• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hospicja zabiegają o 1 proc.

on, KAI
20 marca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Prezenterka telewizyjna Iwona Schymalla i gdański aktor Mirosław Baka, wzięli udział w nagraniu spotów reklamujących akcję "1 proc. dla hospicjów" prowadzoną przez Fundację Hospicyjną z Gdańska.

Spoty nadawane są już przez lokalne radiostacje, od kwietnia emitowane będą przez rozgłośnie ogólnopolskie. Akcja pozyskiwania 1 proc. podatku dochodowego pozwoli utworzyć fundusz na rzecz polepszania jakości opieki nad nieuleczalnie chorymi.

Polskie hospicja są niedoinwestowanie i z powodu niewystarczających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia zmuszone są do ciągłego poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Szansą na utrzymanie dobrego poziomu opieki nad pacjentami są darowizny od ofiarodawców indywidualnych i instytucjonalnych.

Fundacja Hospicyjna z Gdańska (będąca organizacją pożytku publicznego) od 3 lat prowadzi wiele działań na rzecz polskich hospicjów. Środki z 1 proc. posłużą do stworzenia funduszu grantów dla wszystkich hospicjów w Polsce. Będą przeznaczone na pomoc również tym ośrodkom, które nie posiadają statusu opp.

Czy oddajesz 1 proc. swoich podatków na organizacje pożytku publicznego?

W Polsce jest ponad 400 hospicjów i ośrodków opieki paliatywnej. Fundacja Hospicyjna wspiera na razie ok. 100 takich placówek.

Aby przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego dla organizacji pożytku publicznego, podatnik musi najpierw obliczyć swój podatek dochodowy, jeden procent tej kwoty wpłacić na konto wybranej organizacji, a następnie o wpłaconą sumę pomniejszyć swój podatek. Urząd Skarbowy zwróci tę sumę wraz ze zwrotem nadpłaconego podatku.

Listę organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronach internetowych: www.pozytek.ngo.pl, www.jedenprocent.pl oraz www.ms.gov.pl. Znajdują się tam dane dotyczące działalności danej organizacji oraz jej konto.
on, KAI

Opinie (55)

  • Jana, co za problem wysłać przelew

    No już nie przesadzajcie, że problem wysłać przelew ( internet, poczta, pełno banków co krok) z 1% podatku,
    robię tak od kiedy pojawiła się ta możliwość,
    i nie uważam tego za utrudnienie
    DLA CHCąCEGO to żadna przeszkoda.

    Państwo to nas wyręczało od myślenia za tzw. komuny,
    dzisiaj trzeba być samodzielnym.

    • 0 0

  • Baśka

    dla mnie problem, bo mam mało kasy i licze każdy grosz. dla wielu ludzi pewnie też.
    ale być może ty tego nie rozumiesz.
    to jedno.
    drugie natomiast to fakt iz jeżeli cos można uprościć to dlaczego tego nie zrobić?
    ale to temat tylko na ten rok.
    jak usłyszelismy od przyszłego roku ma byc łatwiej.
    i bądź pewna że wtedy te instytucje dostana o wiele wiecej pieniędzy.
    i bardzo dobrze.

    • 0 0

  • Jana, gdzie Ty żyjesz..i od kiedy

    Dopóki sam wybieram komu przekazać moje 1% podatku i pilnuje tego- to wiem że te pieniądze tam trafiły.
    Jak będzie się tym za mnie zajmowało "państwo"- wszystko jedno pod czyją władzą- to się okaże że obdarowani dostali obligacje / obietnice/ albo co najwięksi zostali skreśleni z listy. Lub... w ogóle pieniądze nie zostały przekazane. Bo nie i koniec.
    Patrz przykład OFE i kilka innych.

    Nie wiem dlaczego chcesz powrotu czasów w których państwo wszystko wie lepiej.

    • 0 0

  • Michał

    mało uwaznie czytasz posty. ja proponuje, co i wejdzie podobnoż, żeby do corocznie rozliczanego PITU wpisac instytucję której decyduję się przekazac mój 1 %.podatku,
    a urzad skarbowy zgodnie z moim wpisem po prostu potrąca ten 1% przekazujac go na wskazana instytucję.
    państwo ma tu nic do rzeczy, chodzi o ułatwienie procedury.
    odsyłam na poprzednie strony gdzie o tym pisałam,
    jeżeli natomiast zakładasz, że jeżeli podasz instytucję w Pit-ie ,a urzad skarbowy tych pieniedzy nie przeleje zgodnie z twoja wolą, no to mamy do czynienie z przestepstwem.
    mozna oczywiście nie miec totalnego zaufania ani do państwa, ani do urzedów ,i trudno widząc co sie dzieje temu się dziwić, ale rozumując w ten sposób poz0staje emigracja.
    a i tam sa urzędy.

    • 0 0

  • Jana, idąc Twoim tokiem myślenia..

    - po co masz otrzymywać wypłatę do ręki? Zostaw ją państwu a potem będziesz tylko wskazywać co w ramach tej wypłaty chcesz otrzymać..To będzie tylko ułatwienie. Niech państywo potrąca Ci z wypłaty opłaty za prąd, ogrzewanie i abonament RTV i przekazuje je stosownym instytucjom. Wiesz jak zmaleje bezrobocie ?
    A czyim organem jest Urząd Skarbowy ? Królewny Śnieżki ?

    • 0 0

  • Jana to nazwy się zmieniaja nieustannie

    Ministerstwo nauki i Szkolnictwa Wyższego zawsze było, tylko pod inną nazwą

    • 0 0

  • michał

    mówimy o dwóch zupełnie innych sprawach. urzad skarbowy ani zadna inna instytucja nie jest powołana do tego żeby jak piszesz opłacac to czy tamto.
    co innego podatek, co innego wypłata.
    chodzi o uproszczenie procedur.
    dlaczego uważasz za złą procedurę która od razu w picie, wg twojego wskazania automatem potraci i przekaże te pieniadze?
    uważasz że urzad skarbowy bedzie robił przekrety polegajace, że zamiast zapłacic na hospicjum wpłaci sobie tu czy tam, albo na schronisko , albo moze urzedniczka wpłaci na swoje konto, albo może nie zapłaca w ogóle tylko przekażą do budżetu?
    nieuczciwy urzednik zawsze sie może zdarzyc, teraz też.
    natomiast jezeli chodzi o inne kwestie najprościej uregulowac je przepisami i karami które groża za łamanie przepisów. jeżeli karami zagrożony jest podatnik to dlaczego nie możne tego samego uczynic wobec nierzetelnyvch urzedników?
    pytanie stare jak swiat: nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa.
    to własnie lata komuny utrwaliły taki obraz urzędów: podatnik i petent na kolanach przed rozkapryszona urzedniczka która robi łachę. oni sa po to żeby nam pomóc i ułatwic i do tego należy dążyć.

    juz dawno specjaliści, także to nie mój wymysł, jasno powiedzieli że taka procedura zwiekszy wpływ pieniedzy na konto potrzebujacych.

    • 0 0

  • Jeżeli dobrze Cię rozumiem, US powinien zatrudnić nowych ludzi w sezonie pitowym do wpłacania tysięcy kwot i kwotek na konta wybranych przez podatników instytucji. Jestem za upraszczaniem, ale czy to ma sens?

    • 0 0

  • totek

    dla Twojej informacji:

    5 maja 2006 premier Marcinkiewicz powołał Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które powstało w wyniku podziału Ministerstwa Edukacji i Nauki.

    a więc z jednego ministerstwa utworzyły sie dwa:
    Ministerstwo Edukacji Narodowej
    oraz
    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyzszego

    ta sama sprawa z Ministerstewem Gospodarki Morskiej :

    Ministerstwo Gospodarki Morskiej, utworzone 5 maja 2006 w wyniku rekonstrukcji rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Nowe ministerstwo przejęło część uprawnień z resortów:

    Ministerstwo Transportu i Budownictwa
    Ministerstwo Gospodarki
    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

    TO POWSTAŁY TE NOWE DWA MINISTERSTWA CZY NIE?

    • 0 0

  • mozna udoskonalic program informatyczny dzieki któremu, za dwoma małymi kliknieciami mozna wybrać wprowadzoną do bazy instytucje, wpisać kwotę i przelać środki.to jest robota na 2 minuty.wcześniej można zatrudnic stazystów do wprowadzenia takiej bazy danych którym ten podatek można przekazac, wbrew pozorom nie jest tego tak wiele.
    kwestia organizacji pracy, kwestia dobrego wykorzystania pracujacych juz ludzi.
    a tak nawiasem, jeżeli do potrzebujacych trafi o wiele więcej pieniedzy niz teraz to chyba warto?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane