• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak pokonać zatrzymywanie wody w organizmie? Sposoby na letnie obrzęki

Joanna Stolp
5 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zatrzymywanie wody w organizmie - najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest... zwiększenie ilości i częstotliwości wypijania wody. Zatrzymywanie wody w organizmie - najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest... zwiększenie ilości i częstotliwości wypijania wody.

Zatrzymywanie wody w organizmie - powodów może być naprawdę wiele, m.in.: wahania hormonalne, dieta bogata w sól, zbyt mała podaż płynów, niektóre leki czy po prostu faza cyklu miesiączkowego. Niestety niektórym ten problem potrafi naprawdę dokuczać. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zmniejszyć ryzyko zatrzymywania wody w organizmie.
Zatrzymywanie wody w organizmie: przyczynyCzy problem obrzęków dotyczy także ciebie?

Przyczyny obrzęków mogą być różne - od siedzącego trybu życia, który utrudnia swobodny przepływ limfy i krążenie krwi, przez zaburzenia hormonalne, ciążę, fazy cyklu menstruacyjnego, pewne choroby, w tym: nadciśnienie, niewydolność żylną, chorobę wieńcową, niewydolność nerek czy chorobę alkoholową, po nieprawidłowo zbilansowaną dietę czy przyjmowanie leków.

Chociaż nie na wszystkie czynniki mamy wpływ i w niektórych przypadkach można co najwyżej zmniejszyć ilość wody zatrzymywanej w organizmie, to w niektórych sytuacjach, zależnych od nas, może udać się całkowicie wyeliminować skłonność do obrzęków.

Dietetycy w TrójmieścieBardzo skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody jest picie naparu z pokrzywy i herbatek ziołowych. Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody jest picie naparu z pokrzywy i herbatek ziołowych.

Domowe sposoby na zatrzymywanie wody w organizmieJest kilka domowych sposobów, które mogę przynieść szybką ulgę. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem na problem zatrzymywania wody w organizmie jest... zwiększenie ilości i częstotliwości wypijania wody. Chociaż może to się wydawać nielogiczne, organizm, któremu nie dostarczamy odpowiedniej porcji wody, zaczyna ją magazynować.

Powinniśmy wypijać od 1,5 do 2,5 l niskosodowej wody na dobę, o ile oczywiście nie mamy innych wskazań od lekarza. Dobrym rozwiązaniem jest też picie naparów z pokrzywy.

Woda to najlepszy naturalny kosmetyk- Od wieków pokrzywa jest znana jako środek moczopędny, który przepięknie pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Nie każdemu odpowiada jej smak, ale w sklepach można dostać herbaty z pokrzywy np. z trawą cytrynową czy mango. W upalne dni świetnie sprawdzi się jako chłodny napój, do którego możemy wrzucić kostki lodu i cytrynę - mówi mgr Anna Szymborska, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Napar z pokrzywy, podobnie jak z mięty, aronii, bzu, skrzypu czy dziurawca, ze względu na zawartość rutyny i krzemu wspomaga gospodarkę wodną i pomaga w kontrolowaniu jej prawidłowej pracy.

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?Czy alkohol zatrzymuje wodę w organizmie?Tak, przy problemach z zatrzymywaniem nadmiaru wody w organizmie zalecane jest ograniczenie spożywania alkoholu.

Kluczem do sukcesu jest też dobrze zbilansowana dieta i spożywanie owoców oraz warzyw o właściwościach moczopędnych. Kluczem do sukcesu jest też dobrze zbilansowana dieta i spożywanie owoców oraz warzyw o właściwościach moczopędnych.

Zatrzymywanie wody w organizmie: dieta- Przy skłonności do obrzęków sól należy ograniczyć do minimum, a przygotowywane potrawy przyprawiać czarnuszką, estragonem, kminkiem lub oregano. Sód ukryty jest też w wędlinach, marynatach, słodyczach oraz pieczywie - wyjaśnia Agata Szczerkowska, psycholog, dietetyk, Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia Jem zdrowo w Sopocie.
Co ciekawe, nie tylko sól "wiąże" wodę w organizmie. Podobnie działa cukier. Wpływ cukrów prostych wpływa na nadmierne wydzielanie insuliny, a także utrudnione wydalanie wody z organizmu.

Oprócz ograniczenia soli i cukru warto sięgać po owoce i warzywa o właściwościach moczopędnych. Należą do nich: figi, banany, morele, cytrusy, arbuz, czereśnie, truskawki, ziemniaki, pomidor, ogórek, papryka, żurawina, marchewka, seler, awokado, szczaw, imbir, mniszek lekarski oraz natka pietruszki. Podobne właściwości mają także rodzynki, orzechy i nasiona słonecznika.

- Osoby dbające o to, żeby nie powstawały w ich ciele obrzęki, powinny także zrezygnować z żywności typu fast food oraz żywności wysoko przetworzonej - doradza Agata Szczerkowska.
Wbrew pozorom to regularne picie wody sprawia, że organizm przestaje gromadzić jej nadmiar. Wbrew pozorom to regularne picie wody sprawia, że organizm przestaje gromadzić jej nadmiar.
Ogromną rolę odgrywa także udział białka w naszej diecie. Jego niedobór również może prowadzić do obrzęków. Do źródeł białka zaliczamy głównie: mięso, drób, ryby, tofu, twarogi i inne produkty nabiałowe oraz nasiona roślin strączkowych.

Jak wspomagać organizm latem. Proste sposoby na lepsze samopoczucieZatrzymywanie wody w organizmie: aktywność fizycznaDo tego, że odpowiednio zbilansowana dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną, nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Nawet 20 lub 30 minut spaceru sprawi, że organizm pozbędzie się nadmiaru wody.

Miejsca

Wszystkie opinie (17)

Wydarzenia

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane