Wiadomości

Opiekujesz się osobą niepełnosprawną, ale musisz wyjechać? Tu znajdziesz pomoc

Opieka wytchnieniowa to pomoc czasowa, która polega na kilkugodzinnym, weekendowym lub kilkudniowym umieszczeniu niepełnosprawnego podopiecznego w ośrodku wsparcia.
Opieka wytchnieniowa to pomoc czasowa, która polega na kilkugodzinnym, weekendowym lub kilkudniowym umieszczeniu niepełnosprawnego podopiecznego w ośrodku wsparcia. fot. 123rf.com

Opieka wytchnieniowa polega na zapewnieniu opieki niepełnosprawnemu dziecku, osobie dorosłej czy seniorom, gdy nie może jej sprawować ich codzienny opiekun. Kiedy taka osoba musi załatwić ważne sprawy lub zwyczajnie odpocząć, jego podopiecznym zajmą się profesjonaliści: opiekunka, pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy i pracownicy socjalni. Taka pomoc udzielana jest na określony czas. Gdzie jej szukać w Trójmieście?Czy skorzystałbyś w razie potrzeby z opieki wytchnieniowej?

tak, to dobre rozwiązanie, każdy potrzebuje czasu dla siebie 51%
tak, ale jeśli taką opiekę możnaby zapewnić w domu, w którym mieszka podopieczny 36%
raczej nie, nie mam zaufania do takich instytucji 11%
zdecydowanie nie 2%
zakończona Łącznie głosów: 195
Wiele osób na co dzień zmaga się z opieką nad starszymi rodzicami, dziadkami czy niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi. Często jednak z uwagi na zdarzenie losowe, konieczność załatwienia codziennych spraw lub po prostu potrzebę odpoczynku sami wymagają pomocy. W takich sytuacjach opiekunowie mogą skorzystać ze wsparcia wytchnieniowego przygotowanego przez samorządy.

To pomoc czasowa, która polega na kilkugodzinnym, weekendowym lub kilkudniowym umieszczeniu niepełnosprawnego podopiecznego w ośrodku wsparcia. Będzie on miał tam zapewnioną kompleksową opiekę - od zdrowotnej, terapeutycznej po aktywizującą i egzystencjalną (wyżywienie, kontakt interpersonalny itd.).

Z kolei opiekun będzie miał wtedy czas np. na załatwienie niezbędnych spraw, które z racji piętrzących się obowiązków odkładał. Na uczestnictwo w aktywizacji zawodowej, szkoleniowej czy po prostu na krótki odpoczynek - wyjazd, regenerację i nabranie sił, odskocznię od problemów dnia codziennego.

Nieodpłatna pomoc w opiece nad niepełnosprawnymiW Gdańsku pilotażowy projekt, który służy odciążeniu opiekunów w pełnieniu bardzo trudnych obowiązków uruchomił Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Do końca roku usługę, na zlecenie MOPR realizują: Gdańska Fundacja "I ty możesz wszystko" oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji (SPiR). W ofercie jest jedno całodobowe miejsce dla osoby niepełnosprawnej (od poniedziałku do piątku), w placówce wsparcia przy ul. Wajdeloty 28 A oraz 10 miejsc w soboty (do 10 godzin w ciągu dnia) w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Reja 34 B. Warunkiem otrzymania wsparcia wytchnieniowego jest m.in. dostarczenie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością egzystencji.

Opiekunowie, którzy chcą skorzystać z takiego rozwiązania mogą kontaktować się z Centrami Pracy Socjalnej MOPR w dzielnicach zamieszkania (adresy, numery tel.: www.mopr.gda.pl) lub bezpośrednio z fundacją, tel. 606 371 769 i SPiR, tel. 506 733 311.

Dodatkowo w Gdańsku przy ul. Kopernika ma powstać Centrum Opieki Wyręczającej. Miejsce, w którym pomoc otrzymają opiekunowie rodzinni na co dzień zajmujący się swoimi bliskimi, dorosłymi lub dziećmi z niepełnosprawnościami, ciężko chorymi i niesamodzielnymi. Ośrodek powstanie na działce, którą Fundacja Hospicyjna, inicjator projektu, otrzyma w użytkowanie od Miasta Gdańska.

Centrum Opieki Wyręczającej zapewni dzienną opiekę osobie niesamodzielnej, co ma pozwolić opiekunom rodzinnym możliwość odpoczynku, podjęcie pracy zawodowej lub załatwienia codziennych spraw. Dodatkową formą wsparcia będzie także możliwość dłuższego pobytu podopiecznego (2 tygodnie lub 30 dni) w zależności od jego sytuacji i potrzeb. Według założeń Centrum ma powstać w 2021 r.

Wiele osób na co dzień zmaga się z opieką nad starszymi rodzicami, dziadkami czy niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi.
Wiele osób na co dzień zmaga się z opieką nad starszymi rodzicami, dziadkami czy niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi. fot. 123rf.com

Całodobowa opieka wytchnieniowa w SopocieWarunkiem otrzymania wsparcia wytchnieniowego w sopockim DPS-ie, jest m.in. posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Ze wsparcia wytchnieniowego można skorzystać maksymalnie przez miesiąc, nie częściej niż raz w roku. Korzystanie z miejsca całodobowego okresowego pobytu jest odpłatne i wynosi do 70 proc. dochodu netto osoby ubiegającej się o pobyt w miejscu wytchnieniowym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest częściowe lub całkowite zwolnienie z ponoszenia odpłatności.

Decyzję kierującą na miejsca całodobowego okresowego pobytu w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie wydaje sopocki MOPS - Dział Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym - tel. 58 551 17 10 wew. 230, 231.

Sopocki MOPS uruchomił też specjalny numer telefonu dla osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, niesamodzielnymi, wymagającymi wsparcia ze strony innych osób. Pod numerem (58) 341 83 18, w środy w godz. 10-13 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy.

Podopiecznym zajmą się profesjonaliści: opiekunka, pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy i pracownicy socjalni.
Podopiecznym zajmą się profesjonaliści: opiekunka, pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy i pracownicy socjalni. fot. 123rf.com

Wytchnienie dla gdyńskich rodzin opiekujących się senioramiW Gdyni opieka godzinowa zapewniana jest w dwóch świetlicach opiekuńczych w śródmieściu - przy ul. Armii Krajowej 28/3, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 16:30. Osoba korzystająca z opieki może brać udział w zajęciach, oferowanych dla stałych bywalców świetlicy, czyli m.in. w ćwiczeniach ruchowych, treningu pamięci, treningu umiejętności poznawczych, muzykoterapii, biblioterapii i terapii zajęciowej. O atmosferę dbają m.in. instruktorzy terapii zajęciowej i opiekun medyczny - pracownicy świetlic opiekuńczych.

Usługa jest bezpłatna. Można z niej korzystać w wymiarze maksymalnie trzech godzin, raz w miesiącu. Warunkiem jest wcześniejsze umówienie się z pracownikami świetlicy i uzgodnienie terminu oraz czasu potrzebnej opieki dla seniora - zgłoszenia mogą być dokonywane osobiście w świetlicach pod wyżej wskazanym adresem, telefonicznie pod numerem 58/620 81 87, tel. kom. 797 993 619 oraz mailowo na adres: m.wasiewicz@mopsgdynia.pl. Osoba zgłaszająca potrzebę skorzystania z opieki wytchnieniowej zobowiązana jest jedynie do wypełnienia formularza.

Z kolei czasowa opieka całodobowa zapewniana jest w dwóch placówkach: Gdyńskim Ośrodku Wsparcia Bosmańska 32 A oraz Gdyńskim Ośrodku Wsparcia Chwarznieńska 93. Usługa może być zapewniona przez okres do trzech miesięcy. Odpłatność wynosi do 70 proc. dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie.

Aby rozpocząć procedurę kwalifikacji i skierowania osoby do ośrodka należy złożyć wniosek w Dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej. Później przeprowadzany jest rodzinny wywiad środowiskowy, odbywa się komisja kwalifikacyjna, a następnie wydawana jest decyzja.

Opinie (31)

 • (1)

  Kilkudniowe jeszcze do mnie przemawia ale kilkugodzinne? Jeżeli niepełnosprawny jest w takim stanie psychicznym, że nie chce się sam poruszać a jednocześnie się zapiera przy próbie przekonania, że jednak ruszać się trzeba to sama próba przetransportowania takiej osoby do samochodu pod blokiem to są z 2 godziny walki. Nie mówiąc już o schodach do pokonania i posiadaniu samochodu.
  Kilka godzin spokoju za kilka godzin walki nie jest tego warte.

  • 45 5

  • To prawda.

   • 2 0

 • I.. (6)

  znowu trzeba będzie zatrudnić stado "ciężko zapracowanych" jak w mopsach, gopsach i tp. Od fotela ich nie oderwiesz a w sumie to nic nie mogą.

  • 12 19

  • Komentarz nie nawiązuje do tematu. W sumie jeden bełkot. (5)

   • 6 4

   • (4)

    Bełkot bełkotem, zapytaj Pani która od 6 lat opiekuje się osobą leżącą a urzędniczki jeśli już o cokolwiek poprosi to odzewem jest głupawy uśmieszek na gębie...sorry.

    • 8 1

    • (3)

     Taka jest prawda.

     • 5 1

     • (2)

      Nie przyznali ci zasiłku, że tak szczekasz?

      • 2 6

      • Szczęśliwie pracująca za bardzo dobre wynagrodzenie. Jednej złotówki od mojego ukochanego kraju nie wzięłam, zadowolona?

       • 3 1

      • Tu nie chodzi o zasiłek.

       Ale wsparcie dla uwięzionych w domu niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy często pracują zawodowo a w domu mają kolejny etaty do 24h od wielu lat, bez jakiegokolwiek wsparcia.

       • 4 0

 • W teorii to wszystko wygląda świetnie (4)

  Ale w praktyce zapisanie się na darmowe godziny niemal graniczy z cudem. Zapytajcie np. opiekunów osób z Alzheimerem, czemu nie korzystają z tej pomocy. Nie dlatego, że nie chcą. System wspierania osób niepełnosprawnych w Polsce wciąż jest archaiczny i niewydolny.

  • 41 1

  • Dobrze, że zaczęto robić cokolwiek w temacie opiekunów. (1)

   To dobry kierunek.

   • 8 2

   • Tak

    Ale na razie to trochę taki listek figowy. Żeby nie można było powiedzieć, że nic się nie robi.

    • 9 0

  • Właśnie tak jest.Wiem to z praktyki,bo już 3 lata się opiekuje taka osobą.Zero pomocy.

   • 10 0

  • Jest fasadowy

   taki "kwiatek do kożucha". Ale realnie skorzystanie z niego jest tak uciązliwe, że tym umęczonym ludziom niewiele to pomaga.
   Wiele dobrego robią "siostry środowiskowe". Nawet jeśli nie zastąpią opiekuna, to nauczą, pokażą jak zajmować się i opatrywać chorych w domu.

   • 0 0

 • `Powinno byc "przedzszkole" dla seniorow

  Wlasnie tego mi brakuje w Gdyni. Mozliwosci oddania seniora kilka razy w miesiacy na caly dzien, powiedzmy od 8 do 18. Niestety sa osoby, ktore nie moga zostac same w domu, bo sobie nie poradza. Generalnie radzimy sobie z opieka, ale czasem naprawde jest sytuacja, ze taka osoba nie ma z kim zostac. I co wtedy? Okazuje sie, ze wszystkie domy opieki dziennej chca miec osobe na caly tydzien od poniedzialku do piatku przez caly miesiac. Oddanie na stale tez nie wchodzi w gre (generalnie to straszna trauma dla starszej osoby, czuje sie niepotrzebna itd). A takie wlasnie kilka dni w miesiecu od rana do wieczora byloby szalonym ulatwieniem. A i kto wie, czy psychicznie nie wplywaloby dobrze na starsza osobe, troche by sie oderwala od codziennej rzeczywistosci i spedzania zycia w domu. (Oczywiscie pewnie na poczatku bylaby straszna niechec, ale po dwoch/trzecch dniach licze, ze to by sie spodobalo). W Gdyni nie ma nigdzie takiej uslugi "przedzszkola" dla seniora. Nie ma nawet prywatnie. I oczywiscie to musialaby byc opieka, ktora obejmuje np. podanie lekow, czy pomoc w toalecie (mowimy jednak o osobie ze znacznymi ograniczeniami).

  • 41 0

 • Mały krok w dobrym kierunku. (1)

  Fakt, że dużo jest do dopracowania, dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych i opiekunów, rozszerzenie wytchnienia od opieki na domowe wsparcie lub z transportem. Ale to dobrze, że coś jest organizowane. Super. Brawo Gdańsk.

  • 13 5

  • W Gdańsku zachwyt nad nie dostosowaniem i nie dopracowaniem ale to domena lemingów.

   • 3 2

 • (1)

  Zanim człowiek przejdzie przez papierologię, to już będzie po osobie niepełnosprawnej.

  • 8 3

  • Albo prędzej po opiekunie.

   • 1 0

 • Opieka (3)

  w tv ,prasie i takich właśnie artykułach to pięknie wygląda.Opiekuję się osobą chorą na Alzheimera od 3 lat 24 h/dobe.Byłam w MOPR z pytaniem czy byłaby możliwość mamę umieścić choć na 2 tygodnie w jakimś ośrodku,żeby odpocząć psychicznie.Odeszlam z kwitkiem.Najlepiej odpłatnie,prywatnie.Od państwa żadnej praktycznie pomocy.I tyle w temacie.Jak się taki opiekun rzuca z balkonu,to wielkie zdziwienie.

  • 33 1

  • Opieka (2)

   Boże jakie to prawdziwe.
   Ja ponad 4 lata opiekuje sie mama.
   W zeszłym roku miała udar. Z dnia na dzień zamieszkałam z nią. Po roku opieki 24h na dobę jestem wrakiem!!!! Bardzo bym chciała zwyczajnie odpocząć. Takie miejsce krótkoterminowe byłyby super! Ale jak dostać miejsce?

   • 13 0

   • (1)

    Próbuj w MOPR,ale nie daje gwarancji.

    • 0 1

    • MOPR nie ma żadnej ofery.

     • 3 0

 • Przecież to wszystko fikcja.Zadnej pomocy.

  • 16 1

 • Kuba (1)

  Niektórzy dopiero co- cała Polska strajkowała, ze sa niepełnosprawni ( dorośli) a ich mama dostaje za mało od Państwa. Mija pól roku i Ci sami niepełnosprawni mogą już pracować i zostają rannymi. I cała Polska nie widzi tu sprzeczności. Albo można pracować albo nie.... wodzenie ludzi za nos i to wszystkich.

  • 9 9

  • To rzeczywiście sprzeczne, ale sprawowanie funkcji radnego czy posła w gruncie rzeczy ma niewiele wspólnego z pracą.

   • 5 0

 • (1)

  Moja babcia przebywa w takim domu opieki państwowym 70% emerytury biorą, leki , pieluchy kupuje się samemu. 3 posiłki dziennie - trzeba dowozić dodatkowe jedzenie

  • 14 1

  • To.mialas szczęście,że miejsce się znalazło.

   • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje