• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS

IM
1 grudnia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
AIDS (Zespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego)to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrowirusem HIV. AIDS (Zespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego)to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrowirusem HIV.

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 30 mln. ludzi nieświadomych swojego zakażenia HIV, w Polsce ok. 35 tysięcy osób. Chociaż od początku epidemii AIDS wynaleziono szereg leków znacznie przedłużających życie z tą chorobą, wciąż najważniejsza jest profilaktyka.Mamy XXI wiek, swobodny dostęp do Internetu, mieszkamy w środku Europy, a jednak nasza wiedza na temat AIDS ciągle jest niska. Obniża się średni wiek zakażonych osób, wzrasta liczba zakażonych kobiet oraz zakażeń drogą kontaktów heteroseksualnych. W czym problem? Chyba ciągle w tym samym - wciąż panuje mylne przekonanie, że HIV dotyczy narkomanów i homoseksualistów, a osobom spoza tych grup nie grozi zakażenie. Dlatego dziś mamy dla was trochę istotnych faktów, z którymi warto się zapoznać i zapamiętać je na całe życie.

Na początek: Czym jest AIDS?

AIDS (ang. Aquired Immune Deficiency Syndrome) oznacza Zespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego. Jest to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrowirusem HIV. AIDS charakteryzuje się niedoborami immunologicznymi typu komórkowego. W wyniku niedoborów dochodzi do rozwijania się zakażeń wywołanych drobnoustrojami (które w warunkach normalnych nie są patogenne), do powstawania nowotworów oraz do pojawiania się rozmaitych defektów i zaburzeń neurologicznych.

Jak się objawia?

Mniej więcej połowa ludzi zaatakowanych przez HIV, w ciągu pierwszych 2 do 4 tygodni od momentu zakażenia ma objawy podobne do grypy. Skarżą się na gorączkę, zmęczenie, wysypkę, obolałe stawy, bóle głowy i powiększone węzły chłonne.

Czy uważasz, że twoja wiedza na temat HIV/AIDS jest wystarczająca?


Jak się zbadać?

Jest kilka rodzajów testów.

Elisa - najpowszechniej wykonywany test przesiewowy, charakteryzujący się wysoką czułością. Test ten można wykonać najwcześniej po upływie 6 tygodni od ryzykownego zachowania, jednak za wiarygodny uznaje się wynik testu wykonanego dopiero po upływie 3 miesięcy.

HIV Duo - jego zaletą jest możliwość wykrycia zakażenia już po 2 tygodniach od momentu ekspozycji. Wykrywa przeciwciała anty-HIV w krwi obwodowej oraz bada białko p24, które jest częścią wirusa. Badanie można wykonać już ok. 4 tyg. od dnia wystąpienia ryzyka zakażenia i należy powtórzyć po 3 miesiącach.

Western Blott - to test potwierdzenia, jedynie jego wynik pozwala na 100 proc. potwierdzenie, że dana osoba jest zakażona wirusem HIV. Jego działanie polega na wyszukiwaniu we krwi przeciwciał anty-HIV. Wykonuje się go wtedy, kiedy poprzedni test dał wynik pozytywny lub istnieją inne wątpliwości.

Testy dostępne w aptekach: HIV/NOU oraz Hemma Strip - wszelkie organizacje i instytucje nie polecają ich stosowania głównie z powodów psychologicznych. Ponieważ badaniu w kierunku HIV często towarzyszy lęk, strach i zdenerwowanie, łatwo o błąd techniczny lub o złe odczytanie wyniku. Wynik nie jest wówczas wiarygodny. Jeśli więc decydujesz się na wykonanie testu, lepiej zrób go w wyspecjalizowanym punkcie.

W gdańskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym wykorzystuje się testy IV generacji HIV Duo Quick. Badanie jest wiarygodne po upływie 3 m-cy od zakażenia, w sytuacjach szczególnych testy wykonuje się wcześniej, nawet 2 tygodnie od ekspozycji (nie wcześniej jednak niż 14 dni).

Czy to się leczy?

Podstawą terapii w AIDS jest leczenie antyretrowirusowe, skierowane przeciwko wirusowi HIV. Na razie całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu i pełne wyleczenie AIDS nie jest możliwe. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka.

Od początku epidemii HIV wynaleziono szereg leków, które znacznie przedłużają życie osób seropozytywnych. Stosuje się cztery główne typy leków na różnych etapach cyklu rozwoju HIV: inhibitory fuzji, proteazy, nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy oraz nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy. Preparaty, które hamują replikację wirusa, mogą opóźnić AIDS poprzez zwalnianie tempa ubytku komórek CD4. Preparaty te nie mogą jednak całkowicie wyleczyć choroby.

Na co uważać, czyli 7 ryzykownych zachowań, w czasie których może dojść do zakażenia HIV

1. Wielu partnerów seksualnych: przygodne kontakty seksualne
2. Przyjmowanie narkotyków w postaci iniekcji (zastrzyków)
3. Zabiegi tatuażu, piercing (kolczykowanie) - możliwość uszkodzeń skóry i błon śluzowych
4. Każdy rodzaj stosunku seksualnego (oralny, analny i waginalny) bez prezerwatywy
5. Alkohol i narkotyki (czynnik pośredni; w stanie odurzenia alkoholem lub narkotykami łatwiej zdecydować się na przypadkowe zbliżenie seksualne i odbycie stosunku bez prezerwatywy)
6. Irygacje - zwiększają możliwość podrażnień błony śluzowej w pochwie lub odbycie
7. Stosunek seksualny podczas miesiączki - ryzyko wzrasta dla kobiety (rozpulchnianie błony śluzowej w pochwie o dodatkowe wrota dla wirusa) i mężczyzny (dodatkowy materiał zakaźny o krew)

Trochę statystyki

Szacuje się, że w Polsce z HIV/AIDS żyje ok. 35 tysięcy osób. Ok. 70 proc. nowych zakażeń odnotowuje się drogą ryzykownych zachowań seksualnych, zarówno osób homo-, jak i heteroseksualnych. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 2012 r. w województwie pomorskim zanotowano 1042 zakażenia HIV. Takie są dane oficjalne, nie wiadomo jednak, ile osób żyje z tą chorobą nieświadomie.

W Polsce leczenie ARV (antyretrowirusowe) jest bezpłatne. Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, do 31 grudnia 2010 r. terapią tą, prowadzoną w 14 ośrodkach na terenie całego kraju, objętych było 4.897 pacjentów, z czego 135 to dzieci. 

Każdego dnia na świecie przybywa ponad 7 tysięcy nowo zakażonych HIV osób, z których:
- około tysiąc to dzieci poniżej 15 roku życia
- około 42 proc. to młodzi ludzie w wieku 15-24 lata
- prawie 48 proc. to kobiety.

Szacuje się, że dodatkowo na świecie z HIV żyje ok. 30 mln. osób, które są nieświadome swego zakażenia. 

Gdzie się zbadać w województwie pomorskim?

Adresy punktów bezpłatnego i anonimowego wykonywania testów na obecność wirusa HIV

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy NZOZ INVICTA
80-700 Gdańsk
ul. Podwale Grodzkie 2 (obok Dworca Głównego w Gdańsku)
poniedziałek, czwartek 17:00 - 20:30 

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy laboratorium analitycznym "Medica-Lab" 
80-831 Słupsk
ul. Tuwima 23

październik: wtorki, środy, czwartki 15:00-18:00 
listopad: wtorki, środy 15:00-18:00, czwartki 16:30-18:30 
grudzień: wtorki 09:00-15:00, czwartki 15:20-18:00 

Pomoc na szybko

Możesz skorzystać z ogólnopolskiego telefonu zaufania AIDS, czynnego od poniedziałku od godz. 9:00 rano, do soboty do godziny 21:00 (całodobowo), z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych. 

- infolinia 801 888 448 
- z zagranicy 022/692 82 26
IM

Opinie (28) 6 zablokowanych

 • Gdynia nowoczesne miasto (3)

  Pytam się? A gdzie znajdują się adresy punktów bezpłatnego i anonimowego wykonywania testów w Gdyni, Sopocie?

  • 14 3

  • PKD w Gdańsku świeci pustkami, po co więc taki w Gdyni

   W Słupsku jest święto jak kilka osób dziennie się zgłosi, w Gdańsku kolejki nie ma. Po co więc taki punkt w Gdyni, co za problem do Gdańska dojechać jak sie chce. W Gdyni każde laboratorium zrobi taki test za 25 zł. Poza tym niech mi ktoś wytłumaczy po co się badać? Wie się to się odpowiada za zakażenie innych. Tak więc lepiej jest nie wiedzieć.

   • 0 5

  • od wielu lat darmowe testy (na koszt miasta) wykonuje Sanepid na Starowiejskiej w Gdyni

   akcja trwa 2 tygodnie, zazwyczaj w grudniu, badałem się 2 razy.
   poza tym badanie na obecność przeciwciał anty-HIV wykonuje KAŻDE labolatorium analityczne, koszt jakieś 40 pln, ostatecznie poszukaj testu domowego HEMMA-STRIP (80 pln) ten test często fałszywie "wykrywa" HIV u zdrowych ludzi więc trzeba potwierdzać innym testem każdy pozytywny wynik.

   • 0 0

  • Gdynia nowoczesne miasto

   Punkt w NZOZ INVICTA prowadzony przez Fundację Pomorski Dom Nadziei jest jedynym miejscem w Trójmieście, gdzie przez cały rok można anonimowo i bezpłatnie wykonać test wkierunku HIV
   SZCZEGÓŁY :

   • 0 0

 • (2)

  Nie byłoby AIDS w Europie gdyby nie czarnoskórzy i homoseksualiści, oraz ludzie pokroju wielbionego przez Gazetę Wyborczą Simona Mola.

  • 11 18

  • Nie zapominaj o kyrtycznych cyklistach!

   • 2 3

  • Nie byłoby gruźlicy w europie gdyby nie ludzie!

   • 5 4

 • Choroba jest straszna (4)

  Ale faktycznie z tych 35 tysięcy w kraju zarażonych jakaś połowa to homosie, mimo iż stanowią zaledwie 1-2% społeczeństwa. Niektórzy są zarażeni bo ich matka była nosicielem. Niewinni. Pamiętajcie - JEDEN partner/partnerka na całe życie i jesteście w miarę bezpieczni.

  • 6 8

  • W Polsce największą zapadalność na gruźlicę mamy w województwie Lubelskim - wynika z tego coś poza tym, że może warto byłoby tam zacząć jakąś kampanię edukacyjną/profilaktyczną?

   • 1 0

  • Jeden partner w życiu - gadanie jak pleban i o. dyrektor! (2)

   Gadasz jak pleban na kazaniu ale nie w zakrystii! Pewnie słuchasz też pewnego radyjka... W dzisiejszych czasach imprez, wolnego czasu młodzieży, dbania o siebie, jeden partner na tydzień to nic niezwykłego. Piszesz jakbyś nigdy nie był na imprezie albo nikt Cię nie zechciał bo nie potrafiłeś o siebie zadbać! Co z nowo poznaną osobą robić jak nie iść do łóżka? Za parę lat jak młodość przeminie będziesz żałować zmarnowanych lat i tego, że nie imprezowałeś.
   A HIV - cóż, to się zdarza, ale z tym można żyć przez wiele lat w miarę normalnie. Raczej bez sensu poznawać nowych ludzi aby iść z nimi do łóżka i się ich bać. Albo facet się podoba i się z nim idzie na całość, albo się z nim do łóżka nie idzie.
   To tak jakby wyjechać na drogę i się ciągle panicznie bać wypadku.

   • 2 10

   • trololo

    • 3 2

   • Co za idiota. Ciekawe jak byś spiewał gdybyś się zaraził cwaniaczku

    • 0 2

 • za dużo promocji homoseksualizmu

  i tatuaży w mediach!

  • 11 9

 • bo bawic to sie trzeba umiec !!! (3)

  Cztery gumy zaciągam na małego i dawaj niczego sie nie boje !

  • 7 3

  • cztery bo jest naprawdę mały (1)

   ja ledwo co wciągam na mojego 1 szt. w rozmiarze XXXL

   • 2 0

   • jak masz takiego wielkiego to zawsze mozesz jechac przez 3 reklamówki z Lidla !

    • 5 0

  • Jak zaciągasz to chyba właśnie się panicznie boisz

   Zostań więc na weekend w domu w łóżku przed świerszczykiem i browarem - tak będzie bezpieczniej ;) Chyba, że kompa jakiś wirus zaatakuje ;)

   • 1 3

 • szok !

  • 2 0

 • wystarczy się nie puszczać

  • 8 7

 • od 1985 roku 9pierwsze podejrzenie AIDS w polsce ) do dzis mamy 35000 zakarzonych i drugie tyle prawdopodobnie zainfekowanych

  czemu nie słuchacie starych ludzi którzy mowia ze jak w przypadku każdej choroby zakaźnej , kończącej sie śmiercią chorego , trzeba izolować zainfekowanych .cieplickie popierduki jakoś nie skutkują i mamy coraz więcej zakarzen zgonow , żadna "wiedza " tego nie zmieni -przykładem może byc POWRACAJĄCA GRUŹLICA

  • 4 4

 • (7)

  a co na ten temat sadza panienki, ktore sie na tym portaliku oglaszaja wraz z wspanialymi zdjeciami? I co na ten temat sadzi portalik, pielegnujac, zapewne nie za darmo, rubryczke ogloszen towarzyskich?

  • 4 2

  • Łowco sensacji, (6)

   zdziwisz się, że "portalik" nie pobiera kasy za ogłoszenia. Szukaj dziury w całym na swojej wiosce i daj żyć normalnym ludziom.

   • 1 1

   • (5)

    a ty kim jestes - cichociemnym pracownikiem portalu? Pozwol, moze ktos z redakcji portalu, udzieli odpowiedzi na powyzsze pytanie: Rupercie z krainy deszczowcow lub adwokacie za piec groszy. Nie ciebie pytalam, lecz zaloge portalu.

    • 2 1

    • A ja Ci odpowiadam, (4)

     jako czytelnik portalu i użytkownik serwisu ogłoszeniowego. Jeżeli miałabyś klasę, nie oczekiwałabyś odpowiedzi na forum jak byle krzykacz, tylko napisałabyś maila do redakcji. Tobie jednak zależy na zrobieniu zamieszania wokół siebie, a nie uzyskaniu odpowiedzi. Tą drogą niczego się nie dowiesz. A przy okazji poznasz pewną regułę, jaką rządzi się świat - zarówno realny, jak i wirtualny - na głupie pytania są głupie odpowiedzi.

     • 2 1

     • Dziekuje za pouczenie panie dyrektorze. Poprawie sie.

      • 1 0

     • (2)

      i jeszcze na margniesie: czy pan dyrektor Rupet jest sponsorowany, czy sponsoruje? I w ktorym ogloszeniu mozna obejrzec ponetne zdjecia?

      • 2 0

      • Co Cię to obchodzi? (1)

       Moja sprawa, kogo sponsoruję lub przez kogo jestem sponsorowany, prawda? Niezdrowa ciekawość świadczy o braku kultury, szanowna rozmówczyni.

       • 1 0

       • odczep sie ode mnie i zostaw mnie w spokoju. Ja nie analizuje twojej kultury i mam takie same prawo, jak i kazdy inna osoba pisac tu swoje komentarze. Nie interesuje mnie dyskusja z toba.

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nabór do sesji fotograficznej #zobaczwięcej

w plenerze, casting

Depresja? Pomożemy ci ją pokonać

konsultacje

Boisz się porodu? Okiełznaj emocje w ciąży z psychologiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane