• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cebula i heparyna na blizny

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Prototyp plastra silikonowego na blizny z suchym wyciągiem z cebuli i niskocząsteczkową heparyną. Prototyp plastra silikonowego na blizny z suchym wyciągiem z cebuli i niskocząsteczkową heparyną.

Trójmiejscy naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opatentowali wynalazek na bazie cebuli i heparyny, dzięki któremu leczenie blizn, w tym tych po oparzeniach, będzie łatwiejsze. Teraz szukają firmy zainteresowanej komercjalizacją wynalazku.



Czy ważny jest dla ciebie kraj, z którego pochodzi lek, który kupujesz?

Od lat na Wydziale Farmaceutycznym zobacz na mapie Gdańska OML GUMed prowadzone są badania nad opracowywaniem nowych technologii preparatów farmaceutycznych przeznaczonych do aplikacji na skórę. Dzięki pracy trójmiejskich naukowców udało się opracować i wdrożyć na rynek oryginalne leki na oparzenia i blizny oparzeniowe takie jak "Cepan" czy "Argosulfan". Niedawno badacze opatentowali kolejny z nich - substancję, która ma pomóc w leczeniu blizn hipertroficznych, keloidów, a także blizn po oparzeniach.

Pomysł na kolejny nowatorski produkt pojawił się kilka lat temu w zespole prof. Małgorzaty Sznitowskiej z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed, w której powstały już wcześniejsze leki. W 2007 r. w zespole pod jej kierunkiem rozpoczęto projekt, którego celem było opracowanie wygodnej dla pacjenta postaci leku w formie adhezyjnego (łączącego ze sobą przylegające warstwy) plastra silikonowego z suchym wyciągiem z cebuli i niskocząsteczkową heparyną.

- Założono, że do osiągnięcia skuteczności klinicznej opatrunku ważny jest zarówno adhezyjny plaster silikonowy, jak i zawarte w nim substancje aktywne, to jest wyciąg z cebuli oraz heparyna - mówi prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik zespołu. - Przy opracowywaniu preparatu wykorzystano doświadczenie z dziedziny technologii farmaceutycznej, chemii fizycznej, chemii analitycznej i farmakognozji.
Plaster składa się z dwóch warstw silikonowych: nieadhezyjnej matrycy zawierającej substancje aktywne, oraz warstwy adhezyjnej, umożliwiającej przyleganie preparatu do skóry. Po nałożeniu go blizna staje się bardziej elastyczna i zmniejsza się.

- Uzyskany opatrunek silikonowy wyróżnia się unikatowymi właściwościami: optymalną adhezją, okluzją, przepuszczalnością pary wodnej i tlenu, zdolnością inkorporacji substancji aktywnych i możliwością ich uwalniania z systemu do skóry - dodaje profesor.
Plaster stworzony przez trójmiejskich naukowców nie ulega deformacji w trakcie noszenia przez pacjenta. Co więcej, można go wielokrotnie naklejać na skórę w ciągu dwóch, trzech tygodni. Nie traci też swoich właściwości po umyciu, wciąż zachowując rozciągliwość i zapewniając ucisk, który jest bardzo ważny w leczeniu blizn.

- Należy podkreślić, że terapia blizn hipertroficznych, keloidów, a także blizn po oparzeniach jest trudna - mówi prof. Sznitowska. - Stosuje się szereg metod od farmakologicznych, poprzez fizyczne aż do chirurgicznych, jednak efekty leczenia nie są zadowalające. Dlatego opracowywanie nowych produktów leczniczych jest ważne. Dla wielu pacjentów blizny stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ mogą powodować przykurcze, ból i swędzenie.
Opatrunek jeszcze nie wszedł do masowej produkcji. Aktualnie zarówno Gdański Uniwersytet Medyczny, jako właściciel patentu, jak i twórcy (prof. Małgorzata Sznitowska, dr Maria Żebrowska, dr Marzena Jamrógiewicz, dr hab. Krystyna Pieńkowska, mgr Marek Ruzikowski) są zainteresowani nawiązaniem współpracy w zakresie komercjalizacji wynalazku.

- Chcielibyśmy, aby ten farmaceutyczny preparat produkowany był w Polsce. Nie wykluczamy jednak inwestorów zagranicznych - dodaje kierownik zespołu. - Rozmowy na ten temat są prowadzone, ale koncentrujemy się na najbardziej korzystnym rozwiązaniu, mając na uwadze również koszt produkcji i szeroką dostępność produktu dla dorosłych, jak i dzieci leczących się w Polsce. Warto podkreślić, że koncepcja wynalazku, czyli adhezyjny opatrunek silikonowy, może być rozwojowy z przeznaczeniem do innych zastosowań medycznych i innych leków.

Miejsca

Opinie (21) 1 zablokowana

  • cebula poskim dobrem narodowym! (4)

    • 58 4

    • zebys wiedzial ! cebula wzmacnia organizm (3)

      w czasie wojny jak byla cebula i woda to byla pewnosc ze jakos przezyjesz w zdrowiu . Dzis jest cebula lecz wiekszosc i to naszej rodzimej jest marnej jakosci bo nie wywoluje nawet lzawienia przy krojeniu a to zle...........'Cebula (Allium cepa L.) zwyczajowa nazwa warzywa należącego do rodziny amarylkowatych. Prawidłowa nazwa botaniczna to czosnek cebula, jest to bowiem gatunek należący do rodzaju czosnek..'Współczesna nauka potwierdziła wiele zdrowotnych zalet tego warzywa. Wiadomo dziś, że cebula służy sercu, chroni przed nowotworami, łagodzi objawy infekcji..Łzawienie przy krojeniu.Cebula zawiera enzym LFS, który po zmieszaniu z aminokwasami zawierającymi siarkę, zawartymi w cebuli, powoduje ich przekształcenie w kwasy sulfonowe. Kwasy te samorzutnie przekształcają się w lotny sulfin etylu, który wydzielony do powietrza przy krojeniu cebuli podrażnia śluzówkę oczu, a to powoduje łzawienieSwe zdrowotne oddziaływanie na organizm cebula zawdzięcza obecności m.in. witaminy C, A, witamin z grupy B, fosforu, żelaza, wapnia, olejków eterycznych i oczywiście związków siarki. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Choć cebula duszona czy gotowana nie traci swoich zdrowotnych właściwości, najbardziej wartościowa jest cebula surowa''

      • 3 0

      • dziwne (1)

        "wiekszosc i to naszej rodzimej jest marnej jakosci bo nie wywoluje nawet lzawienia przy krojeniu a to zle"

        ja za to nie mogę trafić na łagodną i słodką cebulę, kupuję różne rodzaje z różnych sklepów i wszystkie palą ryło gorzej niż czosnek

        • 3 0

        • macie kiepskie sklepy jeśłi nie macie możliwości kupienia łagodnej cebuli

          w gdynie jest jeden dobry warzywniak na witominie gdzie facet, choć nie ma pojęcia o warzywach, ma dobrego dostawcę :), sam nie wie jakie ma szczęście, bez tego dostawcy byłby kojenym, durnym warzywniakiem,
          problem w Polsce to bieda i niedoinformowanie, nie wiecie jakie gatunki kupujecie i skąd, stąd szukanie cebuli jest jak gra w totolotka

          • 0 1

      • nie umiesz kupować cebuli i za mało jeszcze wiesz o gatunkach i uprawie

        to czy cebula pryska przy krojeniu a w konsekwencji może wywołąć łzawienie
        (o ile pryska, jeśłi kroisz mokrym nożem wszystko się przykleja do noża i nie łzawisz), do tego suche lato powoduje, że cebula jest ostrzejsza, suchsza i twardsza i odwrotnie, dużo nawadniania sprawia , że jest miększa i słodsza, do tego dochodzą różne odmiany, w przypadku czosnku jeszcze więcej bo mamy jare i ozime odmiany
        twierdzenie, że cebula nie działa bo oczy nie szczypią ledwo trzyma się kupy
        a już na pewno nie trzyma się logiki, chyba, że chłopskiej logiki

        • 2 0

  • Polacy, zastrzeżmy cebulę w Unii. (1)

    Jako dobro narodowe.

    • 25 4

    • cebula jest jednym z najważniejszych warzyw

      razem z czosnkiem,
      cały świat ich używa w masowych ilościach, od Japonii przez Indie i Afrykę
      aż po Islandię,
      są pyszne i zdrowe

      • 1 0

  • Jaka to nowość? (3)

    Od lat na rynku są maście z wyciągiem z cebuli dla kobiet po ciąży na blizny po rozstępach.

    • 22 9

    • Zanim się skomentuje (1)

      należy przeczytać cały artykuł a nie tylko tytuł!
      Po przeczytaniu całości staje się oczywiste co jest nowością.
      Przeczytałeś nadal nie wiesz? Przeczytaj jeszcze raz sprawdzając trudne słowa w słowniku!

      • 15 4

      • ale ty jesteś mądra

        pewnie dlatego wszyscy cię tak lubią

        • 0 2

    • zaraz opatentują i przypiszą sobie wynalazek, że po śliwkach suszonych (i nie tylko)

      są świetne wypróżnienie i kał nie zalega w jelitach

      • 7 5

  • ale odkrycie, babcia zawsze na blizny stosowała cebulę, ale to śmierdzi jak cholera

    • 8 11

  • Cebula.... (2)

    Mnie zawsze uczono że cebula ma specjalne, naukowo potwierdzone właściwości, które zapobiegają powstawaniu blizn... Swoje wiedzę opieram na wielokrotnie powtarzanych przez mamę zdaniach "Smaruj d*psko cebulą! tata zaraz wraca..." (np. po wywiadówce :)

    • 32 5

    • Specyfiki (1)

      Co niektórzy na tym forum , czytają nie wiedząc co czytają ! Ludzie czytajcie ze zrozumieniem . Wymieniony Cepan to własnie produkt na bazie cebuli , stosuje się go przy małych bliznach , natomiast Argosulfan to specyfik na bazie czystego srebra stosowany wyłącznie przy większych oparzeniach . Oba te specyfiki stosowane sa od wielu lat zarówno w szpitalach jak i wydawane na receptę . Natomiast plaster silikonowy na bazie suchej cebuli ( nie mylić z cebulą jadalną + heparyna to własnie nowość nad która pracują na Gum -dzie w Gdansku .

      • 7 0

      • bo włókna?

        ponoć włókna można zrobić z ogra bo ogry są jak cebula

        • 0 0

  • cebula znana i skuteczna

    od dawna wiadomo, że wyciąg z cebuli skutecznie zmiękcza i uelastycznia blizny (maść Cepan opatentowana przed laty na naszym Wydziale Farmaceutycznym) króluje w terapii przerośniętych blizn do dziś, opatrunek okluzyjny jednak daje możliwość zastosowania dwóch rzeczy na raz - z jednej strony ochrony i kompresji (tak ważnej w przypadku blizny hipertroficznej) oraz działania substancji leczniczej i na tym właśnie polega innowacyjność tego produktu. Czekamy z niecierpliwością na komercjalizację opatrunku!

    • 18 1

  • Teraz szukają firmy zainteresowanej komercjalizacją wynalazku (2)

    Zakład że nie znajdą?

    ale punkty za patent są i to się liczy. Opłatę patentową pokrył oczywiście podatnik
    ht-tp://www.Uprp.Pl/wnoszenie-oplat-za-ochrone-wynalazkow-i-wzorow-uzytkowych/lead05,538,1733,4,index,pl,text/

    • 8 13

    • (1)

      dla takich ludzi ważna ka$a, a nie tam leczenie ludzi
      w pl praktycznie nie ma służby zdrowia, już nawet prywatnie czeka się miesiącami

      • 0 8

      • super, że znasz tych ludzi i mozesz nam powiedzieć co jest dla nich ważne. dzięki!

        • 8 1

  • maść z cebuli (1)

    Do kupienia w każdej aptece, żadna nowość. Co za bzdury.

    • 0 2

    • ignorancka wypowiedź osoby nieznającej się na temacie

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane