• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego nie gotujemy w domach? Warto to robić!

Michał Malinowski
21 listopada 2023, godz. 08:00 
Opinie (92)
Gotowanie w domu staje się czymś więcej niż tylko przygotowywaniem posiłków. Gotowanie w domu staje się czymś więcej niż tylko przygotowywaniem posiłków.

W ostatnich latach widzimy znaczący zwrot w naszych nawykach żywieniowych - coraz częściej rezygnujemy z gotowania w domu na rzecz różnorodnych zewnętrznych opcji. Ta zmiana obejmuje nie tylko regularne wizyty w restauracjach czy korzystanie z fast foodów, ale również wzrost popularności usług cateringowych. Niegdyś kuchnia domowa była centrum życia rodzinnego, teraz jednak ustępuje miejsca wydawałoby się wygodniejszym, ale często mniej zdrowym alternatywom.
Gotowanie jako wyzwanieJak często gotujesz posiłki w domu?

Przesunięcie to nie jest jedynie kwestią zmiany smaków czy preferencji. To odbicie głębszych zmian w naszym stylu życia, wartościach i społecznym postrzeganiu jedzenia. Przede wszystkim narastające tempo życia i wzrastające wymagania zarówno zawodowe, jak i społeczne znacząco ograniczyły czas, który możemy poświęcić na gotowanie. W wielu gospodarstwach domowych, gdzie obydwoje rodziców pracuje na pełen etat, przygotowanie posiłków dla rodziny stało się sporym wyzwaniem logistycznym.

Towar łatwy, ale czy luksusowy?Dodatkowo agresywny marketing i strategie reklamowe skutecznie promują szybkie i łatwe rozwiązania żywieniowe. W tym kontekście jedzenie stało się towarem, a wygoda i szybkość stały się kluczowymi czynnikami wpływającymi na nasze decyzje żywieniowe. Producenci chwytają się różnych technik, żeby zachęcić nas do korzystania z ich usług. Reguła niedostępności opisuje zjawisko, kiedy pożądamy rzeczy ograniczonych ilościowo lub czasowo. Dlatego Burger Drwala pojawia się tak rzadko. Fakt, że kanapkę można kupić tylko teraz, sprawia, że wydaje się produktem niemal luksusowym, a mało kto pamięta, że w listopadzie tradycyjnie na naszych stołach gościła gęsina.

Zjawisko to potwierdza również badanie, które ujawniło niepokojącą tendencję w zakresie rozpoznawania marek przez najmłodszych. W badaniu tym uczestniczyły dzieci, które jeszcze nie nauczyły się swojego nazwiska, ale już rozpoznawały logo McDonald`s. Ta sytuacja rzuca światło na ogromną moc, jaką posiadają strategie marketingowe wielkich korporacji, które skutecznie docierają do świadomości dzieci w bardzo młodym wieku, kształtując ich postrzeganie jedzenia jako szybkiego, łatwo dostępnego i pożądanego produktu. Jest to wyraźny przykład, jak bardzo zmieniają się nasze wzorce żywieniowe pod wpływem zewnętrznych czynników, zaczynając od najmłodszych lat.


Powrót do korzeniW tym kontekście gotowanie w domu staje się czymś więcej niż tylko przygotowywaniem posiłków - staje się symbolem zdrowego stylu życia, świadomego wyboru i powrotem do korzeni zdrowia. Analizując ten trend, zwróćmy szczególną uwagę na to, jak zmienia się nasz stosunek do jedzenia i jak te zmiany wpływają na nasze zdrowie i dobrostan.

Dieta oparta na przetworzonej żywności często jest uboga w składniki odżywcze niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że spożywanie żywności bogatej w tłuszcze trans i inne niezdrowe składniki ma swoje konsekwencje zdrowotne. Badania wykazują, że taki sposób odżywiania zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, a nawet niektórych typów raka.


Badania wykazały, że wspólne posiłki są kluczowym elementem budowania relacji w rodzinie. Badania wykazały, że wspólne posiłki są kluczowym elementem budowania relacji w rodzinie.

Wspólne posiłki kluczem do budowania relacjiRównie istotnym jak zdrowie fizyczne i psychiczne czynnikiem jest wpływ zmian nawyków żywieniowych na relacje społeczne i rodzinne. Coraz rzadsze wspólne posiłki w najbliższym gronie to nie tylko kwestia braku czasu, lecz także erozja tradycyjnych więzi. Badania wykazały, że wspólne posiłki są kluczowym elementem budowania relacji w rodzinie, pomagając w komunikacji oraz w przekazywaniu wartości i tradycji. Badanie przeprowadzone przez naukowców wskazuje jednoznacznie na to, że regularne spożywanie posiłków w najbliższym gronie ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne dzieci i młodzieży oraz promuje zdrowsze nawyki żywieniowe.

W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i nieustannych zmian ważne jest, abyśmy zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad naszymi wyborami żywieniowymi. Te wybory, choć mogą wydawać się drobnymi codziennymi decyzjami, mają ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na jakość naszych relacji. Wspólne posiłki w gronie rodziny i przyjaciół, przygotowywanie smacznego i zdrowego jedzenia to momenty, które budują nasze wspomnienia i więzi pomiędzy najbliższymi nam osobami. Są to również okazje do przekazywania zdrowych nawyków żywieniowych młodszym pokoleniom, kształtując przyszłość opartą na zdrowiu i radości.


Nie idźmy na skrótyJako dietetyk i psycholog chciałbym podkreślić, że każdy z nas ma możliwość dokonywania lepszych wyborów związanych z naszym odżywianiem, nawet w świecie pełnym szybkich i łatwych rozwiązań. Zmiana nawyków może wymagać czasu i wysiłku, ale jest to najlepsza inwestycja, która zawsze się zwraca. Jeśli nie znajdziemy czasu na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, będziemy zmuszeni znaleźć czas na walkę z chorobą. Odkrywanie radości z gotowania, eksperymentowanie z nowymi składnikami i smakami, może być nie tylko zdrowsze, ale też może przynieść dużo satysfakcji i radości.

O autorze

autor

Michał Malinowski

- dietetyk i psycholog, łączy te dwie specjalności w rożnych proporcjach - od 15 lat trwale zmienia nawyki żywieniowe w gabinecie i online. Autor Lekkiego Bloga i współtwórca audycji radiowej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (92)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konsultacje diabetologiczne dla kobiet w ciąży związane z cukrzycą ciążową

badania

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

80 zł
warsztaty

Darmowe konsultacje z zakresu chirurgii i chirurgii onkologicznej (1 opinia)

badania, konsultacje

Najczęściej czytane