• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dramatyczna sytuacja na Oddziale Psychiatrycznym Dzieci i Młodzieży. "Nie odmówimy pomocy"

Wioleta Stolarska
13 grudnia 2023, godz. 08:00 
Opinie (159)
Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja się pogarsza. Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja się pogarsza.

Sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku od kilku tygodni jest wręcz dramatyczna. Na początku grudnia placówka informowała o wstrzymaniu przyjęć ze względu na "krytyczne przepełnienie". Liczba pacjentów wciąż znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc, jednak szpital wciąż mierzy się z kolejnymi przyjęciami. - Jeśli zgłosi się osoba wymagająca hospitalizacji, przede wszystkim, kiedy coś zagraża jej życiu i bezpieczeństwu, to nie odmawiamy pomocy - przekonują przedstawiciele placówki.



Czy twoje dziecko korzysta z opieki psychologicznej lub psychiatrycznej?

Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży gdańskiego Szpitala Psychiatrycznego jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się. 1 grudnia placówka informowała o wstrzymaniu przyjęć, wówczas na oddziale przebywało 76 pacjentów na dostępnych 46 łóżek.

Psychiatria dziecięca na Srebrzysku to jedyny w Trójmieście oddział pomagający najmłodszym borykającym się z zaburzeniami psychicznymi. Nadal mierzy się ze znacznym napływem pacjentów.

- Szpital przyjmuje kolejne dzieci, ponieważ nie ma narzędzia prawnego pozwalającego na zamknięcie bramy prowadzącej do szpitala. Jeśli zgłosi się osoba wymagającą hospitalizacji, przede wszystkim, kiedy jej życiu, bezpieczeństwu zagraża cokolwiek, to nie odmówimy pomocy. Oczywiście w miarę możliwości próbujemy również szukać miejsca w innych szpitalach. Zawsze zaczynamy od Starogardu, bo to najbliżej, ale jeżeli jest taka konieczność, wysyłamy daleko, nawet na drugi koniec Polski - mówi Anna Czarnowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.
Wypisy następują na bieżąco. Aktualnie na oddziale przebywa 65 pacjentów na 46 miejsc. W ciągu ostatnich 3 lat na oddziale stacjonarnym zwiększono liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46.

- Mamy podobną liczbę pacjentów zarówno na części dziecięcej i młodzieżowej - dodaje Anna Czarnowska.

Kolejki do psychiatry dziecięcego zdecydowanie za długie



Na Pomorzu dzieci i młodzież, aby skorzystać z wizyty w ramach umów Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą czekać średnio ponad 400 dni. W Gdańsku najkrótszy czas oczekiwania to 45 dni, najdłuższy to 1412 dni - wynika z danych z wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia zebranych za pośrednictwem strony światprzychodni.pl.

Nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym



Od października 2023 roku w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku działa nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. To trzecie takie miejsce w naszym regionie. Pobyt na oddziale dziennym odróżnia od pobytu na oddziale stacjonarnym przede wszystkim to, że każdego dnia pacjenci wracają do domu. Zajęcia terapeutyczne odbywają się zwykle w godzinach porannych i popołudniowych.

- Aktualnie mamy też 15 pacjentów na Oddziale Dziennym, który otworzyliśmy niedawno, to maksymalna liczba pacjentów. Niestety Oddziałów Dziennych w naszym regionie jest naprawdę mało, gdyby było więcej, myślę, że ta sytuacja, którą w tej chwili widzimy, zostałaby na pewno uratowana - podkreśla Anna Czarnowska.
W 2024 r. planowana jest rozbudowa szpitala o kolejny pawilon, w którym właśnie mają być udzielane świadczenia dla nieletnich zmagających się z problemami psychicznymi.


Pomoc i edukacja - platforma dla dzieci i młodzieży



Wiosną 2023 roku ruszyła platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca pomorskiedlaciebie.pl. Portal skierowany do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, który ułatwia rozpoznanie depresji i innych zaburzeń u młodych osób.

Platforma pomaga wyszukać najbliższą placówkę udzielającą pomocy. W module "dla kogoś" informacji mogą poszukiwać rodzice lub opiekunowie, także nauczyciele.

Ostatni moduł to "pilnie potrzebuję pomocy", w którym znajdziemy potrzebne numery telefonów, np. alarmowy 112, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 czy telefon zaufania dla dorosłych - 116 123. Co ważne, w ramach portalu istnieje możliwość czatu z psychologiem.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane