę botulinową na pasma na szyi i obecnie od kilku miesięcy ma problemy z połykaniem. Może dochodzić do zaostrzenia procesów chorobowych, wystąpienia infekcji na skórze, w tkankach miękkich, ubytków w skórze z powodu braku dopływu krwi, zatorów naczyń na skutek złego podania, co może też wiązać się ze ślepotą. Takie stany grożą trwałą utratą zdrowia, a przy braku leczenia, śmiercią. Konsekwencje zdrowotne są najgorsze, jednak często efekt estetyczny jest żaden lub wręcz niewłaściwy np. brak symetrii. Innym problemem jest fakt, że przy stosowaniu tego typu zabiegów przez osoby bez wykształcenia medycznego, może dojść do zakamuflowania problemów natury nowotworowej. 

Luksusowe zabiegi na twarz. Co wybrać?Czy problem się nasila?

Mam wrażenie, że się nasila. Wszystkie wyższe szkoły kosmetologiczne wypuszczają setki, o ile nie tysiące absolwentów legitymujących się tytułem magistra. Rynek natomiast nie jest z gumy, nie służą temu też media, które trywializują omawiany problem. 

Czytaj też: Pielęgnacja twarzy w zależności od wieku. Jak powinny dbać o nią 40-latki i 50-latki?

Dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Wspomniał pan o próbach uregulowania tych kwestii, czy miały one charakter systemowy?

W pewnym momencie pojawiły się informacje, że sprawą zajmie się komisja sejmowa. Ministerstwo Zdrowia podjęło stanowisko, że nie będzie zajmować się kosmetologią, bo nie należy do sektora medycznego. Z kolei samorząd lekarski wydał decyzję, że szkolenie "nielekarzy" w tym zakresie stanowi wykroczenie. Zarzuca nam się, że chcemy zawłaszczyć rynek w celach finansowych, ale nikt nie broni kosmetologom pójścia na medycynę i wykonywania zabiegów w sposób legalny.

Zmarszczki mimiczne. Polubić je czy z nimi walczyć?Czy istnieje specjalizacja z medycyny estetycznej?

Nie. Najczęściej zabiegów medycyny estetycznej podejmują się dermatolodzy, chirurdzy, ale także interniści czy anestezjolodzy. Bardzo ważne jest uzyskanie wykształcenia dodatkowego. Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej od 20 lat kształci lekarzy w cyklu 3 lat. Ta kwestia również powinna być uregulowana - zabiegu nie powinien podejmować się bowiem lekarz od razu po dyplomie i bez doświadczenia. To co jest bardzo istotne - pacjenci wykonujący zabiegi u lekarzy raczej nie trafiają do klinik z powikłaniami. Jest to rzadkość, co również przekłada się na poprawę dostępności opieki medycznej. 

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne konsultacje psychologiczne

konsultacje

Lata dwudzieste, lata trzydzieste

pop, warsztaty, konsultacje

Jak skrócić czas porodu

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Najczęściej czytane