Wiadomości

stat

Jazda konna i spacery na problemy z sercem. Pilotażowy program UCK i Lasów Państwowych

Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych po epizodach kardiologicznych. Jako że wielu osobom brakuje silnej woli, aby ćwiczyć systematycznie, UCK i RDLP przygotowały dodatkową zachętę - ci, którzy ćwiczą przynajmniej trzy razy w tygodniu, na kolejny trening byli zabierani do lasu na zajęcia z jazdy konnej bądź nordic walking. Pilotażowa edycja "Las dla serca, serce dla lasu" właśnie się zakończyła, ale dyrekcja szpitala, zachwycona efektami, zamierza kontynuować program.Czy jeździłeś kiedyś na koniu?

tak 65%
nie, ale chętnie spróbuję 22%
nie i nie zamierzam 13%
zakończona Łącznie głosów: 244
Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych po zawale serca, dekompensacji niewydolności serca, po operacjach kardiochirurgicznych, wszczepieniu stymulatora, kardiowertera-defibrylatora czy innych urządzeń wszczepialnych. W procesie rehabilitacji przewidziane są systematyczne ćwiczenia fizyczne wykonywane przez chorych w warunkach domowych. Niestety determinacja pacjentów w wykonywaniu terapii jest nierzadko niewystarczająca. W efekcie skuteczność terapii jest zdecydowanie zbyt niska, co powoduje, że nie są osiągane efekty terapeutyczne i wydłuża się okres rekonwalescencji pacjentów.

Podczas spotkania kończącego pilotaż, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele RDLP i UCK, Jerzy Ożga zademonstrował, jak uległe potrafią być konie i opowiedział o swoich sukcesach hipoterapeutycznych.
Podczas spotkania kończącego pilotaż, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele RDLP i UCK, Jerzy Ożga zademonstrował, jak uległe potrafią być konie i opowiedział o swoich sukcesach hipoterapeutycznych. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Rehabilitacja, która poszerza horyzontyO czym myśli chory po zawale? Z pewnością nie o tym, aby pierwszy raz w życiu wsiąść na konia i galopować po plaży. Zdaniem organizatorów programu "Las dla serca, serce dla lasu" to wielki błąd, bo rekonwalescencja wcale nie musi być drogą przez mękę. Przekonali się o tym uczestnicy programu, którzy nie tylko mieli okazję spędzić czas w urokliwym miejscu, ale także poszerzyć grono znajomych.

- Winston Churchill powiedział, że jest coś takiego w zewnętrzności konia, co stanowi istotę dobra dla wnętrza człowieka. Są dzisiaj z nami osoby, które przeszły przez ten program i to one są najlepszym dowodem na prawdziwość tych słów - mówi dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK, inicjator programu. - Tu nie chodzi wyłącznie o podziwianie pięknych widoków czy ruch na świeżym powietrzu. Kontakt z końmi pozwolił tym ludziom niejednokrotnie na przełamywanie własnych barier oraz pokazał, że choroba nie musi oznaczać końca. Przeciwnie - może okazać się początkiem zupełnie nowej, interesującej przygody, której większość z uczestników prawdopodobnie nigdy nie miałaby okazji przeżyć. Bo który z pacjentów po zawale ma w planach jazdę konną po lesie czy galop po plaży? Myślę, że przydałaby się zmiana podejścia do rehabilitacji, która nie jest ratowaniem, a otwieraniem się na zupełnie nowe możliwości. A to wszystko dzięki kontaktowi z naszymi cudownymi czworonogami - zaznacza.
Uczestnicy projektu przyznali, że najtrudniejsze było pokonanie lęku przed jazdą konną. Wystarczyła jednak chwila kontaktu ze zwierzętami, aby obawy ustąpiły.

- Dzięki temu, że potrafimy właściwie obchodzić się z naszymi końmi, są bardzo łagodne i możemy z pełną świadomością wsadzać na ich grzbiety chorych z rozmaitymi niepełnosprawnościami - zapewnia Jerzy Ożga, właściciel ośrodka Buffalo Bill, w których realizowano program "Las dla serca, serce dla lasu". - Kiedyś byłem zwyczajnym trenerem, nie odróżniałem się niczym od innych. Nie zwracałem uwagi na żadne aspekty społeczne. Dzięki wspaniałym ludziom, jacy pracują w RDLP, UCK czy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, dzięki zaufaniu, jakim nas obdarzyli, możemy realizować projekty tak unikatowe w skali kraju. Bo aby przejażdżki na koniach po lesie mogły się odbywać, niezbędna była zgoda zarządcy terenu. Bez niej projekt nie doszedłby do skutku - podkreśla.
Kardiolodzy do programu podeszli bardzo entuzjastycznie:

- Z punktu widzenia kardiologii w trakcie rehabilitacji istotne jest angażowanie dużych grup mięśni - komentuje prof. Grzegorz Raczak, kierownik Klinicznego Centrum Kardiologii UCK. - Jazda konna w pięknych okolicznościach przyrody to działanie eleganckie i prozdrowotne. Warto dodać, że każda regularna, prawidłowo wykonywana tzw. wytrzymałościowa aktywność fizyczna, np. nordic walking, wydłuża życie - przekonuje.
Zajęcia z jazdy konnej i nordic walking to nagroda za systematyczną pracę - warunkiem wzięcia udziału w treningu terenowym było przeprowadzenie trzech udokumentowanych zdalnym monitoringiem treningów domowych.
Zajęcia z jazdy konnej i nordic walking to nagroda za systematyczną pracę - warunkiem wzięcia udziału w treningu terenowym było przeprowadzenie trzech udokumentowanych zdalnym monitoringiem treningów domowych. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Jazda konna nagrodą za systematyczną pracęKwalifikacja chorych do uczestnictwa w projekcie odbywa się w Klinice Rehabilitacji UCK i polega na wykonaniu m.in. badania lekarskiego, EKG i testu wysiłkowego. W pilotażowej edycji wzięło udział dziewięć osób - z chorobą wieńcową, po zawale mięśnia serca, po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora, z niewydolnością serca oraz z nadciśnieniem tętniczym.

Cykl treningowy, w którym uczestniczyli pacjenci, składał się z 24 treningów, z czego co czwarty trening miał miejsce w terenie. Na malowniczej trasie, przygotowanej specjalnie w tym celu przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, umieszczono tablice z zestawem ćwiczeń, których pacjenci uczyli się w trakcie pobytu na oddziale rehabilitacji i które mogą powtarzać w warunkach domowych.

Trening składał się z dwóch części: jazdy konnej oraz treningu marszowego typu nordic walking w połączeniu z ćwiczeniami ogólnousprawniającymi i ćwiczeniami mięśni oddechowych, wyuczonymi w Klinice.

- Projekt ten jest innowacyjną inicjatywą UCK, realizowaną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, która służy pacjentom. Pozwala na uruchomienie refundowanego produktu rehabilitacji domowej, która w swoich założeniach powinna się odbywać z inicjatywy samego pacjenta. Myślę, że dla każdego taka forma wspólnego spędzania czasu z innymi osobami jest interesująca, a może nawet inspirująca i motywująca do tego, żeby czekać na ten dzień i aby trenować w domu zgodnie z zasadami rehabilitacji - mówi Stefaniak. - Warunkiem wzięcia udziału w treningu terenowym było przeprowadzenie trzech udokumentowanych zdalnym monitoringiem treningów domowych. Okazało się, że motywacja w postaci spacerów oraz jazdy konnej w lesie była na tyle duża, że pacjenci wykonywali regularne treningi w domu. Nie bez znaczenia jest również fakt tworzenia się grupy osób z podobnymi problemami zdrowotnymi, która wspiera się wzajemnie oraz motywuje do podejmowania ćwiczeń.
- Rehabilitacja kardiologiczna przy zastosowaniu nowatorskich metod, sprzętu diagnostycznego, koni oraz lasu to z pewnością nowy etap, a tym samym sposób korzystania w przyszłości z drogocennego wpływu lasu na nasze zdrowie. Jest to w mojej ocenie pionierska inicjatywa. Wnioski, doświadczenia oraz ich efekty mogą stać się inspiracją dla innych, którzy potrafią, tak jak UCK w Gdańsku wraz z leśnikami Nadleśnictwa Elbląg, połączyć te wszystkie elementy w jedno, ciekawe, a co ważniejsze, przynoszące dobre efekty terapeutyczne przedsięwzięcie - dodaje Bartłomiej Obajtek, dyrektor RDLP w Gdańsku.
Podsumowanie Projektu "Las dla serca, serca dla lasu"


  W ramach realizacji projektu Uniwersyteckie Centrum Kliniczne dokonało:
 • merytorycznego opracowania założeń projektu,

 • kwalifikacji merytorycznej pacjentów,

 • przeszkolenia kadry pielęgniarek, fizjoterapeutów i asystentów w zakresie opieki nad pacjentem,

 • zapewniło sprzęt i wsparcie techniczne w zakresie monitoringu zdalnego pacjentów,

 • uruchomiło programu badań naukowych i dokumentację medyczną w zakresie skuteczności rehabilitacji

 • zapewniło dostęp do sprawdzonego ośrodka jeździeckiego z odpowiednio przeszkolonymi końmi w miejscowości Jantar, gmina Stegna,

 • sprawuje nadzór merytoryczny oraz lekarski nad realizacją programu.


 • Zajęcia z jazdy konnej i nordic walking to nagroda za systematyczną pracę - warunkiem wzięcia udziału w treningu terenowym było przeprowadzenie trzech udokumentowanych zdalnym monitoringiem treningów domowych.
  Zajęcia z jazdy konnej i nordic walking to nagroda za systematyczną pracę - warunkiem wzięcia udziału w treningu terenowym było przeprowadzenie trzech udokumentowanych zdalnym monitoringiem treningów domowych. fot. Sylwia Mierzewska/UCK
  Udział RDLP w Gdańsku to:
 • wytyczenie i uporządkowanie szlaku pieszego i konnego w obrębie zasięgu ośrodka pilotażowego,

 • oznaczenie szlaku i uzupełnienie o informacje dotyczące zalecanych ćwiczeń, uporządkowanie terenowych punktów ćwiczeń, przygotowanie podstawowych pomocy ćwiczeniowych (belki, wsporniki),

 • wsparcie w zakresie organizacji transportu pacjentów na ćwiczenia z punktu zbornego,

 • dofinansowanie projektu.

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje