• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego leków nie oddamy do hospicjum?

Piotr Kallalas
30 lipca 2023, godz. 09:00 
Opinie (56)
Ośrodki hospicyjne nie mogą przyjmować leków, nawet tych nieotwartych. Ośrodki hospicyjne nie mogą przyjmować leków, nawet tych nieotwartych.

Pracownicy hospicjów bardzo często odbierają telefony z zapytaniami dotyczącymi możliwości przekazania nieotwartych opakowań leków, które pozostały po zmarłym bliskim. Niestety placówki opieki paliatywnej, podobnie zresztą jak inne instytucje, nie mogą przyjąć żadnych farmaceutyków. Taka czynność byłaby nielegalna.



Czy polskie prawodawstwo powinno dopuścić przekazywanie leków do hospicjów?

- Zostały mi w domu dwa duże, nieotwarte opakowania leku przeciwzakrzepowego, który podaje się osobom unieruchomionym. Chciałem je przekazać do hospicjum - w dwóch hospicjach mi odmówiono - napisał do nas czytelnik.
To wcale nie jest rzadki problem. Rodziny opiekujące się osobami schorowanymi, gdy te odchodzą, pozostają często z dużymi zapasami leków przeciwkrzepliwych, maści odleżynowych i innych farmaceutyków.

- Po zmarłej babci mieliśmy bardzo dużo nieotwartych partii leków, kroplówek i ampułek do zastrzyków na krzepnięcie. Niestety ostatecznie wszystko zutylizowaliśmy, bo nie było innych możliwości - opisuje Adam z Gdyni, którego babcia była pod domową opieką.

Leki dla hospicjów? To byłby wtórny obrót



Hospicja, a więc instytucje świadczące opiekę paliatywną dla chorych borykających się z przewlekłymi i nieuleczalnymi schorzeniami, rzeczywiście nie mogą przyjąć leków.

- Ustawa lekowa dla podmiotów leczniczych uniemożliwia legalne przekazywanie leków do takich ośrodków jak hospicjum - wskazuje Monika Bojarczuk, kierownik biura w Pomorskim Hospicjum.
Przekazanie leku dla hospicjum byłoby zakwalifikowane jako wtórny obrót, a taka czynność jest w Polsce zabroniona, nawet jeśli - tak jak w tym wypadku - nie wiązałoby się to ze sprzedażą. Dlatego placówki są zmuszone odmawiać.

- Do naszego hospicjum dziecięcego nie przyjmujemy leków ani opatrunków. Zwykle dary, które otrzymujemy, są związane ze środkami czystości i pielęgnacyjnymi oraz pampersy, podkłady - mówi Ewa Liegman, prezes zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Koniec z szybkimi receptami przez internet? Koniec z szybkimi receptami przez internet? "Rekordzista chciał wystawić 60 tys. w dwa dni"

Co możemy przekazać?



Inna sprawa, że niektóre farmaceutyki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, np. w niskiej temperaturze. Sprawdzenie, czy dana osoba faktycznie dochowała tej procedury, jest niemożliwe.

Nie zmienia to faktu, że osoby, którym po utracie bliskiego pozostał duży zapas leków, bardzo często dzwonią właśnie do hospicjów z pytaniami, co dalej zrobić z preparatami.

Przy okazji materiału o tym, czego nie możemy przekazywać, warto nadmienić, w jaki sposób możemy wesprzeć placówki hospicyjne.

- Jak najbardziej możemy za to przyjmować medyczne produkty wspierające higienę: maści, kremy przeciwodleżynowe. Podobnie jest z opatrunkami, te się zawsze przydadzą - mówi Paweł RytaFundacji Hospicyjnej.

Szukasz apteki całodobowej?


Poniżej przedstawiamy przykładową listę, jaką przekazała nam fundacja:

  • jednorazowe podkłady higieniczne (90 x 60 cm)
  • nowa pościel bawełniana (rozmiar M, L, XL)
  • prześcieradła z gumką
  • środki czystości (płyny do podłóg, proszki, płyny do prania)
  • mydło w płynie
  • worki na śmieci (czarne, czerwone, żółte - 120 l)
  • chusteczki nawilżane
  • papier ksero (recepty, zalecenia lekarskie - idzie tego u nas dużo)
  • kawa, herbata, mleko na oddział.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane