• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

E-papierosy znikną z trójmiejskich sklepów?

Katarzyna Kołodziejska
11 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Trójmiasto jako pierwsze zdecydowało o przeprowadzeniu kontroli sprzedaży e-papierosów. Trwają właśnie analizy wyników badań płynów z e-papierosów. Trójmiasto jako pierwsze zdecydowało o przeprowadzeniu kontroli sprzedaży e-papierosów. Trwają właśnie analizy wyników badań płynów z e-papierosów.

Ponad milion osób w Polsce codziennie 'pali' e-papierosy. Nałogowcy wybierają ten substytut zwykłych papierosów głównie ze względu na cenę. Mimo, że w wielu krajach ich sprzedaż jest zakazana, w Polsce można je kupić bez problemu. Niewykluczone, że Pomorze będzie pierwszym województwem, które taki zakaz wprowadzi.Kontrola w sklepach

Czy używasz e-papierosa?

Na razie Trójmiasto jako pierwsze zdecydowało o przeprowadzeniu kontroli sprzedaży e-papierosów. Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zlecił ją, podległemu sobie, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Inspekcji Handlowej.

- Do tej pory niewiele wiadomo na temat tego rodzaju wyrobów. Pomorski inspektorat jest pierwszą inspekcją handlową w Polsce, która przyjrzała się e-papierosom - mówi Roman Nowak rzecznik wojewody.

Na początek skontrolowano jedno miejsce sprzedaży e-papierosów, ale wnioski są miażdżące.
- Stwierdzono m.in. niewłaściwe oznakowanie wielu partii produktów. Brak było wymaganych instrukcji w języku polskim. Na niektórych wyrobach nie było informacji o producencie, ani jego adresu. Odnotowano również uchybienia w zakresie informacji o składzie płynu do e-papierosów. Zdarzało się, że na opakowaniu podany był jedynie smak i zawartość nikotyny - wyjaśnia rzecznik wojewody.

Badanie w laboratorium

W związku z kwestionowaniem braku wymaganych oznaczeń, 28 partii płynów do napełniania e-papierosów, decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, wycofano z obrotu.

Inspektorzy pobrali próbki trzech partii płynu, które zostały przekazane do specjalistycznego laboratorium w Łodzi. Zlecono zakres badań, które mają wykazać czy nie ma w nich substancji niebezpiecznych. - Czekamy teraz na wyniki tych badań - informuje Waldemar Kołodziejczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku. - Przesłane próbki są sprawdzane pod kątem tego, czy nie zawierają groźnych substancji chemicznych, których stosowanie jest zakazane w krajach UE - dodaje.

Jeśli okaże się, że tak jest wstrzymana zostanie ich sprzedaż. Inspekcja Handlowa zapowiada też kolejne kontrole.

Mimo, że e-papierosy niemal od początku pojawienia się na rynku, budzą kontrowersje, w Polsce zdobywają coraz więcej zwolenników. Ich sprzedaż od kilku lat rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie. Produkcją i dystrybucją zajmuje się w naszym kraju już ok. 2 tys. firm zatrudniających 10 tys. pracowników. Ich roczne przychody sięgają 1,5 mld zł.

E-papieros tańszy niż zwykły

Większość osób zamienia zwykłego papierosa na elektronicznego ze względu na cenę. Ten czynnik wskazało 57 proc.  konsumentów zbadanych przez firmę Active Business Mind. 44 proc. jako główny powód wymienia fakt, że nie wydzielają smrodliwych zapachów, a 34  proc., że są zdrowe. Tylko 4 proc. wskazało, że e-papieros poprawia ich wizerunek.

Jeśli chodzi o wpływ e-papierosów na zdrowie wciąż nie ma jednoznacznych badań na ten temat. E-papierosów się nie pali, za to można się nimi inhalować. Dlatego też dla większości palaczy wydają się zdrowsze. Papieros składa się z wymiennego pojemnika na specjalny płyn (liquid) i atomizera, miejsca gdzie płyn jest podgrzewany i zamienia się w parę. Podczas inhalacji tytoń nie spala się, nikotyna zawarta jest w tak zwanym liquidzie. Jedne badania mówią o tym, że elektronicznego papierosa trzeba używać regularnie przez 4-12 miesięcy, aby do organizmu wprowadzić taki poziom rakotwórczych związków chemicznych, jaki funduje nam zwykły papieros. Z drugiej strony specjaliści od chorób płuc ostrzegają przed szkodliwymi działaniami pary, którą wciągamy z e-papierosa, na drogi oddechowe. Przeprowadzone na trzydziestu osobach badania wykazały, że już po pięciu minutach inhalacji, drogi oddechowe znacznie się zwężają.

Ta niejednoznaczność skłoniła kilka krajów do wprowadzenia zakazu sprzedaży elektronicznych papierosów. Nie można ich kupić m.in. w Norwegii, Francji, Szwajcarii i na Węgrzech. Zakaz wprowadzono też w kilku niemieckich landach.

Czy w komunikacji zbiorowej można 'zapalić' elektronicznego papierosa?

W trójmiejskiej komunikacji nie ma zakazu używania e-papierosów. Dopiero w kilku miastach zaczęto wprowadzać takie zakazy (Warszawa i Poznań). Wydanie podobnej rekomendacji w tym roku planował Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Jednak wycofał się z pomysłu w miniony wtorek.

- Mamy bardzo mało skarg, zarówno od kierowców, jak i pasażerów - mówi Hubert Kołodziejski dyrektor MZKZG. - Wcześniej te sygnały były bardziej intensywne, teraz ich praktycznie nie ma, nie ma więc potrzeby wprowadzania zakazu. Mimo to nadal sprawie używania e-papierosów w komunikacji zbiorowej będziemy się przyglądać i jeśli zaistnieje konieczność, zakaz wprowadzimy - zapewnia Hubert Kołodziejski.

Czytaj też: Palenie e-papierosów w trolejbusie nie przeszkadza?

Takie podejście dziwi część pasażerów. - Oczywiście nie jest to może tak dotkliwe, jak dym papierosowy, jednak osobom niepalącym elektroniczne papierosy też przeszkadzają - skarży się mieszkanka Gdańska. - Nie wiadomo, jaki mają wpływ na biernych palaczy. Nie rozumiem dlaczego inne miasta decydują się na wprowadzenie zakazu, a u nas można palić gdzie się chce - dodaje.

Możliwe jednak, że jeśli laboratoryjne wyniki badań płynów z e-papierosów pobrane w Gdańsku, okażą się niebezpieczne dla zdrowia, na Pomorzu będą dużo ostrzejsze zakazy. - Na razie trudno mówić o kolejnych działaniach, jakie w sprawie e - papierosów podjąć może wojewoda. Czekamy na wyniki badań, które są prowadzone - tłumaczy rzecznik wojewody pomorskiego.

Te powinny być znane w połowie grudnia.

Miejsca

Opinie (182) 3 zablokowane

 • (1)

  Stachurski..nie dość, że na chałturze muzycznej trzepie kasę to jeszcze posadki państwowej się zachciało.
  Nieładnie.

  • 40 13

  • A mi się podoba

   szczególnie : "Dziś jezsteś ze mną, czy z tobą" jakoś tak to leciało?

   • 1 1

 • Pies pogrzebany (12)

  A mi się wydaje, że solą w oku urzędników jest to zdanie:
  "Produkcją i dystrybucją zajmuje się w naszym kraju już ok. 2 tys. firm zatrudniających 10 tys. pracowników. Ich roczne przychody sięgają 1,5 mld zł."

  I wcale nie o zdrowie tu chodzi. Bo jakby chodziło o zdrowie ludności, to czyż nie powinni z taką samą gorliwością walczyć o skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty? A jakoś tej walki nie widać...

  • 291 13

  • (1)

   Pewnie, że o pieniądze, które można z tego wyciągnąć + lobby tytoniowe.
   Państwo Polskie i troska o zdrowie obywatela - to żart, idealnie jak ktoś schodzi tuz przed emeryturą.
   GUANiana plomba w zębie to wyzwanie, które kończy się wizytą prywatną.

   • 52 1

   • Bledną logika...
    zakażmy wszystkiego co jest niezdrowe.
    Cukru, smażonego, mąki, soli itd...
    przecież to nie zdrowe...
    Profilaktyka to słowo klucz w tym przypadku

    • 14 0

  • uklad zamkniety 2....?

   • 19 2

  • mylisz troskę o zdrowie z troską o chorych (1)

   troska o zdrowie to zapobieganie: darmowe szczepienia (brawo Gdynia za HPV), to promocja ruchu, w tym dojazdów rowerem, to dotacje do basenów, to utrzymanie dentystów w szkołach, to ortodonta dla dzieci, to PSA dla dorosłych facetów i mammografia+wymaz dla kobiet, to utrudnianie palenia, w tym zapobieganie paleniu biernemu

   troska o chorych to dostęp do lekarzy, to leki i szpitale

   a troska o forsę polityków to jeszcze inna rzecz. Jesteśmy w Polsce biedni nie dlatego, że jesteśmy szczególnie tępi, albo wyjątkowo leniwi, albo szczególnie religijni, ani przez klimat, tylko przez nasz egoizm/nieuczciwość i przez to, że politycy i urzędnicy nam utrudniają życie i zarzynają każdą iskrę samodzielnego życia gospodarczego. dochodowa działalność to działalność dobrze dotowana a nie ta na która jest zapotrzebowania.

   przykłady: pracowity szpital upadnie, bo ma "nadwykonania"
   a infoboksy ecsy itp ani myślą upadać

   • 19 3

   • Dzięki za lekcję

    Nauczyłem się, że zdrowie i choroba to dwie różne rzeczy. Troska o chorych to nie to samo, co troska o zdrowie.

    Tylko, co to ma wspólnego z meritum wypowiedzi? Co nowego dodało do głównej myśli? W jaki sposób zmieniło punkt widzenia?

    Nie znaczy to, oczywiście, że nie masz racji. Ale po co ta wypowiedź?

    • 6 2

  • Racja! (1)

   Ale faktem jest że nie wiemy co jest w tych płynach.

   • 5 9

   • Błąd!

    Co jest w liquidach doskonale wiadomo, pod warunkiem oczywiście, że kupuje się u sprawdzonych sprzedawców(wystarczy zajrzeć na fora poświęcone tematowi). Cały hałas jest o to, że badania dotyczące wpływów >znanych< składników płynów cały czas trwają, i zapewne będą trwać dopóki ktoś się czegoś nie doszuka (bo hajs koncernów tytoniowych i z akcyzy musi się zgadzać). Do tej pory się to nie udało.

    • 17 3

  • Shit za shit, czyli E-Papieros za zwykły papieros.

   Dlaczego teraz to sprawdzają dopiero i tylko Pomorze?? Czy nie powinno być tak, że najpierw badania a potem dopuszcenia do sprzedaży?? To dobpiero jest lobbing, że produkt wszedł na rynek bez certyfikatów/badań/polskiej instrukcji/opisów itp...

   • 11 3

  • Coś w tym jest

   w końcu spadają przychody z akcyzy ze sprzedaży papierosów, a o ile się orientuję na e-peta jeszcze takowej chyba nie ma :) więc tu raczej nie o zdrowie idzie a o budżet państwa, a co za tym idzie pewnie i województwa...

   • 13 0

  • a czy im kiedykolwiek nie chodziło o kase?
   ludzi na bruk, kasa do państwa, dowalić podatek 300% i z głowy

   • 5 0

  • zdecydowanie nie zgadzam się (1)

   Firmy zajmujące się elektronicznymi papierosami, te poważniej traktujące klientów mają wszystkie dokumenty wymagane przy wprowadzeniu towaru do obrotu. Jeżeli ktoś sprzedaje liquidy, nie spełniając tych wymogów to czyja to wina?

   W mojej ocenie to dobrze że tak się dzieje, że są kontrole, a raczej zaczynają. Czy chcielibyście jeść nieświeże lub nieprzebadane mięso? lub inną spożywkę? JA NIE!

   Naturalnie "mumin" możesz doszukiwać się nawet i trzeciego dna, ale w tym przypadku go nie ma. Najzwyczajniej produkt nie spełniał norm, które nie zostały wymyślone na poczekaniu tylko obowiązują od wielu lat.

   • 1 0

   • Przejdź do strony 5 tych komentarzy

    znajdź wpis "Idealny obywatel".

    Nie widzisz drugiego dna? Wydaje Ci się, że Państwo robi wszystko dla Twojego dobra? Świat opiera się na samych ideałów?

    Papka państwowo-religijna idealnie zadziałała w tym przypadku.

    • 0 0

 • (7)

  Coś czuję, że pazerne lobby tytoniowe ma z tym jakiś związek. Coraz więcej ludzi przerzuca się z papierosów na e-papierosa?

  • 194 7

  • pazernme lobby? Kolejny leming pólmózg !!Jedni drugich warci!! (5)

   cwaniaczki zwietrzyli pomysł jak by sie dorobić na krzywdzie ludzkiej !!Ale przynajmniej te lobby tytoniowe Musiało wkoncu zaplacic ,miliard dolarów odszkodowania za zatruwanie ludzi w ciskanie ciemnoty ze palenie nie szkodzi!Czy cwaniaczki z lobby e papierowsów co wsciskaja naiwniakom ciemnoto tak samo jak tamci ze to nie szkodzi bedzie stac na takie odszkodowanie?Czy na kazdej butelce tego syfu co sprzedaja mają jak na paczce fajek napis to grozi smiercią rakiem powoduje impotencje!!Nie mają !!90% tych co sprzedawali dopalacze teraz sprzedaja epapierosy to chwasty co sie ich powinno do obozów pracy powysyłać!!!!i jak widac kontrole ujawniły jak oszukują nawet tych co te trucizne kupują jeszce troche to im atramet berdą sprzedawać do spalania z aromatem nikotyny by taniej było i większy zysk był!!Tak własnie sie dorabiają nowobogadzkie buraki w tym kraju!!Pracowników nie winie bo niemaja pracy i sie chwytaja co kto daje!

   • 5 18

   • Za mało wulgaryzmów i jadu

    • 7 2

   • Troche przereagowujesz...

    Jak w temacie. Więcej byś przekazał (-a?) używając rzeczowych argumentów zamiast x wykrzykników...

    • 4 1

   • Podstawowa zasada-kupować u sprawdzonych sprzedawców.Takie informacje są na forach o e-papierosach
    A poza tym-wejść na nie i poczytać-a przede wszystkim 'douczyć" się-zamiast rzucać oskarżenia i bezsensowny bełkot

    • 6 2

   • lobbby jak widac na forum pełno d*pków sprzedajacych to Gó...no

    wiec niema o czym dyskutować.

    • 1 1

   • "Czy na kazdej butelce tego syfu co sprzedaja mają jak na paczce fajek napis to grozi smiercią rakiem powoduje impotencje!!Nie mają !!"

    No patrz, na bułkach i chlebach też takiego napisu nie widziałem, z tego samego z resztą powodu.

    • 1 1

  • :-)

   Trochę tak to wygląda. Z tym, że nam nic do tego. Jeżeli chcesz palić e-papierosy to pal, jest to i tak zdrowsze niż tradycyjne papierosy. Tańsze również, za około 100 zł można sobie sprawić porządnego e-fajka, tylko trzeba umieć szukać ;)

   • 0 0

 • (2)

  Zważywszy, jaką część paczki papierosów stanowi akcyza i podatek, nie dziwię się gorliwości urzędasów w "trosce o zdrowie społeczeństwa".
  Ileż to kasy zamiast trafiać do ich łap., zostaje u ludzi w kieszeniach!

  • 174 4

  • Zostaje u jakich ludzi cymbale!!!U nowobogadzkich buraków co ztego mają zysk (1)

   U gimbusów co są nałogowcami których trzeba potem leczyc za pieniadze podatnika!!Jak chca sie zatruwac to niech przynajmniej płacą wyzsze podatki właśnie!!!

   • 1 11

   • Co za przypał..:/

    • 9 1

 • Ankieta (1)

  72% niepalących!! Brawo!!

  • 46 7

  • zrobia ankiete o alkoholu bedzie tak samo

   jaka jest prawda?

   • 1 0

 • ..Lansiarze z tymi e-szlugami (8)

  • 34 71

  • Co to za lans z jakimś kretyńskim plastikowym patykiem za kilkadziesiąt złotych?
   To nie aston martin DB9.

   • 24 7

  • dzieki temu lansiarstwu nie pale analogow od roku (5)

   ale mysl sobie co chcesz

   • 18 4

   • On wie co to znaczy analog? Pewnie z tych, co to myślą, że e-fajki to para wodna, trująca do tego.

    • 12 1

   • (1)

    a co to za kretyńska nowomowa?

    • 5 3

    • Fachowa terminologia :D:D

     • 7 1

   • ja też już palę tylko cyfrowe (1)

    • 4 2

    • Dekoder masz czy od sąsiada chmurkę na lewo ciągniesz?

     • 5 0

  • dokładnie!! Lans i to straszny...chodzi Ci taki po CH i popala co sekundę ten cudowny płyn...no ręki od mordy nie odstawia..

   • 0 1

 • jaki wspaniały wynik sondażu - nie, nie palę 74%(11/12.2013 godz. 10:49) (8)

  gdyby tyle procent powiedziało PO i Tuskowi NIE to Polska byłaby lepsza!

  • 75 56

  • (1)

   Jeżeli uważasz że w tym temacie PO jest "be" proponuję zapoznać się z opiniami posła Piechy z PiSu na temat epapierosów.

   • 13 4

   • nie zrozumiałeś - mówię o 74% mądrych ludzi a nie o banalnym stosunku PO do papierosów

    • 8 6

  • narzekasz na PO? (1)

   Zobaczysz jaki syf się zrobi jak Kaczyński dojdzie do władzy. W dodatku po takiej przerwie. Nie jestem za PO, ale w obecnej sytuacji uważam, że powinni dalej rządzić. Swoje już nakradli i niech kończą co zaczęli. Jak teraz zmieni się władza, to wszystko zacznie się od początku i będzie jeszcze większy syf, tylko ciemnota tego nie rozumie. W tym kraju nie ma godnych do rządzenia i póki ich nie będzie niech rządzi jedna partia, a nie zmiana co 5 lat.

   • 17 14

   • Jeszcze trochę porządzą a Polskę będziemy jeździli oglądać do zagranicznych muzeów...

    • 5 2

  • (1)

   Zobacz ilu durni nie podziela twojej opinii.

   • 2 10

   • debil...

    • 0 0

  • w wyborach głosuje się "za" (1)

   a nie "przeciw"

   • 0 0

   • Nie u nas

    Od zawsze głosuje przeciw komuś, a nie za kimś. To smutne.

    • 1 0

 • P....y kraj (5)

  nawet do e-dymka się czepiają

  • 107 27

  • bedzie jak z żarówkami, zmieni się nazwę i przeznaczenie z e-papierosów na kadzidła zapachowe (1)

   i po kłopocie

   • 15 1

   • Tu chodzi o akcyzę :)
    podatek zapłaci się raz za efaje ew. olejki jakieś i baterie.
    A paczke fajek trzeba kupić jedną na 1-3 dni

    • 9 0

  • proponuję zatem wprowadzić zakaz pierdzenia w miejscach publicznych. przecież nikt nie chce tego wąchać, a bąki zawierają mnóstwo szkodliwych substancji!

   • 11 0

  • Jak zrobią zakaz trzeba będzie się zbuntować!!!!! Piszą, że w Niemczech są zakazane w niektórych landach :) hehe, ale w większości sprzedawane są nawet w aptekach! Pazerne na pieniądze hieny rządzą nami i tym czy mamy wapować czy nie! Niech z dbałości o nasze zdrowie wprowadzą zakaz sprzedawania analogów, alkoholu lub nawet zakaz oddychania, bo nasze środowisko jest tak zanieczyszczone, że szkodzi nam bardziej niż liquidy. Spacer po mieście jest mega szkodliwy, i co z tym zrobią ???? będziemy musieli się przesiąść na rowery - nie sądzę! Jak dbają o naszej zdrowie niech zaczną badań wpływ tych fosforytów za Gdańskiem !!!!

   • 6 0

  • bezpieczne liquidy

   .... może e-dymek nie ma bezpiecznych liquidów?
   Sprawdź ModnE-palenie na Zaspie :)

   • 0 0

 • (4)

  "czy nie zawierają niebezpiecznych związków", co to qwa za hipokryzja. w-scy wiedzą, że normalne fajki są bardzo szkodliwe, a "związków" jest tam od c...ja, więc czemu tych fajek nie wycofują, pewnie, że chodzi o podatki, coś kasa pewnie w budżecie sie nie zgadza...

  • 156 6

  • No niestety, hajs na górze musi się zgadzać, (3)

   a nałożenie akcyzy na płyn do e-fajek nie jest takie proste (stosunkowo łatwo dostępne składniki do samodzielnej produkcji).
   No i podatnik nie może żyć zbyt długo, bo się ZUS i NFZ nie wyrobią.
   Najlepiej, żeby grób sobie stawiał tuż przed przejściem na emeryturę, wcześniej jak najwięcej kopcąc szlugi z kilkudziesięcioma zidentyfikowanymi truciznami.

   Czemu niby pozwolić podatnikowi puszczać e-chmurki złożone z tanich składników, uznawanych za niegroźne dla organizmu(poza oczywiście nikotyną, ale bez niej nie byłaby to alternatywa dla wieloletnich palaczy) i dość powszechnie stosowanych w żywności i lekach?
   Żeby dożywali setki? BROŃ BOŻE!

   • 12 2

   • (2)

    Gdyby było tak jak piszesz, to akcyza na wyroby tytoniowe by spadła o 5% a nie wzrosła o tyle od przyszłego roku. Im wyższa akcyza - tym mniej palaczy.

    • 2 4

    • Gdyby było tak, jak sugerujesz

     To o potencjalnych zakazach zwykłych papierosów byśmy teraz czytali, nie e-papierosów :)

     • 3 2

    • i co? myślisz, że państwo podnosi podatki, po to, żeby zmniejszyć liczbe palaczy? chyba jestes troche naiwny, im chodzi o zwiększenie przychodów, tak samo jest z benzyną, z VAT, z alkoholem, chociaż zwykle efekt nie przynosi zamierzonych rezultatów, ale założenia do budżetu można wpisać, a na koniec roku jak kasy bedzie mało, to się zrobi nowelizacje ustawy i tak sie kręci. jak cena benzyny idzie w góre, to się zmniejsz liczba samochodów? nie

     • 6 0

 • Zakazać sprzedaży papierosów!!! ;) (7)

  W trosce o zdrowie własne i zdrowie społeczeństwa z uwagi na szaloną szkodliwość tytoniu i zawartych w nim substancjach, domagam się zaprzestania produkcji a co za tym idzie sprzedaży papieros na terenie RP.

  Wniosek: skoro e-palenie jest tak niebezpieczne (czego dowodów nie ma), to o ileż bardziej szkodliwe w odniesieniu do społeczeństwa jest produkcja i sprzedasz papierosów analogowych, gdzie szereg badań udowadnia ich zgubną rolę dla zdrowia.
  Z tego artykułu jasno wynika że światowe lobby tytoniowe i farmaceutyczne walczy wyłącznie tylko o własne interesy i tak naprawdę mają w "dużym poważaniu" zdrowie kogokolwiek...

  • 197 6

  • To już nawet nie socjalizm: to faszyzm w najczystszej postaci!

   • 13 5

  • (2)

   "(...) jest produkcja i sprzedasz papierosów analogowych (...)"

   A co komu osobiście sprzedaSZ, to już Twoja sprawa.

   A to jaką sprzedaŻ, to już inny temat.

   • 4 6

   • :D

    No jestem nieukiem, moja skucha, oczywiście że sprzedaż :)
    Dziękuję za uwypuklenie błędu, rzeczową i na temat wypowiedź.

    • 8 0

   • ....

    uwielbiam ludzi ktorzy nie czytaja artykolow, a tylko przewijaja w poszukiwaniu bledow ortograficznych by je wytknac innym.. nie masz nic konstruktywnego do dodania do dyskusji to siedz cicho, a z bledami do Bralczyka a nie na trojmiasto...

    • 2 3

  • jestem przeciwko zakazom chcą palic z własnej głupoty niech palą i sie trują (1)

   niech palą i jedno i drugie ale niech potem płacą za leczenie .Dlatego powinny byc własnie wysokie podatki i akcyza itp na takie trujące świństwo!!A obecnie na e - truciznę niema!!

   • 1 2

   • A ja proponuję wycofanie refundacji leczenia raka płuc i krtani dla palaczy i eks-palaczy.

    • 1 5

  • Dowody już pierwsze są. Poczytajcie artykuł w szanowanym czasopiśmie medycznym z Uniwersyetu Medycznego w Katowicach (albo Sosnowca - nie pamiętam), a nie jakichś przypadkowych dziennikarzy bez nazwiska lub co gorsze polityków. Z badań wynika, że szkodliwość e-papierosów jest bardzo niska. Trzeba tylko uważać na niektóre tanie liquidy, bo faktycznie zawierają swinstwa, ale nikt o zdrowych zmysłach tego nie kupuje. Lepiej trochę dopłacić. Szkodliwość e-fajek nie ma porównania do normalnych papierosów! Czytajcie medyków (badania w laboratoriach), a nie domysły dziennikarzy.

   • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Opiekunie! Twoje zdrowie też jest ważne

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane