• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobroczynna (?) moc pijawek

Katarzyna Dziadul
27 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Pijawka lekarska Pijawka lekarska

Medycyna niekonwencjonalna towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów, jednak mimo licznych sukcesów w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, wciąż budzi liczne kontrowersje. Tak jest z coraz popularniejszą hirudoterapią, czyli z zabiegami, podczas których do leczenia wykorzystuje się pijawki

.

W przyrodzie występuje ponad 650 gatunków pijawek. Do zabiegów medycznych mogą być wykorzystywane jedynie osobniki należące do gatunku Hirudo medicinalis, które przez naukowców okrzyknięte zostały mianem żywego laboratorium. To wszystko za sprawą licznych substancji leczniczych, wytwarzanych przez gruczoły ślinowe pijawki. Mają one pomagać m.in. w takich schorzeniach jak: choroby serca, problemy z ciśnieniem, choroby układu oddechowego, choroby przewodu pokarmowego, schorzenia wątroby, żołądka i dwunastnicy, żylaki i zakrzepica. Pijawki zalecane są również w przypadku trudno gojących się ran i krwiaków, hemoroidów, rwy kulszowej i bóli stawów, wszelkich chorób kobiecych, a także impotencji i bezpłodności. Skuteczność pijawek udowodniona jest także przy zabiegach replantacji np. kończyn, uszu czy palców. W tym przypadku, pijawki stosowane regularnie po operacji pomagają w przywróceniu krążenia we wszczepionej części ciała. Korzystanie z dobroczynnej mocy pijawek zalecane jest ponadto w walce z cellulitem, a także w celu spowolnienia procesów starzenia się skóry. Liczba schorzeń, w przypadku których pijawka może okazać się złotym środkiem jest znacznie dłuższa, łatwiej byłoby więc chyba zapytać, kiedy pijawka pomóc nie może?

Jak w przypadku każdej metody leczenia i tutaj występują przeciwwskazania. Jest ich niewiele, jednak osoby zainteresowane skorzystaniem z dobroczynnej mocy hirudoterapii, powinny się z nimi odpowiednio wcześnie zapoznać. Przystawianie pijawek jest ingerencją w ciało pacjenta, dlatego też zabieg ten nie jest zalecany dla kobiet w ciąży - może doprowadzić nawet do poronienia. Przeciwwskazania istnieją także w przypadku występowania silnej anemii, hemofilii czy hipotomii. Uważać powinni również alergicy. Co prawda terapia z użyciem pijawek stosowana jest w przypadku leczenia alergii i chorób skóry, jednak jedynie w sytuacji, gdy dana osoba nie jest uczulona na związki wytwarzane przez pijawkę. Jeśli chodzi o dzieci, to do 10. roku życia wyklucza się tego typu zabiegi. Dopuszczalne są jedynie w przypadku wspomnianej już wcześniej replantacji.

Hirudoterapeuci podkreślają, że leczenia przy pomocy pijawek nie można traktować bezkrytycznie. Sukces terapii jest sprawą jak najbardziej indywidualną. Jak w większości przypadków bywa, istotna jest faza choroby, a także determinacja pacjenta. Jak się okazuje, problemem w zastosowaniu pijawek nie są jedynie istniejące przeciwwskazania, gdyż nie ma ich zbyt wiele. Głównym hamulcem przed podjęciem decyzji o przystawieniu pijawek, okazuje się bariera psychiczna. Strach przed bólem (o którym w rzeczywistości nie ma mowy w przypadku tego zabiegu), czy wstręt wynikający z wyobrażenia o pijawce, uniemożliwiają wielu pacjentom skorzystanie z tego typu terapii.

- Nie bójmy się pijawki! Może nam ona jedynie pomóc, gdyż jest to metoda zupełnie naturalna - wyjaśnia Danuta Kreft, hirudoterapeuta. - Przy zabiegu występuje co prawda niewielki ból, jego skala zależy jednak od progu uczucia tego bólu i od miejsca przystawienia pijawki - czyli u każdej osoby inaczej. Poza tym jest to uczucie krótkotrwałe, gdyż pijawka wpuszcza do organizmu substancje znieczulające. Jedno jest pewne - do skorzystania z drogocennej mocy tej metody pacjent musi dojrzeć i samodzielnie podjąć taką decyzję. Zazwyczaj po pierwszej sesji wszelki lęk mija i dalsza terapia przebiega bez problemów. Należy podkreślić, że terapia pijawką lekarską znakomicie działa w połączeniu z medycyną komplementarną.

Przed zabiegiem upewnijmy się, że zabieg przeprowadzany jest w odpowiednich do tego warunkach (zdarza się także, że hirudoterapeuta przyjeżdża do domu pacjenta). Odpowiednio przeszkolona osoba potrafi przygotować nas do sesji także psychicznie. Ważne jest, aby wykorzystywane do zabiegu pijawki pochodziły z hodowli laboratoryjnej, a ich zastosowanie musi być jednorazowe.

Koszt jednej sesji to cena ok 50 zł. plus cena pijawek, wykorzystanych przy zabiegu (15 - 20 zł. za sztukę, min. dwie pijawki). Liczbę potrzebnych pijawek, zależną od stanu zdrowia pacjenta, ustala hirudoterapeuta po wcześniejszej konsultacji z chorym. Zdarzają się przypadki, że już po pierwszym "spotkaniu z pijawkami" poczujemy ulgę, najczęściej jednak znaczną poprawę stanu zdrowia uzyskać można po kilku sesjach.

dr n. med. Jarosław Minkowski, dyrektor Centrów Medycznych LUX MED w Gdańsku

Większości substancji produkowanych przez pijawki - takich jak hirudyna, hialuronidaza, chloromycetyna i hirustazyna - można przypisać właściwości korzystne dla naszego organizmu. Działania przeciwbakteryjne, antykoagulacyjne, znieczulające. W mojej praktyce medycznej niestety nie spotkałem się z przypadkami ludzi uzdrowionych przez pijawki lub sytuacjami, gdy te zwierzęta swoją dobroczynną działalnością doprowadziły do złagodzenia dolegliwości.

Nasza medyczna wiedza, zgodnie z zasadami Medycyny Opartej na Faktach (EBM), wymaga ode mnie poproszenia o twarde, potwierdzone klinicznie dowody, których niestety nie znajduję. Mając nadzieję, że sposób hodowli gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta (o czym zapewniają autorzy artykułów i osoby zajmujące się zawodowo hirudoterapią na swoich stronach internetowych) jestem sceptyczny, ale bardziej z powodu mojej niewiedzy, niż negatywnych doświadczeń. Gdybyśmy dysponowali badaniami z podwójną ślepą próbą, co wydaje mi się dość trudnym (zarówno badający, jak i poddawany badaniu nie wiedzą czy pacjent otrzymuje lek czy placebo), nas sceptyków byłoby dużo łatwiej przekonać. Statystyka, spełnienie zasad wiarygodnych badań klinicznych są niezbędne.

Z pewnością jestem daleki od odradzania poddania się terapii przez osoby bez przeciwwskazań, wychodząc z założenia, że może być to wolny wybór danej osoby do którego ma prawo. Skoro wiara przenosi góry - może i pijawki pomogą. Jednak przypomina mi się w tym momencie pewna opowieść mojej sąsiadki, która w latach 70. opowiadała mi jak w młodości (okres międzywojenny) rodzice kazali biednej dziewczynce siusiać na ręce, aby zapewnić skórze gładkość. Wiele z preparatów spotykanych w pijawkach posiadamy w naszym medycznym arsenale. Możemy wówczas dbać o poziom dawki, kontrolować ich działanie.

Oczywiście można stosować mocznik i dzisiaj - w maści - ale żeby nadal siusiać na ręce?

Opinie (18) 2 zablokowane

  • Myślałem że to artykuł o urzędzie skarbowym

    A to nie o to chodni

    • 20 2

  • (1)

    Ja bym nie ryzykował z tymi pijawkami tym bardziej że lekarz się wypowiada że nie ma potwierdzonych dowodów o pozytywnym działaniu! a hirudoterapeuta to nie żaden lekarz tylko osoba która skończyła śmieszny kurs i otrzymała śmieszny dyplom. Zwykły pomysł na biznes i naciąganie ludzi tzw. placebo ale jak to komuś ma polepszyć to czemu

    • 3 20

    • PIJAWKI

      Oczywiście ,że SĄ dowody o pozytywnym działaniu pijawek ,TYLKO TRZEBA O NICH POCZYTAĆ w pismach m.in. NAUKOWYCH.Trzeba być konowałem,a nie lekarzem by o tym nie wiedzieć i wypisywać bzdury jak ten lekarz z LUX MED-u.
      Ale czego można oczekiwać od lekarzy, którzyczęśto dostają prowizje od producentów
      i dystrybutorów chemicznych leków, które "rozwalają" wątrobę,trzustkę i żołądek
      dając pretekst do dalszej współpracy z lekarzami i zabezpieczenie konieczności
      wypisywania pacjentowi dalszych leków. Błędne koło.
      FAKT: PIJAWKI NIE SĄ LEKIEM NA WSZYSTKO.

      • 7 1

  • Pijawki - nazwa naukowa pisiory ! (1)

    • 2 14

    • Raczej

      POdjudzacze :-)

      • 1 0

  • uuuu a to nie o rządzących ??

    • 1 2

  • Myslałem, że to o ZUS

    A tu o prawdziwych pijawkach. Coś takiego :)

    • 6 0

  • Pijawki działają, sceptykom dziękujemy

    Zachęcam do Światowej lektury, lub przeczytania autentycznych opinii pacjentów na temat pijawek np. na stronie www.pijawki.org .To że jest dużo słabych hirudoterapeutów na rynku to przez to, że firma z Opola na kasę się rzuciła. Jednak w Polsce jest wielu specjalistów w tej dziedzinie, którzy współpracują z lekarzami i razem walczą o dobre imię hirudoterapii sam osobiście przeszedłem przez kurs hirudoterapii w Łodzi i polecam go lekarzom bo może by oczy otworzyli na fakty. Zobaczyliby jak pijawki ratują ludziom kończyny przed amputacją lub stawiają na nogi. Najgorszą cechą dominującą wśród lekarzy jest ignorancja lub ograniczenie.

    • 17 0

  • Pan doktor nie doczytał, ale pijawki są uznaną technologią medyczną w Polsce od ponad roku czasu. Wielu ludzi po zabiegach wróciło do zdrowia. Oczywiście są możliwe powikłania, ale najczęściej wynikają z winy samych pacjentów. Nie stosują się oni do zaleceń w zakresie opatrywania ran po pijawkach. Doprowadzają do zabrudzenia rany, lub używają nie jałowych opatrunków.
    Pijawki są metodą leczniczą o ich dobroczynnych właściwościach można poczytać w Internecie.
    Na świecie w czołowych laboratoriach są wykonywane testy nad zastosowaniem pijawki w leczeniu nowotworów / autoszczepionki/.
    Jest niska wiedza o najnowszych trendach w medycynie / medycyna naturalna, samo leczenie/ a szkoda gdyż rozwój populacji ludzkiej oraz zagrożenia cywilizacyjne eliminują coraz większe rzesze ludzi.

    • 14 0

  • myślenie

    • 0 0

  • Lekarz nie spotkał uleczonych,

    bo już są uleczeni i omijają lekarzy.

    • 7 0

  • Sluchajcie pseudo lekarze mafio medyczna i farmaceutyczna

    • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane