• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dbać o wzrok - poradnik pacjenta

Anna Żukowska
15 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Chodzimy na badania kontrolne do stomatologa, czasem zrobimy morfologię krwi, do okulisty natomiast wybieramy się dopiero, kiedy coś nas poważnie zaniepokoi. Dlaczego o oczach nie myślimy w kategorii zdrowia?



Jak często badasz wzrok?

Korekcji wzroku potrzebuje niemal co drugi Polak i Polka w wieku 16-54 lat. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia profilaktyka i wczesne wykrycie choroby może zapobiec upośledzeniu wzroku u 80 proc. chorych.

Choroba wyczytana z oczu

Specjaliści podkreślają, że warto pamiętać o tym, iż niektóre choroby można wykryć zanim same dadzą o sobie znać. Jak? Właśnie podczas badania okulistycznego. Brzmi niewiarygodnie? - Podczas badania dna oka można zauważyć np. zmiany cukrzycowe. Również pierwsze symptomy nadciśnienia można zauważyć podczas badania okulistycznego, nawet jeśli pacjent nie odczuwa innych dolegliwości - mówi Agnieszka Panasik, lekarz z gdyńskiej poradni NZOZ Oko zobacz na mapie Gdyni.

Jak często wykonywać badania okulistyczne?

Podczas standardowego badania sprawdzane jest przede wszystkim to, czy prawidłowo widzimy, czy nasze oczy nie przejawiają innych zmian chorobowych oraz czy ciśnienie oka jest prawidłowe. Zwłaszcza po 40-tym roku życia powinniśmy co najmniej raz w roku zgłosić się na standardowe badanie. W tym wieku zwiększa się bowiem ryzyko pojawienia się zaćmy lub jaskry. Jaskrę powinniśmy traktować szczególnie poważnie, bowiem zmiany, które wywołuje choroba, są nieodwracalne i jej leczenie polega głównie na zahamowaniu rozwoju choroby. Jaskra jest zresztą jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty. Czytaj więcej o tej chorobie.

Osoby, które nie noszą okularów ani soczewek kontaktowych, a które mają mniej niż 40 lat, powinny co najmniej raz na dwa lata zgłosić się do okulisty na standardowe badanie (takie badanie można wykonać również w salonie optycznym). Wzrok nie pogarsza się z dnia na dzień, a nasz organizm potrafi się dostosować do nieznacznego pogorszenia widzenia. Czasem więc nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powinniśmy zacząć go korygować. Osoby noszące okulary bądź szkła kontaktowe powinny raz do roku udać się do okulisty na standardowe badanie.

Najczęstsze grzechy

Najczęstszymi naszymi zaniedbaniami związanymi ze wzrokiem są: noszenie źle dobranych okularów, a nawet nie stosowanie żadnej korekcji, stosowanie okularów zastępczych w charakterze stałych, często samodzielnie dobieranych bez konsultacji ze specjalistą oraz zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych i nieodpowiednie ich czyszczenie. - Nosimy źle dobrane okulary, czyli takie, które kiedyś zostały dobrane w gabinecie optycznym, ale na przestrzeni lat, kiedy wzrok się pogorszył, nie zostały zmienione - mówi Edyta Małajowicz, optometrysta kliniczny z salonu Opty-Mal zobacz na mapie Gdyni. - Przy krótkowzroczności zdarza się, że korzystamy z okularów kupionych w aptekach lub kioskach, które mają charakter zastępczy. Powinny być stosowane np. w sytuacji, kiedy swoich podstawowych okularów zapomnieliśmy na tygodniowy wyjazd. Z kolei zbyt długie noszenie soczewek powoduje niedotlenienie oka, a nieodpowiednie czyszczenie - pozostawianie osadów sprzyjających rozwojowi zakażeń bakteryjnych.

Jak do większości specjalistów państwowej służby zdrowia, kolejki do okulistów są bardzo długie. - W tej chwili nie przyjmujemy już nawet zapisów - wyjaśnia Agnieszka Panasik. - W całym województwie pomorskim NFZ ma podpisany kontrakt z poradniami okulistycznymi tylko do końca czerwca. Pacjentów na drugą połowę roku zaczniemy więc zapisywać, jak tylko podpiszemy nowy kontrakt. Pacjent na pierwszą wizytę musi zazwyczaj czekać nawet do pół roku. W przypadkach nagłych, takich jak urazy oka czy poważne zakażenia, można się zgłosić do szpitalnych oddziałów ratunkowych, gdzie otrzymamy odpowiednią pomoc. Z kolei wizyta w prywatnym gabinecie to wydatek w granicy 100-200 zł. Zarówno listę trójmiejskich gabinetów okulistycznych oraz salonów optycznych znajdziecie w katalogu trojmiasto.pl.

Badania wzroku u dzieci

Rodzice powinni też zwracać szczególną uwagę na zachowanie swoich dzieci. Zwłaszcza w gwałtownych okresach wzrostu powinniśmy być wyczuleni na wszelkie sygnały płynące od dzieci. Jeśli mrużą oczy lub nie mogą przeczytać tekstu, powinniśmy sprawdzić, czy u dziecka nie rozwija się wada wzroku. U maluchów wzrok jest sprawdzany na corocznych bilansach zdrowotnych. Jeśli lekarza coś zaniepokoi, skieruje nas do specjalisty. Na poważniejsze wady wzroku są narażone w szczególności wcześniaki. Jednak w ich przypadku obowiązuje szczegółowy harmonogram badań, który ma na celu wykluczenie wystąpienia krótkowzroczności, astygmatyzmu czy nawet zaćmy. Wcześniaki są zresztą badane pod kątem wad wzroku bezpośrednio po urodzeniu.

Dobre praktyki

Podsumowując: oprócz regularnych badań wzroku, powinniśmy codziennie dbać o swoje oczy. Jak to zrobić? Zdrowo się odżywiać, dotleniać siatkówkę oka (np. poprzez spacery) oraz pracować przy odpowiednim, najlepiej dziennym świetle. Biurka (czy w pracy, czy w pokojach dzieci) powinny być ustawione w ten sposób, aby światło padało z lewej strony, aby pisząc nie zasłaniać sobie pola widzenia. Czytać powinniśmy również przy jasnym świetle. Dzięki regularnym badaniom wzroku będziemy mieli pewność, że z naszym wzrokiem jest wszytko w porządku, a jeśli mamy wadę, to że jest ona dobrze wyregulowana. Pozwoli to opóźnić proces pogarszania się wzroku.

Miejsca

Opinie (41) 2 zablokowane

  • o zwrok trzeba dbać

    Ja polecam dbać o wzrok na co dzień bo to właśnie na co dzień fundujemy im mega ciężkie warunki. Ja biorę sobie vitrum vision. To suplement diety który zawiera zbilansowaną ilość witamin i mikrelementów i pomógl na problem czerwonych oczu.

    • 0 0

  • suplement diety

    Ja zadbałam o wzrok z suplementem diety vitrum vision. Zawiera wszystkie witaminy i minerały oraz luteiny w ilościach optymalnych dla dobreo wzroku, a jak wiadomo o wzrok trzeba szczególnie dbać w dzisiejszych czasach i dostarczać im wszytskiego co dla nich niezbędne...

    • 0 0

  • polecam suplement diety gal na wzrok. niestety takie czasy, ze trzeba sie faszerowac tabletkami, ale te są przynajmniej na bazie ziół i naturalnych skladnikow, a nie chemia!

    • 0 0

  • xxx

    Szkoda tylko, że u wiekszosci optyków ceny za dobre szkiełka sa tak horrendalne. Na szczescie sa jeszcze sklepy internetowe, gdzie mozna kupic to samo za dużo niższa cene. Ostatnio zamówiłem dwie pary na galeriawidzenia.com i jestem pozytywnie zaskovczony cena.

    • 0 0

  • operacja zaćmy (4)

    znacie taką metodę że jedziesz do Kliniki w Krakowie, tam kwalifikują Cię do zabiegu i po kilku dniach jedziesz na operację do kliniki Lexum w Czechach? Dodatkowo nfz zwraca pieniadze, prawda to??

    • 0 0

    • operacja zaćmy (3)

      Mariusz, tak, moja mama pojechała do Krakowa do Optegry, tam miała kwalifikację, zapłaciła 499zł za transport i opiekę i dodatkowo za zabieg, no a za zabieg NFZ zwróciło. Informacje możesz znaleźć tu zacma.cz

      • 0 0

      • (2)

        A co z osobą towarzyszącą? czytałem że tez jest w cenie transport dla tej osoby. Zgadza się?

        • 0 0

        • tak można wziąć osobę towarzyszącą z tego co się orientuję. a to na prawde wiele daje, raz że ma się wsparcie duchowe a dwa że pomoże w razie czego:) ale to na zacma.cz można wyczytać

          • 0 0

        • tak, wydaje mi sie ze jest w cenie. ale w ogole fajnie żę mozna na takie wyjazd zabrac osobę towarzyszącą, że będzie wspierać...i że taki zabieg i wyjazd trwa dwa dni. no a jaki rezultat

          • 0 0

  • (1)

    ja polecam krople Starazolin do stosowania na zmęczone oczy, są bardzo dobre, działają natychmiastowo i przynoszą niesamowitą ulgę

    • 0 0

    • ja żeby dostać się do okulisty czekałam 3 miesiace!!! 3 miesiące czekania do lekarza, toż można spokojnie u,rzeć w tym czasie. dajcie spokój, siedzę non stop przy komputerze i jakoś nie chcę kupować za 3 lata okularów bo mi wzrok wysiądzie. okulistka stwierdziła, ze narazie nic się nie dzieje, kazała kupić okulary do pracy przy komputerze i zapuszczać krople nawilżające, ja aktualnie mam hialeye i są spoko. ale jak człowiek nie będzie pilnował takich drobiazgów i wcześniej nie będzie chodził na konsultacje to później są dużo gorsze problemy

      • 0 0

  • A czy ktoś z was miał jakieś poważniejsze problemy? my właśnie chcemy się wybrać do kliniki http://lepiejzobacz.cz/ na zabieg , by usunąć zaćmę. Idziemy tam pierwszy raz ale jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni , bardzo mili lekarze i obsługa.

    • 0 0

  • Adam

    Moim zdaniem pierwszym krokiem aby dobrze zadbać o wzrok trzeba najpierw znaleść dobrego specjalistę który do sprawy podejdzie indywidualnie a nie byle jak i aby szybciej, gdzie takich przypadków mamy coraz więcej... Ja najpierw chodziłam państwowo ale ze względu na jakość i kolejki zrezygnowałam i zaczęłam jeździć prywatnie, i w cale nie tak drogo jakby się mogło wydawać ;)

    • 1 0

  • Adam

    Mi już ręce opadają na te kolejki i chyba też pójdę prywatnie... Może pani podac jakieś namiary na okulistę do którego pani chodzi ?

    • 0 0

  • Okulista

    Jasne :) Muszę dojechać parę kilometrów do Warszawy ale jest warto. A dokładniej na Mokotów do pani Weroniki Leszczyńskiej, na pewno będzie pani zadowolona :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane