• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gaz rozweselający na naszych porodówkach

Justyna Potorska
4 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Gaz rozweselający jest stosowany od dawna przy porodach w szpitalach zachodnioeuropejskich. Powoli przyjmuje się też na trójmiejskich porodówkach. Gaz rozweselający jest stosowany od dawna przy porodach w szpitalach zachodnioeuropejskich. Powoli przyjmuje się też na trójmiejskich porodówkach.

Większa tolerancja na ból i rozluźnienie podczas porodu? Lekarze przekonują, że to możliwe. W niektórych trójmiejskich porodówkach wprowadzono do oferty entonox, czyli gaz rozweselający. Coraz chętniej korzystają z niego same pacjentki.



Entonox to nic innego, jak mieszanka "rozweselającego" podtlenku azotu i tlenu. Stosowanie go w medycynie nie jest niczym nowym: wiele zachodnioeuropejskich szpitali używa go od lat, żeby zwiększyć granicę odczuwania bólu i ulżyć rodzącym. Od zeszłego roku z jego dobrodziejstwa zaczęły korzystać niektóre trójmiejskie porodówki.

- Na początku 2011 roku wzorem państw zachodnich w Polsce zarejestrowano entonox. To bardzo bezpieczny gaz stosowany do łagodzenia bólów podczas porodów fizjologicznych, a także szycia czy zdejmowania szwów. Powoduje zwiotczenie mięśni, rozluźnienie u rodzących pacjentek. Zwiększa tolerancję na ból - wyjaśnia Urszula Łaniewska, położna oddziałowa Szpitala Swissmed w Gdańsku, który wprowadził gaz do oferty jako pierwszy, latem 2011 roku.

Zdecydowałabyś się na skorzystanie z gazu rozweselającego podczas porodu?

Wbrew stereotypom i samej nazwie, gaz jest podawany pacjentkom w takim stężeniu, że nie powoduje napadów śmiechu, tylko lekkie odprężenie, rozluźnienie. Rodzące kobiety, które decydują się na podanie entonoxu, są dokładnie instruowane, jak go dozować. Personel porodówek uspokaja: nie trzeba obawiać się przedawkowania.

- Każda z pań, które decydują się na podanie gazu rozweselającego, może go dozować samodzielnie, za pomocą ustnika. Nie trzeba się obawiać ilości wdychanego etonoxu, bardzo szybko ulatnia się z organizmu - tłumaczy Łaniewska.

Dobroczynne działanie gazu rozweselającego chwalą sobie także inne trójmiejskie placówki medyczne: Klinika Położnicza UCKSzpital Świętego Wojciecha na Zaspie.

- W marcu tego roku wprowadziliśmy entonox na próbę, obecnie zakupiliśmy kolejną butlę. Pacjentki wciąż się do niego przekonują, te, które decydują się na podanie gazu, są przez nas dokładnie instruowane, asekurowane. Wyniki są bardzo pozytywne - cieszy się Elżbieta Kowiel, położna oddziałowa Kliniki Położniczej.

- W zeszłym roku wprowadziliśmy gaz rozweselający na okres próbny. Został odebrany bardzo dobrze: jest bezpieczny, łatwy w użyciu, przyjazny dla lekarzy. Obecnie planujemy zakup kolejnych partii i wprowadzenie go do oferty na stałe - informuje dr n. med. Jerzy Zabul, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala na Zaspie.

Gaz rozweselający budzi też coraz większe zainteresowanie pacjentek. Wśród obaw najczęściej powtarzających się na naszym forum dominuje pytanie: czy entonox jest bezpieczny dla dziecka?

- Gaz jest bezpieczny dla noworodków, wpływa nawet na nie dobroczynnie: rodzą się odpowiednio dotlenione. Nie ma potrzeb obawiać się wpływu entonoxu na zdrowie dzieci - przekonuje Urszula Łaniecka.

- Przeciwwskazaniami stosowania gazu rozweselającego przy porodzie są choroby internistyczne matki, wady serca. Patologia ciąży nie wyklucza natomiast możliwości korzystania z entonoxu - dodaje prof. nadzw. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położniczej.

Gaz rozweselający pomaga nie tylko pacjentkom. Dzięki niemu istnieje szansa na rozwiązanie pewnych problemów kadrowych, z którymi borykają się publiczne placówki.

- Podawanie pacjentce entonoxu, w przeciwieństwie do znieczulenia zewnątrzoponowego, nie wymaga asysty anestezjologa, wystarczy inny lekarz, który będzie monitorował pacjentkę. To ważne, ponieważ anestezjologów w trójmiejskich szpitalach jest niewielu, a ci, którzy są, mają często inne obowiązki, przede wszystkim nadzorowanie cesarskich cięć - tłumaczy Elżbieta Kowiel.

Aż chce się zadać pytanie: dlaczego z entonoxu nie korzystają wszystkie trójmiejskie placówki?

- Na razie nie otrzymaliśmy zielonego światła dla wprowadzenia entonoxu do naszej oferty, trudno powiedzieć, czy i kiedy to się zmieni - informuje dr n. med. Andrzej Płoszyński, ordynator Szpitala Morskiego w Gdyni Redłowie.

- Jesteśmy w trakcie wprowadzania entonoxu do naszej oferty - deklaruje lek. med. Piotr Zygmuntowicz, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika - Uważamy, że każda pacjentka powinna mieć szansę skorzystania przede wszystkim ze znieczulenia zewnątrzoponowego, ale gaz rozweselający jest tu pewną alternatywą, która pozostawiłaby przyszłym mamom możliwość wyboru.

W tych szpitalach możesz skorzystać z entonoxu podczas porodu:

Klinika Położnicza Uniwersyteckiego Centrum Medycznego, Gdańsk, ul. Kliniczna 1a zobacz na mapie Gdańska(na życzenie, bezpłatnie)
Szpital Swissmed, Gdańsk, ul. Wileńska 44 zobacz na mapie Gdańska (w pakiecie opłaty za poród w szpitalu, która wynosi obecnie 6 tys. zł)

Szpital św. Wojciecha na ZaspieWojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika planują wprowadzić do oferty gaz rozweselający w najbliższym czasie.

Entonox stosuje także Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie przy ul. Jagalskiego 10.

Miejsca

Opinie (60)

  • szpital im .Kopernika w Krakowie

    super sposob na osczednosci w szpitalach -bo o dawkowaniu decuduje polozna podczas porodu w skali od 1-10 moze ustawic na 1 - to tak jak bez znieczulenia .
    Najwazniejsze to dobrze szpital wybrac.....................................i poczytac opinie . Polecam znieczulenie oponowe

    • 0 0

  • Re: Gaz rozweselający na naszych porodówkach (1)

    Pytanie do świeżo upieczonych Mam - Czy zarówno w szpitalu na Zaspie jak i na Klinicznej podają gaz rozweselający bez problemu? Czy ktoś ma złe doświadczenie, że gaz ten wpłynął negatywnie na dziecko?

    • 0 0

    • Re: Gaz rozweselający na naszych porodówkach

      podbijam!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane