• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy dziecko rodzi się za wcześnie

Katarzyna Mikołajczyk
4 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Wcześniaki wymagają wzmożonej czujności i odpowiedniego sprzętu. W Trójmieście w ich leczeniu specjalizuje się 5 szpitali: Szpital św. Wojciecha na Zaspie, Klinika Położnicza UCK, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, Szpital Dziecięcy „Polanki” oraz Szpital Morski w Gdyni-Redłowie. Wcześniaki wymagają wzmożonej czujności i odpowiedniego sprzętu. W Trójmieście w ich leczeniu specjalizuje się 5 szpitali: Szpital św. Wojciecha na Zaspie, Klinika Położnicza UCK, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, Szpital Dziecięcy „Polanki” oraz Szpital Morski w Gdyni-Redłowie.

Dzieci, które rodzą się zbyt wcześnie wymagają wzmożonej czujności i profesjonalnej opieki, a często także specjalistycznego sprzętu, który dostępny jest tylko w szpitalnych oddziałach neonatologicznych. W Trójmieście są to: Szpital św. Wojciecha na Zaspie, Klinika Położnicza UCK, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, Szpital Dziecięcy "Polanki" oraz Szpital Morski w Gdyni-Redłowie.



Jak oceniasz opiekę szpitalną nad swoim dzieckiem zaraz po porodzie?

Za wcześnie, czyli kiedy?

Przyjmuje się, że wcześniakiem jest dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Poród przed 32. tygodniem ciąży uważa się za skrajne wcześniactwo. Postęp medycyny sprawił, że w niektórych przypadkach można utrzymać przy życiu nawet dziecko, które urodziło się przed 22. tygodniem ciąży. OIOM-y noworodka i oddziały neonatologiczne w Trójmieście wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie nawet skrajnie wcześnie urodzonych maluszków.

- Każdy przedwcześnie urodzony noworodek wymaga co najmniej obserwacji - mówi Elżbieta Pilarczyk, ordynator Oddziału Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. - Takie dziecko powinno być objęte opieką specjalistyczną, którą zapewnia wykwalifikowany personel dysponujący odpowiednim sprzętem i zapleczem.

Dlatego właśnie wcześniaki, które przyszły na świat w szpitalach gorzej przygotowanych do sprawowania takiej opieki, przenoszone są do Szpitala na Zaspie, a także do Kliniki Położniczej UCK. Obie placówki posiadają III - najwyższy stopień referencyjności, co w praktyce oznacza, że odział ma do dyspozycji zarówno najlepszych specjalistów, jak i najnowocześniejszy sprzęt.

Zobacz listę wszystkich szpitali trójmiejskich.

- Moja córka urodziła się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym aż 5 tygodni przed czasem. Muszę jednak przyznać, że byłem zaskoczony poziomem zarówno opieki szpitalnej jak i tej poszpitalnej - przyznaje pan Jacek z Gdańska. - W szpitalu wykonane zostały wszystkie niezbędne badania, naświetlania, a później chodziliśmy z córeczką na dalsze wizyty specjalistyczne, w ramach tzw. opieki poszpitalnej, prowadzonej w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdyni. Jest ona w 100 proc. finansowana przez NFZ - dodaje.

Pod ciągłą opieką lekarzy specjalistów był też półtoraroczny Leon, syn pana Adriana, który przyszedł na świat w 35. tygodniu.

- Możliwość bezpłatnego skorzystania z opieki specjalistycznej w przypadku wcześniaków daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa - przyznaje pan Adrian. - Przez pierwsze 6 miesięcy do naszego synka przydzielony był lekarz, który przyglądał się podczas kontrolnych wizyt jego rozwojowi. Do tej pory nasz synek przechodzi różne badania, choć Leon ma już 1,5 roku. Teraz czeka na badanie okulistyczne dna oka.

Co grozi zbyt wcześnie urodzonemu dziecku?

Nie sposób wymienić wszystkich zagrożeń, które czyhają na zbyt wcześnie urodzonego maluszka. Jednak nawet skrajne wcześniactwo nie determinuje kondycji dziecka w przyszłości.

- Urodziłam się w 26. tygodniu ciąży - mówi 21-letnia Agata z Gdyni. - Lekarze straszyli mamę, że nie będę widziała, że na pewno rozwinę się słabiej od innych dzieci. Ich prognozy nie spełniły się, nie noszę nawet okularów i zawsze byłam zdrowym dzieckiem.

Dlaczego wcześniaki trafiają czasem do inkubatorów?

- Stan noworodka urodzonego przed terminem zależy od wielu czynników. Dziecko urodzone około 30. tygodnia ciąży wymaga zazwyczaj dużo intensywniejszej opieki medycznej, niż takie, które urodziło się w tygodniu 35. - zauważa Andrzej Butkiewicz, ordynator Oddział Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. - Zaburzenia oddychania czy termoregulacji także wymagają stałej kontroli i pobytu dziecka na naszym oddziale.

Dobrą wiadomością dla mam chcących karmić naturalnie jest to, że mali pacjenci karmieni są mlekiem mamy nawet wówczas, gdy nie są jeszcze zdolni do samodzielnego jedzenia. Nawet w tych szpitalach, w których nie ma osobnej poradni laktacyjnej, personel służy pomocą przy nauce karmienia czy ściąganiu pokarmu dla maluszka przebywającego na innym oddziale.

- Każde dziecko urodzone za wcześnie zostaje w szpitalu dłużej. Jak długo - zależy od jego stanu - dodaje dr Butkiewicz. - Jeśli to kilka dni, mama na ogół zostaje dłużej w szpitalu. Mamy wcześniaków, które muszą spędzić na oddziale kilka tygodni, czasem nawet miesięcy, dochodzą do nich z domu przynosząc odciągnięty pokarm.

Urodzić wcześniej czy później

Do dziś krąży wśród kobiet pogłoska, jakoby bezpieczniej było urodzić w 7. niż w 8. miesiącu ciąży. Okazuje się, że to tylko jeden z mitów.

- Każdy tydzień w brzuszku mamy jest dla malucha niezwykle cenny, dlatego zawsze walczymy o to, by utrzymać ciążę jak najdłużej - rozwiewa wątpliwości dr Elżbieta Pilarczyk.

Nie słuchajmy więc sąsiadki, ani koleżanki. Pamiętajmy, że najlepiej dla dziecka, gdy poród przedwczesny odbędzie się możliwie najpóźniej.

Dlaczego dzieci rodzą się zbyt wcześnie?

Poród przed wyznaczonym terminem zdarzyć się może kobiecie w każdym wieku. Istnieje wiele czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, ale równie często kobieta nie ma żadnego wpływu na termin porodu.

Czynnikami ryzyka jest wiek mamy: poniżej 18 i powyżej 40 lat, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, otyłość, niedożywienie (nie odchudzaj się w ciąży!), szereg chorób, w tym np. cukrzyca, nadciśnienie, stany zapalne dróg rodnych.

- Również sytuacja socjoekonomiczna wpływa na częstość występowania porodów przedwczesnych - mówi dr Marek Puzio, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. - Brak odpowiedniej opieki medycznej oraz nieodpowiedni styl życia mają duży wpływ na termin porodu. Medycyna w tych czasach jest w stanie opóźnić poród nawet o parę miesięcy.

Warto jednak polegać nie tylko na możliwościach lekarzy, a samej zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko urodzenia wcześniaka.

Czy będę leżeć do końca ciąży?

W przypadku wystąpienia ryzyka przedwczesnego lekarz ocenia, czy ciężarna wymaga hospitalizacji.

- Teraz zatrzymuje się pacjentkę w szpitalu tylko wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że poród rozpocznie się w najbliższym czasie - uspokaja dr Puzio. - W przeciwnym razie nie ma sensu, by zostawała w szpitalu, by pod okiem personelu medycznego wieść oszczędzający tryb życia, skoro to samo może robić w domu.

Przede wszystkim jednak nie wolno martwić się na zapas. Wśród wszystkich porodów, porody przedwczesne to około 7-8 proc., a tylko około 1 proc. to porody skrajnie wczesne. Trójmiejskie placówki medyczne są dobrze przygotowane zarówno do wczesnego zdiagnozowania możliwości wystąpienia przedwczesnego porodu, jak i do objęcia "niecierpliwego" maluszka specjalistyczną opieką. Jeśli rodzimy w szpitalu, który nie dysponuje odpowiednim zapleczem, możemy być pewne, że nasz maluch natychmiast zostanie przewieziony do któregoś z dwóch szpitali, o najwyższym stopniu referencyjności.

Miejsca

Opinie (34) ponad 10 zablokowanych

  • moje dziecko leżało na oddziale wcześniaków na Zaspie (6)

    do tej pory mam mieszane uczucia...dużo zależy od pielęgniarek które mają dyżur i od lekarza prowadzącego. do wszystkich mam: nie dajcie się zbyć! pytajcie, walczcie o swoje dzieci. napiszą na wypisie ze szpitala, że dziecko ma iść na wizyte do Ośrodka Wczesnej Interwencji ale nie mowia ze czeka się 2 miesiące na wizyte a liczy się czas. nigdy nie zapomnę jednej pielęgniarki która miała długie paznokcie, na oddziale puszczała głośno radio i kiedyś wpuściła 5 obcych osób na oddział w kurtkach bez ubrań ochronnych, a nam rodzicom kazano myć ręce przed każdym wejściem na oddział. była to jakaś dalsza rodzina, jej znajomi, którzy chcieli zobaczyć dziecko.

    • 12 2

    • Moje dziecko również przebywało na oddziale dla wcześniaków na Zaspie. Nigdy nie zapomnę traumy, jaką fundowały rodzicom NIEKTÓRE pielęgniarki. Koszmarem było patrzenie na dławiące się od płaczu maluszki i Panie pielęgniarki, które plotkowały pół nocy i nie kwapiły się, by nakarmić, uspokoić, czy przewinąć dzieci. Zdarzało się, że pielęgniarki wypraszały rodziców z oddziału, nie pozwalały nakarmić dziecka o konkretnej porze (mimo, iż wcześniej same ją wyznaczyły).

      Jednak były też pielęgniarki, które w opiekę nad maluchami wkładały całe swoje serce. Szczególnie chciałabym podziękować prawdopodobnie najmłodszej Pani z Oddziału oraz dwóm Paniom o czarnych długich włosach.

      • 12 2

    • przestań pierdzielić (1)

      głupoty o paznokciach i radiu. Od razu widać że jesteś psychiczna

      • 1 23

      • do komenta "przestan pierdzielić":

        twoja wypowiedz zdradza stan twego umyslu, wiec zamilcz albo idz obieraj ziemniaki

        • 16 0

    • że też się zgodziłać iść na zaspę

      na klinicznej mają dużo lepszych specjalistów. Szkoda tylko że lekarze to takie straszne buraki zadufane w sobie. Nie ma chyba drugiej grupy zawodowej w której jest tylu bufonów (chociaż prawnicy ich gonią).

      • 6 2

    • Moje też leżało na Zaspie

      ale ja mam dobrą opinię o pielęgniarkach. Zawsze pomocne, odpowiadały na każde, nawet wydawałoby się głupie, pytania. Żeby dotykać, karmić, przewijać dziecko to same namawiały (to było moje pierwsze dziecko, więc bałam się cokolwiek przy nim robić). Fakt, jedna miała długie paznokcie, ale dzieci podrapane nie były ;)
      Co do radia, to nie wiem czemu panuje przekonanie, że dziecko musi przebywać w zupełnej ciszy? Przecież już w ciąży dobiegały do niego odgłosy świata, więc czemu nagle po urodzeniu ma ich nie być? Właśnie takie hałasy (jak pikanie sprzętów na OiOM'ie czy "głośne radio") od urodzenia dały nam "wolność" i nie musimy chodzić na palcach i szeptać gdy dziecko śpi. Moje dziecko śpi spokojnie nawet jak odkurzam tuż obok, a dziecko znajomych (chowane sposobem "cicho, bo dziecko śpi") budzi się gdy tylko ktoś coś głośniej powie...

      • 9 2

    • TAKA SAMA LALA była na klinicznej jak sie moje maleństwo urodziło

      chyba Ilona miała na imię. Dziwadło nie z tej ziemi.

      • 1 1

  • wczesniaczek z ZASPY ;) (5)

    moje maleństwo urodziło się na Zaspie , uratowali moją malutką córeczkę , reanimowali ponad 10 minut i pózniej walczyli :) bardzo im dziękuję - całemu personelowi :) dzisiaj idzie do 1-wszej klasy ZDROWA :) bardzo dziękuję :)

    • 23 4

    • co spieprzyli że trzeba było reanimować? (4)

      zaspa nie ma za dobrej opinii, podobno lekarze kiepscy jaki i kadra zarządzająca, która narobiła długów.

      • 3 13

      • Nie wiesz a gadasz...

        Czasami już w łonie matki dziecku spada puls i wtedy trzeba jak najszybciej przerwać ciąże i REANIMOWAĆ dziecko. I nie ma w tym żadnej winy lekarzy.

        • 6 1

      • Opinia została zablokowana przez moderatora

      • dziwne , że ten post nie obraża ani nie szkaluje innych osób np. lekarzy

        • 0 0

      • Ciebie spieprzyli

        • 0 0

  • moja corka (2)

    urodzila sie w 30tym tyg z waga 1400 gr. spedzila 6 tyg w szpitalu na Zaspie. Oddzial jest fenomenalny. Lekarze i pielegniarki staneli na wysokosci zadania. Mala ma dzis 20 miesiecy jest zdrowa, wazy ponad 12 kg tj. tyle ile powinno wazyc dziecko w tym wieku. Wszystkim pracownikom zwlaszcza Pani ordynator E. Pilarczyk serdecznie dziekujemy.

    • 11 4

    • (1)

      wydaje mi sie, ze niespelna 2-letnie dziecko nie powinno wazyc 12 kg...

      • 4 5

      • Trochę "przekarmione", ale w normie ;)

        Wg siatki centylowej dla dziewczynek urodzonych przed 32tc córka jest pomiędzy 75 a 90, przy średniej 50 centyli.
        Ale i tak ważny jest jeszcze wzrost, bo żeby stwierdzić czy jest problem, trzeba porównać wagę ze wzrostem - sama waga nic nie znaczy.

        • 1 1

  • gdy rodzi się za wcześnie to znaczy że to dziecko sąsiada

    i lepiej zrobić badania genetyczne. Rachunki muszą się zgadzać.

    • 6 22

  • jak widać nie znamy dnia ani godziny,więc ważne by mieć w zapasie odpowiednią ilość alkoholu na pępkowe (2)

    a nie latać po nocy i szukać,gdzie koledzy już zniecierpliwieni

    • 4 9

    • pepkowe

      jak widzisz swoje dziecko w inkubatorze, podlaczone do aparatury to nie myslisz o pepkowym ....

      • 4 0

    • pępkowe to rozrywka dla masy, którzy szukają tylko powodów do nachlania się

      szczęśliwy tatus co jeszcze dziecka dobrze nie zobaczył a już nawalony chodzi i to często przez parę dni. Nie wiem w jakim środowisku się obracasz ale u nas świętuje się jak już dziecko jest w domu i wtedy na spokojnie można się zabawić.

      • 1 0

  • fizjoterapia najważniejsza

    Po hospitalizacji konieczna jest stymulacja rozwoju wczesniaków (nawet tych "zdrowych"). W Trójmieście funkcjonuje kila ośrodków oferujących specjalistyczną kompleksową opiekę: fizjoterapeutyczną, logopedyczną, psychologiczną i inne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą placówek (przyjęcia na NFZ są regularne, choć kolejki trochę za długie).

    • 2 3

  • Mama dwójki dzieci wcześniaków

    Moje dzieci urodziły się jako wcześniaki, córka ma 8 lat i przyszła na świat przez cesarskie cięcie w UCK na Klinicznej. Opieka jak najbardziej fachowa, natomiast syn (6 lat) urodził się siłami natury w szpitalu na Zaspie. Oboje są z 35 tygodnia ciąży, są zdrowi i pełni energii. W jednym jak i w drugim szpitalu opieka fachowa i udzielają rzetelnych porad, zawsze jak chciałam o coś zapytać służyli pomocą.
    Pozdrawiam, Gosia.

    • 3 2

  • szukać dobrej rehabilitantki

    ważne by dziecko po urodzeniu, nawet pozornie zdrowe obejrzał dobry rehabilitant to wydatek 100 zł ale jeśli jest to osoba znajaca się narzeczy to wskaże co może być nie tak i pomoże postawić dziecko na nogi zanim będzie za późno i sami zobaczymy ze np. dziecko nie chodzi , nie mówi,itd mam doświadczenie z wlasnym dzieckiem i gdyby nie rehabilitantka to byłoby pewnie żle....polecam Panią Elę Mocek , uratowała nasze dziecko przed niepełnosprawnością....ps dla jasności sprawy dziecko urodzono 10 w skali i wypuszczone do domu w pełni zdrowe, ale niestety nasze wcześniejsze doświadczenia wskazywały żw coś jest nie tak -sztywność szyi, pełzanie -objawy tuz po urodzeniu w pierwszym miesiącu życia.

    • 1 3

  • Kubuś

    Mój synek urodził się na Zaspie w 28 tygodniu ciąży,mogę tylko powiedzieć,że personel OIOM noworodków,to najlepsi ludzie na jakich mogliśmy trafić,odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu,dzięki ich wiedzy,pracy,poświęceniu dla maluszków,nasz synek jest dzisiaj zdrowym 3 latkiem.A pani dr Pilarczyk najwspanialszym lekarzem jakiego w życiu spotkaliśmy i do końca życia będziemy Jej oraz całemu personelowi wdzięczni za uratowanie naszego synka.

    • 10 2

  • Wczesnik (3)

    Dzisiaj mam 55lat ,urodzilem sie majac 6miesiecy,/na klinicznej/,ze mna ok,pozdrawiam wszystkich wczesniakow i ich rodzicow

    • 12 1

    • Mam podobnie (2)

      Dzisiaj mam 35 lat urodzilam sie na poczatku 7 miesiaca i dzisiaj jestem dr chemii pracuje mam 2 dzieci i jest ok

      • 7 1

      • kogo to obchodzi

        • 1 6

      • Ale ortografii nie opanowałaś do tej pory

        • 1 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane