• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak mieć piękną i zdrową opaleniznę?

Monika Bielkiewicz
23 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Piękna opalenizna to ta, która powstała w odpowiednich warunkach: stopniowo i z właściwą ochroną przeciwsłoneczną. Piękna opalenizna to ta, która powstała w odpowiednich warunkach: stopniowo i z właściwą ochroną przeciwsłoneczną.

Kiedy będzie gorąco i słonecznie? Upały zbliżają się do nas wielkimi krokami. Przed nami urlopy, wylegiwanie się na plaży i sporty wodne. Niezależnie od miejsca, w które się wybierasz, pamiętaj, aby chronić się przed słońcem. Jak mieć piękną i zdrową opaleniznę? Nie chcesz przykrych pamiątek po wizycie na plaży? Zadbaj o odpowiednią ochronę skóry.



Jak opalasz się najczęściej?

Piękna opalenizna nadaje skórze młodszy i atrakcyjniejszy wygląd, dzięki niej ciało wygląda na smuklejsze i zdrowsze. Między bajki włóż opowieści, że stosując filtry w ogóle się nie opalisz! Pamiętaj, że stosowanie kremów z filtrem nie oznacza braku opalenizny, lecz wydłuża czas, który możemy spędzić na słońcu, nie narażając się na oparzenia.

- Za kolor naszej skóry odpowiada barwnik melanina, która obecna jest w komórkach zwanych melanocytami - wyjaśnia Katarzyna Tyborowska z Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków firmy ZIAJA. - Formowanie melaniny w skórze zachodzi z udziałem tyrozyny. Tyrozyna pod wpływem światła tworzy w melanocytach melaninę. Melanina występuje w dwóch formach: eumelaniny i feomelaniny. Eumelanina odpowiada za kolor czarno-brązowy i występuje w przewadze u osób o ciemniej karnacji. Feomelanina ma kolor czerwono-żółty występuje u osób z jasną karnacją. Fakt, że melanina pojawia się w skórze pod wpływem słońca, jest mechanizmem obronnym skóry. Im więcej melaniny, tym skóra jest lepiej chroniona przed promieniowaniem UV - wyjaśnia ekspertka.
Opalenizna bez słońca. Jaki samoopalacz wybrać? Opalenizna bez słońca. Jaki samoopalacz wybrać?

Błędem jest myślenie, że im więcej czasu spędzimy na słońcu, tym szybciej na skórze pojawi się piękna, brązowa opalenizna.

Jak bezpiecznie opalić twarz? Opalanie twarzy bez zmarszczek i przebarwień



Potrzebujemy promieni słonecznych i witaminy D, ale słońce czyni prawdziwe spustoszenie w skórze. Skóra twarzy jest cienka i wyjątkowo wrażliwa, z tego właśnie powodu twarz opala się szybko i mocno. Dermatolodzy odradzają opalanie twarzy, ale jeżeli już musimy, róbmy to z głową. Twarz należy regularnie i odpowiednio zabezpieczać przed ekspozycją słoneczną odpowiednimi kosmetykami z filtrem o wartości min. SPF 30. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry - korzystanie ze słońca i brak odpowiedniej ochrony odpowiada za powstawanie zmarszczek, ale także przebarwień i popękanych naczynek.

Na ratunek skórze po opalaniu. Jakie kosmetyki i zabiegi stosować? Na ratunek skórze po opalaniu. Jakie kosmetyki i zabiegi stosować?

  • Chcesz bezpiecznie opalić twarz? Odpowiednio ją nawilżaj i stosuj preparaty z filtrami UV - minimum SPF 30.
  • Ochronny krem do twarzy SPF 50 Bikini Soft Touch, Bielenda 14,99 zł
  • Ultra lekki niewidoczny fluid do twarzy SPF 50+, Iwostin 43,99 zł
  • Lekki filtr mineralny w postaci kremu BROAD-SPECTRUM SPF 50, ZO SKIN HEALTH by ZEIN OBAGI, 280 zł
  • Krem ochronny do twarzy SPF 50 aloes z wodą termalną, Farmona 18,50 zł
  • Nawilżający krem łagodzący SPF 50, Lirene 24,99 zł
  • Ochronne mleczko do opalania intensywnie nawilżające, DAX Sun 45,99 zł
  • Ochronny krem do twarzy SPF50 z linii Sun Care, Soraya 16,99 zł
  • Codzienna emulsja ochronna do twarzy Sensi Protect, Pharmaceris 45,90 zł
  • Krem do twarzy Calm Protect SPF 30, YASUMI 49 zł
  • Kuracja ochronna UVA+UVB przeciwzmarszczkowy krem do twarzy, ZIAJA 21 zł
  • Wodoodporna emulsja do opalania 50+ Sopot Sun, ZIAJA 29,14 zł
  • Ochronna emulsja do twarzy z aloesem SPF 50, Lirene 25,99 zł
- Pozwolę sobie podkreślić, że promieniowanie słoneczna uszkadza DNA komórek i przyspiesza procesy starzenia się skóry, więc umiar jest tu kluczowy! - ostrzega Martyna Kalinowska, lider Działu Naukowo-Szkoleniowego OCEANIC.
Jak przygotować twarz do opalania? Wykonaj delikatny peeling, by złuszczyć martwy naskórek. Przed nałożeniem preparatu ochronnego skórę twarzy należy również odpowiednio nawilżyć. Najszybciej opalają się czoło, nos, górna część kości policzkowych oraz podbródek. Stosując krem na twarz, należy zwrócić szczególną uwagę również na skórę wokół oczu, ponieważ są to miejsca podatne na działanie słońca i mają wybitną skłonność do szybszego starzenia się. Nie zapominaj o stosowaniu pomadki z filtrem UV oraz kremu pod oczy z filtrem. Nie stosuj na okolice oczu zwykłego preparatu do opalania, ponieważ może wywoływać podrażnienia. Ważne: do opalania twarzy stosuj preparaty z filtrem przeznaczone właśnie do twarzy - są odpowiednio skomponowane, najczęściej niekomedogenne, czyli nie zatykają porów i nie tłuszczą skóry.

Stosowanie preparatów z filtrami to nie tylko ochrona skóry przed starzeniem, ale również przed przebarwieniami. Przebarwienia to częsty problem kosmetyczny spowodowany długotrwałą ekspozycją na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Możesz się ich bardzo szybko nabawić, a potem mozolnie, długo i często kosztownie się ich pozbywać...

Słońce jest nie tylko przyczyną przebarwień, zmarszczek czy oparzeń, ale również groźnych nowotworów, np. czerniaka.
- Zdrowe opalanie to przede wszystkim... stosowanie filtrów przeciwsłonecznych oraz unikanie ekspozycji na słońce w godzinach szczytowych, tj. 11:00-15:00 - mówi Martyna Kalinowska. - Warto również stopniowo dawkować sobie słońce, rozpoczynając urlop od krótkich kąpieli słonecznych i, wraz z kolejnymi dniami, stopniowo je wydłużać - dodaje ekspertka.
Nakładaj kosmetyk na twarz regularnie podczas wizyty na plaży - każdą kolejną aplikację poprzedzaj spryskaniem twarzy wodą termalną, przetrzyj ją płynem micelarnym lub tonikiem. Nie przesadzaj z czasem jej opalania: już ok. 5-6 minut stałej ekspozycji na słońce wystarczy, by skóra twarzy zaczęła się czerwienić.

Jak się opalać? Zdrowe opalanie ciała



Równomiernie opalone ciało wygląda seksownie, ale zadbaj o to, aby opalenizna była równomierna i zdrowa. Tu również przyda się przygotowanie ciała, czyli wykonanie peelingu.

- By cieszyć się zdrową, złocistą opalenizną, konieczne jest zadbanie o kondycję skóry - przypomina Martyna Kalinowska. - W tej roli doskonale sprawdzą się nawilżające balsamy do ciała, na bazie np. kwasu hialuronowego, ekstraktu z aloesu czy opuncji, a także pielęgnujące olejki i masła roślinne np. masło kakaowe. To właśnie nawilżona, odpowiednio odżywiona skóra jest kluczem do długotrwałej opalenizny, która nie zacznie schodzić płatami po kilku dniach od opalania - przekonuje ekspertka.
  • Aby cieszyć się równomierną opalenizną, musisz zadbać o kondycję swojej skóry. Działanie preparatów ochronnych wspomogą balsamy nawilżające i mleczka do ciała.
  • Kokosowe mleczko do opalania SPF 50 Bikini, Bielenda 24,99 zł
  • Mineralny spray ochronny SPF 50+, Pharmaceris 54,90 zł
  • Bursztynowe wodoodporne mleczko do opalania JANTAR SUN SPORT SPF 50+, Farmona 24 zł
  • Lekkie kokosowe mleczko do opalania SPF 50 Bikini, Bielenda 24,99 zł
  • Lekkie mleczko do opalania twarzy i ciała SPF 50, NUXE 119 zł
  • Roślinna wodoodporna emulsja do opalania aloes z wodą termalną HERBAL CARE Sun SPF 30, Farmona 17 zł
  • Roślinne wodoodporne mleczko do opalania aloes z wodą termalną HERBAL CARE Sun SPF 50, Farmona 27,50 zł
Smaruj ciało okrężnymi ruchami, nie zapominając o wierzchu stóp oraz dłoni. Preparat do opalania należy stosować kilkukrotnie podczas plażowania. Za każdym razem, gdy wyjdziesz z wody i wytrzesz się ręcznikiem, ścierasz z ciała warstwę ochronnego kosmetyku.

- Osobom, które nie chcą rezygnować z opalania, a jednocześnie są świadome zagrożeń związanych z opalaniem zaleca się preparaty, które przyspieszają pojawienie się zdrowej, bezpiecznej opalenizny - mówi Katarzyna Tyborowska. - Przykładem takiego produktu jest nasz aktywator opalania z tyrozyną. Tyrozyna stymulując produkcję melaniny, przyspiesza powstawanie opalenizny. Pobudza skórę do budowania własnej naturalnej ochrony przed promieniowaniem UV. Dodatkowo zawiera masło kakaowe i witaminy, które nawilżają i odżywiają skórę - dodaje ekspertka.
  • Nawilżająca emulsja ochronna do ciała SPF 30, Pharmaceris 43,90 zł
  • Suchy olejek ochronny na mokrą i suchą skórę SPF 50+, Pharmaceris 56,90 zł
  • Wodoodporny balsam do opalania SPF 30, Soraya 19,99 zł
  • Wodoodporny olejek do opalania SPF 10, Soraya 15,99 zł
  • Kokosowe mleczko do opalania SPF 30 Bikini, Bielenda 19,99 zł
  • Aktywator opalania z tyrozyną i masłem kakaowym Sopot Sun, ZIAJA 11,75 zł
  • Wodoodporny balsam do opalania SPF 50, Soraya 22,99 zł
  • Mleczko w sprayu nawilżające SPF 50+ Sopot Sun, ZIAJA 29,10 zł

Chroń włosy przed promieniami UV



Twoje włosy podczas wakacji nie wypoczywają. To, co ty kochasz, im szkodzi. Bardzo nie lubią w czasie wakacji zwłaszcza dwóch rzeczy: słonej wody oraz słońca. Zanim wyjdziesz na plażę, przeczytaj, jak odpowiednio o nie zadbać. Długotrwała ekspozycja włosów na słońce nie tylko bardzo je wysusza, ale również niszczy i sprawia, że stają matowe oraz łamliwe. Co się dzieje pod wpływem promieni słonecznych? Łuski włosów rozchylają się, a  do ich środka przenika ultrafiolet i uszkadza ich warstwę korową. Promienie UV odpowiadają również za płowienie koloru, ponieważ utleniają melaninę. Ciemne włosy lepiej sobie radzą z promieniami UV, ponieważ zawierają więcej melaniny, a więc mają zdecydowanie lepszą zdolność do pochłaniania i odbijania szkodliwych promieni. To jednak nie oznacza, że posiadaczki ciemnych odcieni są zwolnione z obowiązku ochrony! Niezależnie od koloru przy każdorazowym wyjściu na słońce zastosuj odpowiedni preparat ochronny z filtrem UV.

  • Organiczny olejek do włosów Sunrise, ARTEGO 56,60 zł
  • Olejek do włosów biotyna+jedwab+filtr UV, Bioelixire 5 zł
  • Dwufazowy ochronny olejek do włosów, NUXE 79 zł
  • Ochronne serum w sprayu Dualsenses Sun Reflects, Goldwell  43,50 zł
  • Ochrona przeciwsłoneczna w sprayu Antioxidant, InSight 119 zł
Na rynku znajdziesz sporo preparatów dedykowanych włosom, które zawierają filtry UV. Doskonałym rozwiązaniem na wakacje będą olejki lub preparaty w sprayu, które nie tylko zapewniają wysoką ochronę UV, ale również mają właściwości nawilżające, odżywcze i nadające włosom blask. Ułatwiają również rozczesywanie włosów po kąpieli w morzu, zapobiegają płowieniu koloru i zmiękczają je. Wychodząc na plażę, pamiętaj o spryskaniu czupryny odpowiednim ochronnym preparatem. Jak pielęgnować włosy po powrocie z plaży? Przede wszystkim oczyść je z resztek słonej wody, piasku i kosmetyków. Umyj je dwukrotnie szamponem, a potem nałóż na włosy odżywkę lub maskę bogate w masło shea, olej arganowy lub równie silnie nawilżający i odżywczy składnik (np. keratyna, ceramidy lub aloes). Pozwól wniknąć produktom we włosy, aby je odpowiednio zregenerować i by zapomniały o szoku, jaki im niewątpliwie zafundowałaś na plaży...

  • Nawilżający olejek ochronny z filtrem UV SPF 6 Actyva Linfa Solare, Kemon 93 zł
  • Olejek dwufazowy chroniący przed promieniowaniem UV, Kerastase 139 zł
  • Kokosowa mgiełka do opalania do twarzy i włosów SPF 15 Bikini, Bielenda 16,90 zł
  • Mgiełka do włosów z filtrami UV summer protect, ANWEN 43 zł
  • Olejek do włosów chroniący przed promieniowaniem UV, Sol4/ friser.pl 150 zł

Pielęgnacja skóry po opalaniu



Aby opalenizna była trwała i ładnie się prezentowała również po urlopie, skórę muśniętą słońcem należy właściwie pielęgnować. Słońce działa wysuszająco, dlatego zadbaj o maksymalne nawilżanie i twarzy, i ciała. Stosuj preparaty z olejkami, kojącym aloesem, algami i kwasem hialuronowym. Możesz również zafundować swojemu ciału coś ekstra!

- By podkreślić brązowy odcień skóry, warto sięgnąć po preparaty z dodatkiem złotych drobinek w postaci sprayu czy suchego olejku - mówi Martyna Kalinowska. - Kosmetyki te nie tylko sprawią, że skóra będzie wyglądała zachwycająco, ale także optycznie wygładzą nierówności i zapewnią dodatkowe działanie pielęgnacyjne - zapewnia ekspertka.
  • 10% D-pathenolu w piance, ZIAJA 16,99 zł
  • Opalone ciało będzie długo wyglądało ładnie i świeżo, jeżeli będziesz je systematycznie nawilżać po wizycie na plaży. Dodatkowo balsamy z drobinkami podkreślą opaleniznę i zniwelują nierówności na skórze.
  • Balsam nawilżający po opalaniu z aloesem Ambre Solaire, Garnier 29,99 zł
  • Chłodząca mgiełka po opalaniu Bikini, Bielenda 12,99 zł
  • GREEN MENU odżywczy krem koktajl z zieloną pietruszką i awokado, Farmona 23 zł
  • Roślinny kojący balsam po opalaniu ALOES z wodą termalną Herbal Care Sun SOS , Farmona 10,50 zł
  • Łagodząco-nawilżający żel aloesowy do twarzy i ciała, YASUMI 49 zł
  • Łagodzący balsam po opalaniu z linii Sun Care, Soraya 12,99 zł
  • Nawilżająco-łagodzący żel aloesowy po opalaniu Bikini, Bielenda 12,99 zł
  • Pielęgnacyjny żel pod prysznic po opalaniu, NUXE 42 zł
  • Krem po opalaniu Naturel, Respire/Sephora 29,90 zł
  • Rozpieszczające serum olejkowe do twarzy FaceBoom, Skin Harmony 32 zł
  • Wielofunkcyjny żel aloesowy Yumi 24,99 zł
  • Rozpieszczająco-regenerujące masło do ciała BodyBoom, Love Inside!,Skin Harmony 30 zł
  • Żel łagodzący po opalaniu 3% D-panthenolu, ZIAJA 8,99 zł
  • Rozświetlająco-nawilżający balsam do ciała Yoskine Natural Glow, 79,99 zł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

Najczęściej czytane