• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Badajmy się, ale mądrze

Ewa Palińska
15 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
W ramach licznych programów profilaktycznych, w zależności od wieku, obciążeń genetycznych, czy płci, nie zapłacimy m.in. za okresowe badanie mammograficzne, kolonoskopijne oraz cytologiczne. W ramach licznych programów profilaktycznych, w zależności od wieku, obciążeń genetycznych, czy płci, nie zapłacimy m.in. za okresowe badanie mammograficzne, kolonoskopijne oraz cytologiczne.

Leczenie jest drogie, a wykonanie każdego kolejnego badania, które nie jest refundowane przez NFZ, znacznie uszczupla portfel. Szukając oszczędności, warto zapoznać się z ofertą bezpłatnych badań profilaktycznych. Możemy również skorzystać z licznych rabatów oferowanych przez placówki medyczne. Decydując się na ich zakup warto jednak kierować się rozwagą, ponieważ nietrafiona transakcja może zakończyć się uszczupleniem portfela i bólem głowy.



Czy często korzystasz z darmowych badań?

Kiedy ktoś proponuje coś za darmo, grzechem byłoby nie skorzystać. Czy aby na pewno? Choć na rynku pojawia się wiele ofert dotyczących badań i zabiegów medycznych, sprzedawanych z bardzo dużym rabatem, decyzji o zakupie lepiej nie podejmować pochopnie, ponieważ może się to odbić na naszym... zdrowiu.

Przed zakupem poznaj szczegóły oferty

W internecie roi się od rabatów na różne badania czy zabiegi medyczne. Możemy taniej wykonać m. in. badania laboratoryjne, wyleczyć ząb czy wybrać się na wizytę do specjalisty.

- Odkąd zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy, regularnie korzystam z agregatorów zakupów grupowych. Do endokrynologa na NFZ przez trzy lata nie udało mi się dostać, a więc za większość badań, które muszę regularnie wykonywać, płacę z własnej kieszeni - mówi Agata z Brzeźna. - Poza promocyjnymi badaniami laboratoryjnymi (trafiają się czasem całe pakiety tarczycowe), zdarza mi się również "upolować" badanie usg, a nawet wizytę u specjalisty z bardzo dużym rabatem.
Podczas zakupu ofert promocyjnych warto zachować czujność i uważnie przeczytać regulamin. W przypadku badań i usług medycznych warto również sprawdzić, jaką opinią cieszy się dany podmiot i czy ta propozycja na pewno jest tym, czego poszukujemy.

- Szukałam rehabilitacji, trafiłam do spa - mówi Hanna z Sopotu. - W opisie było wszystko, czego poszukiwałam - profesjonalny masaż w wykonaniu doświadczonych specjalistów. Oferowano również skuteczną walkę z bólem, szczególnie jeśli dokuczają komuś bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa. Kiedy przyjechałam na pierwszą wizytę okazało się, że będzie mnie masował młody chłopak po trzymiesięcznym kursie, z kilkunastoma dyplomami ze szkolenia z zakresu "relaksacji". Jedyne co zyskałam na tej promocji, to kolejne życiowe doświadczenie.
Choć systemy zakupów grupowych oferują duże rabaty na przeróżne zabiegi medyczne, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że terapia nam na pewno pomoże. W przeciwnym razie możemy słono zapłacić za coś, czego skutków nawet nie odczujemy. Pamiętajmy również, że nawet najlepszy sprzęt w rękach nieprzeszkolonej odpowiednio osoby wiele straci ze swej "wyjątkowości".

- Ważne jest to, aby istniały wskazania lekarskie do skorzystania z konkretnej terapii, ponieważ każda terapia, również hiperbaria, nie jest zupełnie obojętna. Warto również zadać sobie pytanie, jakie korzyści w naszym przypadku taka terapia miałaby przynieść, bo może się okazać, że płacimy mnóstwo pieniędzy za coś, co w naszym przypadku będzie pełniło jedynie funkcję placebo - mówi dr Tadeusz Jędrzejczykz Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed.

Badania profilaktyczne - darmowe i bezpieczne

Od lat placówki medyczne organizują cykliczne wydarzenia profilaktyczno-edukacyjne, podczas których można bezpłatnie wykonać podstawowe badania oraz spotkać się ze specjalistami.

- Spółka Copernicus brała udział w tym roku w dwóch ważnych wydarzeniach profilaktyczno-edukacyjnych. Pierwsze to Jarmark św. Dominika, w trakcie którego badaliśmy poziom cukru we krwi, mierzyliśmy ciśnienie, konsultowaliśmy chętne osoby przez dietetyka i dermatologa oraz uczyliśmy pierwszej pomocy i samobadania piersi u pań - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik szpitali Copernicus. - Drugim wydarzeniem są Targi Mother and Baby w Hali Amber Expo, dedykowane rodzicom, którzy oczekują lub już mają swoje pociechy. W trakcie targów wykonujemy bezpłatne badanie USG, KTG, organizujemy stanowisko konsultacyjne neonatologa, położnej (w tym szkół rodzenia, które działają na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika i Szpitala św. Wojciecha) oraz dietetyka. Ponadto uczymy pierwszej pomocy i samobadania piersi.
Tego typu wydarzenia edukacyjne są okazją do spotkania ze specjalistami różnych dziedzin na neutralnym gruncie, poza murami szpitala, dzięki czemu poruszenie nawet drażliwych czy wstydliwych tematów może okazać się dla pacjenta bardziej komfortowe. Podobne akcje organizują też inne gdańskie placówki.

- W ramach różnego rodzaju pikników zdrowotnych organizujemy ogólnodostępne badania pod patronatem uczelni medycznych - mówi dr Jędrzejczyk. - Podczas takich spotkań, pod gołym niebem, można do nas podejść, zasięgnąć porady czy wykonać podstawowe badania. Studenci pracują pod nadzorem lekarzy i zapewniam, że wszystko, co robimy, jest przemyślane pod kątem bezpieczeństwa pacjentów. Również później, kiedy np. w przypadku wykrycia nieprawidłowości, dawaliśmy jasną propozycję, co dalej zrobić z konkretnym problemem.
Za darmo możemy również (jeśli spełniamy kryteria) wykonać badania w ramach licznych programów profilaktycznych. W zależności od wieku, obciążeń genetycznych, czy płci, nie zapłacimy m.in. za okresowe badanie mammograficzne, kolonoskopijne oraz cytologiczne.

- Dzięki tego rodzaju programom wiele osób zostało zachęconych do przebadania się, co niejednokrotnie uratowało im życie - mówi Robert Klimaszewski, ginekolog i położnik. - W kraju, który ma najlepiej rozwiniętą profilaktykę w zakresie raka szyjki macicy i co za tym idzie najmniejszą umieralność, a więc w Finlandii, robi się cytologię regularnie co 5 lat i jest to badanie obowiązkowe - jeśli pacjentka nie zjawi się na takim badaniu, to płaci grzywnę. U nas zaproszenia na bezpłatne badania cytologiczne wysyłane są co 3 lata, nie trzeba za nie płacić, a mimo to wciąż za mało kobiet poddaje się kontroli regularnie.
Sprawdź, kto robi badania i w jakim celu

- Podczas jednej z wizyt w galerii handlowej zostaliśmy zaproszeni z mężem do stoiska, przy którym wykonywano bezpłatne badania całego organizmu - zakładano jakiś czujnik na palec, a komputer pokazywał, co nam dolega. U mnie wykryto problemy z sercem i wątrobą, a u męża zaawansowaną chorobę trzustki. Lekarstwem miała być wyłącznie dieta orkiszowa, którą mogliśmy zamówić wyłącznie wtedy i tylko na tym stoisku. My zachowaliśmy zdrowy rozsądek, ale wiele osób się skusiło na roczny abonament. Za to nasza lekarka niemal popłakała się ze śmiechu, jak pokazaliśmy jej kartkę, na której "specjalistka" wykonująca badanie opisała nasze dolegliwości - wspomina Wiesława Nowak, emerytka z Witomina.
- Nie wiem, co to był za czujnik, bo nauka idzie do przodu i takich czujników jest coraz więcej, ale jeśli był to np. pulsooksymetr, to jedynym, co mógł zmierzyć, było utlenowanie krwi - komentuje dr Tadeusz Jędrzejczyk.
Choć manipulanci się zdarzają, nie warto rezygnować z darmowych badań, a jedynie wykazać się czujnością i zawsze sprawdzać zarówno kompetencje osób wykonujących zabieg czy badanie, jak i renomę podmiotu, który je organizuje.

- Osoby, które zamierzają skorzystać z takich badań powinny poszukać odpowiedzi na dwa proste pytania - kto to robi i w jakim celu, co posłuży weryfikacji - radzi dr Jędrzejczyk.
Pracownicy renomowanych podmiotów ze swojej tożsamości tajemnicy nie robią, dlatego z pewnością udzielą nam informacji na temat swoich kompetencji.

- W trakcie Jarmarku czy Targów nasi pracownicy są zawsze ubrani w koszulki z logo spółki, posiadają identyfikatory, więc możemy być pewni, że rozmawiają z pacjentami specjaliści i doświadczeni fachowcy - mówi Katarzyna Brożek ze spółki Copernicus.
- Nasze akcje prowadzone są pod patronatem uczelni i zapewniam, że każdy z naszych specjalistów chętnie się przedstawi oraz opowie o swoich kompetencjach - mówi dr Jędrzejczyk z GUMedu.

Miejsca

Opinie (47) 1 zablokowana

  • Człowiek po prostu nie wytrzymuje (3)

    i idzie zapisać się prywatnie. Ostatnio od jakiś 2 lat poszłam do lekarza z urazem palca, rentgen, skierowanie do ortopedy, termin ? Na koniec stycznia.
    A ty siedź i niech cię boli.
    Jedyne co można zrobić to wziąć rentgen, zadzwonić prywatnie i mieć wizytę za 3-5dni.
    O innych specjalistach już nie wspomnę, do dentysty do ginekologa już chyba nikt nie myśli,żeby zapisać się na NFZ.
    Wszystkie możliwe kolejki do specjalistów zajmują osoby starsze, rozumiem, że z wiekiem choruje się częściej, ale wydaje mi się,że większość chodzi tam z nudów...

    • 9 1

    • Czy do dentysty można na NFZ? (2)

      • 0 0

      • można i nawet sa niezłe dentystki,

        za część usług - rodzaje wypełnień trzeba płacić,
        na jagiellońskiej jakiś czas temu czekał znajomy ok. tygodnia na wizytę.
        A świetna jest pani dentystka na grunwaldzkiej- na NFZ.

        • 1 0

      • Można, jeśli lubisz sado-macho.

        Sprzęt z innej epoki, brak znieczuleń. Na większość problemów jest odpowiedź jedna - trzeba wyrwać zęba. Życzę powodzenia.

        Polecać to może chyba tylko ktoś, kto nigdy nie był u dentysty prywatnie.

        • 0 0

  • Tajemnica :P

    Te wszystkie Agaty z Brzeźna i Hanny z Sopotu to w ogóle istnieją...? Dlaczego wstydzą sie podać własne nazwisko? Uciekły z badan bez płacenia czy jak?

    • 1 1

  • mammografia (1)

    Tak się zachęca do badań mammograficznych, niestety badałam się w Onkologii na Al.Zwycięstwa w Gdańsku i na wynik trzeba czekać 3 tygodnie. Lekarz też nie ogląda pacjentki. Czy tak powinno być?
    Przykro mi, ale więcej z takich okazji nie skorzystam, za dużo stresu przeżywam do czasu otrzymania wyniku.

    • 0 1

    • mnie bada

      moze warto zmienic onkologa?

      • 0 0

  • badanie

    Ja nie wiem jak można mówić o pieniądzach w kwestii zdrowia, uważasz, ze jak pojawi się u Ciebie rak piersi to zioła wystarczą, żeby go zwalczyć? Chyba sama nie wierzysz w to, co piszesz, trzeba sobie powiedzieć jasno, że regularnie badania mogą uratować życie. Profilaktyka jest najważniejsza, a mam niestety wrażenie, że kobiety nie traktują bada piersi poważnie, a przecież im wcześniej zdiagnozujemy guza tym większe szanse na jego skuteczne wyleczenie.

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane