• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Czy młode kobiety faktycznie "dają w szyję"?

ws
18 listopada 2022, godz. 07:00 
Opinie (491)
Kto kupuje więcej alkoholu - kobiety czy mężczyźni? Kto kupuje więcej alkoholu - kobiety czy mężczyźni?

Czy to prawda, że kobiety do 25. roku życia kupują tyle samo alkoholu co ich rówieśnicy? Wódka, piwo a może wino - jakie są preferencje polskich konsumentów? W jakim wieku najczęściej kupujemy alkohol? Na te pytania odpowiada najnowszy raport przygotowany przez ekspertów z PanParagon.Jak często sięgasz po alkohol?

Wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o spożywaniu przez kobiety alkoholu, które - jak to ujął polityk - "dają w szyję", przez co przyczyniają się do niskiej dzietności, wywołały wiele kontrowersji.

- "Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie". Kaczyński podkreślił, że nie jest zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", bo "kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką". - Ale jak do 25. roku życia daje w szyję, to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach - stwierdził szef PiS".
Komentarze na temat stwierdzenia Jarosława Kaczyńskiego nie milkły przez kilka dni. Teraz aplikacja PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków zbadała, jak z tymi zakupami alkoholowymi jest.

- PanParagon to w dużym uproszczeniu najpopularniejsza w Polsce aplikacja do przechowywania paragonów. To właśnie na podstawie setek tysięcy anonimowych dowodów zakupu wprowadzanych do systemu mamy możliwość analizy rynku konsumenckiego, cen czy realnej inflacji. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się zakupom z alkoholem w roli głównej - wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Nie ma zdrowej dawki alkoholu. Nowe badania Nie ma zdrowej dawki alkoholu. Nowe badania

Kto kupuje więcej alkoholu - kobiety czy mężczyźni?

 

W ogólnym przeświadczeniu utarło się, że to płeć żeńska szturmuje sklepowe półki. Jednak nie w przypadku napojów wyskokowych. Jak pokazują dane pochodzące prosto z paragonów dodanych do aplikacji, kupno alkoholu jest domeną mężczyzn. Różnice w zakupach trunków z podziałem na płeć są znaczące. Według danych, którymi podzielili się konsumenci, kobiety kupują niemal dwukrotnie mniej alkoholu niż mężczyźni.  

Aplikacja PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków zbadała kwestie zakupów alkoholu. Aplikacja PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków zbadała kwestie zakupów alkoholu.

W jakim wieku najczęściej sięgamy po alkohol?Po alkohol chętniej sięgają młodzi ludzie? Jak pokazało badanie specjalistów, jest zupełnie inaczej. Najwięcej napojów wyskokowych kupują mężczyźni od 26. do 45. roku życia. Niemal identyczna tendencja przedstawia się wśród płci pięknej.

Największa aktywność zakupowa z trunkami na liście odnotowana została w kategoriach wiekowych 36-45 oraz 26-35. Warto jednak dodać, że odsetek paragonów z alkoholem na liście jest wśród kobiet znacznie niższy - blisko o połowę. 

- Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że spośród pań kupujących trunki niemal na szarym końcu znalazły się młode kobiety do 25. roku życia. Co więcej, ich zakupy alkoholowe są o około jedną trzecią mniejsze niż ich rówieśników - wyjaśnia Antonina Grzelak.
W jakim wieku konsumenci chętniej sięgają po alkohol podczas zakupów? W jakim wieku konsumenci chętniej sięgają po alkohol podczas zakupów?

Jaki alkohol pijemy najczęściej? Jaki alkohol lubimy najbardziej? Okazuje się, że ulubionym alkoholem bez względu na płeć kupujących jest piwo. Ten trunek zdyskwalifikował swoich "rywali" i znalazł się na ponad 76 proc. alkoholowych paragonów u kobiet i około 77 proc. u panów.

Rozbieżności względem płci widać na kolejnych miejscach. Panie często wybierają wino (11,6 proc. analizowanych paragonów), natomiast mężczyźni chętniej stawiają na wódkę (10,5 proc. dowodów zakupów). Na trzecim miejscu widać odwrotną sytuację. Płeć żeńska sięga po wódkę, a męska po wino. Następne pozycje w rankingu napojów wyskokowych są takie same zarówno dla kobiet i mężczyzn. Kolejno znalazły się w nim whisky, rum i tequila.  

Ulubionym alkoholem bez względu na płeć kupujących jest piwo. Ulubionym alkoholem bez względu na płeć kupujących jest piwo.

Im bliżej weekendu, tym więcej alkoholuNie jest niespodzianką, że wzmożone zakupy z udziałem trunków zaczynają się w okolicach weekendu. Najczęściej po alkohol sięgamy w sobotę - 22,4 proc. paragonów z napojami wyskokowymi oraz piątek - 20,1 proc. dowodów zakupu. Najbardziej w alkoholowych ryzach trzyma nas początek tygodnia: w poniedziałki alkoholowe zakupy stanowią 11,6 proc., wtorki - 12,3 proc., środę - 13,5 proc., czwartek - 14,2 proc.

- Najmniej alkoholu kupujemy natomiast w niedzielę, co stanowi zaledwie 6 proc. ujętych w badaniu paragonów. W głównej mierze jest to efekt zamkniętych ustawowo galerii i sklepów. Ten sam czynnik może mieć również wpływ na wzmożone alkoholowe zakupy w sobotę. W ostatnim przypadku nie bez znaczenia jest również dzień wolny od pracy, kiedy to częściej spotykamy się z rodziną i znajomymi - komentuje Antonina Grzelak.

Wzrost zainteresowania trunkami 0%W ostatnim czasie oferta piw i win bezalkoholowych nieustannie się powiększa. Dodatkowo widać większe nakłady na reklamy promujące ten typ napojów. Czy Polacy przekonali się do bezalkoholowych trunków?

Czy alkohol wychodzi z mody? Czy alkohol wychodzi z mody?
- Okazuje się, że wraz z nadejściem 2022 r. znacznie częściej sięgamy po piwa oraz wina, które nie zawierają w sobie alkoholu. Porównując styczeń 2020 r. z tym samym miesiącem w tym roku kupno tego rodzaju napojów wzrosło niemal trzykrotnie. Co więcej, wraz z każdym następnym miesiącem w 2022 r. Polacy częściej sięgają po piwa i wina 0 proc. - komentuje Antonina Grzelak.
W poprzednich latach widać również inne ciekawe tendencje: w miesiącach letnich częściej sięgamy po trunki bezalkoholowe. Zarówno w 2020, jak i 2021 r. piwo i wino 0 proc. były najczęściej kupowane w czerwcu, lipcu oraz sierpniu.

ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (491)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak skompletować wyprawkę?

wykład, warsztaty

Bezpłatne badania USG jamy brzusznej

badania

Bezpłatne konsultacje neurologiczne

badania

Najczęściej czytane