• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak nie dać się alergii i astmie? 3 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Alergii i Astmy

Izabela Małkowska
3 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dominika Wilda dzięki odczulaniu czuje się lepiej. Zaryzykowała i ma psa. Dominika Wilda dzięki odczulaniu czuje się lepiej. Zaryzykowała i ma psa.

Nieleczona może spowodować astmę. Ratować się przed nią można przyjmując leki przeciwhistaminowe o działaniu przeciwalergicznym i odczulając się. Zachorowania na alergię są niestety coraz częstsze.



Łzawienie oczu, kichanie, kaszel albo świąd i pokrzywka to częste objawy alergii. Wywołana przez alergeny, czyli substancje na co dzień obecne w otoczeniu człowieka, nie powoduje dolegliwości u osób zdrowych. Chorym daje się nieźle we znaki.

- Alergia ujawniła się u mnie, kiedy miałam pół roku - mówi Dominika Wilda, uczulona na roztocza kurzu domowego. - Dostałam wtedy skurczu oskrzeli i duszności. Później często chorowałam na zapalenie krtani. W wieku 6 lat dostałam skierowanie do poradni alergologicznej i pod kierunkiem alergologa byłam leczona przez kolejnych 7, w tym 6 lat odczulana. Przez wszystkie te lata żyłam niemal w sterylnych warunkach, uodporniłam się na alergeny. W efekcie przestałam odczuwać dolegliwości związane z alergią, ale mimo tego, że byłam odczulana, to i tak do końca życia będę alergikiem, i muszą uważać na otoczenie, w jakim żyję. W każdej chwili mogę się uczulić na inny alergen.

Do pospolitych alergenów zalicza się m. in. pyłki roślin, pióra, naskórek i sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego oraz żywność.

- U niemowląt i dzieci do 3.go roku życia najczęściej występuje alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry - mówi dr n med Teresa Małaczyńska, ordynator Oddziału Alergologii i Pulmonologii Szpitala Dziecięcego "Polanki" w Gdańsku. - Ale uwaga, rozpoznanie alergii na mleko jest bardzo mocno nadużywane. Częstotliwość jej występowania w tym wieku oceniana jest na 2 do 4 proc, tymczasem wg raportu OBOP 2010 aż 30 proc. dzieci w tym wieku otrzymuje mieszanki eliminacyjne. Statystyka ta jest zatrważająca. U dzieci starszych przeważa uczulenie na alergeny powietrznopochodne z objawami alergicznego nieżytu nosa, spojówek lub astmy. W populacji ogólnej najczęściej występuje uczulenie na na pyłki traw, roztocza kurzu domowego, pyłki brzozy, bylicy, oraz na alergeny kota, psa i pleśnie. Objawy uczulenia to przede wszystkim sezonowy lub całoroczny alergiczny nieżyt nosa lub spojówek, astma oraz nieco rzadziej atopowe zapalenie skóry.

Diagnostyka alergii obejmuje testy skórne, badania laboratoryjne z próbek krwi. Rzadziej wykonuje się testy prowokacyjne, polegające na podaniu alergenu donosowo, dooskrzelowo lub dospojówkowo. Badania te mogą być wykonywane w każdym wieku, ich przeprowadzenie jednak nie jest takie proste.

- Testy ze standardowymi alergenami pokarmowymi mają bardzo małą przydatność diagnostyczną i wykonywanie ich nie ma większego sensu, dlatego powinno wykonywać się testy z alergenami pokarmowymi naturalnymi - wyjaśnia dr Małaczyńska. - Z kolei badania krwi w kierunku alergii, to badania drogie o bardzo różnej czułości i swoistości. Na podstawie samych dodatnich wyników badań krwi czy testów nigdy nie możemy postawić rozpoznania alergii, musi być zbieżność występowania objawów klinicznych z zebranym wywiadem. Jest to szczególnie ważne przy podejrzeniu alergii pokarmowej, które musi być potwierdzone prowokacją pokarmową. Ważna jest prawidłowa diagnostyka, uzasadnione podejrzenie alergii, rola diet, odczulania.

Terapia schorzeń alergicznych obejmuje leczenie objawowe oraz odczulanie - podawanie alergenu, na który jesteśmy uczuleni. Odczulanie ma na celu wytworzeniu tolerancji organizmu na alergen, aby w razie zetknięcia z nim nie powodował choroby. Zastosowane we wczesnym etapie choroby hamuje jej rozwój, zapobiega astmie oskrzelowej i także przywraca prawidłowe działanie organizmu. Immunoterapię trwa od 3 do 5 lat i można ją rozpocząć od 5 roku życia, nie ma górnej granicy wieku.

Rodzice dzieci chorych na alergię i astmę mogą szukać pomocy w Szkole Astmy.

25 maja 2012r o godz. 10 odbędą się bezpłatne zajęcia w formie szkoleniowo - warsztatowej. Poprowadzą je lekarze specjaliści i terapeuci.

Podczas zajęć słuchacz pozna definicję astmy, prawidłowe techniki podawania leków, istotę badań czynnościowych płuc, optymalną kontrolę astmy, test kontroli astmy oraz profilaktykę alergenową i inne.
Szkoła Astmy znajduje się na terenie Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem ul. Polanki 119 w Gdańsku- Oliwie na Oddziale Alergologii i Pulmonologii w budynku nr 4

Zapisy: tel:(58) 552-50-81 wew. 253 lub 58 552- 06-85 w godzinach 7.00-14.00 pon.- pt.
e-mail : promocjazdrowia@szozmd.pl
www.szozmd.pl

Opinie (32) 2 zablokowane

  • Szukam dobrego lekarza (3)

    Proszę o podpowiedź, do kogo konkretnie mogłabym się zgłosić z 5letnim dzieckiem po poradę w sprawie alergii i astmy??.. Może ktoś mógłby na podstawie własnych doświadczeń polecić jakiegoś konkretnego, sprawdzonego lekarza, który zbada, wysłucha i postawi własciwą diagnozę. Interesują mnie lekarze zarówno na NFZ jak i prywatnie. Dziekuje

    • 0 0

    • dr Raczkowska , gabunet przy Al. zwycięstwa w budynku poradni stomatologicznejGdańsk (1)

      dr Moszyńska, gabinet na ul. Kochanowskiego Gdańsk

      • 0 0

      • dziekuje za podpowiedź

        • 0 0

    • Ja polecam dr Węglarz z przychodni alergologicznej w Gdyni na ul. Abrahama

      • 0 1

  • Moja alergia zaczęła się na studiach - trawy...jakoś daję radę. I cieszę się - że to TYLKO trawy - mam alergię sezonową - trwa około 2 m-cy a są i tacy co mają alergię przez 8 m-cy a nawet cały rok...biegam, mam dużo zwierząt, zrezygnowałam z odczulania - bardzo drogie i mało skuteczne - to wszystko zależy od organizmu, na mnie średnio działa...odczulałam się przez 2 lub 3 lata...zabiera to dużo czasu i ciężko z tym jak nie można wyjść z pracy. W sezonie biorę leki i jakoś żyję. Lata nie lubię i suszy.
    Najbardziej w lekarzach denerwuje mnie niedokładność i zbyt mała ilość badań..np. dziecko ma alergię - proszę pozbyć się zwierzaka. Coś jak z ciążą i kotami. Bez badań - bo tak szybciej i można swoje frustracje odreagować...

    • 5 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane