• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wytrwać w zdrowiu przy wielkanocnym stole?

Piotr Kallalas
15 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdy zwrot "spokojnych świąt" nabiera znaczenia
- Dokładnie zaplanuj, co przygotujesz na stół, i niczego więcej nie kupuj. Jedz mniejsze porcje i nie zapomnij do posiłków dodać warzyw - mówi dr Agata Sławin. - Dokładnie zaplanuj, co przygotujesz na stół, i niczego więcej nie kupuj. Jedz mniejsze porcje i nie zapomnij do posiłków dodać warzyw - mówi dr Agata Sławin.

Przy wielkanocnym stole trudno odmówić smakowania potraw, które nasze rodziny pieczołowicie przygotowywały od wielu dni, a zresztą niewielu z nas faktycznie chciałoby się im oprzeć. To niestety często prowadzi do niestrawności i długofalowego obniżenia świątecznego komfortu. Jak przeżyć te święta w zdrowiu?



Czy umiesz zachować umiar przy wielkanocnym stole?

Pół biedy, kiedy wielkanocne śniadanie i następne uczty spędzamy w gronie jednej rodziny. Można wtedy obrać strategię "spróbuję większości, ale małymi porcjami" i starać się w tym wytrwać.

Trudniej jest natomiast, kiedy krążymy między rodzinami, a gospodarze nie wyobrażają sobie, abyśmy czegoś nie posmakowali. Niezależnie jednak od wcześniejszych postanowień Wielkanoc spędzamy zwyczajowo przy stole, a świąteczne potrawy najczęściej są tłuste, z dużą ilością majonezu, mięsa, a następnie wszelkich słodkości: od mazurków, po serniczki i baby.

Czytaj też: Wielkanoc dla aktywnych. Godziny otwarcia obiektów sportowych 16-18 kwietnia

To oznacza nie lada wyzwanie dla naszego układu trawiennego, często nieprzygotowanego na szokową zmianę diety. Całodzienne objadanie się, do tego nierzadko zakrapiane alkoholem, prowadzi do niestrawności, bólu brzucha i innych nieprzyjemnych dolegliwości, które powtarzają się co roku. Nie oszukujmy się, przy kolejnych świętach doświadczenia najczęściej idą w niepamięć i za chwilę popełnimy ten sam świąteczny błąd.

Czytaj też: Gdzie do lekarza w weekendy i święta?

Jak wytrwać przy stole w zdrowiu?



Dr Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej, przygotowała najważniejsze zasady, dzięki którym uda nam się przeżyć święta bez problemów natury żołądkowej, a także bez konieczności szukania najbliższego, czynnego punktu medycznego.

  • Dokładnie zaplanuj, co przygotujesz na stół, i niczego więcej nie kupuj. Jedz mniejsze porcje i nie zapominaj do posiłków dodać warzyw.
  • Gotuj lżej. Jeśli samodzielnie przygotowujesz świąteczne potrawy, użyj jogurtu zamiast śmietany, wybierz zdrowszą odmianę mąki, cukru, majonezu, użyj chudych mięs, a zamiast ciężkiej sałatki zrób lekką surówkę. Jeśli masz dość czasu, zrób ciasta samodzielnie, używając zdrowszych, pewnych składników. Ale przede wszystkim ugotuj i przygotuj mniej niż w poprzednich latach - przecież wszyscy wiemy, jak dużo jedzenia zawsze zostaje i się marnuje...
  • Jedz wolniej. Po kilku kęsach zrób przerwę, daj szansę organizmowi na spokojne trawienie, a współbiesiadnikom na rozmowę.
  • Alkoholu używaj z umiarem. Jest bardzo kaloryczny, dodatkowo zwiększa apetyt, a połączony z tłustymi potrawami może sprowokować ostre zapalenie trzustki lub woreczka żółciowego. A komu się marzą święta w szpitalu?!
  • Odejdź czasem od stołu (im częściej, tym lepiej). Ruch w dowolnej formie jest niezbędny. Jeśli pogoda nie sprzyja długim spacerom, pobaw się z dziećmi, wnukami, domowym zwierzakiem.
  • Schowaj pilota od telewizora. A już na pewno nie włączaj telewizora podczas posiłków - oglądając filmy, zjesz więcej, ruszać będziesz się mniej i nie poświęcisz bliskim czasu, którego tak nam brakuje na co dzień.
  • Nie namawiaj do jedzenia: "Bo tyle jeszcze zostało i kto to zje?!" Sam też nie daj się namówić. Oszczędzanie przez upychanie zapasów w żołądku nikomu się nie opłaca.
  • Pamiętaj o uchodźcach z Ukrainy, którzy przebywają w naszej okolicy. Sprawdź, jak podzielić się z nimi naszymi świątecznymi specjałami.
  • Przygotowałeś za dużo potraw - to, co można, przechowaj w postaci zamrożonej lub przetwórz. A najlepiej podziel się - dowiedz się, gdzie w najbliższej okolicy jest ośrodek pomocy potrzebującym i wybierz się tam na spacer, zabierając jedzenie, którego znowu, mimo corocznych obietnic, zrobiłaś/zrobiłeś za dużo.
  • Nie daj się nabrać - reklamy przekonują nas, że jeśli zażyjemy cudowny środek na trawienie, zgagę, wzdęcia, zaparcie i inne takie dolegliwości, to żadne obżarstwo nam niestraszne, a my pozostaniemy szczupli i zdrowi. Pamiętajmy, że wiele z tych preparatów jest sporządzonych na bazie różnych ziół, które tworzą niekorzystne połączenia w naszym organizmie z lekami na: nadciśnienie, serce, cukrzycę. Mogą też zmieniać skuteczność leków wpływających na krzepliwość krwi. Zioła są zdrowe, ale nie każdy może korzystać ze wszystkich! Poza tym większość z tych preparatów to suplementy diety, co oznacza, że nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom farmaceutycznym, jak lekarstwa, i nie możemy być pewni, że skład podany na opakowaniu odzwierciedla rzeczywistą zawartość składnika w pojedynczej tabletce czy kapsułce.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane