Coraz więcej przypadków AIDS. Kokarda ma przypomnieć o testowaniu się

Ostatnie miesiące wpłynęły negatywnie na liczbę wykonywanych testów w kierunku HIV.
Ostatnie miesiące wpłynęły negatywnie na liczbę wykonywanych testów w kierunku HIV. mat. pras.

W Polsce rośnie grupa osób HIV+, które trafiają do szpitali za późno, w tak ciężkim stanie, że trudno im już pomóc. Specjaliści zaobserwowali, że pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na liczbę wykonywanych testów na HIV. 25 listopada o potrzebie testowania się w kierunku HIV przypomni czerwona kokardka, która zostanie wyświetlona na niektórych ulicach Gdańska.2
miejsce: Medycyna estetyczna
w rankingu Medycyna estetyczna
Róża von Mach
Gdynia, Strzelców 50/1
9.7/10
+ Oceń

Czy badasz się na choroby weneryczne?

Zobacz wyniki (524)
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. zgłoszono 840 nowo wykrytych zakażeń HIV, 47 zachorowań na AIDS oraz 10 zgonów osób chorych na AIDS. Wśród wykrytych osób żyjących z wirusem w województwie pomorskim wykryto 74 przypadki oraz 1 przypadek AIDS. Statystyka udostępniana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Instytut Badawczy może niepokoić. W roku 2019 liczba odnotowanych nowo wykrytych zakażeń wyniosła w Polsce 1615. W roku 2020 - zaledwie 840.

- Statystyki w roku 2021 nie są lepsze od tych, które widzieliśmy w latach poprzednich. Nadal wielu pacjentów z tych, którzy zdecydowali się na testy - otrzymuje wynik pozytywny. Pamiętajmy o PrEP - czyli profilaktyce przedekspozycyjnej HIV, która staje się coraz szerzej stosowaną metodą przez wiele osób. To niedrogi lek, który może nas uchronić przed zakażeniem wirusem HIV. W połączeniu z prezerwatywami stanowi potężne narzędzie do walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową - mówi lek. Andrzej Katafias, założyciel gdańskiego Centrum PrEP oraz platformy zdalnej doktorprep.pl.
Z nowego badania PBS wśród osób żyjących z HIV wynika, że coraz lepszy jest u nas dostęp do lekarzy i terapii, a z wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko się o nim wie. O potrzebie testowania się w kierunku HIV i zagrożeniu, jakie niesie spadająca liczba wykonywanych w Polsce testów, przypomni czerwona kokardka, która 25 listopada rozświetli ulice Gdańska.

Czytaj też: Kiedy seks jest niebezpieczny? "Wirusom jest wszystko jedno"

Trasa czerwonej kokardki wyświetlanej w Gdańsku. Punktem startu będzie Filharmonia Bałtycka.
Trasa czerwonej kokardki wyświetlanej w Gdańsku. Punktem startu będzie Filharmonia Bałtycka. mat. pras.

Kokardka przypominająca o badaniachJak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS - "czerwona kokardka" to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

Mat.pras
O badaniach w kierunku HIV przypomni w tym roku czerwona kokardka z napisem "Razem przeciw HIV", która już w czwartek, z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, rozświetli ulice Gdańska. Towarzyszyć jej będą citylighty z tym samym przesłaniem. Symbol ten zobaczą również mieszkańcy innych miast: Krakowa, Poznania, Torunia i Warszawy.

- Celem tego happeningu organizowanego od kilku już lat przez Gilead Sciences oraz Polską Fundację Pomocy Humanitarnej 'Res Humanae' jest przypominanie Polakom, że HIV jest nadal groźny". Testy trzeba robić zawsze, kiedy doszło do ryzykownej sytuacji. Warto! Osoba, która wie, że jest zakażona, może dziś funkcjonować zupełnie normalnie i cieszyć się życiem - powiedział Mateusz Liwski, prezes Res Humanae.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że mniej osób się testujeW Polsce w związku z pandemią COVID-19 znacząco spadła wykrywalność zakażeń HIV. Już dziś w szpitalach zakaźnych wielu jest seropozytywnych pacjentów diagnozowanych w bardzo późnym, niebezpiecznym dla życia stadium zakażenia, a czasem już z rozwiniętym AIDS. W najbliższych latach ich liczba może wzrosnąć - alarmują eksperci, wśród nich prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- COVID-19 to poważna pandemia, ale nie jedyna. Nie zapominajmy o HIV. Fakt, że ludzie podczas pandemii COVID-19 rzadziej bywają w klubach, nie znaczy, że nie mają kontaktów seksualnych. Mają, organizowane są domówki, działają aplikacje randkowe. A potem nie robi się testów i z czasem zapomina o ryzykownym zachowaniu. Do czasu, gdy taki pacjent trafia do nas na oddział jako osoba z późnym rozpoznaniem HIV, której często nie możemy już pomóc - mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało.
Żyjemy w czasach, w których szybkie wykrycie i dostęp do dobrego leczenia wpływa bardzo optymistycznie na dalsze kroki. Szybkie dobranie leków daje osobie HIV+ uzyskanie niewykrywalnej wiremii i w związku z tym niezakażanie partnerów.

Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w latach 1996-2020- Ogółem w latach 2005-2020 wykonaliśmy około 22 800 testów HIV, z których 333 dały wynik dodatni. W ostatnich latach klientom naszych PKD zapewniliśmy także około 5700 testów na HCV, wykrywając 56 zakażeń oraz około 1300 testów na kiłę, wykrywając 46 infekcji. Z okazji Światowego Dnia AIDS przypominam, że AIDS jest chorobą, jakiej można uniknąć, stosując leki antyretrowirusowe. Leczenie jest nieodpłatne, a jego dodatkowym benefitem jest minimalizacja przeniesienia swego wirusa HIV na bliskich do zera. Aby dowiedzieć się o potrzebie leczenia, trzeba wykonać test. Polacy i Polki tkwią w stereotypach z ubiegłego tysiąclecia i nie odnoszą ryzyka infekcji HIV do siebie, a co za tym idzie - nie decydują się na badanie w tym kierunku. To błąd. Osoby żyjące z HIV to nasi znajomi, sąsiedzi, zwyczajni ludzie obok i wśród nas, po prostu my. HIV nie rozpoznamy po wyglądzie, wykształceniu, zawodzie. Testuje się nas za mało i często trafiamy do systemu opieki zdrowotnej dopiero, gdy cierpimy z powodu objawów AIDS. Korzystam zatem z okazji, aby zaprosić na bezpłatny i anonimowy test w kierunku HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Gdańsku i Gdyni, które prowadzi Fundacja - mówi Małgorzata Paliwoda, wiceprezes Fundacji Pomorski Dom Nadziei.
Testu na HIV nie warto się bać. Jak wynika z badań opinii przeprowadzonych wśród osób HIV+ w 2021 r. przez PBS, coraz lepszy jest u nas dostęp do lekarzy i terapii ARV, a z wirusem można normalnie żyć. Trzeba jednak wiedzieć o zakażeniu.

Przypominamy, że można się przebadać anonimowo i bezpłatnie na HIV w Punktach Konsultacyjno-DiagnostycznychPKD Gdańsk, ul. Smoluchowskiego 18Mapka
(budynek G obok Szpitala Zakaźnego, wejście 2)

Pon., wt., czw. godz. 16:00 - 20:00 (rejestracja do godz. 19:15)

PKD Gdynia, ul. Huzarska 1Mapka
(budynek 28 obok Szpitala Morskiego, pokój 308 na III piętrze)

Śr. 16:00 - 20:00 i pt. 8:00 - 12:00
Ostatni klient jest przyjmowany na pół godziny przed zamknięciem PKD. Rejestracja na pkd.nakiedy.pl.

W obu PKD do badania HIV można dodać test w kierunku HCV i kiły.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Skontroluj swoje znamiona
Skontroluj swoje znamiona
badania, konsultacje
gru 12
niedziela, g. 9:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Warsztaty choreoterapii i psychoedukacji
Warsztaty choreoterapii i psychoedukacji
warsztaty, spotkanie
g. 17:30
Gdańsk, Przyjazna dłoń
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
warsztaty, spotkanie
wrz 1-31.12
Gdańsk, Przyjazna dłoń

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane