• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?

Monika Bielkiewicz
23 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Trądzik, nieważne czy młodzieńczy czy dorosły nie znosi dwóch rzeczy: promieni UV oraz wyciskania zmian i krostek. Trądzik, nieważne czy młodzieńczy czy dorosły nie znosi dwóch rzeczy: promieni UV oraz wyciskania zmian i krostek.

Nie jesteś już nastolatką, a wciąż zmagasz się z trądzikiem? Nic dziwnego, to najczęściej występująca choroba skóry na świecie. Niestety, coraz częściej dotyczy osób po 30. roku życia. Zwykle całkowite wyleczenie trądziku u dorosłych jest długotrwałą terapią, ale można się z nim pożegnać na zawsze.



Trądzik pospolity (z ang. acne vulgaris) jest kojarzony najczęściej z okresem dojrzewania. Dlaczego zmagamy się z tym problemem pomimo starszego wieku? I czy można z nim skutecznie walczyć? Tak, jednak warunkiem sukcesu jest przestrzeganie zasad i pomoc fachowca - dermatologa.

Skóra na celowniku



Za główną przyczynę trądziku u dorosłcyh do tej pory uznawano zmiany hormonalne, ale to nie jedyny powód.

- Powodów pojawienia się trądziku u osób dorosłych może być wiele - najczęściej są to zaburzenia hormonalne, ale również stres, niezdrowy tryb życia, niewłaściwa dieta oraz czynniki genetyczne - wymienia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica.
U dorosłych trądzik objawia się pojedynczymi zmianami na skórze - krosty są umiejscowione dość głęboko, nie da się ich wycisnąć, a przy tym są bolesne w dotyku. Dodatkowo trądzik osób dorosłych w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego przebiega powoli i zwykle występuje z łagodną lub średnio nasiloną intensywnością. Jego najczęstsza postać to zmiany zlokalizowane na brodzie, linii żuchwy i na szyi (to tzw. strefa U) - w odróżnieniu od trądziku młodzieńczego gdzie zmiany pojawiają się głównie w tzw. strefie T (czoło, nos, broda).

Aż 50% kobiet powyżej 25. roku życia ma problemy z niedoskonałościami skórnymi
Dermatolog dr Ewa Chlebus wyjaśnia, że zmiany trądzikowe pojawiają się również bardzo często po odstawieniu hormonalnej terapii antykoncepcyjnej, średnio w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Choroba rozwija się wówczas lawinowo - co miesiąc zmian na twarzy jest więcej. U niektórych osób po 25. roku życia cera tłusta, trądzikowa zmienia się we wrażliwą - mamy później do czynienia z trądzikiem kosmetycznym, czyli wywołanym między innymi przez zbyt agresywne środki myjące. Powodują one uszkodzenie bariery lipidowej - a gdy ta staje się nieszczelna, jest znacznie bardziej podatna na podrażnienia i uczulenia. Do pojawienia się zmian przyczyniają się również źle dobrane kosmetyki do makijażu - to głównie mocno kryjące podkłady i korektory, które blokują ujścia gruczołów łojowych.

- Osobom, które zaczęły obserwować u siebie takie zmiany, zalecam jak najszybszą konsultację z dermatologiem - radzi dr n. med. Igor Michajłowski. - W takiej sytuacji potrzebna jest szybka i trafna diagnostyka - niektórzy pacjenci mylą trądzik pospolity z trądzikiem różowatym, który pojawia się właśnie wyłącznie wśród osób dorosłych. Doświadczony dermatolog jest w stanie rozpoznać te dwie choroby gołym okiem. Szybka diagnostyka to szybkie wdrożenie leczenia, które zapobiegnie postępowaniu trądziku. Najważniejsze, że trądzik u osób dorosłych można skutecznie leczyć - przekonuje ekspert.

Pielęgnacja z głową



Postępowanie w przypadku walki z trądzikiem u dorosłych zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych i ich historii, powinno być zawsze dobierane dopiero po wywiadzie z lekarzem dermatologiem. Do metod leczenia zaliczyć możemy: miejscowe stosowanie retinoidów oraz doustne leczenie izotretoiną i antybiotykami.

- W zależności od nasilenia objawów oraz reakcji na stosowane preparaty, można wdrożyć zarówno leki stosowane miejscowo, od nich najczęściej zaczyna się kurację lub leki ogólnoustrojowe - mówi dr n. med. Igor Michajłowski.
Warto wiedzieć, że terapia przeciwtrądzikowa nie działa po pierwszym zastosowaniu, należy się zatem uzbroić w cierpliwość. W zależności od osoby i od rodzaju trądziku, znaczne polepszenie pojawia się na ogół po czterech do sześciu tygodni.

- Wspomagająco w walce z trądzikiem wieku dorosłego, ale też w celu zniwelowania przebarwień i blizn dermatolog może zalecić wykonanie zabiegów kosmetologicznych - mówi Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - Najczęściej są to zabiegi oczyszczające oraz peelingi kwasowe. Odpowiednio dobrany peeling może skutecznie oczyścić skórę, uregulować wydzielanie sebum, a także zniwelować blizny i przebarwienia. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegów nie stosuje się w przypadku aktywnych zmian zapalnych - dodaje ekspertka.
  • Eco krem na dzień o działaniu matującym, z organiczną szarotką, redukujący niedoskonałości, Lirene 26,99 zł
  • Kremowa kuracja antytrądzikowa z kwasem salicylowym, Bandi 39 zł
  • Krem przeciw zaskórnikom COMEDO ACNE, Pharmaceris 34,40 zł
  • Skoncentrowana ampułka antytrądzikowa, Bandi 45 zł
  • Krem ochronny SPF50+ Medi Acne Protect dla skóry trądzikowej, mieszanej  tłustej, Pharmaceris S  40 zł
  • Krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc, Pharmaceris T 52,90 zł
  • Olejek z drzewa herbacianego do stosowania na dzień, The Body Shop 69,90 zł
  • Krem Normaderm Phytosolution o podwójnym działaniu -  redukuje niedoskonałości oraz nawilża i regeneruje skórę, VICHY 94,99 zł
  • Prebiotyczny krem normalizujący z awokado i kiwi, Bielenda 19,99 zł
  • Emulsja Triacneal EXPERT na uporczywe niedoskonałości i ślady potrądzikowe, Avene 57,90 zł
  • Koncentrat Cleanance na niedoskonałości, Avene ok. 73 zł

Czysto znaczy zdrowo



Przestrzegany i zalecony przez dermatologa program leczenia to tylko połowa sukcesu w walce o zdrową i czystą skórę. Niezwykle ważna jest również jej właściwa pielęgnacja. Powinna być ona wielowymiarowa: używane preparaty kosmetyczne powinny zawierać kilka istotnych składników. Pierwsze to składniki nawilżające skórę poddaną kuracji dermatologicznej. Drugie to składniki redukujące niedoskonałości poprzez działanie zmniejszające wydzielanie sebum, działanie złuszczające, działanie ograniczające rozwój bakterii. Trzecia grupa to składniki kojące i łagodzące podrażnioną skórę.

- Ważne, aby preparaty te zawierały wysoką koncentrację naturalnych składników aktywnych, które będą działać przeciwzapalnie, będą przyśpieszać gojenie się zmian oraz będą regulować pracę gruczołów łojowych - mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta kosmetyków naturalnych. - Bardzo często zapomina się, że taki kosmetyk powinien też nawilżać skórę, ponieważ przesuszona cera w reakcji obronnej produkuje jeszcze więcej sebum. Taki preparat musi mieć również lekką konsystencję. Takie kosmetyki sprawdzą się również w pielęgnacji cery po zakończonym leczeniu, w celu podtrzymania rezultatów - dodaje ekspert.
  • W walce z niedoskonałości niezastąpione są maski o działaniu oczyszczającym, regulującym i antybakteryjnym.
  • Seboregulująca maska normalizująca na płachcie Eco Power, Lirene 17,84 zł
  • Maska w płacie na niedoskonałości, 100%pure, 26,99 zł
  • Maska jajeczna zwężająca pory, Skinfood 59,90 zł
  • Maska na noc z olejkiem z drzewa herbacianego, The Body Shop 79,90 zł
  • Płatki oczyszczające do cery z niedoskonałościami, Arbonne 184 zł
  • Maska oczyszczająca do skóry problematycznej z siarką i tlenkiem cynku, Mario Badescu 89 zł
  • Prebiotyczna maska normalizująca z awokado i kiwi, Bielenda 9,99 zł
W codziennej pielęgnacji należy stosować łagodne środki oczyszczające, które nie podrażniają skóry i nie zmieniają struktury lipidów płaszcza hydrolipidowego oraz warstwy rogowej. Ważny jest demakijaż oraz oczyszczanie skóry wieczorem nawet wtedy, gdy nie używamy kosmetyków do makijażu - ma za zadanie usunięcie zabrudzeń, zanieczyszczających cząstek oraz wszystkiego, co osadza się na skórze w ciągu dnia. Jeżeli stosujemy preparaty dermatologiczne do miejscowego stosowania albo doustne środki wysuszające, należy codziennie stosować dodatkowe środki do pielęgnacji dopasowane do skóry mieszanej lub tłustej w celu prawidłowego nawilżenia.

  • W codziennej pielęgnacji należy stosować łagodne środki oczyszczające, które nie podrażniają skóry i nie zmieniają struktury lipidów płaszcza hydrolipidowego oraz warstwy rogowej.
  • Żel seboregulujący do cery trądzikowej, AA 18 zł
  • Oczyszczający płyn bakteriostatyczny, Pharmaceris 31,50 zł
  • Mgiełka Serozinc wzbogacona o cynk, o działaniu regulującym sebum i właściwościach matujących, La Roche Posay  32,99 zł
  • Woda micelarna do skóry trądzikowej, Bioderma 59,99 zł
  • Żel do mycia dla cery trądzikowej i problematycznej, Tony Moly 65,90 zł
  • Aktywny żel do mycia twarzy dla skóry tłustej i trądzikowej Purritin, Iwostin 23,50 zł
  • Tonik wysuszający z dodatkiem siarki, kwasu salicylowego, cynku, kalaminy i kamfory, Mario Badescu 85 zł
  • Płyn micelarny Purritin, Iwostin 24 zł
  • Kremowa pianka do mycia twarzy (matująca) z awokado i kiwi, Bielenda 14,79 zł
  • Tonik oczyszczający - zwęża pory, matuje, wygładza nierówności, VICHY ok. 40 zł

Tylko dobre nawyki



Trądzik, nieważne czy młodzieńczy czy u dorosłych nie znosi dwóch rzeczy: promieni UV oraz wyciskania zmian i krostek. Słońce co prawda początkowo wysusza niedoskonałości (to działanie przeciwzapalne), ale pod wpływem działania słońca w długim okresie stan zmian skórnych ulega pogorszeniu przyczyniając się do pogrubiania się warstwy rogowej i ułatwiając zatrzymanie komórek i sebum w mieszku włosowym.

Wyjazd w ciepłe kraje? Niezbędna jest ochrona - i w czasie urlopu i po powrocie z niego należy regularnie chronić skórę za pomocą specjalnych filtrów SPF 30. Tu sprawdzą się nietłuste spraye lub fluidy przeznaczone dla skóry tłustej i trądzikowej. Jeżeli chodzi o samodzielnie usuwanie zmian na skórze, szacuje się, że u zdecydowanej większości chorych osób (nawet do 90%) występują przebarwienia pozapalne powstałe w wyniku prób wyciskania zmian zapalnych. Dlaczego nie należy tego robić? Im bardziej wyciska się wypryski, tym bardziej pogarsza się ich stan zapalny (zwiększa się ilość czerwonych krost), bardziej mogą stać się one zaognione (to te czerwone krosty zakończone ropą) i wreszcie - wzrasta ryzyko pojawienia się szpecących blizn, których bardzo trudno się potem pozbyć.

Miejsca

Opinie (35) 8 zablokowanych

  • Jak się różowisz to..

    Jeżeli ma się różową skórę to brzmi z trocha jak trądzik różowaty i wtedy najlepiej iść do dermatologa. Wiem, ze teraz jest jak jest ale nawet bez recepty acnerose ostatnio mi polecił i się sprawdza więc tym się leczę.

    • 0 0

  • Na takie zmiany skórne mnie pomagało mycie mydłem leczniczym Aleppo Szamir, to mydło z olejem laurowym

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane