• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Jak dbać o wygląd w ciąży?

JPU
22 listopada 2022, godz. 11:00 
Opinie (10)
Kobiety w ciąży są narażone na powstawanie rozstępów, dlatego powinny regularnie stosować kosmetyki pielęgnacyjne zapobiegające ich powstawaniu. Kobiety w ciąży są narażone na powstawanie rozstępów, dlatego powinny regularnie stosować kosmetyki pielęgnacyjne zapobiegające ich powstawaniu.

Jak dbać o wygląd w ciąży? To szczególny moment w życiu kobiety, który oprócz radości oczekiwania na dziecko niesie za sobą wiele obaw związanych ze zdrowiem, zachodzącymi zmianami w ciele czy odżywianiem. Każda z nas przechodzi przez ciążę inaczej. Niektóre czują się pięknie i promiennie, inne - wprost przeciwnie. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, nie powinnaś zapominać o regularnej pielęgnacji i dbaniu o wygląd, także w tym wyjątkowym czasie.
Czy dbałaś/dbasz o wygląd w ciąży?

Ciąża jest wymagającym zadaniem dla organizmu kobiety. W zależności od jej etapu w organizmie zachodzi wiele zmian, które mają na celu stworzenie warunków dla rozwijającego się płodu, a ciężarne wraz z upływem kolejnych miesięcy przyzwyczajają się do tego, że zarówno stan skóry, jak i wygląd stopniowo ulegają zmianie. Jak zatem dbać o siebie, by było to bezpieczne dla dziecka?

Jak tyć zdrowo w ciąży?Wzrost masy ciała, sposób odżywiania i podaż kalorii są niezmiernie istotne dla zdrowia przyszłego dziecka. Zdrowe odżywianie wpływa na prawidłowy przebieg ciąży.

- To, w jaki sposób odżywia się matka, warunkuje również zdrowie dziecka w okresie przyszłego dzieciństwa i w okresie dorosłym. Kobiety reprezentują odmienne postawy w trakcie ciąży - pozwalają sobie na spożywanie podwójnych ilości jedzenia czy przeciwnie - pilnują się, by nie przybrać na masie ciała zbyt wiele i ograniczają swoją dietę. Obie postawy nie służą zdrowiu. Wyniki ostatnich lat badań ukazują, że zarówno niedobór energii i składników odżywczych w trakcie ciąży, jak i ich nadmiar w krytycznych okresach życia dla płodu mają wpływ na pojawienie się chorób w wieku późniejszym, a także chorób cywilizacyjnych - mówi Maria Cichecka, studentka studiów magisterskich na kierunku dietetyka w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku.
Dbanie o linię w ciąży powinno opierać się na wszystkich niezbędnych składników odżywczych w adekwatnych ilościach. Zgodnie z zaleceniami przyrost masy ciała w ciąży u zdrowej kobiety o prawidłowym BMI powinien wynosić od 11,5 do 16 kg.

Warto podkreślić, że wzrost wagi musi nastąpić, ponieważ ciało matki przygotowuje się do utrzymania życia płodu: wzrasta objętość krwi, płynów czy zapasów tłuszczu. Do tego dochodzi oczywiście masa samego płodu i łożyska. Mimo to wiele kobiet obawia się o nadmierny wzrost masy ciała w trosce o dawną sylwetkę.

Karmienie piersią - co warto wiedzieć? Karmienie piersią - co warto wiedzieć?
- Wszelkie skrajności w odchyleniach na wadze w tym okresie powinny zostać wyeliminowane. Bezwzględnie odradza się wszelkich restrykcyjnych diet i redukcji masy ciała w trakcie ciąży. Niedożywienie matki i zbyt niski przyrost masy ciała w trakcie ciąży, a tym samym niedożywienie płodu wiąże się ze spowolnieniem tempa rozwoju macicznego, zmniejszeniem łożyska i obniżoną masą urodzeniową dziecka oraz większym ryzykiem przedwczesnego porodu. Nadmierna masa ciała matki lub zbyt duży przyrost masy ciała w trakcie ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych i stanu przedrzucawkowego - dodaje Maria Cichecka.
Według zaleceń przyrost masy ciała w ciąży u kobiety z prawidłowym BMI powinien wynosić od 11,5 do 16 kilogramów. Według zaleceń przyrost masy ciała w ciąży u kobiety z prawidłowym BMI powinien wynosić od 11,5 do 16 kilogramów.

W ciąży: jeść dla dwojga, a nie za dwojeNajbardziej rozsądna okazuje się dobrze zbilansowana dieta i kierowanie się zasadą, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje. W tym czasie warto zadbać o regularność posiłków, odpowiednie ich zróżnicowanie, a także, na tyle, na ile pozwala lekarz prowadzący, aktywność fizyczną, która ułatwi utrzymywanie prawidłowego przyrostu masy ciała, a po porodzie pomoże wrócić do sprawności sprzed ciąży.

- W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na białko, witaminy antyoksydacyjne, wapń, żelazo, cynk, jod, kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-3. 60 proc. białka w diecie powinno pochodzić ze źródeł odzwierzęcych, takich jak: mleko i przetwory mleczne, ryby, jaja i mięso. Pozostałe 40 proc. białka należy pokryć ze źródeł roślinnych, np. nasion roślin strączkowych. Taka podaż zapewni odpowiednie uzupełnienie niezbędnych aminokwasów, potrzebnych do syntezy hormonów i regeneracji tkanek po porodzie - tłumaczy Maria Cichecka.
Rozstępy. Jak sobie z nimi radzić? Rozstępy. Jak sobie z nimi radzić?

Przyszła mama powinna pamiętać o nawadnianiuWoda jest głównym składnikiem komórek, odżywia oraz dostarcza niezbędnych soli mineralnych i pierwiastków, za pomocą których usuwa toksyny. Ponieważ jest stale eliminowana z organizmu, należy ją regularnie dostarczać do organizmu. W ciąży zmiany hormonalne stymulują aktywność gruczołów potowych, co może zwiększać ubytek wody. W praktyce oznacza to, że w czasie oczekiwania na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle powinnyśmy pilnować regularnego nawadniania organizmu. Podziękuje nam za to także nasza skóra, która dzięki temu będzie lepiej przygotowana na wahania hormonalne, bardziej elastyczna, a w konsekwencji lepiej poradzi sobie z obciążeniem, jakim jest ciąża. Łatwiej się zregeneruje i będzie radzić sobie ze swędzeniem, uciskami czy nawet rozstępami.

Gdzie kupić kosmetyki w Trójmieście?


 • Krem przeciw rozstępom Mamma Mia Ziaja
 • Ginekologiczny płyn do higieny intymnej Mamma Mia Ziaja
 • Specjalistyczny olejek przeciw rozstępom
 • MomMe Intensywna kuracja przeciw rozstępom 150 ml
 • Naturativ, Balsam dla Mamy przeciw rozstępom i ujędrniający 200 ml
 • Krem na rozstępy Mustela

Regularna pielęgnacja w ciąży to klucz do sukcesuDbanie o wygląd w ciąży warto wspierać kosmetykami. Świadczy o tym różnorodność oferty kosmetyków nawilżających i zapobiegających rozstępom. Jednym z nich jest krem z serii Mamma Mia producenta Ziaja. W 95 proc. zawiera naturalny skład, co jest istotne w przypadku przyszłych mam.

- Może być stosowany od czwartego miesiąca ciąży, a także po urodzeniu dziecka oraz przy gwałtownej zmianie wagi. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz wzmacnia ich włókna, zwiększa spoistość tkanki łącznej, uelastycznia i poprawia strukturę skóry, intensywnie rozjaśnia oraz wyraźnie zmniejsza rozstępy, skutecznie zapobiega ich powstawaniu - mówi Marta Żołnierowicz, PR manager z Ziaja.
Oprócz tego producent rekomenduje stosowanie ginekologicznego płynu do higieny intymnej, który łagodzi i zapobiega podrażnieniom.

Na tym jednak nie kończą się propozycje dla kobiet ciężarnych. Przyszłe mamy mają do wyboru także krem przeciw rozstępom z Mustela Maternite, intensywną kurację przeciw rozstępom Momme, dostępną w BeClinic i specjalistyczny olejek z tej samej serii, a także ujędrniający balsam dla mamy z Naturativ, dostępny również w BeClinic.
JPU

Miejsca

Opinie (10) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Ja w ciąży byłam brzydka ale szczęśliwa (2)

  A po co?
  Jeszcze bardzie kierujmy dyskurs publiczny i własne mniemanie o sobie na temat wyglądu to zobaczycie jak poszybują w górę statystyki depresji itp.
  Ale oczywiście ja muszę się czuć ładna żeby się czuć dobrze A TFU!

  • 11 3

  • najważniejsze jest to jak dana osoba się czuje, popieram (1)

   ale jeżeli chodzi o rozstępy to jednak polecam dbanie aby uniknąć ich powstania, czasem duże i głębokie rozstępy bolą, skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i po przeciągnięciu ręka po takim rozstępie boli jakby ktoś rozrywał skórę,

   • 4 0

   • Oczywiście "lepiej zapobiegać niż leczyć"...

    Niestety zapobiegać możemy tylko w sytuacjach kiedy możemy kontrolować wagę ciała. Jeśli będziemy mieli zwiększoną nadwyższkę kaloryczną lub podczas intensywnego treningu siłowego dojdzie do zwiększenia masy czy to tłuszczowej czy mięśniowej dojdzie do rozciągania włókien kolagenowych i ich uszkodzenia tym samym do powstania rozstępów. Jednak nie zawsze tak się dzieje to zależy także od czynników predysponujących.
    Różne są odczucia co do ich powstawania, czasami jest określenie, że bolą, a czasami, że swędzą czy pieką. To związane jest ze stanem zapalnym tak samo tak podczas fazy zapalnej podczas powstawaniu blizny. Później nie będzie się czuło dyskomfortu z tym związanego, ale trudno będzie je usunąć i żadne kosmetyki ich nie usuną, ani w pierwszej fazie ani po powstaniu blizny atroficznej.
    Nie zapobiegnie się także po przez stosowanie kosmetyków, a jeśli podczas ich stosowania rozstępy nie powstały to prawdopodobnie nie byłoby ich w ogóle.

    • 0 0

 • Ja mam rozstępy i to bez ciąży ale przy mojej wadze to się zdarza (2)

  • 3 1

  • To zacznij dietę i ruch wskazany ! Bez tego będziesz wyglądała jak słonica !

   • 0 4

  • Tak jak wspomniałem w tym artykule...

   Rozstępy nie tylko powstają w trakcie ciąży, ale też z powodu zbyt szybkiego lub/i nadmiernego przyrostu tkanki mięśniowej lub tłuszczowej. Rozstępy nie tylko mają kobiety po ciąży, ale też kulturyści, osoby, które są leczone z grupy leków glikokortykosteroidowych z powodu różnych chorób. Także ich powstawanie może być w okresie dorastania np. nastolatkowie. Wtedy jest szybki wzrost ciała i jedynie co można zrobić, to skupić się na ich leczeniu niż zapobieganiu, jeśli zamierza się poprawić ich wygląd. Z własnego doświadczenia wiem, że "leczenie" jest mocno przereklamowane przez gabinety kosmetyczne, reklamy różnych kosmetyków i jeśli nie ma się odpowiedniego zaplecza finansowego i wiedzy i sprzętu, który dysponuje lekarz medycyny estetycznej/dermatolog, to będzie bardzo trudne w ich poprawie.

   • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  Dużo miłości dodaje piękności...

  • 0 0

 • (1)

  Sama jestem w ciąży, więc staram sie jesc zdrowo, ale widaomo jak to z kobiecymi zachciankami bywa. Czasami one są silniejsze od nas. Z kosmetyków póki co używam kolageny w żelu z nanocollagen, smaruje brzuszek żeby rozstępów nie mieć. Chociaż i tak wiem, że to nie uniknione. Najwięszy problem mam z piciem czasami musze się zmuszać bo spragniona nie jestem

  • 0 0

  • Proponuję działać od razu...

   Nie jestem lekarzem dermatologiem. Interesuje się wieloma tematami związanymi z medycyną sam kończę pewien kierunek medyczny. Też mam rozstępy, ale jestem mężczyzną i powstałe z powodu szybkiego wzrostu tkanki mięśniowej. Nie jestem i nie byłem"zbudowany" jak kulturysta, ale wystarczył paromiesięczny intensywny trening aby rozstępy powstały, w miejscu gdzie była największa objętość tkanki w krótkim czasie czyli ramiona.
   Przeczytałem parę książek, publikacji naukowych, badań naukowych, odbyłem wiele konsultacji z lekarzami medycyny estetycznej. Miałem zabiegi laserowe, o różnym rodzaju wiązki, praktycznie wszystko to co standardowo jest w ofercie gabinetu med. estetycznej.
   Efekt mizerny jedynie co się zmniejszyło lub usunęło to pieniądze w moim portfelu.
   Też tak myślałem jak pewnie większość osób, że jak będę "smarował się" tymi "magicznymi" kremami, balsamami, maściami to rozstępy ulegną zmniejszeniu lub się je usunie się.
   Nie! Tak się nie stanie. Żadne kolageny, i inne ściemy, kremiki z dna, rna, abw, cbw, z kwasem hialuronowym, nie są warte. Proponuję od razu zainwestować w pierwszej fazie rozstępów w ich leczenie do doświadczonego i zainteresowanego w temacie lekarza med. estetycznej/dermatologa i nie bawić się w kupowanie specyfików na ich "usuwanie".

   • 0 0

 • Rozstępy nie tylko po ciąży...

  Ja nie jestem kobietą i tym bardziej nie jestem po ciąży i mam niestety rozstępy na ramionach. Powstałe z powodu rozrostu tkanki mięśniowej po treningu siłowym. Nie ma badań naukowych potwierdzających tezę, że da się uniknąć rozstępów stosując jakiekolwiek kosmetyki. Jedyny sposób na zapobieganie ich, to umiarkowany przyrost masy, tkanki mięśniowej lub tłuszczowej. Jednak w trakcie ciąży skóra na brzuchu jest rozciągnięta, więc trudno jest to kontrolować. Kolejny czynnik, który powoduje powstawanie rozstępów to predyspozycje genetyczne, a właściwie to budowa skóry, która może predysponować do ich powstawania.
  Można zmniejszyć ich widoczność stymulując do przebudowy w trakcie stanu zapalnego w pierwszej fazie, czyli wtedy kiedy skóra jest jeszcze czerwona i obrzęknięta. Stosuje się najczęściej laser Co2, frakcyjny lub microneedling, nowocześniejsze metody to RF mikroigłowa. Najlepiej kiedy będzie to terapia łączona np. RF mikroigłowa z PRP, laser Nd-yag z PRP/PRF. Wszystko zależy od budżetu pacjenta i oczekiwań co do ich wyglądu. Po fazie zapalnej następuje bliznowacenie, skóra staje się jaśniejsza, ale, jeśli nie będzie stymulacji kolagenu i przebudowy skóry w trakcie fazy zapalnej, to później trudno jest je usunąć.
  Radziłbym zastanowić nad kupowaniem jakichkolwiek kosmetyków, zwłaszcza tych drogich, które rzekomo likwidują rozstępy. Rozstępy to pewien rodzaj blizn, których nie da się usunąć po przez stosowanie kosmetyków, a zapobieganie ich jest tylko i wyłącznie wtedy, kiedy kontroluje się wagę ciała. Najlepiej zgłosić do odpowiedniego gabinetu medycyny estetycznej jeszcze w trakcie ich powstawania w celu ustalenia odpowiedniego ich leczenia.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rehabilitacja kregosłupa jogą

joga

Warsztaty Świadomości Onkologicznej

warsztaty, konsultacje

Adaptacja i wspieranie noworodka

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Najczęściej czytane