Wiadomości

stat

Bezpłatne badanie nasienia. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Badanie nasienia to podstawa w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Pomaga ocenić jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność w oparciu o normy wytyczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 roku.
Badanie nasienia to podstawa w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Pomaga ocenić jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność w oparciu o normy wytyczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 roku. fot. 123rf.com/Elnur Amikishiyev

Ruchliwość plemników, ich liczba i budowa to temat, któremu mężczyźni nie poświęcają zbyt wiele uwagi. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla jednak, że problem niepłodności nie dotyczy tylko kobiet. W Polsce u 1,5 mln par borykających się z problemem niepłodności aż w 30-60 proc. przyczyną jest czynnik męski. W czerwcu w ramach akcji "Tata - najważniejsze słowo dla mężczyzny" można skorzystać z bezpłatnych badań nasienia.Czy zdecydujesz się na przeprowadzenie badania nasienia?

tak, nie planuję na razie dzieci, ale warto wiedzieć, czy wszytko jest w porządku 28%
tak, staramy się o dziecko od jakiegoś czasu i warto się zbadać 23%
raczej nie, nie mam czasu na takie rzeczy 16%
zdecydowanie nie 33%
zakończona Łącznie głosów: 244
Badanie nasienia to podstawa w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Pomaga ocenić jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność w oparciu o normy wytyczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 roku.

- Współcześni mężczyźni mają nawet o 30 proc. gorsze parametry nasienia niż panowie z poprzedniego pokolenia. Dotyczy to przede wszystkim społeczeństw zachodnich, w których łatwiej o niehigieniczny tryb życia - przekonuje dr Katarzyna Hasik, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.
Jak wyjaśnia, spadek męskiej płodności może być skutkiem m.in. braku aktywności fizycznej, otyłości, nieodpowiedniej diety, przewlekłego stresu. Zdecydowanie niewskazane są także używki. Zarówno palenie papierosów, jak i przyjmowanie narkotyków czy tzw. dopalaczy może znacząco zaburzyć ruchliwość plemników oraz uszkodzić materiał genetyczny.

- Podobnie jest z anabolikami, które niektórzy trenujący na siłowniach panowie stosują, by zwiększyć przyrost mięśni. Ich nadużywanie to jedna z najczęstszych przyczyn obniżenia płodności u mężczyzn. Trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach zaburzenia w procesie spermatogenezy mogą być nieodwracalne - podkreśla.

Tryb życia i otoczenie mają znaczenieIstotny w tym kontekście jest również znaczący wzrost zanieczyszczenia powietrza na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ostatnie badania potwierdzają, że życie w okolicy, gdzie stężenie toksycznych substancji jest wysokie, koreluje z obniżoną płodnością u mężczyzn.

- Negatywnie na jakość nasienia może też wpływać kontakt z obecnymi w m.in. plastikowych opakowaniach ftalanami i bisfenolem A. Substancje te mogą uszkadzać DNA plemników i powodować ich degradację. Nie bez znaczenia pozostaje też wiek panów decydujących się na posiadanie potomstwa - u dzieci starszych mężczyzn rośnie ryzyko wystąpienia chorób genetycznych - wyjaśnia dr Katarzyna Hasik.

Warto zapobiegać niż leczyćWażne, by panowie zawczasu zadbali o swoją płodność, nawet jeśli w danej chwili nie planują powiększenia rodziny. Warto ograniczyć używki i stres, być aktywnym fizycznie, a także wprowadzić do swojej codziennej diety zdrowe nawyki żywieniowe. Można również wykonać badania nasienia, by dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu prokreacyjnym i ewentualnie omówić z lekarzem formy zadbania o swój potencjał.

W czerwcu w ramach akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Nasz Bocian "Tata - najważniejsze słowo dla mężczyzny" można wziąć udział w bezpłatnych badaniach nasienia.

- Umożliwiamy wykonanie 120 bezpłatnych badań nasienia metodą komputerową SCA - po 20 bezpłatnych badań nasienia w każdym oddziale, decyduje kolejność rejestracji. Dodatkowo dla pacjentów, którzy wezmą udział w akcji, przygotowaliśmy specjalną ofertę. 20 proc. rabatu na wizytę pierwszorazową (z partnerką) lub poradę z wynikami badań - informuje Invicta.
Promocja na badania trwa od 1 czerwca do 30 czerwca 2019 r., natomiast wizyty promocyjne będą mogły odbyć się do końca sierpnia br. Bezpłatne badanie nasienia można wykonać w Klinice Invicta w Gdańsku oraz w Gdyni. Aby umówić się na badanie wystarczy zadzwonić pod nr 58 58 58 801 i podczas rejestracji podać hasło "Nasz Bocian".

Bezpłatne badania można wykonać również w klinice Gameta w Gdyni - tam dostępna jest pula 15 bezpłatnych, komputerowych badań nasienia. Tu również aby umówić się na badanie należy skontaktować się telefonicznie z rejestracją i podać hasło "Nasz Bocian" (tel. 58 526 10 02).

20 bezpłatnych, rozszerzonych badań nasienia oraz 50 proc. zniżki na omówienie ich wyników oferuje klinika Invimed z Gdyni. Tu na badania oraz wizytę należy zgłosić się do 15 lipca br. Rejestracja pacjentów możliwa jest pod nr tel. 500 900 888 (tu należy podać hasło ʺAkcja tataʺ oraz wskazać miasto, w którym pacjent wykona badanie).

Opinie (54) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje