• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak pielęgnować piękny i zdrowy biust?

Monika Bielkiewicz
29 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
To, co negatywnie wpływa na wygląd i kształt piersi, to noszenie źle dobranego biustonosza i garbienie się, zbyt intensywne opalanie biustu (również w solarium), za gorące kąpiele, a nawet spanie na brzuchu. To, co negatywnie wpływa na wygląd i kształt piersi, to noszenie źle dobranego biustonosza i garbienie się, zbyt intensywne opalanie biustu (również w solarium), za gorące kąpiele, a nawet spanie na brzuchu.

Piersi, najważniejszy atrybut kobiecości, to delikatna sprawa - w przenośni i dosłownie. Można dyskutować, czy ideałem jest biust w rozmiarze większym, czy mniejszym, ale jedno jest pewne: niezależnie od rozmiaru piersi powinny być zadbane, jędrne i o ładnym kształcie. Mamy na nie wpływ - odpowiednio o nie dbając oraz wspomagając się fachową pomocą specjalistów.



Każda z nas marzy o pięknym biuście - niektóre panie natura obdarzyła takim, z którego są zadowolone, inne szukają pomocy w chirurgii plastycznej. Każdej kobiety dotyczyć będzie za to upływ czasu, czasem złe nawyki wpływające na piersi i grawitacja.

Sprzymierzeńcy i wrogowie



Skóra w okolicy biustu jest wyjątkowo delikatna i cienka i właśnie z tego powodu dosyć szybko zaczyna tracić jędrność - to największa zmora kobiet, które nie zawsze wiedzą, co z tym fantem zrobić.

- Codzienna, odpowiednia pielęgnacja biustu to podstawa, szczególnie w zakresie profilaktyki jego opadania i wiotczenia - mówi Alicja Bernard, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - To właśnie utrata jędrności przez skórę sprawia, że staje się ona rozciągnięta, a w efekcie nie jest w stanie podtrzymywać skutecznie piersi, przez co zaczynają one opadać. Musimy pamiętać, że biust to tkanka tłuszczowa, gruczoły oraz właśnie trzymająca je w ryzach skóra. I właśnie o skórę musimy zadbać w szczególności - podkreśla ekspertka.
To, co negatywnie wpływa na wygląd i kształt piersi, to noszenie źle dobranego biustonosza i garbienie się, zbyt intensywne opalanie biustu (również w solarium), za gorące kąpiele, a nawet spanie na brzuchu. Piersiom nie służy również dieta uboga w wodę, palenie papierosów oraz gwałtowne skoki wagi - nagłe tycie i chudnięcie skutkuje powstawaniem na piersiach rozstępów.

Na kondycję piersi ma wpływ przede wszystkim odpowiednio dobrany biustonosz. Inaczej może wyrządzić więcej szkód, niż może się wydawać, i nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne. Zbyt luźny biustonosz nie podtrzymuje piersi i ma duży wpływ na szybsze wiotczenie skóry. Z kolei nadmierne ściskanie piersi może być przyczyną przebarwień czy przyczynić się do szybszego starzenia się skóry.

- Dobry biustonosz to podstawa - powinien dobrze podtrzymywać piersi, żeby skóra nie ulegała rozciąganiu - przypomina Alicja Bernard. - Unikajmy też spania na brzuchu, bo niestety w ten sposób rozciągamy skórę piersi. Tutaj mogę polecić paniom z dużym biustem specjalne, miękkie i niewyczuwalne biustonosze przeznaczone do spania. Nie tylko przeciwdziałają wiotczeniu, ale - co ważniejsze - redukują bolesność i dyskomfort, który może pojawić się na przykład przed menstruacją - zaleca ekspertka.
Pielęgnowanie piersi w domu i gabinecie kosmetycznym powinno się skupiać na ujędrnianiu i wzmacnianiu mięśni piersiowych.


To, co wspomaga piękny wygląd biustu, to odpowiednia pielęgnacja, korzystanie z profesjonalnych zabiegów oraz dieta i aktywność fizyczna. Warto również wspomagać dbanie o piersi ćwiczeniami na podniesienie biustu - to mogą być tzw. damskie pompki albo wykonywane przy ścianie w pozycji stojącej, ale również ćwiczenia z hantlami, pływanie oraz aquaaerobic.

To, co piersi docenią, to również wykonywane w domu masaże biustu strumieniem ciepłej i chłodniejszej wody. Naprzemienny ciepło-zimny prysznic to doskonały masaż ujędrniający - takie zmiany temperatury mają wpływ na lepsze ukrwienie biustu, dzięki czemu staje się on lepiej odżywiony i jędrniejszy. Stojąc pod prysznicem, należy skierować strumień wody na piersi, zaczynając masaż od wody cieplejszej, a potem obniżając temperaturę. Taki masaż zawsze kończymy zimną wodą.

Właściwa pielęgnacja



Dbamy regularnie o skórę twarzy i ciała, wklepując w nie tony preparatów, ale zapominając często o piersiach. Nie ukrywajmy, że aby cieszyć się ładnym i jędrnym biustem, należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, ponieważ to one odgrywają najważniejszą rolę w codziennej pielęgnacji.

- Wiele osób dba o cerę oraz skórę ciała, ale pomija biust, a to ogromny błąd - mówi Alicja Bernard, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - Nawilżona, odżywiona skóra dłużej pozostanie młoda. Jako profilaktyka wystarczy nawet zwykły nawilżający balsam do ciała, oliwka dla dzieci czy naturalny olejek. Paniom, które chcą o ten obszar zadbać w szczególny sposób, polecam poszukać dobrego kremu do biustu - takiego o wysokiej zawartości składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Sprawdzi się na przykład nawilżający i łagodzący wyciąg z lawendy, ujędrniający wyciąg z ruszczyka kolczastego oraz uelastyczniający wyciąg z pąków - dodaje ekspertka.
  • Krem modelujący i podnoszący biust, Arkana 99 zł
  • Kawiorowy krem modelujący i podnoszący biust, Clarena 65 zł
  • Skoncentrowany krem ujędrniający biust, Flos-Lek 36 zł
  • Intensywny krem ujędrniająco-regenerujący do biustu Body Art, dr Irena Eris 69 zł
  • Odżywczo-ujędrniający krem do biustu, Nacomi 33 zł
  • Ujędrniający koncentrat do biustu, Orlane 325 zł
  • Ujędrniający krem do biustu, Phenome 68 zł
  • Ujędrniająco-modelujący krem do biustu, Soraya 14 zł
  • Ujędrniający olejek do ciała i biustu przeciw rozstępom, Lirene 27,49 zł
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest mnóstwo preparatów do pielęgnacji biustu - to maski, serum, balsamy i kremy, ale również preparaty peelingujące. To kosmetyki, które ujędrniają nie tyko biust, ale również dekolt. Jeżeli będziemy je stosować regularnie, przywrócimy tkankom odpowiednią strukturę oraz zapewnimy skórze elastyczność. Aktywne składniki roślinne, często wzbogacone o witaminy E i A, a także B5, polepszają ukrwienie oraz lekko napinają skórę.

Bardzo popularne są również kremy do pielęgnacji biustu dające efekt push-up. Zawierają one głównie kwas hialuronowy, kofeinę, złoto koloidalne oraz kolagen - po ich zastosowaniu mamy wrażenie, że biust staje się pełniejszy. Jak stosować kosmetyki do biustu? Najlepiej systematycznie - raz dziennie, po prysznicu lub kąpieli, nakładając na skórę kosmetyk i rozprowadzając go od podstawy piersi okrężnymi ruchami ku górze. To również świetna opcja delikatnego masażu, który poprawi ukrwienie biustu i dekoltu.

  • Intensywnie ujędrniające serum, Bielenda 27 zł
  • Natychmiastowo ujędrniające serum do biustu, Biotherm 165 zł
  • Liftingujący żel do biustu, Clarins 175 zł
  • Luksusowe serum liftingujące do biustu, Eveline Cosmetics 17 zł
  • Intensywne serum powiększające i poprawiające strukturę biustu, Eveline Cosmetics 21 zł
  • Kwasowe serum ujędrniające i liftingujące biust Nivelazione/Farmona  18,50 zł
  • Ujędrniające serum do szyi i biustu Sensai/Kanebo 485 zł
  • Intensywnie ujędrniające serum do biustu, Sisley 735 zł
  • Serum liftingujące biust, Tołpa 29,99 zł
  • Wypełniające serum do biustu, Tołpa 45 zł
W okresie ciąży i karmienia skóra biustu jest szczególnie narażona na rozciąganie i wiotczenie, a także pojawiają się na niej rozstępy. To za sprawą działania kortyzolu, który powoduje że włókna kolagenowe są mniej odporne na rozciąganie. Warto postawić na profilaktykę i już na początku ciąży zapobiegać rozstępom, stosując preparaty na rozstępy, kosmetyki ujędrniające i olejki - zwłaszcza produkty bogate w składniki naturalne, takie jak wyciąg z bluszczu lub przewrotnika. Sprawdzi się również mieszanka organicznych olejów z orzechów macadamia, sezamu czy słonecznika, która przeciwdziała powstawaniu rozstępów.

- Z rozstępami na biuście zmagają się nawet młode dziewczyny, którym biust urósł bardzo szybko, kobiety z większymi piersiami, a także młode mamy - mówi Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - Uporczywe rozstępy na biuście możemy skutecznie zredukować podczas zabiegów w gabinecie, np. takich jak dermapen - dodaje.
  • Organiczna ujędrniająca maska do biustu, Mooya 15,90 zł
  • Liftingująco-ujędrniająca maska na biust, Bielenda 19,99 zł
  • Czekoladowa maska do pielęgnacji biustu, BingoSPA 29 zł
  • Maseczka ujędrniająca do biustu, Dermaglin 34 zł
  • Kuracja liftingująca i modelująca biust, DermoFuture 5 zł
  • Nawilżająca i liftingujca maska, Kocostar/Sephora.pl 15 zł
  • Liftingująca maska na biust, Timeless Truth 25 zł

Pielęgnacja w gabinecie



Zabiegi na biust oferowane w gabinetach kosmetycznych i klinikach ujęte w serię i powtarzane co jakiś czas mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości biustu i dekoltu. I, co istotne, nie są to wcale zabiegi inwazyjne.

- Obecnie do wyboru mamy szereg nowoczesnych zabiegów, które poprawią jędrność biustu, nie trzeba poddawać się liftingowi chirurgicznemu - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica. - Doskonałą alternatywą dla takiej procedury są zabiegi kosmetologiczne. Ich celem jest poprawa jakości skóry: jej zagęszczenie, wzmocnienie, poprawa napięcia i elastyczności, a w niektórych przypadkach także nawilżenie. W efekcie skóra lepiej podtrzymuje piersi i uzyskują one ładniejszy kształt. Zostają też uniesione - dodaje ekspert.
Zabiegi na biust i dekolt są najczęściej oparte na kilku etapach, począwszy od oczyszczenia skóry, peelingu, np. enzymatycznego, w połączeniu z wapozonem, a następnie fazy właściwej. Na tym etapie fachowiec nakłada ampułkę, może wykonać zabieg jontoforezy, a potem wykonać masaż. Następnie na biust nakłada się maskę - to może być maska gipsowa albo algowa.

- Warto wybierać zabiegi, które pobudzą naturalne procesy zachodzące w skórze - mówi dr n. med. Igor Michajłowski. - Te zabiegi będą skórę intensywnie stymulować do regeneracji, produkcji nowych włókien kolagenowych, a także poprawią mikrokrążenie, dzięki czemu będzie lepiej odżywiona i dotleniona - dodaje ekspert.
W przypadku znacznego zwiotczenia skóry i mięśni na biust stosuje się różne metody pobudzenia skóry do regeneracji i jej wzmocnienia, nierzadko korzystając ze specjalistycznych urządzeń.

- Doskonałe rezultaty uzyskamy podczas zabiegów laserem Palomar Emerge - mówi Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - W trakcie zabiegu mikrowiązki światła wnikają w głąb tkanek i stymulują je do przebudowy. Produkowane są włókna kolagenu, przez co skóra staje się bardziej jędrna. Interesującym rozwiązaniem jest również karboksyterapia, polegająca na podaniu śródskórnie lub podskórnie dwutlenku węgla, który poprawia mikrokrążenie oraz pobudza produkcję kolagenu. Z kolei podczas mezoterapii oraz zabiegów dermapen - czyli mezoterapii mikroigłowej, za pomocą kaniuli lub specjalnego urządzenia, którego głowica pokryta jest mikroigiełkami, bezpośrednio do skóry podany jest koktajl odżywczy. Efekt? Skóra jest znacznie bardziej jędrna i elastyczna! - przekonuje ekspertka.

Piękne piersi, zdrowe piersi



Październik to miesiąc szczególny, bo poświęcony walce z rakiem piersi. Jest on na niechlubnym pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tę diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu, a według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje je jedynie 2-3 proc. kobiet.

- Jak prawidłowo wykonywać samobadanie? Nie ma jednej właściwej metody - mówi Izabela Sakutova, inicjatorka kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, międzynarodowa ekspertka brafittingu. - Najlepiej wykonywać je pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu. Naturalne zmiany w cyklu mogą powodować wahania hormonów. Zdarza się też, że nasze piersi mają budowę guzkowatą. Najważniejsze jest, by poznać swoje piersi i wiedzieć, co jest dla nich naturalne - przekonuje Izabela Sakutova.
Samobadanie można wykonywać w zasadzie wszędzie. Pod prysznicem, przy ubieraniu się, w łóżku albo przed lustrem. Ważne, by badać się regularnie, raz w miesiącu, nie tylko w październiku, nie czekając na kolejną wizytę u lekarza ginekologa albo USG czy mammografię. Ważne jest, aby badać także okolice obojczyków i pach. Zwracajmy uwagę na zmiany w kształcie i wielkości piersi, powiększone węzły chłonne, zmarszczenia, wyciągnięcia, zaczerwienienia skóry. Obserwujmy także okolice brodawki sutkowej. Zmiany, które mogą nas zaniepokoić, to owrzodzenia czy obrzęki, ale także zmiany w jej kształcie i położeniu. Sprawdzajmy także, czy nie wycieka z niej wydzielina i zawsze upewniajmy się, że nie odczuwamy bólu w piersiach i pod pachami.

  • Olejek do masażu piersi - cegiełka wspierająca kampanię Dotykam=Wygrywam, BIOUP 29 zł
  • Izabela Sakutova, pomysłodawca kampanii Dotykam=Wygrywam, międzynarodowy ekspert brafittingu

Miejsca

Opinie (84) ponad 20 zablokowanych

  • (4)

    Bardzo boli mnie gdy mężczyźni oceniają biusty i komentuja: placki,dwa jaja sadzone,połówki cytryn,deska.ale nie przyjdzie im do głowy,ze ich włascicielka wykarmiła dzieci i też widzi niedoskonałości.

    • 20 9

    • A wy lećcie na Wenus, i też tam zostańcie. (1)

      Zobaczymy kto przetrwa :)))
      Niestety, już znam odpowiedź...

      • 4 12

      • Taaa , już to widzę . A za kim będziecie się wtedy uganiać , za Januszami z wielkim brzuszyskiem ? Haha powodzenia

        • 2 1

    • Czyżby kolejna madka to pisała? W każdym aspekcie trzeba się tłumaczyć dziećmi-no tak, zapomniałam-takie to modne w dzisiejszych czasach.

      • 4 5

    • Piszesz o chłopcach, nie mężczyznach

      Tacy 30-letni chłopcy totalnie niemający pojęcia o realu.

      • 2 1

  • a czym tu się w ogóle przejmować?

    jak nie ma raka w cycu, to zawsze jest OK. A to, że nie taki, jakby ktoś chciał - no cóż? Też byśmy chciały, aby wiele rzeczy u mężczyzn wyglądało inaczej, ale...

    • 25 1

  • Dziewczyny... nie, nie macie racji!

    • 1 2

  • Moja dziewczyna ma (2)

    bardzo małe piersi i są super

    • 11 1

    • Kłamiesz!

      LGWX

      • 1 3

    • Zgadza się.

      • 2 1

  • A jak pielęgnować brzydki, chory biust?

    co za d**ilny tytuł

    • 9 0

  • Jestem rozczarowany tymi zdjęciami (2)

    Mniej kremów, więcej piersi!!!!!!

    • 13 0

    • Tez tu weszłem dla cycków (1)

      a cycków nie ma

      • 3 1

      • weszłem i poszłem

        on też wyszł.

        • 4 1

  • prawda objawiona

    nie od dziś wiadomo że najlepszym pielęgniarzem kobiecego biustu jest mężczyzna

    • 7 2

  • (1)

    Faceci są bardzo krytyczni do kobiecych biustów , nie wiem z czego to wynika , może za dużo się naoglądali CKM albo filmów xxx , jednocześnie niby wolą naturę a silikony krytykują . Sama pamiętam jak byłam młoda miałam duży i jędrny biust , wysoko umiejscowiony i mój chłopak uniósł mi go jeszcze wyżej pod szyję i westchnął : a jeszcze lepiej gdyby był tak wysoko . No porąbało tych chłopów . A taka byłam dumna z mojego biustu a tu czar prysł

    • 12 4

    • prezentujesz najczestsza chorobę kobiet

      cały czar twojego biustu prysl, bo jakis kazik stwierdził ze moznaby wyżej. kiedy kobiety przestaną swoje poczucie wartosci lokować w mężczyznach? bez tego zadna ustawa o wyrównaniu wam nie pomoze

      • 4 0

  • A tylko zdrowy też można?

    Czy musi być jeszcze piekny?

    • 5 0

  • moja zona ma sliczny biust, bo sam o niego dbam (1)

    i to jest najlepsze rozwiazanie

    • 6 2

    • Czy ja wiem...
      Raczej średni.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane